Skocz do zawartości
loky

Jak znieść obraz po pierwszej kalibracji - grupa wsparcia :)

Rekomendowane odpowiedzi

Co do poprzedniego wątku nigdy nie oglądałem trybu Kino tylko THX - dla mnie plazma Panasonica nie wymagała kalibracji TV (obraz był na tyle dobry, że pewnie tylko nie liczni będą widzieć różnice przed i po kalibracji ) - lecz dzisiejsze telewizory tego wymagają -  wolałbym wrócić do Plazmy niż oglądać  OLEDA bez kalibracji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Loky mała zagadka, która daje pewien pogląd/pozwala lepiej zrozumieć po co kalibrować ekran. Które zdjęcie oddaje rzeczywiste kolory, które panowały w pomieszczeniu w czasie robienia zdjęcia. Pomijając już koloryt skór, biel na kasku, wysycenie pomarańczowej kurtki, najbardziej chyba widać, jak bardzo duży wpływ na kolor ma odpowiedni balans bieli/kalibracja - kolor ściany zaczyna się od ciepłej, zółtawej szarości przez szary po niebieski.  To zgadujemy, kto chce proszę bardzo :)

 

Maurycy 6400.jpg

Maurycy 5400.jpg

Maurycy 4800.jpg

Maurycy 4300.jpg

Maurycy 3800.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciu Maurycy Kochański, rzeczywiste jest zdjęcie nr 2 (5400K), ewentualnie 3 (4800K), zależy jakiej jakości była lampa fluorescencyjna ;) 
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej podoba mi się środkowe, chociaż jak znam życie, to to na samej górze jest najbardziej zbliżone do warunków, które panowały w tym pomieszczeniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja swoje trzy grosze dołożę w kontekście niebieskiego i np. właśnie nieba/chmur. Na 'standard' jest optycznie ładniej, w tym sensie, że dużo tego niebieskiego jest w chmurach i przez to wydaje się, że kolory są bardziej soczyste, ale dzisiaj nawet jak jechałem, w taki normalny ani pochmurny ani słoneczny dzień, to wyraźnie widać jak niebo jest tylko lekko niebieskie, a chmury nie ociekają wcale niebieskim. U mnie w TV najbardziej to oddaje poza fabryczną kalibracją właśnie Warm1/Warm2, nawet bardziej 2, tylko, że na Warm2 nie mogę się przyzwyczaić do twarzy.

Co ciekawe w grach używam Warm2 faktycznie z tego względu, że świetnie działa na realne odwzorowanie przyrody, a do tego gram na wyższym podświetleniu (10 w SDR / 20 w HDR) i Warm2 mniej męczy oczy faktycznie, ale w filmach Warm2 powoduje, że twarze aktorów, którzy wcale pomarańczowi nie są, tutaj w wielu przypadkach tacy się stają, dlatego 'Warm2' w filmach na fabrycznych ustawieniach mi nie odpowiada. Pewnie kalibracja ładnie balansem bieli się zajmuje i zmianami w kolorach poszczególnych jeszcze, przez co lepiej by się to sprawdziło, ale cóż.. Sam się na kalibrację nie wybieram, gdyż w 60% gram, a w 40% filmy oglądam. Musiałbym zapłacić:

za kalibrację trybu 'Film' (Filmy tradycyjne)

za kalibrację trybu HDR Film

za kalibrację trybu do gier

i za kalibrację HDR trybu do gier

do tego dojazd na podkarpacie i w efekcie 1/5 ceny telewizora

xD

Co do zdjęć wyżej, wydaje mi się, że #2, ewentualnie #3, co oryginalne nie będzie, bo ambidark wyżej wcześniej też tak wskazał. ;X

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wiec zagadka okazała się nazbyt łatwa, to trochę moja wina, Hehe.

Ambidark był najszybszy, ale wszystkie odp. bardzo poprawne. Gratuluje wiec Wszystkim :)

Niemniej, jak widać na zdjęciach powyżej, konia z rzędem temu, kto umialby stwierdzić majac przed oczyma tylko 1 zdjęcie a nie wszystkie 5 z możliwością porównania, która secena ma właściwe kolory, a na TV nie da rady sobie porównać obok siebie. Kalibrowac  warto, naprawdę.

PS. Jak znajdę chwile to jakąś trudniejsza zagadkę spreparuje.

Zeby nie bylo - poprawna odp to numer 2.

Edytowane przez Xisiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pożółkły biały już w znacznym stopniu oswoiłem - jak magiczną różczką pomogła zmiana w pracowym monitorze na 6500k. Jest jeszcze sporo sytuacji gdzie widzę jakieś coś zamiast bieli, ale np. pasek w tvn24 czy koszule gości w studiu widzę już białe. Mam nadal sporo problemów z kolorem skóry, zwłaszcza twarzy. Twarze widzę jak ze skrajnych zdjęć z konkursu @Xisiek a raczej jeszcze dodatkowe piętro wyżej i piętro niżej - 3 środkowe uznałbym za zadowalające. Jest coś takiego jak 'crispness' w zagranicznej nomenklaturze i tego niestety widzę niezmiennie malutko na moim skalibrowanym B6.

Edytowane przez loky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Aż się zarejestrowałem żeby wypowiedzieć się w temacie. Trochę długi post będzie ale co tam :P.

Mój tv był przez Macieja kalibrowany w październiku 2016r (około pół roku po zakupie). Ale po niecałym roku użytkowania telewizora ja również powróciłem do bardziej zimnego ustawienia odcieni bieli. Dlaczego?

Chyba również należę do osób, którym "żółtawa" biel nie podchodzi. Przyznam, że taki obraz wydaje mi się zbyt blady w porównaniu z ustawieniem odcieni barw na neutralny. Ale pomijając kwestię tego jaki obraz podoba się komu lepiej, to wydaje mi się, że warto wspomnieć o jeszcze jednym, bardzo ważnym wg mnie czynniku - jakby to nie brzmiało, uzyskaniu pewnego "spokoju ducha" po kalibracji ;). Do czego zmierzam?

Przed kalibracją, co chwila bawiłem się ustawieniami tv próbując uzyskać "idealny" obraz. Zmieniałem ustawienia jasności, podświetlenia, kontrasu, nasycenia, korekcji czerni połączonego ze zmianą profili w tv. Nie było praktycznie dnia, żebym czegoś nie zmieniał, chodził po menu, bo zawsze wydawało mi się, że coś jest nie tak i co chwilę zastanawiałem się, czy może to co widzę, widzę takim jakie powinno być, czy może znowu obraz jest za ciemny/jasny, itd :huh:.

Po kalibracji, wiem, że tv jest ustawiony tak jak być powinien, że w czerniach widzę detale na tyle ile powinny występować i w zasadzie jedyne co czasem zmieniam to podświetlenie, zgodnie z tym co mówił Maciej - "bawimy się tylko podświetleniem" :P

Żeby nie było, czasami zmieniam ponownie temperaturę barw na ciepłą, tak jak na ustawieniu kalibracyjnym, ale jednak nie mogę się przekonać do tego bladszego obrazu. Niemniej co innego czasem pobawić się jednym ustawieniem i mieć poczucie, że mam dobrze ustawione detale w czerniach, itd, niż ciągle zastanawiać się, czy wyświetlany obraz jest poprawny.

Dodatkowo przyznam, że filmy oglądam stosunkowo rzadko, natomiast często gram i dlatego też może ta bielsza biel i jaśniejszy obraz bardziej mi odpowiada.

Reasumując, dzięki kalibracji:

- tv jest ustawiony tak jak być powinien. Pisałem o tym wyżej.

- przestałem co chwilę łazić po menu tv i bawić się ustawieniami, za to mam święty spokój, bo wiem, że tv jest ustawiony po prostu dobrze. Jeśli ktoś miał albo ma tak jak ja, że co chwila coś kombinował z obrazem, a tak naprawdę miał nerwy, to kalibrację polecam :)

 

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem po kalibracji moje tv. Jestem bardzo zadowolony z efektu. Szczególnie piorunujące wrażenie robią teraz filmy w HDR. Jeśli chodzi o ustawienia na 6500K, Zawsze do takiej kolorystyki byłem przywiązany. Dla filmów jest to naturalna ustawienie. A że jesteśmy przyzwyczajeni do zimnych barw to jest związane z monitorami komputerowymi gdzie temperatura jest ustawiona default'owo znacznie wyżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko przypomnę o jednej kwestii. Stan kiedy telewizor jest skalibrowany nie jest czymś stałym i dlatego co jakiś czas taki proces trzeba powtarzać.

Jak często? Otóż niestety nie ma na to prostej odpowiedzi, ponieważ zależy to od konkretnego egzemplarza telewizora.

Moim zdaniem powinno się co jakiś czas (3-4 miesiące) robić pomiar kontrolny czy parametry mieszczą się w rozsądnej tolerancji i dopiero na tej podstawie podjąć decyzję czy ponownie kalibrować czy nie. Trochę to oczywiście upierdliwe ale kontrolę można zrobić stosunkowo niedużym kosztem. Pożyczyć lub kupić najtańszego i1, ściągnąć np soft darmowy HCFR i sprawdzać sobie co jakiś czas. Jeżeli ma się to odbyć zupełnie bezkosztowo to warto sobie wyświetlić przejście tonalne biel/czerń lub paski IRE od 0 do 100 aby przynajmniej na oko sprawdzić czy na TV nie ma jakiegoś zafarbu w różnych zakresach IRE. Jeżeli szarość gdzieś jest rozjechana to wiadomo, że inne barwy w tym zakresie też nie będę prawidłowe. Co wtedy? Znowu zamówić kalibrację. Kosztuje? Regulacja głupiego roweru raz w roku też kosztuje :)

Edytowane przez X-Rite
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, X-Rite napisał:

Ja tylko przypomnę o jednej kwestii. Stan kiedy telewizor jest skalibrowany nie jest czymś stałym i dlatego co jakiś czas taki proces trzeba powtarzać.

Jak często? Otóż niestety nie ma na to prostej odpowiedzi, ponieważ zależy to od konkretnego egzemplarza telewizora.

Moim zdaniem powinno się co jakiś czas (3-4 miesiące) robić pomiar kontrolny czy parametry mieszczą się w rozsądnej tolerancji i dopiero na tej podstawie podjąć decyzję czy ponownie kalibrować czy nie. Trochę to oczywiście upierdliwe ale kontrolę można zrobić stosunkowo niedużym kosztem. Pożyczyć lub kupić najtańszego i1, ściągnąć np soft darmowy HCFR i sprawdzać sobie co jakiś czas. Jeżeli ma się to odbyć zupełnie bezkosztowo to warto sobie wyświetlić przejście tonalne biel/czerń lub paski IRE od 0 do 100 aby przynajmniej na oko sprawdzić czy na TV nie ma jakiegoś zafarbu w różnych zakresach IRE. Jeżeli szarość gdzieś jest rozjechana to wiadomo, że inne barwy w tym zakresie też nie będę prawidłowe. Co wtedy? Znowu zamówić kalibrację. Kosztuje? Regulacja głupiego roweru raz w roku też kosztuje :)

Jeśli ktoś mieszka w Warszawie, to odchodzi koszt dojazdu, chociaż i tak 399 zł za podstawową kalibrację (1 profil), natomiast na wszelakie województwa, to 120+ zł. Sorry, ale płacić 520 zł co 3-4 miesiące, to sport dla naprawdę bogatych.

Poza tym na takiej zasadzie inne profile też trzeba by sprawdzać i rekalibrować (profil do gier; profil HDR..)

Edytowane przez Fjubens
  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przed chwilą, Fjubens napisał:

Jeśli ktoś mieszka w Warszawie, to odchodzi koszt dojazdu, chociaż i tak 399 zł za podstawową kalibrację (1 profil), natomiast na pozostałe województwa, to 120+ zł. Sorry, ale płacić 520 zł co 3-4 miesiące, to sport dla naprawdę bogatych.

Poza tym na takiej zasadzie inne profile też trzeba by sprawdzać i rekalibrować (profil do gier; profil HDR..)

Faktycznie wychodzi sporo. Alternatywą jest i1 Display Pro za 900 zł i darmowy HCFR i można bawić się latami samemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy loky z trudem przyjmuje "nowa rzeczywistość", a Wy go jeszcze straszycie ponowna kalibracja, nie macie serca  ;):P 

A tak poważnie, to prywatny użytkownik to nie studio filmowe, które wymaga bezwzględnych nastaw pod linijke, żeby co parę miesięcy sprawdzać czy " cus" się lekko nie przegielo poza norme, nie popadajmy w skrajności :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie się chce śmiać, kiedy czytam te różne fachowe nazewnictwo, przeciętny/główny klient ma to między dużymi policzkami, obraz ma mu się podobać i tyle. Nie napinajcie się koledzy, to tak jak z językiem prawniczym, kto te brednie rozumie w 100%??? ;)

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, artomoher napisał:

Mnie się chce śmiać, kiedy czytam te różne fachowe nazewnictwo, przeciętny/główny klient ma to między dużymi policzkami, obraz ma mu się podobać i tyle. Nie napinajcie się koledzy, to tak jak z językiem prawniczym, kto te brednie rozumie w 100%??? ;)

Na forum nie ma obowiązku czytania każdego wpisu. Jeżeli jednak czytasz i masz problem ze zrozumieniem to zawsze możesz zapytać albo możesz pooglądać kreskówki i też się pośmiejesz :)

Edytowane przez X-Rite
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, że nie ma zawodowych kalibratorów co pół roku AUDIO (stereo i dookólne).

Kable się wygrzewają, kondensatory schną ...

 

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na forum nie ma też obowiązku odpowiadać w ten sposób. Może nie zrozumiałeś tego co napisałem. :)

Zacytuję, dopiero co zmarłego poetę... "przeżyjemy nie jedną paranoję, robiąc swoje". ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, artomoher napisał:

Na forum nie ma też obowiązku odpowiadać w ten sposób. Może nie zrozumiałeś tego co napisałem. :)

Być może nie zrozumiałem ale jest też możliwe, że sam nie zrozumiałeś tego co sam napisałeś :)

Myślę, że autor stosowne wsparcie już dostał i chyba nikt nie obrazi się kiedy wątek zostanie uzupełniony przez odrobinę "prawniczego języka". Może być to bardziej sensowne niż bezsensowne wcinki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu nie Politechnika, tu trzeba myśleć. Róbmy swoje, może to coś da, kto wie. ;) Niech każdy idzie swoją drogą. :)

Edytowane przez artomoher

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, artomoher napisał:

Tu nie Politechnika, tu trzeba myśleć.

Jak widać niekoniecznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szanuję Twoje zdanie i oczekuję tego samego , ale widzę że rozmawiam ze studnią. Zrozum jedynie to, że wszyscy nie muszą ślinić się do tabelek i wykresów, bo i po co. Masz swój ulubiony świat i fanie, mój jest inny, taki który ja lubię, nie oznacza to jednak, że mamy się na siłę przeciągać. Dobrej nocy X-rite. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, X-Rite napisał:

Jak widać niekoniecznie.

Pozwól, że Cię zacytuję ,, ...na forum nie ma obowiazku czytania każdego postu...,, I nie wszyscy muszą podzielać Twoje zdanie. Nie oznacza to, że zaraz musisz kogoś takiego pouczać i nawiązywac do ,,języka prawniczego,, ja kto określileś. Więcej szacunku! Szczególnie kiedy się dopiero zaistnialo na forum. Pozdrawiam.

PS Twoje zdanie na temat kalibracji podzielam w 101%

Edytowane przez Gandalf2305
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, Gandalf2305 napisał:

Pozwól, że Cię zacytuję ,, ...na forum nie ma obowiazku czytania każdego postu...,, I nie wszyscy muszą podzielać Twoje zdanie. Nie oznacza to, że zaraz musisz kogoś takiego pouczać i nawiązywac do ,,języka prawniczego,, ja kto określileś. Więcej szacunku! Szczególnie kiedy się dopiero zaistnialo na forum. Pozdrawiam.

PS Twoje zdanie na temat kalibracji podzielam w 101%

Zwróć proszę uwagę kto pierwszy wspomina o języku prawniczym. Nikogo nie mam zamiaru pouczać ale też nie mam zamiaru tolerować bezsensownych wcinek kompletnie niczego sensownego nie wnoszących do tematu. Nie wymagam też aby każdy zgadzał się z moim zdaniem bo to byłoby nudne. Szanuję ludzi za ich sensowne wpisy (bo też się uczę) a nie za ich ilość lub długość przebywania na forum. Dlatego jeżeli nie chcesz czytać moich wpisów to np. wyłącz komputer.

1 godzinę temu, artomoher napisał:

Szanuję Twoje zdanie i oczekuję tego samego , ale widzę że rozmawiam ze studnią. Zrozum jedynie to, że wszyscy nie muszą ślinić się do tabelek i wykresów, bo i po co. Masz swój ulubiony świat i fanie, mój jest inny, taki który ja lubię, nie oznacza to jednak, że mamy się na siłę przeciągać. Dobrej nocy X-rite. ;)

Ja się do Twojego świata nie ładuję z wcinkami i nie przyrównuję do bredni, więc też się do mojego nie ładuj. To nie ja zacząłem "wymianę uprzejmości".

Również życzę dobrej nocy.

Edytowane przez X-Rite
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, X-Rite napisał:

Zwróć proszę uwagę kto pierwszy wspomina o języku prawniczym. Nikogo nie mam zamiaru pouczać ale też nie mam zamiaru tolerować bezsensownych wcinek kompletnie niczego sensownego nie wnoszących do tematu. Nie wymagam też aby każdy zgadzał się z moim zdaniem bo to byłoby nudne. Szanuję ludzi za ich sensowne wpisy (bo też się uczę) a nie za ich ilość lub długość przebywania na forum. Dlatego jeżeli nie chcesz czytać moich wpisów to np. wyłącz komputer.

Ja się do Twojego świata nie ładuję z wcinkami i nie przyrównuję do bredni, więc też się do mojego nie ładuj. To nie ja zacząłem "wymianę uprzejmości".

Również życzę dobrej nocy.

No, jak widzę tylko mówisz, że sie uczysz. Ja nie udzielam Ci rad abyś wyłączył komputer, w przeciwieństwie do Ciebie. To ma być merytoryczna porada? Proponuję na tym zakończyć nic nie wnoszącą polemikę i pozdrawiam.

PS Sorry, ale to nie Twoje zdanie popieram w sprawie kalibracji tylko @Fjubens. Jeszcze raz przepraszam.

Edytowane przez Gandalf2305

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...