Skocz do zawartości
loky

Jak znieść obraz po pierwszej kalibracji - grupa wsparcia :)

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, bankroot napisał:

możesz pokazać część raportu z kalibracji (balans bieli przed i po) ?

czy masz możliwość podłaczenia jakiegoś odtwarzacza BD i puszczenia "normalnego" filmu ?

Prześlę cały raport, tylko podaj mi mail na pw, albo podpowiedz miejsce gdzie mogę uploadować. Raczej nie będziesz mieć z tego pożytku, bo pomiar był zdjęty na ustawieniach z youtube, które były za ciemne i za czerwone. Jeśli ktoś jeszcze chce ten raport, to proszę pisać do końca weekendu, potem nie wysyłam.

BD zszedł w styczniu, w zeszłym tygodniu miałem na trochę pożyczony. Nie planuję na razie kupować.

4 godziny temu, dickus napisał:

Pytanie tylko który reżyser - bo chyba inaczej "świat" widzi George Miller, inaczej Polański i każdy kolejny. Jeden podbije kolory, inny czerń - chyba każdy "ustawia" film pod siebie i swoją wizję obrazu

Na skalibrowanym telewizorze powinieneś zobaczyć wszystko to, co dowolna ilość dowolnie trzepniętych reżyserów sobie wymyśli i to bez jakiegokolwiek majdrowania suwakami. Jeśli źródło trzyma standardy oczywiście.

4 godziny temu, pmcomp napisał:

No to jak z tym basem i wysokimi to ... stawiam na Twoje preferencje.

Wiedziałem, że to do Ciebie trafi ;)

3 godziny temu, Xisiek napisał:

Nie powinno się co prawda na tej podstawie oceniać, ale proponuje loky zrób zdjęcie tej bieli na TV i jeżeli możesz zrób dwie foty - sam TV z Biela, a w drugim ujęciu to samo ale daj/oprzyj o ekran biała kartkę A4. 

Starałem się, wyciągnąłem statyw i aparat i jeszcze raz próbowałem to ustawić, ale nic z tego nie wyszło. Nie znam się na fotografii i nie mam sprzętu na poziomie.

2 godziny temu, Maciej Koper napisał:

W telewizorze jest ten plus, że możesz kręcić suwakami i ustawić daną audycję pod swój gust. Jak dla mnie to jest jednak masochizm i oglądanie ustawień zamiast filmu.

Ja oglądam wszystko na tych samych ustawieniach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, loky napisał:

Prześlę cały raport, tylko podaj mi mail na pw, albo podpowiedz miejsce gdzie mogę uploadować.

Kliknij w mój nick i otworzy się opcja wysyłania wiadomości na priv.

Pliki wysyłam na zapodaj.net

36 minut temu, loky napisał:

Raczej nie będziesz mieć z tego pożytku, bo pomiar był zdjęty na ustawieniach z youtube, które były za ciemne i za czerwone

???????????? Jak to ???? Tym bardziej jestem zainteresowany

36 minut temu, loky napisał:

BD zszedł w styczniu, w zeszłym tygodniu miałem na trochę pożyczony. Nie planuję na razie kupować

Pożycz od kogoś i obejrzyj np. ostatniego Bonda albo Hateful Eight.

Jeśli ogladasz tylko TV, to rzeczywiście szkoda było Twoich piieniędzy na kalibrację.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, bankroot napisał:

Jeśli ogladasz tylko TV, to rzeczywiście szkoda było Twoich piieniędzy na kalibrację.

POTWIERDZAM! To co się 'wyprawia" na kanałach TV to są jakieś jaja! Ten sam film - polski kanał satelitarny oraz niemiecki SKY - wczoraj test - na każdym film wygladał inaczej!! 
Pewno na blurayu jeszcze inaczej!
Wczoraj skalibrowany dx900.
Dlatego najlepiej jakbyś spróbował oglądnać coś z płyty.
A jakie masz odczucie do dem w HDRze??
 

24 minuty temu, bankroot napisał:

bo pomiar był zdjęty na ustawieniach z youtube, które były za ciemne i za czerwone

Hmm.. też mnie to zaciekawiło.. to jak to było kalibrowane w ogóle??
Co do obrazu to szok jest - to prawda - ale u mnie w pozytywnym słowa znaczeniu i już nie dam rady wrócić do poprzedniego THX Cinema.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Widze, ze temat zyje i nawet nabiera - nomen omen - rumiencow:)?  Bede sie powtarzal troszke, ale przeciez to wszystko jest BARDZO PROSTE... (1) Telewizor warto skalibrowac: wtedy mamy nazwijmy to "referencyjny" profil(e).  (2)  Kazdy tv (w tym nasz B6) ma mnostwo totalnie schrzanionych profili "defaultowych" - tam mozna sobie dowolnie ustawic takie parametry, ktore (na danym materiale?) kazdemu podobaja sie najbardziej.  (3) I zawsze mozna wlaczyc sobie dane ustawienie - w zaleznosci od materialu, preferencji czy (nawet) nastroju?  Ja ogladam wiekszosc rzeczy na skalibrowanych ustawieniach (bo jest lepiej + to troche snobizm: wierniej?), czasem wlaczam inne...      Side comment:  @loky - nie martw sie ze jestes niegrzeczny i krecisz bass i treble - NA PEWNO mam lepszy sprzet ;) od @pmcomp  a tez tym krece:) 

Oczywiscie zawsze zostaje  pytanie czy kalibracja sie w 100% udala - tu troche trudno sie spierac, bo jest sila autorytetu ze "tak ma byc"... A moze byc tez tak, ze kalibracja w sumie wyszla slabo - @Maciej Koper :  moze tak byc, prawda?  Ja na przyklad bardzo liczylem na to (zwlaszcza po odpowiedzi Macka - w ktoryms z watkow - zeby "sie nie martwic - bo to wylacznie kwestia kalibracji"), ze po kalibracji bede mial dobre detale w czerni na OLEDzie - a niestety na skalibrowanych profilach jest odwrotnie  - detali jest mniej... Co dobrze widac na "gwiazdkach" w Grawitacji.  NB: bardzo polecam taki roboczy test wszystkim profesjonalnym kalibratorom - bo to jest dosyc jednoznaczne? Jest prosto: jest czarno i sa gwiazdki (duzo! - na defaultowych, przejechanych) albo jest czarno i polowy nie ma (na "skalibrowanych").  A inaczej to dyskutuje sie "czy tam sa detale czy moze ich nie ma i dlatego nie widac"... 

Pozdrawiam

DP

PS.  @loky - kupilem sobie (jednak) tego "lepszego" pilota do LG, ktorego Ty masz.  Jest stanowczo lepszy od MR650 - wiec nie zastanawiaj sie nad "downgradem" - lepszy jest... lepszy:)!

Edytowane przez Darek Prywatnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, bankroot napisał:

Kliknij w mój nick i otworzy się opcja wysyłania wiadomości na priv.

Pliki wysyłam na zapodaj.net

???????????? Jak to ???? Tym bardziej jestem zainteresowany

Pożycz od kogoś i obejrzyj np. ostatniego Bonda albo Hateful Eight.

Jeśli ogladasz tylko TV, to rzeczywiście szkoda było Twoich piieniędzy na kalibrację.

Stary, chcesz tego pdfa, to wyślij mi adres email na który mam Ci go wysłać. Piszę, że pożyczyłem od kogoś i oglądałem, to mi piszesz, żebym od kogoś pożyczył?

45 minut temu, wasket napisał:

A jakie masz odczucie do dem w HDRze??
Co do obrazu to szok jest - to prawda - ale u mnie w pozytywnym słowa znaczeniu i już nie dam rady wrócić do poprzedniego THX Cinema.

Odczucie z dem HDR mam bardzo pozytywne, ale na fabrycznych ustawieniach. Nie kalibrowałem HDRu.

Jak ktoś od początku używa profilu typu "kino', to obraz po kalibracji jest nieporównywalnie lepszy. Na B6 oba profile isf i profil kino są zielone i po kalibracji jest po prostu przepaść.

Darek Prywatnie, (jak do cholery robisz te niebieskie nicki??) dzięki za dobre słowa. W grawitacji to są jakieś najlepsze chwile pod te gwiazdki/detale?

Pilota już bym nikomu nie oddał :D Kółko się trochę wyluzowało a przycisk się zacinał, bo cała ta guma była trochę przesunięta. Pomacałem go trochę mocniej i chodzi pięknie.

Pozdrawiam!

Plik załączam, nie wiem czy tak się da.

LG B6 2017-02-27.pdf

O, dało się :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stary, wyślij tego pdfa na grisza60@gmail.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, loky napisał:

(jak do cholery robisz te niebieskie nicki??)

 

 

 

To proste, zaczynasz od @tu wpisujesz nick... wszystko. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Maciej Koper napisał:

Jeśli idziesz np. do galerii sztuki i nie podobają Ci się prace danego autora, to po prostu ich nie oglądasz.

Ja to rozumiem trochę inaczej - telewizor kalibrujesz na konkretne ustawienia, i wszystko sprowadzasz do nich - wizję każdego reżysera. Natomiast obrazy każdego artysty są inne, używają innych technik, kolorów, etc. Idąc w tym kierunku, do każdego filmu trzeba by mieć inny profil (powinien być wgrany na nośnik i automatycznie się ustawiać w telewizorze)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Obejrzałem raport.

Początkowo (przed kalibracją) obraz zbyt ciemny (uśredniona gamma 2.4). Czerwony kolor przesunięty poza referencję - czyli zgadza się z Twoim odczuciem (ustawienia z Youtube, które jak rozumiem nie podobały Ci się).

Biel zimna 7600K (składowa niebieska zdecydowanie powyżej G i R), przez co wszystkie kolory (może poza czerwonym) przesunięte mocno w stronę niebieskiego.

Luminancja barwy niebieskiej również zbyt wysoka w zakresie powyżej 50% nasycenia.

 

Błędy oddania barw były duże.

Po kalibracji wszystko jest elegancko i nie powstydziłbym się takego telewizorka (może trochę nie najlepiej w odcieniach skóry, ale mimo wszystko w granicach przyzwoitości).

Wniosek? 

Albo Twój dekoder Motorola ingeruje w sygnał (niestety generator użyty w procesie kalibracji nie dekoduje sygnału TV) i psuje to wszystko, co zrobił kalibrator, albo po prostu lubisz zimną biel (jak większość "społeczeństwa").

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Loky fote to możesz komórka pstryknąć - tu nie trzeba niewiadomo jakiego sprzętu (każdy może przekłamywac kolor).

PS. Skoro raport po ogledzinach kolegi bankroota jest ok, to weź dla porządku zresetuj ta swoją Motorolę do ustawień fabrycznych i zobacz czy jest coś inaczej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja to rozumiem trochę inaczej - telewizor kalibrujesz na konkretne ustawienia, i wszystko sprowadzasz do nich - wizję każdego reżysera. Natomiast obrazy każdego artysty są inne, używają innych technik, kolorów, etc. Idąc w tym kierunku, do każdego filmu trzeba by mieć inny profil (powinien być wgrany na nośnik i automatycznie się ustawiać w telewizorze)


Zgadza się do połowy. Odwzorowujesz wizję reżysera i nie potrzebujesz już żadnych osobych profili, ponieważ filmy powstają zgodnie z normą Rec 709, tj. na wyświetlaczach skalibrowanych właśnie tak.

 
Obejrzałem raport.
Początkowo (przed kalibracją) obraz zbyt ciemny (uśredniona gamma 2.4). Czerwony kolor przesunięty poza referencję - czyli zgadza się z Twoim odczuciem (ustawienia z Youtube, które jak rozumiem nie podobały Ci się).
Biel zimna 7600K (składowa niebieska zdecydowanie powyżej G i R), przez co wszystkie kolory (może poza czerwonym) przesunięte mocno w stronę niebieskiego.
Luminancja barwy niebieskiej również zbyt wysoka w zakresie powyżej 50% nasycenia.
 
Błędy oddania barw były duże.
Po kalibracji wszystko jest elegancko i nie powstydziłbym się takego telewizorka (może trochę nie najlepiej w odcieniach skóry, ale mimo wszystko w granicach przyzwoitości).
Wniosek? 
Albo Twój dekoder Motorola ingeruje w sygnał (niestety generator użyty w procesie kalibracji nie dekoduje sygnału TV) i psuje to wszystko, co zrobił kalibrator, albo po prostu lubisz zimną biel (jak większość "społeczeństwa").


Bankroot, na dekoder był rzut oka. To zbyt proste urządzenie, by wprowadzać złożone dystorsje barw. Kolega looky po prostu lubi zimniejszy obraz i wzmocnione barwy. Jak napisałem, wielu "skalibrowanych" użytkowników ogląda takie barwy na co dzień i są zadowoleni ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zabrzmiało jak slogan Locoloco. :P:D;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

haha bez kitu ; ) Ale co tam, Maciek może ;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, więc i ja przyłącze się do dyskusji . Panowie ze Skalibruj TV dokładnie  P. Koper skalibrował mi  TV OLED LG B6J  -dokładnie 3 dni temu.  Uważam ich pracę za bardzo profesjonalną. Tv nabrał naturalnych barw co widoczne było od razu po kalibracji. Różnicę widać nawet na zwykłych kanałach - wcześniej miałem Plazmę Panasonica i do niej też ten obraz przyrównuję. Jak widac z całej treści tego wątku są ludzie co lubią obraz sztuczny zimny - przekolorowany.

Ja osobiście nie wyobrażam sobie patrzeć na ten Typ telewizora bez kalibracji - (choć przez  2 tygodnie dziennie go ustawiałem, nie byłem w stanie uzyskać takiego efektu jak po kalibracji).   

Osobiście bardzo polecam i pozdrawiam chłopaków ze Skalibruj TV.

Ps. zapraszam również do detailingu samochodu bo ten wykonała jakaś nieprofesjonalna firma same hologramy :).

Edytowane przez Major_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plazmę miałeś skalibrowaną? Jeśli nie, czy używałeś profilu 'kino'?

Poza tym: łubu dubu, łubu dubu ;)

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Matrix... Neverending story. :D

Drogi Bobie, kalibracja jest konieczna, ostatnio z rozkalibrowanego AK47 nie mogłem uzyskać nawet 30 pkt. ze 125 metrów. :D;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy bierzesz pod uwagę oko 'skalibrowane' na inne przyrządy celownicze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem, skalibrowanym AK , nie mam mniej niż 49 pkt. ;) W przyrządach celowniczych, czyli muszka i szczerbinka, obraz jest piękny i naturalny. :)

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Loky,

Obraz z telewizora powinien przede wszystkim Tobie się podobać. To nie monitor referencyjny przeznaczony do korekcji kolorystyki w studio tylko gadżet służący do rozrywki w domu.

Jeżeli raport potwierdza jakość kalibracji i mimo to obraz dla Ciebie nie jest atrakcyjny to wróć do poprzednich ustawień najlepiej w innym trybie tak aby nie kasować ustawień referencyjnych. Z moich doświadczeń wynika, że obraz po kalibracji może wydawać się mniej efektowny ale tylko takie ustawienie daje pewność, że telewizor nie zniekształca tego co faktycznie jest w sygnale. Mam skalibrowany telewizor i czasami obraz jest niestrawny a czasami rewelacyjny. Wszystko zależy od tego co jest wypuszczane ze studia. Różnice barw potrafią być bardzo duże, nawet podczas emitowania tej samej audycji. Widać wręcz, że w niektórych wypadkach balans bieli kamer telewizyjnych jest zwyczajnie rozjechany. .

Pisałeś wcześniej coś o barwie śniegu i różnicy pomiędzy realem a TV. Sam śnieg nie ma żadnej barwy. Nie jest wcale biały, nie jest też niebieski. Jest nijaki o ile jego barwy nie rozpatrujemy w odniesieniu do źródła światła jakim ten śnieg jest oświetlony.

Jaki mam dowód? Nocą śnieg jest czarny albo ciemno szary, a o wschodzie słońca jest czerwonawy, prawda? :)   Zgodność barw śniegu w telewizorze z tym co widzisz za oknem powinieneś otrzymać kiedy ten śnieg za oknem byłby oświetlony źródłem światła o temp. bieli zbliżonej do 6500K (czyli takim na jakie kalibruje się TV), dodatkowo, jeszcze o odpowiednim składzie spektralnym bo stopnie kelwina to jeszcze nie wszystko.Umownie, można napisać, że te 6500K jest to europejskie niebo o średnim poziomie zachmurzenia. Wtedy masz ok. 6500K.

Konkludując. Ja bym się tych ustawień kalibracyjnych tak mocno nie trzymał jeżeli nie jesteś zadowolony. Trochę podrasowania obrazu, ale w granicach rozsądku, tragedii nie spowoduje ale spróbuj jednak przekonać się do ustawień z kalibracją bo na dłuższą metę właśnie to one się sprawdzają najlepiej.

Edytowane przez X-Rite
  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:D Mała konkluzja, nigdy nie należy jeść żółtego śniegu. :P:D

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, artomoher napisał:

:D Mała konkluzja, nigdy nie należy jeść żółtego śniegu. :P:D

Zgadza się. I to niezależnie od oświetlenia :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, X-Rite napisał:

Umownie, można napisać, że te 6500K jest to europejskie niebo o średnim poziomie zachmurzenia. Wtedy masz ok. 6500K.

D65 corresponds roughly to the average midday light in Western Europe / Northern Europe (comprising both direct sunlight and the light diffused by a clear sky), hence it is also called a daylight illuminant. As any standard illuminant is represented as a table of averaged spectrophotometric data, any light source which statistically has the same relative spectral power distribution (SPD) can be considered a D65 light source. There are no actual D65 light sources, only simulators. The quality of a simulator can be assessed with the CIE Metamerism Index.[4][5]

Nigdzie nie pisza o średnim poziomie zachmurzenia .....;) a wręcz przeciwnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, bankroot napisał:

Nigdzie nie pisza o średnim poziomie zachmurzenia .....;) a wręcz przeciwnie

Nie upieram się co do definicji ale mi nigdy nie wyszło 6500 w tych warunkach, niezależnie czy mierzyłem Minoltą czy X-Rite, oczywiście przy zastosowaniu dyfuzora. Przy lekko zachmurzonym niebie było bliżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jaka dokładnie będzie temperatura barwowa słońca w opisanych warunkach jest i tak sprawą drugorzędną, ponieważ cały aparat adaptacji chromatycznej w mózgu działa inaczej przy źródłach szerokospektralnych (jakim jest słońce) i wąskospektralnych (jakim bez wątpienia jest LG E6). Do tego dochodzą też wady kolorymetrii addytywnej, opracowanej w 1931r. Na koniec trzeba mieć na uwadze, że śnieg na filmie nie musi być "pokolorowany" na śnieżnobiały. Na początku "Planet Earth" jest np. wiele jego odcieni w polarnym słońcu o różnych porach dnia. Kiedyś używałem tych scen do pokazywania przed-po kalibracji, ale tylko w roli odniesienia. W każdym razie, tak jeden do jednego bym nie szukał zgodności między światem na zewnątrz, a telewizorem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście zostawię sobie jeden profil isf z ustawieniami z kalibracji i będę go sprawdzał jak mnę najdzie na różnych filmach - może jeszcze spróbuję kiedyś wbić go sobie na stałe na siłę.

Ogólnie chciałbym skorzystać chociaż częściowo z tej kalibracji, ale na obecną chwilę nie wiem czy coś się da z tym zrobić. Nie zacznę przecież grzebać 'na pałę' w 20 albo 2 punktowych ustawieniach - zarządzania kolorami też nie ruszę, bo brak mi wiedzy. Mogę się tylko przełączyć na 'Ciepły1' (dochodzi niebieski zafarb) i na 'Średnia' (dochodzi różowy zafarb) - oba raczej odpadają. 

Jakoś się w tej chwili dogadałem ze standardowym profilem i wolałbym nie zaczynać znowu szukać czegoś lepszego, bo przestanie mi się podobać ten standardowy i tym samym wrócę do czarnej d...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...