Skocz do zawartości
Maciej Koper

LG 65E6V Test - Signature OLED 4K z HDR

Rekomendowane odpowiedzi

Kwestia radzenia sobie z sygnałem TV to dość problematyczny temat, po pierwsze używamy różnych źródeł, tunery sat, (też różnej jakości) kablówka itd, i stąd jakakolwiek ocena i test moim zdaniem nie jest możliwa nie wspomnę tu już o np. wątpliwej jakości sygnału TV w PL jako takiego bez względu na operatora...

 

Ale w testach widzę, że albo się pewnych rzeczy nie zauważa, albo nie chce zauważyć, bo nie wierzę by "testujący" nie widzieli tzw "chmur" z barw, kafelkowania itd..., bo część z tych rzeczy występuję bez względu na materiał i jego jakość na E6.... , a w życiu okazuje się że TV nie jest taki jak "testy go malują"..., nawet po kalibracji...

Edytowane przez ma_ko
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

E6 ma oczywiste zalety wynikające z zastosowanej technologi i słabsze strony. Prawdą jest że kalibracja choć działa na plus, to nie załatwia wszystkiego, ze słabszym sygnałem nie jest tak dobrze. Czasami pojawią się "kafelki", pulsujące "chmurki" i ziarnistość - choć ta ostatnia po kalibracji nabrała większej ogłady i jednorodności. Na dobrych sygnałach obraz jest bardzo ładny - ale to oczywiste i trudno żeby miało być inaczej. E6 to takie "auto" które jak mu wlejesz dobre paliwo to wynagradza dynamiczną jazdą, ale jak gorsze to już urok sportowej jazdy ginie. E6 to pięknie zaprojektowany telewizor i w ogólnym rozrachunku Ok, ale mógłby być lepiej dopracowany w kwestii radzenia sobie z obróbką słabszego sygnału - zwłaszcza że to prawie najwyższy ubiegłoroczny model. Nie jest to przecież wyspecjalizowane studyjne urządzenie, tylko telewizor do codziennego użytku z różnymi sygnałami.Ja wolałbym "auto" mniej wybredne na paliwo. Po różnych doświadczeniach z telewizorami, też jestem zdania, że test powinien dotyczyć również kwestii radzenia sobie z gorszym niż bluray sygnałem. 

Może aktualizacja oprogramowania E6 mogła by coś poprawić - ale tego nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety to LG i w obróbce obrazu są mocno za Panasonic czy Sony , choć jak czytam testy na zachodnich stronach to widzę że jednak wiele mankamentów nawet przy doskonałej teoretycznej obróbce obrazu nie których mankamentów technologi OLED nie da się zamaskować..., bo i Sony i Panas nie ogarniają tego.

Oled fakt przy super sygnale czasem robi miazgę, ale to jest TV nie używany tylko u wyłącznie do "laboratoryjnych" studyjnych projekcji w ciemnych "salach" i studiowo podanych materiałów...

 

Mam propozycję dla producentów zacznijcie wypuszczać, takie "gołe" ekrany, bez głowic dvbs/dvbt i miliona fajerwerków te zagospodarujemy lub zagospodaruje je garstka pod kątem ekranów referencyjnych ,a zainwestujcie więcej w "know how" obróki obrazu by "zjadacze chleba" mieli mniej powodów do narzekania....

 

 

A i uwaga jak ktoś chce i ma źródła podające w Deep Color to szukać kabli o przepustowości powyżej 18 gb/s najlepiej 21>

W tych nawet tzw "4K" sprzedawanych przez uznanych producentów jest zazwyczaj 10,2 gb/s a to na Deep Color nie wystarczy i zdarzają się (zaniki obrazu lub fonii)., nawet jeśli podają ze obsługuje Deep Color...

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, tommor napisał:

"[...] kalibracja choć działa na plus, to nie załatwia wszystkiego, ze słabszym sygnałem nie jest tak dobrze. Czasami pojawią się "kafelki", pulsujące "chmurki" i ziarnistość - choć ta ostatnia po kalibracji nabrała większej ogłady i jednorodności.[...]

Myślę, że trochę dramatyzujecie. Ta dyskusja zaczyna przypominać szukanie pikseli na ekranach smartfonów z QHD (FHD "słabe, bo widać piksele"). Ja mam robioną kalibrację przez Macieja jeszcze (tak, jak poprzednią plazmę) i nie bardzo wiem, o czym piszecie. Nie mam sygnału "żylety" z np nc+, czy innego bezpośredniego z satelity. Mam kablówkę typu "Chopin" Wejherowo, i mimo tego nie dostrzegam takich zjawisk w 95% przypadków. Paradoksalnie, jedynymi problematycznymi materiałami (w których pojawiają się MOCNO ZAUWAŻALNE makrobloki i inne "posteryzacje" są ciemne filmy z piątkowego "super kina" na TVN (??). Pozostałe materiały ze słabszych źródeł są naprawdę na AKCEPTOWALNYM poziomie (przynajmniej po kalibracji - nie pamiętam, jak było przed). Co do materiałów z BD - nie mam żadnych tego typu zastrzeżeń. Włącznie z koncertami na ciemnych scenach pooświetlanych punktowo w kolorach niebieskich (które są najtrudniejsze).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo po prostu nie każdy powinien kupować OLEDa. Tak jak wszystko inne - jak TV jest do wszystkiego to jest do niczego?

jak kiedyś plazmę tak teraz OLEDa. Kupować gdy zakłada sie oglądanie w ciemnym pomieszczeniu z dobrym źródłem sygnału.

a dla osób oglądających w jasnych pomieszczeniach i/lub słabszym sygnale są inne technologie.

jedni lubią szybkie cabrio a inni ubłocone 4x4 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam VT60 , mam DX 900 i mam E6 i tylko E6 ma z tym problem, wszystkie kalibrowane...

I z całej trójki o zgrozo najbardziej lubię obraz z Dx900...

Ale zastrzegam DX oglądam tylko na wprost haha...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dlaczego testujący na tym forum nie mówią i pokazują jak telewizory prezentują obraz z naszych platform cyfrowych?Przecież wszyscy, no prawie większość czasu z kupionym tv spędzamy na sygnale z satelity i to jest dla nas najważniejsze!Powinno być porównanie jak nowe tv z tym sygnałem radzą sobie najlepiej np. z plazmą:) A nie tylko obrazy referencyjne.Czekamy na odp.

ChybaTy...mnostwo ludzi ogląda netflixa, gra w gry, z bluraya ogląda filmy....nie spędza 6godz przed tvn24!... Mam polsat ale czasami oglądam albo żona serial...który jest ok, prawie fhd ;)

Wysłane z mojego KIW-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
54 minuty temu, christoff.w napisał:


....nie spędza 6godz przed tvn24!...
 

Ale nawet TVN24 wygląda dobrze, i to nie bezpośrednio z satelity, ale z kablówki. :D Albo ja jestem ślepy, albo mój egzemplarz jest wyjątkowo udany :blink::D A do "niewybrednych" raczej nie należę - można spytać Macieja :D

Edytowane przez kobolko
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ale nawet TVN24 wygląda dobrze, i to nie bezpośrednio z satelity, ale z kablówki.  Albo ja jestem ślepy, albo mój egzemplarz jest wyjątkowo udany :blink: A do "niewybrednych" raczej nie należę - można spytać Macieja 

A kablówka to niby skąd czerpie sygnał? :D
Ps.tvn24hd wygląda b.dobrze, tak szybko pierwszy lepszy napisałem choć i tvp info tak szykanowane też już w hd
Ludzie poprostu nie rozumieją że nawet mercedesem amg czyli takim dx900 czy oledem nie zobaczą więcej aniżeli pozwoli na to źródło, więc można i tanie badziewie kupić do tej naszej tv co to niby wszyscy oglądają (na emeryturze i gospodynie...ale ta grupato ma akurat raczej wywalone na hdr, 4k itp...na 99% nie wiedzą o czym mowa! ;) )


Wysłane z mojego KIW-L21 przy użyciu Tapatalka

Trza z tym żyć i się pogodzić...choć czasami może irytować, ale głową muru nie przebijemy bo na zwykłych, tanich gumach ten Merc nie pojedzie tak szybko jak potrafi.

Wysłane z mojego KIW-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaki bitrate ma kablówka? 

Odpowiedź prawidłowa: dowolny. Tzn. upcha w paśmie tyle kanałów ile będzie chciała i w takiej jakości w jakiej będzie chciała.

Czyli może dostać 20 Mbpsów z satelity lub z linku światłowodowego i zrobić z tego 5 Mbpsów u klienta.

Edytowane przez pmcomp
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, ma_ko napisał:

Mam VT60 , mam DX 900 i mam E6 i tylko E6 ma z tym problem, wszystkie kalibrowane...

I z całej trójki o zgrozo najbardziej lubię obraz z Dx900...

Ale zastrzegam DX oglądam tylko na wprost haha...

Wcale się koledze nie dziwię, 900stka jest najbardziej uniwersalna z całej tej trojki (pomijając katy).

5 godzin temu, ma_ko napisał:

W tych nawet tzw "4K" sprzedawanych przez uznanych producentów jest zazwyczaj 10,2 gb/s a to na Deep Color nie wystarczy i zdarzają się 

A tu jednostka chyba nie taka ? :)

Edytowane przez Xisiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Xisiek uniwersalna do czego? To znaczy że E6 nie jest uniwersalnym TV!?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro słabiej obsługuje slabe źródła, to najwyraźniej jest mniej uniwersalny. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parafrazując: jeśli TV ma daremne kąty oglądania, beznadziejne 3D, efekt halo i mulastą nakładkę systemową,to nie jest uniwersalny! 

I tak możemy wypisywać na forum o tematyce HD/UHD podobne komunały i bzdury!

Edytowane przez qazar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, embrion napisał:

Skoro słabiej obsługuje slabe źródła, to najwyraźniej jest mniej uniwersalny. 

DX900 lepiej obsługuje "słabe" źródła od oledów do serii 6 włącznie. Seria 7 ma mieć wg. LG poprawione algorytmy, ale tego dowiemy się dopiero oglądając na żywo.

23 minuty temu, qazar napisał:

Xisiek uniwersalna do czego? To znaczy że E6 nie jest uniwersalnym TV!?

Uniwersalny do tego do czego 9 na 10 ludzi używa tv, do oglądania telewizji.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Xisiek masz badania potwierdzające twoje tezy? Ja nie znam nikogo kto ma TV UHD i ogląda na tym sygnał 576i (równie prawdziwy argument jak twój)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, qazar napisał:

Parafrazując: jeśli TV ma daremne kąty oglądania, beznadziejne 3D, efekt halo i mulastą nakładkę systemową,to nie jest uniwersalny! 

I tak możemy wypisywać na forum o tematyce HD/UHD podobne komunały i bzdury!

Uniwersalny - nie oznacza najlepszy we wszystkim :P

PS> Poza tym o kątach pisałem, halo i owszem dostrzegalne ale nie przy zwykłej tv tylko w hdr przede wszystkim. Mulastą nakładkę systemową, sorry ale to akurat nie jest prawda. 3d też wolę na oledzie 4k.

6 minut temu, qazar napisał:

Xisiek masz badania potwierdzające twoje tezy? Ja nie znam nikogo kto ma TV UHD i ogląda na tym sygnał 576i (równie prawdziwy argument jak twój)

Jaja se robisz, czy naprawdę nie wiesz o czym piszemy? Mówimy o oglądaniu tv z dekodera, który wypluwa wszystko w 1080i lub czasem p. Do oglądania naziemnej to ja nawet nie podchodzę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, qazar napisał:

Xisiek masz badania potwierdzające twoje tezy? Ja nie znam nikogo kto ma TV UHD i ogląda na tym sygnał 576i (równie prawdziwy argument jak twój)

No widzisz. To już znasz ... MNIE :) .

Oglądam w dalszym ciagu mnóstwo DVD muzycznych, oczywiście po upskalowaniu do 4K. Nawet tych 480p.

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak juz pare osob pisalo w roznych watkach: nie wszystko jest w HD, nie wspominajac nawet o 4K, wiec dobry upscaling wciaz jest wazny. Najlepszy dowod, ze recenzenci w wiekszosci miejsc rowniez o tym pisza w swoich testach. Np na rtings jest stala pozycja sie tym zajmujaca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ty sobie jaja robisz z danymi wyssanymi z palca... 

I tak DX900 ma mulastą nakładkę 

pmcomp no to 12 do 1, liczę już procent ;-) I jak walczysz z makro blokami?

 

Edytowane przez qazar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, kobolko napisał:

Myślę, że trochę dramatyzujecie. Ta dyskusja zaczyna przypominać szukanie pikseli na ekranach smartfonów z QHD (FHD "słabe, bo widać piksele"). Ja mam robioną kalibrację przez Macieja jeszcze (tak, jak poprzednią plazmę) i nie bardzo wiem, o czym piszecie. Nie mam sygnału "żylety" z np nc+, czy innego bezpośredniego z satelity. Mam kablówkę typu "Chopin" Wejherowo, i mimo tego nie dostrzegam takich zjawisk w 95% przypadków. Paradoksalnie, jedynymi problematycznymi materiałami (w których pojawiają się MOCNO ZAUWAŻALNE makrobloki i inne "posteryzacje" są ciemne filmy z piątkowego "super kina" na TVN (??). Pozostałe materiały ze słabszych źródeł są naprawdę na AKCEPTOWALNYM poziomie (przynajmniej po kalibracji - nie pamiętam, jak było przed). Co do materiałów z BD - nie mam żadnych tego typu zastrzeżeń. Włącznie z koncertami na ciemnych scenach pooświetlanych punktowo w kolorach niebieskich (które są najtrudniejsze).

Materiały na bluray - super, YouTube materiały uhd - super, programy nadawane w HD na żywo też bardzo dobrze, "super kino" TVN - potwierdzam, ale to samo w tym przypadku jest na telewizorach lcd zwłaszcza w dynamicznych scenach. Reszta zależy od jakości nadawanych materiałów czasami jest fajnie a czasami tak sobie.

W ogólnym rozrachunku telewizor bardzo dobry. Absolutnie nie ma dramatu nawet w słabszych materiałach, u mnie TVN 24 nadawany w SD wygląda całkiem dobrze. Oczywiście nie ma telewizorów doskonałych, E6 do takich też nie należy, ale biorąc pod uwagę obecną cenę, wykonanie a także obraz jaki oferuje - to mimo wszystko nie widzę nic lepszego - a inne też mają swoje bolączki.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Część osób chyba nie do końca rozumie o co w tym wszystkim biega. LG OLED z 2016 roku ma problemy z kiepskim ditheringiem bardzo ciemnych obszarów. W modelach z 2017 roku poprawiono znacznie ten problem i obecnie nie uświadczymy tzw. "mrowienia" z normalnej odległości i wygląda to mniej więcej tak samo jak w plazmach (w których też mamy dithering). Po drugie LG OLED z 2017 roku lepiej radzi sobie z reprodukcją bardzo ciemnych kolorów. Na OLEDach LG z 2017 widać detale ciemnych obszarów, na OLEDzie z 2016 widać tylko czerń. Dobrze to widać w teście rtings. Oprócz usuniętego problemu ze słabym ditheringiem mamy też postprocesing sygnału (czy też tzw. "polepszacze sygnału"), który sprawdza się w słabych jakościowo, mocno skompresowanych MPEGiem materiałach. W LG z 2016 i 2017 roku ten postprocessing jest niestety wciąż nie najlepszy i stąd możemy zauważyć problemy z color bandingiem. Zdecydowanie lepiej radzą sobie tu OLEDy od Panasonica czy Sony, gdzie postprocessing został już wcześniej dobrze dopracowany i stąd sygnał niskiej jakości jest lepiej na nich prezentowany niż na OLEDach od LG.

Tak a propo to w sprzedaży w Polsce dostępny już Panasonic EZ950 (OLED) w cenie 15k PLN (55") i 23k PLN (65"). Recenzji brak.

 

PS. Nie wiem czy słyszeliście, ale na rynku w Europie pojawił się też OLED od Loewe i wkrótce pojawią się też OLEDy Toshiby. Toshiba jednak nie obsługuje w ogóle HDRu. Ciekawe kto to kupi.

Jest pewna zaleta Toshiby - ma to być najtańszy telewizor OLED 4k na rynku (tańszy niż LG). Premiera Toshiby OLED (modele 55" i 65") we wrześniu.

Edytowane przez Subman
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Subman. Piszesz to już do znudzenia. WSZYSCY WIEDZĄ, że seria 6 ma "problemy" w czerniach. Tylko Ty uzywasz zupełnie nieadekwatnego slowa.

Dam przykład. Jeśli na linii poziomej ustalimy skalę problemów od zera do stu gdzie zero to zero problemów, a sto to totalny zlom, to ja ten problem czerni serii 6 na osi oceniłbym max. na 2-3. Biorac pod uwagę jakość obrazu gdzie zero na tej skali odpowiada najlepszemu, a sto najgorszemu obrazowi. Wtedy serię 7 mozna ustalic na tej skali na 0 jako bezproblemową.

A wszystkim słowo problem raczej się kojarzy z oceną na sto w moim przykładzie.

Bo jesli tak to zeskalujemy to problemy z czernią w LCDkach z 2016 i 2017 roku nalezy ustawić gdzieć na 30. Do tego dodać kolejne 20 na problemy z kątami.

 

Mamy teraz jakąś skalę i do tego porównawczą. Wiec daj juz spokój albo stopniuj jakos slowo problem.

 

Pozdro

 

PS. na swoim E6 nie zauważyłem ŻADNYCH problemów z bandingiem. To tak jak kiedys na serii P60  plazmy Panasonica ktoś widział fioletowe węze. Owszem, bywały ... na materiale jakosci Vodeo CD o ile jeszcze ktos pamieta co to takiego. Zapewne tutaj widzialeś banding na takim wlasnie materiale. Szkoda słów. Na siłę chcesz wjechać OLEDem na tor motocrossowy, a on wymaga toru Formuly 1. I tam pokazuje swoje mozliwości. Proponuje wyjedź motocyklem crossowym albo buggy na tor F1 i wtedy ścigaj się z OLEDem :) .

Edytowane przez pmcomp
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, może "problem" to nieadekwatne słowo, ale jeśli ja miałbym ocenić jakość poniższego obrazu na Sony A1 (po lewej) do LG C7 (po prawej) to na pewno nie dam LG w Twojej skali 0 punktów. Aż strach pomyśleć jak te ujęcie wygląda na 6 serii... Oczywiście jak mam być uczciwy to zaznaczę, że jest to specjalnie wybrana scena, z kamerą ustawioną na wysoką czułość, aby uwypuklić różnice w obróbce obrazu.

Y2FhW6s.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Subman, zapytam czy ty masz OLEDa w domu czy tylko dla sportu wyszukujesz takie niewiadomego pochodzenia smaczki?

Zgadza się, obraz po prawej to zero. Zapraszam, wyświetl u mnie, na moim E6 takie zero z materiału z BD UHD z bitratem ok. 60-80 Mbpsów. Wtedy postawię znakomitego łyskacza..

Stare przysłowie pszczół mówi: jak się chce psa uderzyć to się kij znajdzie. Niech to będzie przynajmńiej Twój kij. Bo zaczynasz gadać i wklejać jak kolega Grundig.

  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...