Skocz do zawartości
s@jmon

Magic Screen - nowy typ ekranu projekcyjnego czy tylko marketing?

Rekomendowane odpowiedzi

Wiesz co. Gdybys robil porownanie, to nakrec prosze video i wrzuc linka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oki tylko czy ktoś robi prezentacje black diamonda w domu klienta?

Edytowane przez llukk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie ma, jak sa. trzeba sobie farbe kupic :)

Witam

no właśnie - rozglądam się za ekranem ramowym, wiele czytałem na temat MS zarówno tu jak i na AS, postanowiłem zadać pytanie tutaj bo na AS mam wrażenie że wali strasznie marketing, jest grupa osób która stale odświeża wątek wychwalając produkt pod niebiosa, a może to tylko złudzenie nie wiem. Wracając do meritum - czy ktoś ma jakieś pojęcie co to za powierzchnia (farba) może być użyta w MS? No bo przecież nie oszukujmy się, ekran to nie jakaś skomplikowana elektronika cały widz jest w powierzchni czyli w tym wypadku w farbie bo przecież ten ekran to nic innego jak aluminiowa płyta którą można bez problemu kupić, z tylu pomalowana na czarno a z przodu odpowiednio dobraną jakąś farbą, czy lakierem. Powierzchnia ta to albo jakiś produkt gotowy dostępny w świecie lub wynalazek producenta. Co wiemy o gotowych farbach tego typu? Czy można by użyć tego do budowy ekranu DIV?

pozdrawiam

Edytowane przez hdtv67

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

no właśnie - rozglądam się za ekranem ramowym, wiele czytałem na temat MS zarówno tu jak i na AS, postanowiłem zadać pytanie tutaj bo na AS mam wrażenie że wali strasznie marketing, jest grupa osób która stale odświeża wątek wychwalając produkt pod niebiosa, a może to tylko złudzenie nie wiem. Wracając do meritum - czy ktoś ma jakieś pojęcie co to za powierzchnia (farba) może być użyta w MS? No bo przecież nie oszukujmy się, ekran to nie jakaś skomplikowana elektronika cały widz jest w powierzchni czyli w tym wypadku w farbie bo przecież ten ekran to nic innego jak aluminiowa płyta którą można bez problemu kupić, z tylu pomalowana na czarno a z przodu odpowiednio dobraną jakąś farbą, czy lakierem. Powierzchnia ta to albo jakiś produkt gotowy dostępny w świecie lub wynalazek producenta. Co wiemy o gotowych farbach tego typu? Czy można by użyć tego do budowy ekranu DIV?

pozdrawiam

Właśnie staram się rozkminić podobny temat. Pogooglałem i jest troszkę przepisów na sporządzenie takiej farby. Różnie się to nazywa Black Widow, AZ Black Pearl, AZ Silver Gray. Problem w tym że trzeba znaleźc na naszym rynku odpowiedniki farb użytych w US lub Australii do mixu. Ja na początek drogi z ekranem ramowym płytę MDF 10mm pomalowałem Caparolem Samtex3 (pełen mat) kolor grau 55 z ich mieszlnika 3d systems czy jak to tam się nie nazywa. Oczywiście uprzednio płytę zagruntowałem CAPAROL CAPACRYL PU-VORLACK tak aby nie napuchła po pomalowaniu emalią lateksową. Kolor gruntu taki sam grau 55. Przepis ten do znalezienia w necie. Linki mogę wysłać na priv.

Gotowe farby typu ScreenGoo na 100cali wyjdą jak pół ekranu ramowego więc warto poeksperymentować.

Edytowane przez sebaa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie to nie farba... Nie tędy droga... Powłoka ekranu wbrew pozorom jest bardzo skomplikowana i produkowana wyłącznie na nasze potrzeby...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie to nie farba... Nie tędy droga... Powłoka ekranu wbrew pozorom jest bardzo skomplikowana i produkowana wyłącznie na nasze potrzeby...

to co kosmiczna technologia??? Przecież wiadomo że to Twoja (Wasza) tajemnica handlowa i nie będziecie się tym chwalić public :) ale co jak nie farba, przecież musi być to nakładane na powierzchnie, może nie stricte jak farbą/lakierem, może to masa nakładana nieważne – tak czy siak to po prostu powłoka nałożona na podłoże, a w bajdurzenie o kosmicznej technologii ja akurat nie wierze. Inna sprawa że trzeba mieć patent na taka akurat odpowiednią farbę i Wy go macie i to jest OK – macie i zarabiacie na tym.

pozdrawiam

Gotowe farby typu ScreenGoo na 100cali wyjdą jak pół ekranu ramowego więc warto poeksperymentować.

Gdzieś czytałem że te farby ScreenGoo to nic innego jak farby które mieszaja ludzie w/g przepisów z for AV a reszta to VooDoo :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Watpie, aby do zd.uplikowania efektu MS istaniala koniecznosc zastosowania jakiejs farby. Raczej folii. Moze 2. Wpuszczasz w maszyne, zgrzewasz. Mozesz to zlecic firmie robiacej banery rekalmowe, bo oni maja zarowno maszyny jak i folie . Musisz tylko wiedziec ktora/e folia/e. Jesli jedna, to nie ma problemu, bo typujesz 10, 12 itd rodzajow i naloza Ci jedna, obok drugiej. Wytypowac grupe testowa w sumie nietrudno, bo na internecie sa zajawki i masz zewnetrzna warstwe, rozpraszajaca. Wazne zeby wiedziec, co jest podlozem, czyli warstwa odbijajaca. Czy jest to gola aluminiowa plyta, czy jest jeszcze jakas inna, dodatkowa powierzchnia? Najlepiej kupic jeden wiekszy ekran i poswiecic kawalek brzegu, docinajac pozniej ekran do mniejszego wymiary, tak aby go nie zmarnowac. Uzyskane kawalki probek, uzyc do zabawy w taki najprostszy reverse engineering. W sunie wiele do tego nie potrzeba. Jakies proste narzedzia do ciecia, podgrzewania, oswietlenia ( moze jakies spolaryzowane swiatlo i ultrafiolet) prosty mikroskop, czy dobra lupka, probki porownawcze folii, (uwazny uczen technikum, czy student politechniki, nie powinien miec klopotu z opracowaniem metodologii i wyborem instrumentow pomiarowych zadnego klopotu) dalej aluminiowa plyta kompozytowa na baze. Jak ktos ma czas i ambicje detektywistyczne, moze sie bawic.

Nie ma co podpytywac producenta,, bo to zrodno jego dochodow, wiec nie zdradzi sekretow, a wiedza, to w tym wypadku wszystko. Zeby wyprodukowac taki ekran, nie potrzeba niczego, poza wspomniana firma zajmujaca sie poligrafia reklamowa.

Ale to zabawa dla tych, ktorzy chca sie pobawic i maja kolege, lub dwoch, ktorzy tez chca miec taki ekran, bo przyblizony koszt materislow jest mi tak naprawde nieznany.

Dla kogos, kto ma troche miejsca w domu i chce uzywac ekranu w kazdych warunkach oswietleniowych jako tv, ciekawszym i chyba lepszym rozwiazaniem, bedzie tafla szkla z naklejona folia do projekcji tylnej.

To wyglada naprawde efektownie.

Gruba tafla czystego szkla, np wmontowana w drewniana podstawe, za ktora chowamy projektor typu Ultra Short Throw.

Moze wrzuce kiedys zajawki, do innego watku, zeby ty nie smiecic.

Nie jest moim zamiarem psuc interes Producentowi MS, czy w jakikolwiek sposob przeszkadzac. Zwlaszcza, ze sam moze jeszcze kiedys wroce do pomyslu zakupu tego ekranu. Tymczasem niech interes rosnie mu w sile i niech znajduje coraz lepsze materialy do tego typu rozwiazan, ktore beda na tyle dobre, zeby nie straszne bylo zaprezentowanie konfrontacji z uznanymi ekranami i farbami, wytwarzanymi przez konkurencje. Trzymajmy kciuki, zeby udalo sie polskiemu produktowi, przejsc ze start-upu do dojrzalej fazy produkcji i dystrybucji, bo wtedy nie bedziemy skazani na marketing szeptany, ale informacje bedzie mozna zweryfikowac samemu, wygodnie w sklepie, czy u innych uzytkownikow, we wlasnym miescie.

Napisalem to tylko z mysla o entuzjastach DIY i nie zamierzam sie na ten temat dalej rozwodzic.

Farba jest rozwiazniem prostszym dla widza, ktory bedzie uzytkowac ekran w typowych warunkach , moze zgasic swiatlo i nie potrzebuje, aby ekran ogladac pod duzym katem.

Edytowane przez binary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie staram się rozkminić podobny temat. Pogooglałem i jest troszkę przepisów na sporządzenie takiej farby. Różnie się to nazywa Black Widow, AZ Black Pearl, AZ Silver Gray. Problem w tym że trzeba znaleźc na naszym rynku odpowiedniki farb użytych w US lub Australii do mixu. Ja na początek drogi z ekranem ramowym płytę MDF 10mm pomalowałem Caparolem Samtex3 (pełen mat) kolor grau 55 z ich mieszlnika 3d systems czy jak to tam się nie nazywa. Oczywiście uprzednio płytę zagruntowałem CAPAROL CAPACRYL PU-VORLACK tak aby nie napuchła po pomalowaniu emalią lateksową. Kolor gruntu taki sam grau 55. Przepis ten do znalezienia w necie. Linki mogę wysłać na priv.

Gotowe farby typu ScreenGoo na 100cali wyjdą jak pół ekranu ramowego więc warto poeksperymentować.

Mysle, ze dobrym pomyslem, ktory wielu uzytkownikow doceni, bedzie zalozenie nowego watku i umieszczenia tam tych informacji. Kazde szanujace sie forum ma dzial DIY, w ktorym entuzjasci moga wymieniac sie swoja wiedza i " patentami". Chyba pora aby ten dzial zaczac rozwijac tez tutaj.

Pomoze to tez w utrzymaniu innych watkow niezasmieconych i ulatwi czytanie osobom niezainteresowanym DIY, a skupionych na informacjach zwiazanych scisle z MS.

Sebaa.

Moze zaluz taki watek. To tylko 2 klilniecia. Mysle ze inni uzytkownicy forum beda chetniej zamieszczac informacje tam, niz tu. Bedzie to temat, pokrewny i pewnie czytelnicy beda zagladac do obu, ale pozwoli to zachowac porzadek i zwiekszy efektywnosc forum.

Sorry ze rozdzielilem posty.

Edytowane przez binary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie to nie farba... Nie tędy droga... Powłoka ekranu wbrew pozorom jest bardzo skomplikowana i produkowana wyłącznie na nasze potrzeby...

Ja bym z takim stwierdzeniem "produkowana wyłącznie na własne potrzeby" uważał.

Na audiostereo.pl jest producent hiendowego grajka za 28 tysięcy złotych który został obnazony nota bene przez BoDeXa, z płyta główną za 100 USD, też niby wyłącznie robioną na jego zlecenie.

Przeczytajcie raz jeszcze co napisał binary.

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że założenie wątku DIY odnośnie ekranów ma sens. Może moderator mógłby przenieść część wątku o MS do nowego od postu kolegi hdtv67. Może coś z tego urośnie. Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Watpie, aby do zd.uplikowania efektu MS istaniala koniecznosc zastosowania jakiejs farby. Raczej folii. Moze 2. Wpuszczasz w maszyne, zgrzewasz. Mozesz to zlecic firmie robiacej banery rekalmowe, bo oni maja zarowno maszyny jak i folie . Musisz tylko wiedziec ktora/e folia/e. Jesli jedna, to nie ma problemu, bo typujesz 10, 12 itd rodzajow i naloza Ci jedna, obok drugiej. Wytypowac grupe testowa w sumie nietrudno, bo na internecie sa zajawki i masz zewnetrzna warstwe, rozpraszajaca. Wazne zeby wiedziec, co jest podlozem, czyli warstwa odbijajaca. Czy jest to gola aluminiowa plyta, czy jest jeszcze jakas inna, dodatkowa powierzchnia? Najlepiej kupic jeden wiekszy ekran i poswiecic kawalek brzegu, docinajac pozniej ekran do mniejszego wymiary, tak aby go nie zmarnowac. Uzyskane kawalki probek, uzyc do zabawy w taki najprostszy reverse engineering. W sunie wiele do tego nie potrzeba. Jakies proste narzedzia do ciecia, podgrzewania, oswietlenia ( moze jakies spolaryzowane swiatlo i ultrafiolet) prosty mikroskop, czy dobra lupka, probki porownawcze folii, (uwazny uczen technikum, czy student politechniki, nie powinien miec klopotu z opracowaniem metodologii i wyborem instrumentow pomiarowych zadnego klopotu) dalej aluminiowa plyta kompozytowa na baze. Jak ktos ma czas i ambicje detektywistyczne, moze sie bawic.

Nie ma co podpytywac producenta,, bo to zrodno jego dochodow, wiec nie zdradzi sekretow, a wiedza, to w tym wypadku wszystko. Zeby wyprodukowac taki ekran, nie potrzeba niczego, poza wspomniana firma zajmujaca sie poligrafia reklamowa.

Ale to zabawa dla tych, ktorzy chca sie pobawic i maja kolege, lub dwoch, ktorzy tez chca miec taki ekran, bo przyblizony koszt materislow jest mi tak naprawde nieznany.

Dla kogos, kto ma troche miejsca w domu i chce uzywac ekranu w kazdych warunkach oswietleniowych jako tv, ciekawszym i chyba lepszym rozwiazaniem, bedzie tafla szkla z naklejona folia do projekcji tylnej.

To wyglada naprawde efektownie.

Gruba tafla czystego szkla, np wmontowana w drewniana podstawe, za ktora chowamy projektor typu Ultra Short Throw.

Moze wrzuce kiedys zajawki, do innego watku, zeby ty nie smiecic.

Nie jest moim zamiarem psuc interes Producentowi MS, czy w jakikolwiek sposob przeszkadzac. Zwlaszcza, ze sam moze jeszcze kiedys wroce do pomyslu zakupu tego ekranu. Tymczasem niech interes rosnie mu w sile i niech znajduje coraz lepsze materialy do tego typu rozwiazan, ktore beda na tyle dobre, zeby nie straszne bylo zaprezentowanie konfrontacji z uznanymi ekranami i farbami, wytwarzanymi przez konkurencje. Trzymajmy kciuki, zeby udalo sie polskiemu produktowi, przejsc ze start-upu do dojrzalej fazy produkcji i dystrybucji, bo wtedy nie bedziemy skazani na marketing szeptany, ale informacje bedzie mozna zweryfikowac samemu, wygodnie w sklepie, czy u innych uzytkownikow, we wlasnym miescie.

Napisalem to tylko z mysla o entuzjastach DIY i nie zamierzam sie na ten temat dalej rozwodzic.

Farba jest rozwiazniem prostszym dla widza, ktory bedzie uzytkowac ekran w typowych warunkach , moze zgasic swiatlo i nie potrzebuje, aby ekran ogladac pod duzym katem.

Podziękowania w imieniu moim (a zapewne i w imieniu większości zainteresowanych) za mega rzeczowy post!

Wytypowac grupe testowa w sumie nietrudno, bo na internecie sa zajawki i masz zewnetrzna warstwe, rozpraszajaca.

Jeśli masz namiary na jakieś materiały tym temacie mógłbyś podrzucić?

Farba jest rozwiazniem prostszym dla widza, ktory bedzie uzytkowac ekran w typowych warunkach , moze zgasic swiatlo i nie potrzebuje, aby ekran ogladac pod duzym katem.

Masz jakieś doświadczenia empiryczne w tym temacie? Na pewno metoda z folią może dawać ciekawsze rezultaty ale z racji wielokrotnie łatwiejszej technologicznie metoda z farbą ma i będzie mieć większe wzięcie :) u DIYowców. Nie każdy ma dostęp do firm rąbiących banery a i koszty też mogą okazać się wysokie – przed wykonaniem ostatecznej powierzchnie trzeba zrobić X próbek. No chyba że ktoś zainteresowany ma szwagra z taką firmą ;) ew. jakaś grupa wtedy koszty spadają. A może tu zawiązała by się taka grupa w celu wykonania jakieś dobrej w miarę uniwersalnej powierzchni do zastosowań DIY, czy to z folii czy to z farby?

Myślę że założenie wątku DIY odnośnie ekranów ma sens. Może moderator mógłby przenieść część wątku o MS do nowego od postu kolegi hdtv67. Może coś z tego urośnie. Pozdrawiam!

Jestem za.

pozdrawiam

Edytowane przez hdtv67

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Ekran Screen Magic w wydaniu Futura 120" jest prezentowany w naszym salonie - Spaceone Wrocław. Wszystkich chętnych obejrzenia w działaniu w niepełnym zaciemnieniu, zapraszamy. Oczywiście prosimy wcześniej o zapowiedź, by ktoś z nas był do dyspozycji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po nowym roku, ekran trafi w nasze ręce i znajdzie się na testach w redakcji. Tak. W końcu :-). Więc spokojnie, cierpliwości. Dobierzemy też do niego kilka projektorów aby dobrze go ocenić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super! Dobre by było porównanie do Adeo Reference white/grey bo taki planuje w przyszłości u siebie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze takiego porownania to mozemy sie na bank spodziewac, Fajnie byloby jednak porownac do innych ALRS-ow.

Ciekawe jakiego zakrestu testu mozemy sie spodziewac. Zdaje sobie sprawe, ze to kupa roboty, bo trzeba kalibrowac projektor pod kazdy z ekranow, a chcac miec video leb w leb, chyba potrzebne sa 2 identyczne projektory. Podejrzewam wiec, ze bedziemy musieli sie zaspokoic zdjeciami, albo jakim "klejonym" wideo i danymi pomiarowymi.

A moze jakes wrazenia, na goraco po kalibracji z Benkiem 1700 sie szykuja? ;)

Projector Central robilo porownanie w tym roku, ale w pokoju z bialym scianami. W HDTV.pl maja czarno,

Edytowane przez binary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze takiego porownania to mozemy sie na bank spodziewac, Fajnie byloby jednak porownac do innych ALRS-ow.

Ciekawe jakiego zakrestu testu mozemy sie spodziewac. Zdaje sobie sprawe, ze to kupa roboty, bo trzeba kalibrowac projektor pod kazdy z ekranow, a chcac miec video leb w leb, chyba potrzebne sa 2 identyczne projektory. Podejrzewam wiec, ze bedziemy musieli sie zaspokoic zdjeciami, albo jakim "klejonym" wideo i danymi pomiarowymi.

A moze jakes wrazenia, na goraco po kalibracji z Benkiem 1700 sie szykuja? ;)

Projector Central robilo porownanie w tym roku, ale w pokoju z bialym scianami. W HDTV.pl maja czarno,

binary wyczyść skrzynkę bo chciałbym Ci wysłać PW

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie, taką teorią chciałem się podzielić z tobą :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super, że jest w Spaceone:) akurat tam kupowałem proja Benq w1070, a jak pamiętam mają na stanie w1080, wiec na pewno pojadę zobaczyć :)

Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po nowym roku, ekran trafi w nasze ręce i znajdzie się na testach w redakcji. Tak. W końcu :-). Więc spokojnie, cierpliwości. Dobierzemy też do niego kilka projektorów aby dobrze go ocenić.

Fantastycznie. W końcu ! Czekam z niecierpliwoącią bo będę na kupnie czegoś w przyszłym roku. Fajnie jakbyście sprawdzili na nim w akcji Epsona eh-tw 5300 ;P

Pozdrawiam,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już wszyscy mają jakieś życzenia to ja prosiłym o Benq W1070 :) Z mojej strony fajnie jakby było porównanie do innego ekranu, którzy dobrze działa w pomieszczeniu nieprzystosowanym do kina domowego, np Adeo Helios Grey :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maciej Koper pisał :HCX ma black diamond'a w salonie i możliwość bezpośredniego skonfrontowania go ze zwykłym białym ekranem Warto zobaczyć, uświadomić sobie jak wiele wnosi ekran w niektórych aplikacjach ;)

Gmeru pisał "Dokładnie można tam wbić i zobaczyć :) Chłopaki mają naprawdę dobre warunki do pokazów."

Jest jakaś szansa ,że zrobicie porównanie ze "sławniejszym" konkurentem w tej klasie ekranów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Parę minut temu Pan Maciej skończył kalibrację mojego Benq W2000 z ekranem MS Future Black AMLED 100". Ekran mam w salonie z białymi ścianami więc jakieś porównanie do nadchodzącego testu będzie:) Ekran w takich warunkach naprawę daje radę:-) Co do samej kalibracji to jest podstawa dla każdego maniaka obrazu. Nie zdawałem sobie sprawy ile detali tracę, jak jasne elementy obrazu się zlewały. Kolory które uważałem że fabrycznie dobre są teraz bardziej naturalne. Jestem bardzo zadowolony z efektów, a przy okazji człowiek dowiedział się ciekawych informacji o budowie ekranów, obrazie itd. Taka kalibracja z wykładem:-) Panowie i Panie kalibrujcie swoje sprzęty!!!

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja również cieszę się, że miałem wreszcie okazję zobaczyć ekran MagicScreen w pierwszej domowej aplikacji ;) Piotr, kino bardzo fajne, jeszcze raz gratuluję projektora zamiast TV. Jesteś jednym z Tych maniaków obrazu, których cenimy na portalu najbardziej!

Projektor W2000 na pewno znacie z mojego testu, więc nie będę się tu o nim rozpisywał, odsyłam: http://hdtvpolska.com/topic/36118-test-benq-w2000-projektor-full-hd-dlp/

Co do ekranu, to przyjrzałem mu się dłużej i poznałem dogłębniej specyfikę działania. Jest dokładnie tak jak napisałem w jednym z pierwszych postów w tym temacie. Ekran ten podlega jednak prawom fizyki. Nie użyto żadnego czarnoksięstwa do skonstruowania go ;)Co absolutnie nie umniejsza jego walorom. Ekran MS Future (bo tak się ten model nazywa, prawda?) to tablica o zmniejszonym stopniu rozproszenia światła. Kieruje więc ona większość światła w danym kierunku (przy optymalnej instalacji w stronę widza), zamiast rozpraszać równomiernie we wszystkie strony jak klasyczny ekran. Taka budowa pozwala ograniczyć odbijanie światła otoczenia w stronę widza, zwiększając jednocześnie jasność uzyskiwaną przez odbicie światła projektora (o ile zachowany jest odpowiedni kąt projektor ->ekran ->widz opisany w moim poradniku dot. wyboru ekranu). Powierzchnia ekranu jest dodatkowo przyciemniona, więc w efekcie, z projektora dostajemy mniej więcej tyle światła co z białego ekranu (może nieznacznie więcej), a z poza osi odbicia są mocno stłumione i nie psują czerni.

To TYLKO tyle i AŻ tyle. Skoro znamy już niekwestionowaną zaletę tego rozwiązania, która naprawdę robi przepaść w niektórych aplikacjach, to jakie są wady? Po pierwsze ekran ten odbija znacznie mniej światła w innych kierunkach, więc strefa optymalnego oglądania jest węższa. Zawężony jest tzw. kąt widzenia ekranu. Zwiększa to też widzialność tzw. hot-spotów. Druga sprawa to skrzenie się powierzchni. Ekran wygląda trochę jak połyskujący minerał, lub (może zabrzmi to śmiesznie) jak parujący asfalt. Jak zwykle więc coś za coś. Każdy musi ocenić to samemu. Kluczowa jest jednak wiedza, że takie produktu istnieją i robią znaczną różnicę. Podejrzewam, że każdy kto zobaczył by MS w niezaadaptowanym pomieszczeniu i skonfrontował go ze zwykłym białym lub szarym ekranem, to bez wątpienia kupiłby MS.

Charakterystyka kątowa odbicia ekranu MS widoczna jest ładnie na moich poniższych zdjęciach. Widać tutaj delikatne hot-spoty (oznaczone strzałką) powstałe z tej przyczyny, że tylko jeden punkt (właściwie jedna prosta) spełnia prawo "kąt padania światła = kątowi odbicia". Naturalnie taki hot spot "wędruje" za widzem gdy ten przesuwa się w lewo-prawo (zdjęcie drugie).

ms5.jpg

ms2.jpg

Na tym samym patencie bazują też wspomniane wcześniej przeze mnie ekrany tj. Adeo Helios, Stewart Firehawk, oraz SI Black Diamond. Oczywiście każdy z tych ekranów jest inny i warto porównać przed zakupem. Jednak nie można napisać, że te ekrany mają całkiem inne działanie (jak wcześniej sugerowano).

Przy świetle spoza osi ładnie sobie radzi:

ms1.jpg

Podświetlenie ekranu też ciekawy patent ;)

ms3.jpg

Przy świetle w osi już gorzej bo się nie da inaczej, chyba, że magicznie;)

ms4.jpg

Ponieważ ekran ten będziemy dokładnie testować w naszej redakcji w styczniu, potraktujcie powyższy mini test jako wstęp do tego co będziemy robić. To bardzo dobry i interesujący produkt. Co zresztą widać powyżej. Osobiście, nie mogę się już doczekać dokładnych testów. Mam nadzieję, że będziecie zaskoczeni jak to zrobimy :-).

  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do Maćka Kopera.

Czy teraz, jak już miał możliwość przyjrzenia się "okiem eksperta" temu ekranowi, mógł napisać kilka słów o jego plusach i minusach i wpływie na jakość obrazu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...