Home Testy Telewizory OLED Philips Flagowy Philips OLED+935 z nagrodą EISA | TEST | Poznajcie telewizor z absolutnie najlepszym dźwiękiem na rynku od Bowers & Wilkins
Flagowy Philips OLED+935 z nagrodą EISA | TEST | Poznajcie telewizor z absolutnie najlepszym dźwiękiem na rynku od Bowers & Wilkins

Flagowy Philips OLED+935 z nagrodą EISA | TEST | Poznajcie telewizor z absolutnie najlepszym dźwiękiem na rynku od Bowers & Wilkins

27.01K
12

Wrześniu tego roku w trakcie wirtualnych targów IFA w Berlinie, firma Philips zaprezentowała najnowszy telewizor premium w swojej ofercie o nazwie OLED+935. Bezkompromisowy produkt, który przyciąga uwagę swoim nietuzinkowym wykonaniem oraz szeregiem ultra nowoczesnych technologii, które zostały w nim zastosowane. To kolejny produkt, który zdecydowanie pokazuje na co stać tego holenderskiego producenta. Nie może więc dziwić nagroda EISA 2020/2021 w kategorii “Telewizor do kina domowego” a wszystko z powodu nie tylko wysokiej jakości obrazu ale chyba przede wszystkim jakości dźwięku, która wydobywa się z tego produktu. Najnowszy OLED+935 to efekt współpracy ze znaną i cenioną firmą Bowers & Wilkins, która już od paru lat bierze czynny udział przy projektowaniu telewizorów Philips. Ten rok jest jednak przełomowy gdyż to, co zostało tutaj przedstawione, przechodzi najśmielsze oczekiwania. Tak dobrze brzmiącego telewizora nie było jeszcze na rynku. I nie chodzi tutaj o basy ale o jakość, która jest absolutnie nie kojarząca się z czymś co jest wbudowane w telewizor. Co jeszcze potrafi też ekran? Zapraszamy do szczegółowego testu.

Nagrody EISA 2020-2021 przyznane! Poznajcie najlepsze produkty w kategoriach Home Theatre

Telewizor testowany przez Maciej Koper i Piotr Gmerek

Czytelniku. Jako jedyni w kraju sprawdzamy osobiście opisywane telewizory pod względem posiadanych parametrów za pomocą specjalistycznego sprzętu pomiarowego o wartości ponad 100 000 zł:

  • Spektroradiometr Jeti Specbos 1211
  • Kolorymetr Klein-K10A oraz Klein-K80
  • Murideo Fresco Six-G (Dolby Vision)
  • Murideo The SEVEN Generator HDMI 2.1 4K/120fps (Dolby Vision, Dolby Audio)
  • Autorski pomiar Input Lag w 4K HDR (jako jedyni w Polsce dokonujemy takich pomiarów w 4K HDR)
  • Najlepsze na rynku kable HDMI: MagicLink

Masz więc pewność, że czytasz o produkcie czy promocji, która nie jest przepisana z ulotki lub z innej strony w sieci bez jej faktycznego sprawdzenia. Jeżeli zamierzasz skorzystać z naszego tekstu i pomiarów, skontaktuj się z redakcją. Wszelkie prawa do informacji i zdjęć z testów HDTVPolska są zastrzeżone!

Najważniejsze cechy Philips OLED+935 podawane przez producenta:

  • Nagroda EISA w kategorii Home Theater TV (telewizor do kina domowego 2020/2021)
  • Topowe nagłośnienie Bowers & Wilkins – nowy standard jakości dźwięku wśród telewizorów
  • Czterostronna technologia Ambilight
  • Procesor P5 czwartej generacji wspierany przez sztuczną inteligencję wraz z drugim dedykowanym dla układu SI
  • Nowa wersja przetwarzania Intelligent Dual Picture Engine – technologia ta eliminuje problem wypalania w przypadku 95% statycznych obrazów, w tym logotypów i gier
  • Smart TV na systemie Android TV w wersji 9 (Pie) z wbudowanym Google Assistant oraz współpracujący z Amazon Alex
  • Usprawniona technologia Perfect Natural Reality
  • Obsługa formatów Dolby Vision, Dolby Atmos, HDR10+ oraz HLG
  • Dostęp do funkcji Dolby Atmos Virtualizer
  • Wbudowana funkcja DTS Play-Fi umożliwiającą bezprzewodowe odtwarzanie dźwięku w wielu pomieszczeniach
  • Automatyczny tryb Gra (ALLM) – funkcjonalność ze świata HDMI 2.1
  • Europejski design i materiały najwyższej jakości
  • Podświetlany pilot wykończony pochodzącą ze zrównoważonych źródeł skórą marki Muirhead
  • Ultracienka obudowa, bezkrawędziowe wykończenie matrycy oraz wysokiej jakości metalowe element
  • Dostępny w rozmiarach 48″, 55’’ i 65’’
Premiera OLED935 Bowers Wilkins 9 logo
Telewizor dostępny jest w trzech rozmiarach

 

Kabel HDMI MagicLink 2.0

Wygląd, budowa i pilot

Ultracienka obudowa, bezkrawędziowe wykończenie matrycy oraz wysokiej jakości metalowe elementy. Tak można krótko scharakteryzować wygląda tego telewizora. Wszystko wykonane jest na najwyższym możliwym poziomie a telewizor można bez problemu zdobić salon w super nowoczesnym mieszkaniu czy domu. Pod ekranem znajduje się serce dźwiękowe zaprojektowane przez inżynierów z Bowers & Wilkins. Kratka głośnika została z przodu pokryta specjalnie dobraną tkaniną Kvadrat, która jest neutralna akustycznie, a zastosowana po raz pierwszy w górnej części obudowy metalowa listwa z mikrosiatką dodatkowo wspomaga działanie technologii Dolby Atmos.

Philips przedstawia OLED+935 - nowy flagowy telewizor z Ambilight nagrodzony tytułem EISA Home Theatre TV 2020-2021!

Ciekawą nowością jest także bardzo elegancki pilot, który uległ znacznemu odświeżeniu – posiada on gustowne, podświetlane przyciski w metalizowanym wykończeniu, a także boki i tył pokryty pochodzącą ze zrównoważonych źródeł skórą szkockiej marki Muirhead. Posiada ciekawszy kształt i lepiej dopasowane klawisze. W swoim nowym wydaniu nieporównywalnie lepiej pasuje do jakości wyświetlacza.

Dostępne złącza:

Test Philios OLED 935 bowers wilinks porty hdmi

System podświetlenia Ambilight

System Ambilight to znak rozpoznawczy Philips od 2002 roku, kiedy to firma postanowiła opatentować ten arcy-ciekawy pomysł związany z podświetleniem ekranu barwnym światłem a następnie wprowadzić pierwszy telewizor Ambilight w 2004 roku. Był to prosty, dwustronny system, który reagował na to co dzieje się na ekranie telewizora. Aktualnie wraz z rozwojem przede wszystkim diod led możemy oglądać spektakularne efekty świetlne na tle ściany przed którą stoi lub na której jest zawieszony telewizor. Model OLED+935 wyposażony został w 4-stronny system Ambilight. To oznacza, że z lewej, prawej, na górze i dole telewizora znajdziemy rząd nowoczesnych diod LED, który możemy zauważyć na poniższym zdjęciu:

philips_oled_805_855_865_test_eisa_ambilight

W najnowszych modelach są one wręcz odsłonięte dzięki czemu ich kolor i intensywność jest dużo większa niż kiedyś za plastikową osłoną. Philips jest też jedyną na rynku firmą oferującą telewizory w technologii OLED z taką funkcjonalnością.

philips_oled_805_855_865_test_eisa_ambilight_2

W menu mamy do wyboru wiele różnych ustawień związanych z tym systemem. Na pewno warto ustawić tryb w jakim będzie działał system. Do wyboru jest kilka ciekawych propozycji jak różne wartości jasności i dynamiki świecenia czy możliwość ustawienia stałego koloru. Warto zwrócić uwagę na tryb dla graczy, który jest ekstremalnie dynamiczny i dodaje graniu niesamowitych walorów czy też taki, które reaguje na muzykę.

philips_oled_805_855_865_test_eisa_ambilight_gryTest Philips oled934 bowers wilkins

Kolejna ciekawa sprawa to możliwość ustawienia koloru ściany na tle jakiej znajduje się telewizor. Ma to istotne znaczenie w przypadku intensywności i rodzajów kolorów jakie dobiera system. W przypadku białej ściany, jak powyżej, system sprawdza się najlepiej i rewelacyjnie poszerza film. To jednak nie koniec możliwości pracy systemu. Jak napisałem wcześniej trybów działania jest bardzo dużo. Dla wyjątkowych fanów wiernego oddania obrazu można też użyć trybu statycznej bieli, który zapewni komfort oglądania, zasymuluje warunki studyjne i nie będzie odciągał uwagi od filmu.

Ambilight: tryb statycznej bieli idealny do oglądania filmów nocą

Na koniec unikalna cecha czyli możliwość dokupienia oświetlenia hue Philips i sparowania ich razem z ambilight telewizora. Efekty są doprawdy ciekawe:

https://twitter.com/GmeruPL/status/1222596507918127106

Test Philips oled934 bowers wilkinsTest Philips oled934 bowers wilkins

Za co lubimy telewizory OLED w kinie domowym?

Budowa ekranu OLED vs LCD.

Zalety wyświetlaczy organicznych wynikają przede wszystkim z faktu jak generowany jest obraz. Każdy subpiksel jest niezależnie sterowaną diodą, czyli bezpośrednim źródłem światła. Oznacza to zdolność do uzyskania prawdziwej czerni (zerowej emisji światła), czyli czegoś, co w każdym z widzów budzi podziw. Kontrast jest bowiem najważniejszym kryterium jakości. Gdy czerń jest dobra, to mówimy ogólnie, że obraz jest dobry. Drugą zaletą są znacznie lepsze kąty widzenia, przy których nie spada nasycenie, ani nie zaburza się tonalność obrazu tak jak w telewizorach LCD. Więcej o zaletach (i wadach) technologii przeczytamy w temacie: Czym jest OLED i dlaczego tak bardzo go lubimy?

Perfekcyjna czerń i kontrast w technologii OLED TV

Powidoki i wypalenia – okiem praktyka

Najczęściej poruszanym temat, o który w nieskończoność pytają użytkownicy, jest kwestia wypaleń. Tak, faktem jest, że matryca OLED ma niższą odporność na to zjawisko niż LCD, ale na przestrzeni lat na tyle jednak rozwinięto systemy kompensacji, że osobiście marginalizowałbym ten problem. Jeśli rozważamy użytkowanie telewizora przez zwyczajnego widza, który ogląda filmy, seriale, telewizję i gra po kilka godzin w weekendy to nie przejmowałbym się tym wcale.

Co roku moja firma (SkalibrujTV.pl) kalibruje kilkaset telewizorów OLED różnych producentów i powidoki, w postaci wypalonych pasów, interfejsów gry, czy pasów z TVN24 to pojedyncze przypadki. Nie powiem zatem, że temat wypaleń nie istnieje, ale bez dwóch zdań na forach jest zbyt mocno spotęgowany i daje złudzenie, że jest to jakaś plaga i duże zagrożenie. W rzeczywistości są dziesiątki tysięcy ludzi w Polsce, którzy korzystają ze swoich ekranów OLED i nie wiedzą nawet, że taki problem może istnieć. Nie uznaję więc tego za istotne zagadnienie chyba, że jak napisałem, ktoś jest zapalonym graczem i traktuje TV bardziej jako monitor. Potwierdzeniem może być także nasze niemałe forum (167 000 użytkowników) na którym rocznie pojawia się kilka-kilkanaście wpisów związanych z trwałością matrycy. Jest to promil w tysiącach postów, które powstają co miesiąc. Uważajcie jednak na telewizory z wystawy, które wiele godzin pracowały w sklepie. Taki OLED TV trzeba dokładnie sprawdzić.

Co jednak zrobił Philips aby także ze swojej strony zabezpieczyć się przed wypalaniem? Firma od 2 lat projektowała nowy system, który ma analizować co znajduje się na ekranie i wyłapywać statyczne elementy. Rok temu na specjalnym spotkaniu na którym byliśmy obecni, pierwszy raz zaprezentowano nam nową technologię w akcji. A dzisiaj możemy już testować jak to wygląda w praktyce gdyż flagowy telewizor Philips OLED+935 to pierwszy model, który producent wyposażył w unikalny system zapobiegający wypaleniu matrycy zaprojektowany specjalnie z myślą o ochronie ekranów OLED. Rozwiązanie wykorzystuje zaawansowaną funkcję wykrywania logo poprzez monitorowanie siatki złożonej z 32400 stref. Pozwolić ma to na niezwykle dokładne wyszukanie statycznych elementów oraz stopniowe zmniejszanie jasności w danym punkcie, bez uszczerbku dla jakości wyświetlania w pozostałych częściach ekranu, aby nie dopuścić do uszkodzenia. Philips twierdzi, że technologia ta eliminuje problem wypalania w przypadku 95% statycznych obrazów, w tym logotypów i elementów wyświetlanych w grach.

system antywypaleniowy oled philips jak dziala logo
Rozwiązanie wykorzystuje zaawansowaną funkcję wykrywania logo poprzez monitorowanie siatki złożonej z 32400 stref
system antywypaleniowy oled philips jak dziala 3 logo
Intensywność logotypu została znacznie zmniejszona bez uszczerbku na jakości obrazu

Ten sposób na walkę z wypalaniem firma przedstawiła nam kilka miesięcy temu podczas naszej wizyty w Amsterdamie. Pomysł jest naprawdę przełomowy i może całkowicie rozwiązać omawiany problem. Co ciekawe, do wynalezienia systemu przyczynił się… unikalny system Ambilight, który firma Philips stosuje w swoich telewizorach. Jednak tym razem odwrócono jego działanie. O co chodzi i jak to działa? Poniżej możecie zobaczyć film z prezentacji, na której widać jak telewizor analizuje na podstawie wyświetlanej grupy statycznych kolorów gdzie znajdują się logotypy czy inne nieruchome elementy obrazu.

Po dokładnej analizie, obraz w tych segmentach jest lekko przyciemniany, co jak oznajmił nam już w styczniu dyrektor strategii i planowania produktu, Danny Tack, redukuje prawdopodobieństwo wypalenia się obrazu w 95%. Poniżej możecie też zobaczyć jak to wygląda w przypadku mniejszych logotypów. Pomysł wydaje się genialny, jednak póki co możliwy tylko do zastosowania w telewizorach Philips. Co o tym sądzicie?

System wyłączonySystem włączony
System wyłączonySystem włączony

Philips oled system antywypeleniowy 3 Philips oled system antywypeleniowy 4

Przejdźmy więc na kolejnych podstronach do tego, jak nowy OLED od Philipsa wyświetla obraz i jakich używa technologii by był on jak najlepszy.

(27011)

3.4 18 głosy
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

4
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

12 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Marek
Marek
2 lat temu

Kupiłem to ” cudo” I korzystam z niego od kilku dni. Rzadziej niż bym chciał. Największy szok przeżyłem po uruchomieniu Nowej Diuny na HBO. Nigdy nie miałem takich doznań przy korzystaniu z telewizora. Może mam niewielkie oczekiwania. czytając poniższe opinie niektórych. Nie gram w gry. Kiedyś kolega mnie namówił na Lary 7. Zycie mi wystarczy jak gra. Nie musze od niej uciekać do innej iluzji. Dlaczego pisze ten Komentarz. Wiem że koledzy z HDTV maja dobre notowania w Vision producencie tego telewizora. Może cię ich przekonać, by zaktualizowali swoje telewizory do nowszych wersji platformy android. To taki brak szacunku dla… Czytaj więcej »

Tomasz
Tomasz
2 lat temu

WItam, przymierzam się do zmiany swojego LG C9 na Philipsa (kupiłem dużo żarówek / lamp z systemu Philips HUE) posiadam PS5 i XSX – czy kupić ten telewizor czy model 856 będzie lepszy? Zależy mi głównie na najlepszych wartościach dla obu konsol. Proszę o poradę.

Andrzej
Andrzej
2 lat temu
Reply to  Tomasz

856 bo ma HDMI 2.1 i 120 Hz

Arkadiusz
Arkadiusz
3 lat temu

Czy można głośniki z TV wykorzystać jako centralna kolumna w kinie domowym przez złącze Pre OUT?

Mange
Mange
3 lat temu

Model wygląda świetnie. Cenię sobie minimalizm, więc ten model z wbudowanym soundbarem jest dla mnie idealny 🙂 Do tego ambilight i Android TV. Moim zdaniem to jeden z lepszych TV w 2020 roku.

Krzysiek
Krzysiek
3 lat temu

Tv w recenzjach wypada bardzo dobrze, ale absurdalne, że nie Philips nie zadbał o to aby tv można było zobaczyć i sprawdzić gdzieś w sklepie. Na ile sprawdzałem, po kilku miesiącach od premiery, przynajmniej w Wawie nie ma tego tv wystawionego w żadnym sklepie. Czy Philips staje się już tak niszową firmą, że nie wystawia egzemplarzy na demo w sklepach?

franek
franek
3 lat temu
Reply to  Krzysiek

Niestety to bardziej zależy od sklepu jak od producenta.

Robi
Robi
2 lat temu
Reply to  franek

Niestety to zależy od producenta, który musi zapłacić za ekspozycję w sklepie. Był przez jakiś czas do obejrzenia w MM Arkadia w W-wie

Dariusz
Dariusz
3 lat temu

No i podstawowa ułomność TV brak HDMI 2.1 ,przy tej klasie i cenie

Łukasz
Łukasz
3 lat temu

Jednak pod kątem HDR daleko mu do HZ2000. SDR ok, ale HDR średni aż o 200 nitów niższy… Nie tego się spodziewałem. No i problemy z HDR10+, też niedobrze. Na koniec pytanie Panowie o ergonomię pilota – czy rzeczywiście dramat z trafianiem w klawisze?

Ern
Ern
3 lat temu
Reply to  Łukasz

Panasonicowi bardzo się udało z jasnością, jednak ten TV też daje radę – i jest o wiele korzystniej wyceniony, także ja nie wiem czy są to TV tak do końca porównywalne.

Tomasz
Tomasz
3 lat temu
Reply to  Łukasz

Posiadam ten telewizor od kilku miesięcy, pilot lekki i wykonany z dobrej jakości plastiku jednak przyciski są płaskie i niewyczuwalne pod palcami. Niestety bez patrzenia na pilota nie da się nim intuicyjnie sterować TV. Ergonomia jest bardzo przeciętna.

12
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x