Home Testy Kino domowe Ekonomiczny soundbar z Dolby Atmos – czy to jest możliwe? | TEST | Sony HT-X8500
Ekonomiczny soundbar z Dolby Atmos – czy to jest możliwe? | TEST | Sony HT-X8500

Ekonomiczny soundbar z Dolby Atmos – czy to jest możliwe? | TEST | Sony HT-X8500

33.92K
7

Odsłuch w filmach, grach, telewizji i muzyce

Za podobną cenę możemy na rynku znaleźć soundbary z subwooferem. Jak więc gra Sony HT-X8500 z wbudowanym głośnikiem basowym? Listwa dźwiękowa dobrze sprawdza się w reprodukcji dźwięku w bardzo małych pomieszczeniach a funkcja wirtualnego dźwięku przestrzennego jest wtedy bardzo efektowna natomiast w większym pokoju efekty przestrzenne nie robią już wrażenia i słyszymy wyraźnie ich utratę.

Test sony soundbar HT-X8500 13

Soundbar rozszerza scenę dźwiękową dźwięku dochodzącego z głośnika, starając się zapewnić wrażenia Dolby Atmos. Kluczem do wydajności HT-X8500 jest opatentowany przez Sony system Vertical Sound Engine. Jest on kompatybilny z Dolby Atmos i DTS: X, tworząc iluzję otaczającego dźwięku, który umożliwia odtwarzanie filmów nawet z Dolby Atmos z poczuciem zwiększonej wysokości i szerokości dźwięku w pomieszczeniu w którym się znajdujemy. System Vertical Sound Engine może być również używany jako procesor przetwarzający dźwięk dla dwukanałowych i konwencjonalnych źródeł dźwięku 5.1, aby uzyskać podobny jak wcześniej efekt.

Test sony soundbar HT-X8500 14

Według specyfikacji HT-X8500 aproksymuje pole akustyczne porównywalne z systemem Atmos 7.1.2, co jest nieco za mocnym uogólnieniem. Rzeczywiście, wszystko to mamy w trybie Vertical Surround, który oferuje wirtualny dźwięk przestrzenny 7.1.2 z głośników (dwa przednie, dwa boczne, dwa tylne, jeden środkowy, subwoofer, a także dwa dodatkowe kanały na górze słuchacza). Droższy soundbar może oferować znacznie szerszą i głębszą scenę dźwiękową, której HT-X8500 nie osiąga. Ze względu na cenę i wielkość urządzenia precyzja, otwartość i trójwymiarowość prezentacji jest jednak imponująca. HT-X8500 nie wytwarza aż tak przekonującego pola dźwiękowego co konwencjonalny system 7.1.2, ale tworzy scenę dźwiękową tak samo wysoką, jak jest szeroka. Siedząc w optymalnej pozycji po środku mamy wrażenie, że dźwięki wydobywają się z każdej strony naszej pozycji odsłuchowej. Niespodzianką jest wewnętrzny subwoofer którego uderzenia są trwałe. Dwa bliźniacze głośniki niskotonowe mocno akcentują fragmenty basowe w materiale sprawiając, że chwilami dominująca staje się linia basowa ale jeżeli porównamy listwę z konwencjonalnymi systemami brakuje jej naturalnego basu. Jest tu więcej basu, niż można by się spodziewać po kompaktowym, jednoczęściowym rozwiązaniu. Wysokie tony nie mają nieprzyjemnych podbarwień i razem z ciężkim basem który łączy się z silną dynamiką mamy przekonujące filmowe efekty specjalne, ale bas jest również problemem a dokładnie jego dominacja w niektórych momentach. Cierpi na tym środek pasma, dialogi a pasmo staje się stłumione i nienaturalne. Występuje brak przejrzystości dźwięku. Soundbar kreuje dużą otwartą prezentację z łatwymi do odróżnienia efektami przestrzennymi ale brak mu na to przemyślanej taktyki i definicji dźwięku.

Test sony soundbar HT-X8500 15

Listwa Sony ma wyraźne odwzorowanie dźwięku. Dialog praktycznie prawie zawsze jest wyraźnie słyszalny a my zanurzamy się w otaczające dźwięki. Mimo, że dźwięk wydobywa się bezpośrednio przed nami z listwy, separacja kanałów jest dobra. Całość brzmi wyraźnie, nie przytłaczając w żaden sposób dialogów ani efektów dźwiękowych. Najlepsze wyniki odsłuchowe uzyskano przy zwiększonej głośności, przy niskim poziomie głośności nie było tak efektownie. Przy oglądaniu telewizji podczas korzystania z listwy dźwiękowej zauważalna była różnica w jakości dźwięku na plus dla Sony. Listwa jest dobrze dostrojona do programów telewizyjnych i filmów. Sony HT-X8500, jak każdy dobry głośnik-soundbar, ma mocny zakres średni, który bardzo dobrze sprawdza się w dialogu. Zapewnia to nie tylko zwiększenie głośności, ale także spore wzmocnienie dźwięku, dzięki czemu mamy duży komfort przy wyższych poziomach głośności. Przy odsłuchiwaniu muzyki brak precyzji i klarowności środka pasma w X8500 jest bardziej wyraźny niż w filmach. Możemy zredukować basy, ale wtedy otrzymamy za lekki dźwięk bez wyraźnego charakteru.

Media Expert zaślepkaW przypadku muzyki popularnej rocka i elektroniki listwa Sony brzmi czysto i poprawnie. Można rozróżnić poszczególne dźwięki i instrumenty. Głośnik nie zniekształca dźwięku przy bardzo dużej głośności. Przy wykorzystaniu połączenia Bluetooth ze smartfonem nastąpiła wyraźna dominacja tonów niskich i wysokich co nie każdemu przypadnie do gustu. Ten typ połączenia dźwiękowego nie jest do tego idealny a sam Bluetooth nie jest tak dobry jak HDMI, jeśli chodzi o jakość dźwięku. Jednak połączenie Bluetooth oferuje pewną elastyczność, ponieważ można sparować listwę dźwiękową z kompatybilnym telewizorem, aby używać go jako bezprzewodowego głośnika zewnętrznego. Przy wykorzystaniu listwy do gier komputerowych podobnie jak w filmach separacja kanałów jest dobra oraz wyraźnie zaznaczone są efekty stereofoniczne a linia basowa jest zaakcentowana. Nie możemy tu raczej na nic narzekać.
Advertisement

(33921)

3.1 13 głosy
Article Rating
Audiomaniak Na portalu odpowiedzialny za testy sprzętu audio. Fan analogu i dobrego brzmienia.

4
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Tomasz
Tomasz
2 lat temu

Przeczytałem Państwa recenzję soundbara TLC TS8111 i teraz tą Sony HT-X8500. Przed przeczytaniem recenzji TLC byłem zdecydowany na zakup głośnika Sony, teraz jednak zaczynam się wahać.
Rozumiem, że porównanie dwóch głośników jest trudne i najlepiej zrobić to samemu, ale patrząc realnie nie bardzo jest jak to zrobić bez kupowania dwóch głośników.
Czy patrząc na powyższe jest cień szansy na podpowiedź, który głośnik będzie lepszy do oglądania filmów na Netfix-ie i słuchania muzyki z Spotify-a uruchomionego z poziomu Android TV.
Cena jednego jak i drugiego głośnika jest akceptowalna.

Michał M
Michał M
3 lat temu

X8500 to świetny produkt dla kogoś kto ceni sobie minimalistykę i dobre brzemienię. Soundbar posiada pośrodku dwa subwoofery, które w połaczeniu z generowanym dzwiekiem Dolby Atmos przez te głosniki daje niesamowity efekt, przy czym mamy dalej dużo miejsca. Sprzęt ma zgodność z 4k , bardzo prosty w obsłudze pilot z wieloma funkcjami dopasowania do kategorii ogladania w tym np. technologia System Digital Signal Processing, która przekształca dźwięk stereo w dźwięk przestrzenny przy użyciu tylko jedenego przycisku . Dla ciekawskich link z aktualna cena ( https://tiny.pl/7mb66 )

Andrew
Andrew
3 lat temu

Hello from Czech republic… Does anybody can tell me if is better this soundbar or yamaha yas-107?

bartosz
bartosz
3 lat temu

Nawet dużo tańszy Philips HTL1510B ma oddzielny subwoofer. Poza tym niespecjalnie wierzę w te Atmosy z soundbarów, pomimo dość waszej przychylnej recenzji.

Michigan
Michigan
3 lat temu
Reply to  bartosz

Ale HTL1510B nie ma Dolby Atmos. Za to w tej samej cenie co Sony jest soundbar Philips PB603 z Dolby Atmos i oddzielny subwoofer. To jest dla mnie dobre rozwiązanie.

Jarek
Jarek
3 lat temu

Kiedy Wy w koncu zrecenzjujecie soundbar Samsung q90 lub chociaz lg sl10yg z dodatkowymi tylnymi glosnikami?
Mysle ze nie jestem jedyna osoba ktora czeka na owy test.

Michał
Michał
3 lat temu
Reply to  Jarek

LG ma tak słabą rozdzielczości, że nie brzmią nawet jak stereo, tylko jeden główny głośnik. Dramat

7
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x