Home Testy Kino domowe Ekonomiczny soundbar z Dolby Atmos – czy to jest możliwe? | TEST | Sony HT-X8500
Ekonomiczny soundbar z Dolby Atmos – czy to jest możliwe? | TEST | Sony HT-X8500

Ekonomiczny soundbar z Dolby Atmos – czy to jest możliwe? | TEST | Sony HT-X8500

34.03K
7

Budowa i cechy Sony HT-X8500

HT-X8500 to samodzielny system audio. Nie ma on osobnego subwoofera bezprzewodowego ani dodatkowych głośników surround. To elegancki, soundbar zaprojektowany tak, aby pasował niemal wszędzie. Widać tu nowy trend w którym producenci odchodzą od listwy głośnikowej i subwoofera na rzecz pojedynczych jednostek. Pomimo, że subwoofer jest wbudowany, listwa nadal pozostaje przyjemnie smukła dla oka. Konstrukcja ma 89 cm szerokości, 6,4 cm wysokości, 9,6 cm głębokości co oznacza, że powinien zmieścić się bez problemu przed lub pod telewizorem 49 do 55 cali bez blokowania sygnałów podczerwieni z pilota.

Test sony soundbar HT-X8500 5

Montaż na ścianie jest łatwy dzięki zintegrowanym mocowaniom do ściany i dostarczonemu szablonowi.

Test sony soundbar HT-X8500 6

W wykończeniu urządzenia widzimy poczucie stylu. Siatkowa metalowa osłona grilla obejmuje większość przedniej części listwy dźwiękowej i zakrzywia się wokół narożników i górnej krawędzi za którą stoją przetworniki – dwa do obsługi wysokich i średnich tonów i dwa do niskich częstotliwości – w układzie 2.1. Po prawej i lewej stronie listwy dźwiękowej mamy kanały dla basu. Czarno matowa tonacja całości z teksturowanym panelem górnym wzorowanym na skórze – zwraca naszą uwagę. Prosty design i staranne wykończenie wygląda minimalistycznie w zestawie kina domowego. Materiały wykorzystane do konstrukcji obudowy nie przyciągają odcisków palców ani kurzu. Dolna część ma metalowe wykończenie z gumowymi nóżkami rozmieszczonymi w sposób zapobiegający wibracjom. Gumowe nóżki są małe i nie podnoszą zbyt mocno listwy dźwiękowej.

Test sony soundbar HT-X8500 7

Górna część ma matowe wykończenie ze wskaźnikami LED i przyciskami dotykowymi do podstawowych funkcji jak zasilanie, źródło, Bluetooth i regulacja głośności. Przyciski dotykowe są czułe i można je obsługiwać lekkim dotknięciem. Przyciski nie reagują na przypadkowe dotknięcia. Wskaźniki LED reprezentują Dolby Atmos, DTS-X, Vertical Surround, TV, HDMI i Bluetooth. Pierwsze trzy są trybami dźwięku, podczas gdy trzy ostatnie służą do sygnalizacji wykorzystywanego źródła. Większość osób preferuje tradycyjny wyświetlacz dla informacji o źródle i głośności. Podczas regulacji głośności wszystkie diody LED zapalają się sekwencyjnie, pokazując poziom dźwięku wyjściowego. Diody LED nie są zbyt jasne, więc używanie ich w ciemnym pokoju nie przeszkadza. Listwa dźwiękowa pokazuje swój status i dodatkowe informacje używając niestety tylko diod kontrolnych migających w różnych kombinacjach w zależności od tego, które ustawienia są modyfikowane. Trudno jest zapamiętać wszystkie kombinacje i niestety jest potrzeba sprawdzenia tego w instrukcji i upewnienia się czy wykonujemy wszystkie ustawienia dobrze. Na szczęście wiele z regulacji wykonujemy tylko raz.

Test sony soundbar HT-X8500 8

Firma Sony zdecydowała się na maksymalne obniżenie kosztów produkcji i ceny za urządzenie. Nie ma inteligentnej łączności Wi-Fi ani menu ekranowego. Listwa dźwiękowa komunikuje się za pomocą diod LED nie posiadając wyświetlacza a skromna ilość portów połączeniowych umieszczona jest z tyłu we wnęce po prawej stronie. Jest ona łatwo dostępna i starannie umiejscowiona. Po lewej stronie znajduje się druga wnęka, w której znajduje się port zasilania. Umożliwia to łatwe zamontowanie listwy głośnikowej na ścianie.

Test sony soundbar HT-X8500 9

Dołączony pilot zdalnego sterowania jest bardzo prosty z przyciskami umożliwiającymi różne wstępne ustawienia audio oraz konfigurowanie zestawu. Wszystkie przyciski znajdują się na dwóch pionowych kolumnach z regulatorami głośności pośrodku. Na pilocie mamy opcje sterowania różnymi trybami oraz przycisk wyciszenia. Listwa najlepiej gra w trybie „Standard” wytwarzając najkorzystniejszy dźwięk, „Cinema” dodaje odrobiny dodatkowej mocy a ustawienie „Night” zmniejsza dynamikę i basy. Przyciski takie jak Voice i DTS Dialog pomagają wzmocnić wokal a wszyscy Ci którzy nie chcą zagłębiać się w ustawienia, mogą korzystać z opcji Auto Sound. Uproszczone działanie systemu powoduje, że jest on łatwy w obsłudze a tworzenie wirtualnych efektów przestrzennych nie zależy od odbijanego dźwięku i wymaga żadnej kalibracji.

Test sony soundbar HT-X8500 10

Soundbar Sony HT-X8500 nie posiada wielu portów i wejść, ponieważ korzysta z niewielu funkcji. Urządzenie wyposażone jest w wejście HDMI (wersja 2.2), wyjście HDMI (które obsługuje HDMI ARC i eARC), optyczne wejście audio i wejście zasilania. Umożliwia przesyłanie sygnału HDMI w rozdzielczości do 4K, z obsługą HDMI-CEC, HDR, HLG i Dolby Vision. Listwa niestety nie ma wsparcia Alexa ani Asystenta Google.

Test sony soundbar HT-X8500 11

Kompaktowa konstrukcja HT-X8500 jest łatwa do instalacji bez oddzielnego subwoofera zajmującego miejsce na podłodze. Być może jest to zaskakujące w przypadku listwy dźwiękowej z Dolby Atmos, że nie mamy dodatkowych głośników. Sony wykorzystuje ten skromny zestaw głośników do symulacji 7.1.2. Listwa przeskalowuje dźwięk do wirtualnego wyjścia 7.1.2-kanałowego, obsługuje różne formaty Dolby aż do najwyższej postaci Atmos oraz różne formaty DTS aż do DTS: X. Formaty Dolby i DTS uruchamiają się automatycznie podczas odtwarzania kompatybilnej zawartości i obsługiwanego sprzętu. Sony wyposażony jest również w łączność Bluetooth 5, ale tylko z kodekami SBC i AAC. Dwa dodatkowe wejścia optyczne i Bluetooth 5.0 są dostępne jako opcje łączności, ale najlepsze wyniki i wydajność można osiągnąć po podłączeniu listwy dźwiękowej Sony HT-X8500 do naszego telewizora przez HDMI. Obsługa HDMI-CEC jest dużym plusem. Za pomocą pilotów od telewizora i urządzeń dodatkowych jesteśmy w stanie sterować mocą i głośnością listwy dźwiękowej, minimalizując potrzebę ilości pilotów.

Test sony soundbar HT-X8500 12

Advertisement

(34025)

3.1 13 głosy
Article Rating
Audiomaniak Na portalu odpowiedzialny za testy sprzętu audio. Fan analogu i dobrego brzmienia.

4
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Tomasz
Tomasz
3 lat temu

Przeczytałem Państwa recenzję soundbara TLC TS8111 i teraz tą Sony HT-X8500. Przed przeczytaniem recenzji TLC byłem zdecydowany na zakup głośnika Sony, teraz jednak zaczynam się wahać.
Rozumiem, że porównanie dwóch głośników jest trudne i najlepiej zrobić to samemu, ale patrząc realnie nie bardzo jest jak to zrobić bez kupowania dwóch głośników.
Czy patrząc na powyższe jest cień szansy na podpowiedź, który głośnik będzie lepszy do oglądania filmów na Netfix-ie i słuchania muzyki z Spotify-a uruchomionego z poziomu Android TV.
Cena jednego jak i drugiego głośnika jest akceptowalna.

Michał M
Michał M
3 lat temu

X8500 to świetny produkt dla kogoś kto ceni sobie minimalistykę i dobre brzemienię. Soundbar posiada pośrodku dwa subwoofery, które w połaczeniu z generowanym dzwiekiem Dolby Atmos przez te głosniki daje niesamowity efekt, przy czym mamy dalej dużo miejsca. Sprzęt ma zgodność z 4k , bardzo prosty w obsłudze pilot z wieloma funkcjami dopasowania do kategorii ogladania w tym np. technologia System Digital Signal Processing, która przekształca dźwięk stereo w dźwięk przestrzenny przy użyciu tylko jedenego przycisku . Dla ciekawskich link z aktualna cena ( https://tiny.pl/7mb66 )

Andrew
Andrew
4 lat temu

Hello from Czech republic… Does anybody can tell me if is better this soundbar or yamaha yas-107?

bartosz
bartosz
4 lat temu

Nawet dużo tańszy Philips HTL1510B ma oddzielny subwoofer. Poza tym niespecjalnie wierzę w te Atmosy z soundbarów, pomimo dość waszej przychylnej recenzji.

Michigan
Michigan
4 lat temu
Reply to  bartosz

Ale HTL1510B nie ma Dolby Atmos. Za to w tej samej cenie co Sony jest soundbar Philips PB603 z Dolby Atmos i oddzielny subwoofer. To jest dla mnie dobre rozwiązanie.

Jarek
Jarek
4 lat temu

Kiedy Wy w koncu zrecenzjujecie soundbar Samsung q90 lub chociaz lg sl10yg z dodatkowymi tylnymi glosnikami?
Mysle ze nie jestem jedyna osoba ktora czeka na owy test.

Michał
Michał
4 lat temu
Reply to  Jarek

LG ma tak słabą rozdzielczości, że nie brzmią nawet jak stereo, tylko jeden główny głośnik. Dramat

7
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x