Home News DIRT 5 na Xbox Series X – jak działa i wygląda gra w 120Hz i jaka jest maksymalna rozdzielczość? Pierwsza analiza wydajności
DIRT 5 na Xbox Series X – jak działa i wygląda gra w 120Hz i jaka jest maksymalna rozdzielczość? Pierwsza analiza wydajności

DIRT 5 na Xbox Series X – jak działa i wygląda gra w 120Hz i jaka jest maksymalna rozdzielczość? Pierwsza analiza wydajności

2.57K
5

DIRT 5 to jedna z gier, która pozwoli na nowej generacji konsol na zabawę w 120Hz. Datę premiery tytuł od Codemasters ma wyznaczoną na 10 listopada, a więc równo z debiutem Xbox Series X. Pierwsi testerzy już odpalili nowe “brudne” wyścigi na nowej konsoli Microsoftu w 120 klatkach na sekundę!

DIRT 5 na Xbox Series X w 60Hz i 120Hz – opinia

Za testy nowego dzieła Codemasters, które z resztą i my mieliśmy już okazję ograć w wersji na PC, wziął się Thomas Morgan z Digital Foundry. Kopia do recenzji, którą otrzymał wraz z nadchodzącą konsolą Xbox Series X, pozwoliła mu na włączenie gry m.in. w trybie 120Hz. Morgan informuje, że sprawdzał tytuł na telewizorze LG OLED B8 wyposażonym w port HDMI 2.0, a rozdzielczość w trybie najwyższej płynności wahała się pomiędzy 1440p a 1080p.

Na konsoli Series X gracze otrzymają do wyboru trzy tryby optymalizacji wydajności:

  • 4K60Hz z naciskiem na płynność obrazu
  • 4K60Hz z naciskiem na jakość obrazu
  • 120Hz (przy rozdzielczości Full HD)

Telewizor do konsoli PlayStation 5 Xbox Series X HDMI 2.1 Dirt 5

Sprawdźmy zatem, co autor ma do powiedzenia na temat wydajności DIRT 5 w każdym z wymienionych trybów na konsoli Xbox Series X:

Tryb 4K60fps z naciskiem na płynność:

Ten tryb skupia się na osiągnięciu i utrzymaniu wartości klatek na sekundę na poziomie 60. Odbywa się to kosztem jakości obrazu. Morgan twierdzi, że gra utrzymuje na ogół rozdzielczość 3840×2160 przy stabilnej, wysokiej płynności, jednak momentami widoczny jest pewien spadek jakości obrazu. Chodzi konkretnie o początki wyścigów, kiedy gracz jest otoczony innymi pojazdami i sporą ilością detali wokół toru. Gra generuje wtedy obraz w jakości 3328×1872. Poza tym nie ma się ponoć do czego przyczepić

Tryb 4K60fps z naciskiem na jakość obrazu:

W tym trybie nacisk położony został na jakość tekstur, cieni i detale takie jak np. widownię wokół toru. Gra nie skupia się więc tu na poprawie samej rozdzielczości – ta utrzymuje się cały czas na poziomie 4K przy 60 klatkach na sekundę. Z małymi wyjątkami – autor po raz kolejny podkreśla, że rozdzielczość spada maksymalnie do około 1800p (3456×1944) w momencie, kiedy gracz znajduje się w tłumie samochodów.

Ogólne uwagi do obu trybów:

Morgan zaznacza, że wydajność gry w trybach z 60Hz wygląda naprawdę dobrze, mimo iż nie jest to jeszcze ostateczna wersja gry. Niemniej jednak w momentach, w których spada liczba klatek, pojawia się zauważalne “rwanie” obrazu. Recenzent wyżej ocenił tryb nastawiony na płynność, ponieważ eliminuje on bardziej dostrzegalne spadki ogólnej jakości w obrazie.

DiRT 5 Playgrounds: sprawdziliśmy tryb tworzenia własnych torów w grze. To piaskownica kreatywności!Kabel HDMI MagicLink 2.0

Tryb 120fps (FullHD):

Docieramy do najważniejszego w kontekście naszych rozważań trybu. Dziennikarz Digital Foundry podkreśla, że jest on dostępny wyłącznie, jeśli wybierzemy tę częstotliwość odświeżania po stronie ustawień konsoli. Telewizor wyposażony w port HDMI 2.0 z matrycą 120Hz, z którego korzystał recenzent (LG OLED B8), pozwolił na odpalenie gry w wysokiej płynności w rozdzielczości FullHD. Taki też standard ma docelowo zaoferować tryb 120Hz w DIRT 5.

W toku testów okazało się, że gra nie gwarantuje stabilnego odświeżania na poziomie 120 fps, choć przez większość czasu jest temu bliska. Po raz kolejny spadki następują w “tłumie”, kiedy wokół gracza znajduje się najwięcej obiektów. Niemniej jednak autor podkreśla, że płynność nie spada poniżej 90 fps, co przy tak wysokich wartościach bardzo trudno zauważyć.

Co ważne, w momentach “słabości” gry, rozdzielczość potrafiła wedle słów Morgana rosnąć z 1080p do 1440p. Pamiętajmy jednak, że przy 120 klatkach na sekundę maksymalną możliwą do osiągnięcia rozdzielczością w DIRT 5 na konsolach nowej generacji będzie Full HD.

Ogólne uwagi do trybu 120Hz:

Walory trybu 120Hz w DIRT 5 autor zauważał szczególnie podczas zakrętów, kiedy kamera operowała dynamicznie kadrem. Jego zdaniem taki efekt jest nie do osiągnięcia przy 60 klatkach na sekundę. Także i my mieliśmy już okazję testować 120Hz na najnowszych kartach RTX3090 ale w 4K (tutaj niezbędny jest już port HDMI w wersji 2.1). Więcej przeczytacie tutaj.

Promocja panasonic gx810 media expert dirt 5
DIRT 5

DIRT 5 – premiera na Xbox Series X już 10 listopada

DIRT 5 zadebiutuje na PlayStation 4, Xbox One i PC już 6 listopada 2020, 10 listopada na Xbox Series S oraz Xbox Series X, a później w 2020 na PlayStation 5. Gra będzie wspierać zarówno Xbox Smart Delivery, jak i darmową aktualizację na platformach PlayStation, dzięki czemu gracze bez problemu będą mogli przesiąść się na Xbox Series X lub PlayStation 5.

Dostępne tytułu na sklepie online
Dirt 5 Gra PC
DiRT 5 – Edycja Limitowana Gra PS4 289,99 zł
DiRT 5 – Edycja Limitowana Gra Xbox One 289,99 zł
DiRT 5 Gra PS4
DiRT 5 Gra Xbox One

 

Źródło: https://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2020-dirt-5-xbox-series-x-hands-on


Więcej na temat konsol i gier:

Advertisement

(2566)

0 0 głos
Article Rating

6
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
MTice
MTice
28 dni temu

“Morgan informuje, że sprawdzał tytuł na telewizorze LG OLED B8 wyposażonym w port HDMI 2.0” “Telewizor wyposażony w port HDMI 2.1 z matrycą 120Hz, z którego korzystał recenzent (LG OLED B8), pozwolił na odpalenie gry w wysokiej płynności w rozdzielczości FullHD.” Wy już sami nie wiecie jaki telewizor w jaki port jest wyposażony… Tekst powinien jasno mówić że dla tej gry jak i konsol w zupełności wystarczy kilkuletni telewizor z hdmi 2.0 ponieważ gra nie wykorzystuje potencjału 2.1 więc nie zobaczymy żadnej różnicy. 1080p@120Hz = hdmi 2.0! To powinniście nagłaśniać, oraz to że żadna z nowych konsol nie wykorzysta nawet… Czytaj więcej »

Seba
28 dni temu
Reply to  MTice

Brawo że to napisałeś tez kilka razy pisałem ale mój komentarz zawsze czekał na akceptację. Wygląda to tak jakby nowe tv musiały się sprzedawać bo niby te z lat 2017, 2018, 2019 bez HDMI 2.1 nie nadaja się do nowych konsol:)
Musi być 4k 120Hz ale pytam jeszcze raz do czego do Tetrisa 4k 120FPS:)?
Pozdrawiam własciciel fajnego tv 75Q9FN z HDMI 2.0

Elokos
Elokos
26 dni temu
Reply to  Seba

Wszyscy powinni wiedzieć, że jest to rx5700xt, my gracze wiemy jakie ma osiągi w natywnym 4k.

Elokos
Elokos
26 dni temu
Reply to  MTice

Dokładnie pierwsza gra na xbox sx i już spadki rozdzielczości na starcie, czyli niema nawet natywnej 4kw60klatkach. Ps5 jest jeszcze słabsze, większość gier AAA będzie w 1440p aby utrzymała stałe 60klatek.

Elokos
Elokos
26 dni temu

W tej generacji konsol jedynie pc wykorzysta potencjał hdmi2.1

5
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x