Home News Pierwsza od lat tak duża podwyżka cen gier na nową generację konsol PlayStation i Xbox. Dlaczego tak drogo?
Pierwsza od lat tak duża podwyżka cen gier na nową generację konsol PlayStation i Xbox. Dlaczego tak drogo?

Pierwsza od lat tak duża podwyżka cen gier na nową generację konsol PlayStation i Xbox. Dlaczego tak drogo?

2.40K
3

Nie milkną echa głośnych sprzeciwów graczy po ujawnieniu cen gier zmierzających na PS5. Sony ogłosiło, że wydawane przez nich na nową generację tytuły słono podrożeją względem obecnie dostępnych pozycji. Teraz okazuje się, że podobnie może być z produkcjami na Xbox Series X. Skąd takie decyzje?

Gry na PS5 i Xbox Series X/S – spora podwyżka cen

Jesteśmy przyzwyczajeni, że największe hity wydawane na konsole kosztują na ogół maksymalnie 250 złotych. Tak było do tej pory i nie zmieniło się to nawet za sprawą poprzedniej roszady generacyjnej, kiedy PS3 i Xbox 360 zostały zastąpione przez 8. generację. Tym razem gracze nie będą mieli takiego szczęścia.

Sony ogłosiło bowiem, że szykowane na PS5 gry z własnej (i pokrewnych) stajni będą kosztować pomiędzy 59,99 a 74,99 euro. W przeliczeniu na złotówki daje nam to około 270-340 złotych i zdaje się pokrywać z sytuacją, którą możemy już obserwować w niektórych polskich sklepach – i to nie tylko wśród pozycji od Sony.

Pierwsza od lat tak duża podwyżka cen gier na nową generację konsol PlayStation i Xbox. Dlaczego tak drogo?
NBA 2K21 to jeden z tytułów z wysoką ceną na konsolach nowej generacji

Z dostępnych już teraz w przedsprzedaży w naszym kraju gier na nową maszynę Sony możemy wymienić:

  • Demon’s Souls Remake – 349 zł
  • Destruction AllStars – 349 zł
  • Call of Duty: Black Ops Cold War – 329 zł
  • Sackboy: A Big Adventure – 329 zł
  • Marvel’s Spider-Man: Miles Morales – 279 zł
  • NBA 2K21 – 275 zł
  • Assassin’s Creed: Valhalla – 239 zł
  • Watch Dogs Legion – 239 zł
  • Far Cry 6 – 239 zł

Jak na dłoni widać, że lwia część z wymienionych tytułów cechuje się znacznie wyższymi cenami, niż gry na PS4 i Xbox One X/S. Czy poprzeczka zostanie permanentnie podniesiona do kwoty 350 złotych? To przecież o 100 złotych więcej niż kosztowały dotąd największe produkcje na konsole.

Niewykluczone, że taka sama sytuacja dotyczyć będzie gier na nowe Xboxy, choć tu nie mamy jeszcze namacalnych dowodów. Poza jednym – obecności na sprzętach nowej generacji… GTA V. Mający już na karku dokładnie 7 długich lat hit Rockstar Games pojawi się na PS5 i Xbox Series X/S w 2021 roku. W ofercie sieci Media Markt w Holandii wyceniono go na aż 75 euro, co zwiastuje absurdalnie wysoką cenę także w Polsce. Możliwe, że nawet ta leciwa już gra będzie u nas kosztować 349 złotych.

Podwyżka cen gier na konsole – z czego wynika?

Dlaczego teraz mamy do czynienia z windowaniem cen gier na nową generację konsol, skoro poprzednim razem udało się tego uniknąć? Kwoty te nie urosły przecież aż tak drastycznie od 2006 roku! Podwyżki wiążą się bezpośrednio z kosztami, jakie generuje produkcja większości gier – a szczególnie tych największych. Wielokrotnie największe studia przekonywały, że kwoty te wzrosły astronomicznie w ciągu ostatnich kilkunastu; Take-Two donosiło, że aż o 200-300%.

Czy czeka nas nowa, brutalna rzeczywistość cenowa wśród gier na konsole? Zawsze istnieje szansa, że gracze po prostu zbuntują się przeciwko takiej polityce, co w pewnym stopniu miało miejsce przy okazji premier PS3 – niektórzy pamiętają, że wtedy nowa granica cenowa miała być pierwotnie zawieszona wyżej, niż ostatecznie miało to miejsce.

PlayStation 5: kompendium wiedzy przed nadejściem nowej generacji. Co już wiemy o konsoli Sony?
Spider-Man: Miles Morales na PS5

Źródła: https://www.ppe.pl/news/150016/gta-5-na-ps5-i-xbox-series-x-w-rekordowej-cenie.html, https://www.gry-online.pl/newsroom/poznalismy-ceny-gier-i-akcesoriow-do-ps5-gry-znaczaco-podrozeja/z31e7ea


Więcej na temat konsol i gier:

Advertisement

(2397)

4.5 2 głosy
Article Rating

14
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Piotr
Piotr
1 miesiąc temu

Was powaliło z tymi obowiązkowymi pseudoquizami żeby czytać materiał? Albo jesteście poważnym serwisem, albo. Śmieciowym. Zastanówcie się.

robert
robert
1 miesiąc temu

Z czego wynika droższy NBA2K na konsole względem wersji na PC? Towarzystwo podłapało okazję do większego dojenia, na szczęście mam mnóstwo grania na poprzednich gen więc najnowsze olewam sikiem prostym.
p.s. remastery też będą tłukli po wyższych cenach?

Slawek
Slawek
26 dni temu

Dodajcie jeszcze o ile wzrosły dochody ze sprzedaży gier na tle generacji. Ile osób miało ps2, 3 a ile 4. Jakoś ilości sprzedawanych gier rosną. Na koniec popatrzcie ile zarabiają studia tworzące gry. Raczej biedni nie są… A teraz zestawcie to z “nowymi cenami”… To jest Chciwość, a nie koszt tworzenia gier

Last edited 26 dni temu by Slawek
3
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x