Home News Sony oficjalnie potwierdza 8K, 4K@120Hz, HDR w PlayStation 5. Co to oznacza dla gracza i jaki potrzebuje telewizor?
Sony oficjalnie potwierdza 8K, 4K@120Hz, HDR w PlayStation 5. Co to oznacza dla gracza i jaki potrzebuje telewizor?

Sony oficjalnie potwierdza 8K, 4K@120Hz, HDR w PlayStation 5. Co to oznacza dla gracza i jaki potrzebuje telewizor?

26.39K
0

Kilka chwil temu, zakończyła się oficjalna konferencja Sony, podczas której poznaliśmy ceny i datę premiery PlayStation 5 w Polsce. W sieci pojawiły się też wycenione akcesoria oraz wygląd pudła od obu wersji konsoli: z czytnikiem i bez. Uwagę przyciągają logotypy związane z obsługiwaną jakością obrazu. Co w nich ciekawego?

8K, 4K@120Hz, HDR – taki sygnał obsłuży PS5

Sony potwierdza tym samym, że konsola bez problemu wypuści na telewizor takie sygnały jak 8K@60Hz, 4K@120Hz oraz HDR. Wcale to nie dziwi, gdyż port jaki zastosowano w PlayStation 5 to HDMI 2.1. A tylko najnowsza wersja tego złącza umożliwia przesłanie tak wysokich rozdzielczości. Wersja z napędem będzie wyposażona w 4K Ultra HD Blu-ray co umożliwi odtwarzanie filmów w rozdzielczości 4K ze wszystkimi innymi

ps5-pudełko ps5-digital-pudełkoCzy takie oznaczenia sugerują, że konsola zawsze obsłuży gry z taką jakością? Oczywiście nie. Może, ale nie musi. Obecnie z PS4/Pro także wychodzi sygnał 4K@60Hz bo taki możemy ustawić w menu obrazu. Nie oznacza to jednak, że gry zawsze są odpalane z taką jakością. Wszystko zależy już od samych twórców. Jednak w menu PS5 zapewne bez problemu będziemy mogli ustawić wyjście sygnału na 8K@60Hz czy 4K@120Hz. Jakie gry zobaczymy chociażby w 120Hz? Poniżej lista:

Czy mój telewizor da radę?

Szykując się na wysoką płynność / rozdzielczość w grach musimy pamiętać, że bez odpowiedniego telewizora nie będziemy mogli cieszyć się odświeżaniem równym 120Hz czy to w 4K czy w Full HD. Jak zatem sprawdzić, który model będzie odpowiedni? W naszych fachowych testach zawsze sprawdzamy i podajemy tę funkcjonalność w dedykowanym akapicie na temat współpracy testowanego telewizora z konsolami obecnej i nowej generacji oraz w akapicie dotyczącym testów syntetycznych np.:

Rodzaj funkcji
Opis Dostępność
VRR-HDMI
Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna w wybranych grach na konsolach. b.d.
VRR AMD FreeSync 2
Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna we współpracy z kompatybilnym urządzeniami (np. PC AMD) b.d.
VRR NVIDIA G-Sync
Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna we współpracy z kompatybilnym urządzeniami (np. PC NVIDIA) b.d.
ALLM
Auto Low Latency Mode – funkcja, która pozwala telewizorowi automatycznie przełączyć się w tryb „Gra” z niskim opóźnieniem. Xbox One S oraz One X obsługuję ALLM. PlayStation 4 oraz PlayStation 4 Pro nie. b.d.
4K 120Hz
Obsługa formatu 4K w 120Hz (wymaga HDMI 2.1 z pełną przepustowością) TAK
1080p 120Hz
Obsługa formatu Full HD 1080p w 120Hz TAK
QFT (szybka transmisja ramek) Funkcja pozwalająca zmniejszyć input lag o dodatkowe 0 – 16ms. Polega na enkapsulacji ramek obrazu w sygnale o wyższym odświeżaniu, co zmniejsza czas przesyłu. Obecnie (bez QFT) najniższy możliwy lag na środku matrycy wynosi 8ms. b.d.

Kompletną listę takich telewizorów zdążyliśmy już dla Was przygotować. Znajdują się tam wszystkie gotowe na nową generację i częstotliwość 120Hz modele 4K oraz 8K. Zapraszamy:

Kabel HDMI MagicLink 2.0

Źródło: Sony


Więcej na temat konsol i gier:

Advertisement

(26393)

0 0 głos
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x