Home Fachowa publicystyka i artykuły Gry w 120Hz w erze konsol nowej generacji? | LISTA | Sprawdź, czy twój telewizor jest gotowy!
Gry w 120Hz w erze konsol nowej generacji? | LISTA | Sprawdź, czy twój telewizor jest gotowy!

Gry w 120Hz w erze konsol nowej generacji? | LISTA | Sprawdź, czy twój telewizor jest gotowy!

13.44K
11

Płynność w grach jest gorącym i kontrowersyjnym tematem, szczególnie dla tych z nas, którzy preferują konsole ponad komputery. Tegoroczne premiery maszyn 9. generacji – PlayStation 5 oraz Xboxa Series X – na nowo zaogniły dyskusję o rozdzielczościach i ilości klatek na sekundę. Jakie gry i telewizory będą wspierać granie w 120 Hz na nowej generacji?

Podczas gdy wielu zastanawia się, czy wreszcie doczekamy się standardu 4K 60Hz, obsługiwany przez nowe konsole standard HDMI 2.1 pozwoli na granie nawet w 120 klatkach na sekundę i to zarówno w Full HD jak i 4K. Dziś więc wyliczamy nowe gry, co do których już mamy pewność, że będą działać w tak wysokiej płynności oraz odpowiadamy na pytanie, jaki telewizor jest nam potrzebny, by się nimi cieszyć. Bo co do tego ostatniego to nie jest to temat oczywisty a większość z nas będzie musiała go wymienić jeżeli zajdzie chęć wypróbowania 120Hz.

W jakie gry zagramy w 120Hz w erze konsol nowej generacji? Jaki potrzebujemy do tego telewizor? | LISTA
W DIRT 5 już graliśmy, a za kilka miesięcy chcemy to powtórzyć w 120Hz!

Gry na nowe konsole potwierdzone jako działające w 120Hz

Lista zmierzających na nową generację tytułów, które będą działać w 120Hz, nie jest zbyt długa, a na dodatek znaczna większość została potwierdzona w przypadku konsoli Xbox Series X. Przyjrzyjmy się pełnej rozpisce:

 • Ori and the Will of the Wisps (XSX) – ten tytuł umieszczamy na początku naszej listy, choć na pewno nie jest najważniejszy. Powód jest prosty: to jedna z zaledwie kilku pozycji, w których potwierdzono 120 fps w rozdzielczości 4K! Zaktualizowany pod Xboxa Series X Ori ma wyglądać fantastycznie, a pierwszy gameplay można już znaleźć w sieci;
 • Orphan of the Machine (XSX) – tu też deweloperzy zapowiedzieli 120 fps w 4K i też wyłącznie na Xboxie Series X. W przypadku PS5 wiązałoby się to ich zdaniem z koniecznością obniżenia rozdzielczości – to wina bardziej skomplikowanej konstrukcji maszyny Sony;
 • Gears 5 (XSX, XSS) – w tym przypadku mowa o 120 klatkach na sekundę, ale nie w rozdzielczości 4K. Co ciekawe, odświeżona z myślą o nowej generacji wersja “Gearsów” zadziała w takiej płynności nawet na słabszym wariancie od Microsoftu, czyli Series S!
 • Rainbow Six: Siege (PS5, XSX) – Ubisoft zapowiedział, że niezwykle popularna gra z uniwersum Splinter Cell otrzyma upgrade do nowej generacji i będzie działać na PlayStation 5 i Xbox Series X w 120 fps w rozdzielczości 4K!
 • Call of Duty: Black Ops Cold War (PS5, XSX) – świeżutki tytuł szalenie popularnej serii wojennej jeszcze nie zdążył zadebiutować w sklepach, a już potwierdzono upgrade dla nowych konsol. Świetna wiadomość dla fanów – tu też 120 fps dostaniemy w 4K!
 • DIRT 5 (PS5/XSX) – w temacie “brudnych” wyścigów od Codemasters wiemy już całkiem sporo; mieliśmy nawet okazję w nie zagrać! Potwierdzono już m.in., że zabawa na obu konsolach nowej generacji będzie możliwa w 120 klatkach na sekundę. Problem jedynie w tym, że raczej na pewno nie w 4K – twórcy unikają takiej deklaracji, co sugeruje maksymalnie Full HD;
 • Halo Infinite (XSX) – nowe Halo, z którego połowa gamingowego świata zdążyła już porobić sobie żarty, zostało właśnie przesunięte na 2021 roku. Osiągnięcie 120 klatek na sekundę w tym flagowym dla Xboxa Series X tytule ma być możliwe w klasycznym trybie Areny, przeznaczonym dla mniejszej liczby graczy. Już teraz można bezpiecznie założyć, że rozdzielczość nie przekroczy Full HD;
 • Gears 5 (XSX) – aktualizacja Gearsów na Xbox Series X wprowadzi wiele nowości, w tym właśnie zabawę w 120 fps, choć jedynie w trybie sieciowym i najprawdopodobniej w Full HD. Twórcy pracują jednak jeszcze nad tym aspektem, być może więc miło nas zaskoczą;
 • ExoMecha (XSX) – w przypadku tego osadzonego na odległej planecie sieciowego, darmowego shootera mowa – podobnie jak przy Ori and the Will of the Wisps – o 120 fps w rozdzielczości 4K, ale… nie do końca. Ma to być tryb oferujący tzw. “dynamiczną rozdzielczość”, więc nie można powiedzieć z całą pewnością, że będzie to faktycznie natywne 4K;
 • Metal: Hellsinger (XSX) – diabelna produkcja zaplanowana na 2021 rok będzie działać w 120 klatkach na sekundę w rozdzielczości Full HD;
 • Second Extintion (XSX) – jak wyżej: 120 fps w Full HD.
Halo Infinite
Halo Infinite to jeden z najważniejszych tytułów nowej generacji. Zagramy w 120 fps, ale nie w 4K

To wszystko! Przynajmniej na ten moment. Pamiętajmy też, że nawet powyższa lista może nie “dojechać” do premiery nowych konsol. Tak naprawdę o ilości klatek na sekundę i rozdzielczościach w tych tytułach przekonamy się dopiero w dniach ich premier. Full HD czy 4K, 120 Hz faktycznie będzie realne na nowych konsolach, a skoro tak, to przecież potrzebny nam odpowiedni telewizor!

Nowe konsole i granie w 120Hz – jaki telewizor to obsłuży?

Należy wiedzieć, że aby móc w przyszłości zagrać w 4K 120Hz będzie trzeba posiadać najnowszy telewizor 4K Ultra HD lub 8K Ultra HD, który został wyposażony w fizyczny port HDMI 2.1 (a nie tylko funkcje z HDMI 2.1, które mogą być osiągalne na porcie HDMI 2.0). Telewizory 4K z HDMI 2.1 na 2020 rok to głównie najwyższe modele LG, wybrane QLEDy Samsunga oraz model 4K LCD Sony XH90. Natomiast wszystkie nowe telewizory 8K posiadają port HDMI 2.1 w standardzie. Inne dostępne do tej pory telewizory 4K Ultra HD (z wyłączeniem wysokich modeli LG 2019) nie wspierają portu HDMI 2.1, a zatem także grania w 4K 120Hz.

W jakie gry zagramy w 120Hz w erze konsol nowej generacji? Jaki potrzebujemy do tego telewizor? | LISTA
LG 4K OLED CX jest przykładem telewizora w pełni gotowego na nowe konsole

Co do tematu Full HD 120Hz, to osiągalność takiej jakości jest znacznie szersza. Spora część telewizorów wspiera ten tryb od kilku lat a do jego działania wystarczy port HDMI 2.0. W naszych testach sprawdzamy dostępność Full HD 120Hz za pomocą szczegółowych pomiarów, jednak jeżeli chcecie sami ustalić czy Wasz telewizor obsłuży taką jakość, możecie to zrobić już teraz. Wystarczy posiadać konsolę Xbox oraz sprawdzić czy w menu ustawienia jest dostępne odświeżanie 120Hz. Jeżeli tak to telewizor przełączy się w odpowiedni tryb. W innym wypadku w ogóle nie będzie do wyboru takiej rozdzielczości i odświeżania.

Granie w Full HD 120Hz Xbox One X
Philips OLED 805/855/865 gotowy na Full HD 120Hz

Szykując się na wysoką płynność w grach musimy zatem pamiętać, że bez odpowiedniego telewizora nie będziemy mogli cieszyć się odświeżaniem równym 120Hz czy to w 4K czy w Full HD. Jak zatem sprawdzić, który model będzie odpowiedni? W naszych fachowych testach zawsze sprawdzamy i podajemy tę funkcjonalność w dedykowanym akapicie na temat współpracy testowanego telewizora z konsolami obecnej i nowej generacji oraz w akapicie dotyczącym testów syntetycznych np.:

Rodzaj funkcji
Opis Dostępność
VRR-HDMI
Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna w wybranych grach na konsolach. b.d.
VRR AMD FreeSync 2
Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna we współpracy z kompatybilnym urządzeniami (np. PC AMD) b.d.
VRR NVIDIA G-Sync
Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna we współpracy z kompatybilnym urządzeniami (np. PC NVIDIA) b.d.
ALLM
Auto Low Latency Mode – funkcja, która pozwala telewizorowi automatycznie przełączyć się w tryb „Gra” z niskim opóźnieniem. Xbox One S oraz One X obsługuję ALLM. PlayStation 4 oraz PlayStation 4 Pro nie. b.d.
4K 120Hz
Obsługa formatu 4K w 120Hz (wymaga HDMI 2.1 z pełną przepustowością) TAK
1080p 120Hz
Obsługa formatu Full HD 1080p w 120Hz TAK
QFT (szybka transmisja ramek) Funkcja pozwalająca zmniejszyć input lag o dodatkowe 0 – 16ms. Polega na enkapsulacji ramek obrazu w sygnale o wyższym odświeżaniu, co zmniejsza czas przesyłu. Obecnie (bez QFT) najniższy możliwy lag na środku matrycy wynosi 8ms. b.d.

 

Testy syntetyczne

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Badana cecha: wynik:
ROZDZIELCZOŚĆ I PRZEKĄTNA EKRANU 3840×2160, 55″
TYP MATRYCY LCD z podświetleniem PFS LED typ. VA
ODŚWIEŻANIE MATRYCY (min. 120Hz zalecane do oglądania sportu) 120Hz
KONTRAST ANSI, BEZ WYGASZANIA (więcej – lepiej) 4 770:1
KONTRAST W FILMACH (więcej – lepiej)
 • średni: 13 900:1
 • max: 21 800:1
 • min: 4 850:1
MAKSYMALNA JASNOŚĆ PO KALIBRACJI
 • SDR: 540 cd/m2
 • HDR: 710 cd/m2 (skrawek ekranu – L20)
POWŁOKA MATRYCY ekran satynowy
BŁĘDY ODDANIA BARW, PO KALIBRACJI (mniej – lepiej)
 • średnia dE: 1,1
 • maks. dE: 2,5
ŚREDNIA JASNOŚĆ EFEKTU HDR (więcej – lepiej, maks – 10 000cd/m2) 520 cd/m2
INPUT LAG (ważne dla graczy, mniej – lepiej)
 • 16 ms – tryb gra – 1080p60 (konsole)
 • 16 ms – tryb gra – 1080p60 + HDR (konsola PS4)
 • 16 ms – tryb gra – 4K + HDR (najnowsze wersje konsol Xbox One S, PS4 Pro)
PEŁNA ROZDZIELCZOŚC KOLORU – 4:4:4 (wyraźne czcionki, po podłączeniu PC) Tak, 2160p60 w trybie “Gra” i “Grafika”
DODATKOWE FUNKCJE DLA GRACZY
 • VRR-HDMI – zmienna częstotliwość odświeżania
 • VRR NVIDIA G-Sync
 • VRR AMD FreeSync 2
 • ALLM – automatyczny tryb gra
 • QFT – szybka transmisja ramek
 • 4K@120Hz
 • 1080p@120Hz
OBSŁUGA 10 BITOWEGO KOLORU Tak (w UHD)

Kabel HDMI MagicLink 2.0

Sprawdźmy zatem aktualne zestawienie telewizorów z portem/portami HDMI 2.1, które pozwolą na granie na nowych konsolach w najwyższej możliwej płynności:

Telewizory LG z funkcjami HDMI 2.1

Modele telewizorów LG 2020 HDMI 2.1 (4K120Hz) VRR ALLM eARC
LG OLED 4K BX dostępny (ograniczony do 40 Gb/s 10 bit) dostępny dostępny dostępny
LG OLED 4K CX dostępny (ograniczony do 40 Gb/s 10 bit) dostępny dostępny dostępny
LG OLED 4K GX dostępny (ograniczony do 40 Gb/s 10 bit) dostępny dostępny dostępny
LG OLED 4K WX dostępny (ograniczony do 40 Gb/s 10 bit) dostępny dostępny dostępny
LG OLED 4K RX dostępny (ograniczony do 40 Gb/s 10 bit) dostępny dostępny dostępny
LG OLED 8K ZX dostępny (ograniczony do 40 Gb/s 10 bit) dostępny dostępny dostępny
LG NANO99 8K dostępny (ograniczony do 40 Gb/s 10 bit) dostępny dostępny dostępny
LG NANO97 8K dostępny (ograniczony do 40 Gb/s 10 bit) dostępny dostępny dostępny
LG NANO95 8K dostępny (ograniczony do 40 Gb/s 10 bit) dostępny dostępny dostępny
LG NANO91 4K dostępny (ograniczony do 40 Gb/s 10 bit) dostępny dostępny dostępny
LG NANO90 4K dostępny (ograniczony do 40 Gb/s 10 bit) dostępny dostępny dostępny
LG NANO86 4K dostępny (ograniczony do 40 Gb/s 10 bit) dostępny dostępny dostępny
Zakończyła się polska premiera telewizorów LG OLED 2020. Oto, co powiedział nam o nich producent
LG 4K OLED ZX
Modele telewizorów LG 2019 HDMI 2.1 (4K120Hz) VRR ALLM eARC
LG OLED 4K B9 dostępny
dostępny dostępny dostępny
LG OLED 4K C9 dostępny
dostępny dostępny dostępny
LG OLED 4K E9 dostępny
dostępny dostępny dostępny
LG OLED 4K G9 dostępny
dostępny dostępny dostępny
LG OLED 4K W9 dostępny
dostępny dostępny dostępny
LG OLED 8K Z9 dostępny
dostępny dostępny dostępny

Telewizory Samsung z funkcjami HDMI 2.1

Modele telewizorów Samsung 2020 HDMI 2.1 (4K120Hz) VRR ALLM eARC
Samsung QLED 8K Q950T dostępny
dostępny dostępny dostępny
Samsung QLED 8K Q900T dostępny
dostępny dostępny dostępny
Samsung QLED 8K Q800T dostępny
dostępny dostępny dostępny
Samsung QLED 4K Q95T dostępny dostępny dostępny dostępny
Samsung QLED 4K Q90T dostępny dostępny dostępny dostępny
Samsung QLED 4K Q80T (55″ i większe) dostępny dostępny dostępny dostępny
Samsung QLED 4K Q70T (55″ i większe) dostępny dostępny dostępny dostępny
Samsung QLED 4K Q80T (49″) brak brak dostępny dostępny
Samsung QLED 4K Q60T brak brak dostępny dostępny
Test Samsung QLED Q70T 120Hz okladka
Samsung QLED Q70T

Telewizory Sony z funkcjami HDMI 2.1

Modele telewizorów Sony 2020 HDMI 2.1 (4K120Hz) VRR ALLM eARC
Sony LCD 8K ZG9 dostępny
brak brak dostępny
Sony LCD 8K ZH8 dostępny
brak brak dostępny
Sony LCD 4K XH95 brak brak brak dostępny
Sony LCD 4K XH90 dostępny dostępny dostępny dostępny
Sony LCD 4K XH85 brak brak brak dostępny
Sony OLED 4K A8 brak brak brak dostępny
Telewizor do konsoli Sony XH90 HDMI 2.1 test kolory HDR
Sony XH90

Wszelkie informacje o wymienionych powyżej telewizorach oraz o next-genowym graniu, czyli o obecności standardu HDMI 2.1 i o tym, co on tak naprawdę nam daje, można przeczytać tutaj.

Źródło: własne


Więcej na temat gier i konsol:

Advertisement

(13443)

3 2 głosy
Article Rating

1
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

11 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Arkadiusz
8 miesięcy temu

Panasoniców brak?

David
David
8 miesięcy temu
Reply to  Arkadiusz

Dobra Marka. Sam się dziwie. Mieli najlepsze Plazmy. A raczej mają do dziś…

Dominik
Dominik
7 miesięcy temu
Reply to  David

Najlepsze mial Pioneer, seria Kuro

David
David
8 miesięcy temu

HDTV mam pytanie.
Jeżeli TV ma matryce 120 HZ i HDMI 2.0 to obsłuży Full HD 120 FPS w grze?
Jest jeszcze coś. Zastanawiam się nad LG NANO86 i tam jest matryca 4k, ale jest HDMI 2.1 i VRR.
Jeżeli TV ma matryce 100hz to czy obsłuży to 4k 60/120 FPS, lub FULL HD 120 FPS?
Jego odpowiednik NANO91 też ma VRR i matryce 100hz, łącznie z HDMI 2.1
Czy raczej zwykły TV 4k z HDMI 2.0 i matrycą 120hz wystarczy do tego Full HD 120FPS?

Sławek
Sławek
7 miesięcy temu
Reply to  David

Zwykły TV 120hz z hdmi 2.0 obsłuży Ci 120FPS w FHD, ale nie w 4K. Mając TV z HDMI2.1 z przepustowością 40Gb/s obsłuży 4k120FPS przy matrycy 120hz

TTTTT
TTTTT
8 miesięcy temu

Witam, czy sony 55xf9005 będzie ok do generacji tych konsol, czy może coś mu brakować?

David
David
8 miesięcy temu
Reply to  TTTTT

A ja Panu odpisze. Rzadko kto tu chyba odpisuje. 4 dni temu i tylko dwa komentarze. Ale z tym Panem z góry się zgodzę Panasonic to bardzo dobra marka. I sam się dziwie, że nie ma wsparcia dla HDMI 2.1 Sam się zastanawiam nad nowym TV do konsoli. Też rozchodzi się o to całe HDMI 2.1 Chciałem się wcześniej poradzić bo sam naoglądałem się różnych recenzji, opinii i chciałem wybrać TV od Philipsa z Ambilight, tylko one nie mają HDMI 2.1. Jeszcze minusa ktoś walnął. Za co? Za to, że pytam się czy HDR jest widoczny? Prawda jest taka, że… Czytaj więcej »

Maciej
Maciej
8 miesięcy temu
Reply to  David

Biorąc pod uwagę modele 55″ to ja chyba bym wolał dołożyć i kupić OLED55B9 za niecałe 4500,-
OLED to jednak OLED.

Sergio
Sergio
8 miesięcy temu
Reply to  Maciej

ale są obawy, że w 2 lata się wypali ekran… ://
Jak żona lubi oglądać raz dziennie ok. 1-1,5 godz. wiadomości…
Każdy ma obawy przed zakupem OLED…
Chyba że Pan przekona 🙂

Dominik
Dominik
7 miesięcy temu
Reply to  Sergio

niech zona przestanie ogladac wiadomosci, to nic sie nie wypali 🙂 1.5 godz jednego programu non stop na oled. to nie problem

Slawek
Slawek
7 miesięcy temu
Reply to  Dominik

Kupować telewizor z kilka tysięcy i zastanawiać się czy mogę oglądać wiadomości, żeby nie wypaliło mi ekranu. Żart ze strony producentów tego “sprzętu”.

11
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x