Home Testy Projektory BenQ BenQ W1700 Test pierwszego projektora 4K DLP z HDR w przystępnej cenie
BenQ W1700 Test pierwszego projektora 4K DLP z HDR w przystępnej cenie

BenQ W1700 Test pierwszego projektora 4K DLP z HDR w przystępnej cenie

27.94K
0

Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)

Cecha Wynik
Pokrycie szerokie palety barw DCI / Rec 2020 82% / 60%

BenQ W1700 pomimo tego, że kompatybilny jest z poszerzoną paletą barw – Rec 2020, to niestety nie posiada technologii pozwalającej uzyskać duże jej pokrycie. Oznacza to, że kolory zostaną przyjęte i przetworzone poprawnie, ale nie ujrzymy najwyższych ich nasyceń.

Zalecana fabryczna konfiguracja

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 7,9 maksymalna 13,4
Średnia deltaE barw ze wzornika 6,4 maksymalna 11,2
Średnia deltaE palety szarości 6,0 maksymalna 11,1

Obraz w trybie HDR jest jaśniejszy niż zwykłem widywać na projektorze. Może to brzmieć trochę nielogicznie, bo przecież HDR zaprojektowano po to, by przenosić wyższe poziomy jasności. Śpieszę więc z tłumaczeniem o co chodzi. Chodzi mi tu o wszystkie tony jasności, które są jakby podniesione. Docelowa (żółta krzywa jasności) wyrysowana jest zgodnie z założeniem, że jasność źródłowa filmu ma być ok. 3,5x ciemniejsza w rzeczywistości na projektorze. Na BenQ W1700 jest ona ciemniejsza tylko ok. 2x, czyli projektor ten naśladuje bardziej charakterystykę telewizora. Sytuacja na pewno uległaby zmianie gdyby zastosować większy ekran i być może do właśnie takiego inżynierowie zoptymalizowali produkt. Nie ma jednak możliwości ingerencji w tą charakterystykę. Obraz z HDR wygląda bez dwóch zdań korzystnie i lepiej niż SDR, aczkolwiek wolałbym go w nieco ciemniejszym wydaniu. Trzeba też wspomnieć, że projektor nie wybiera automatycznie jakiegoś specjalnego trybu dedykowanego do HDR. Oznacza to, że jeśli oglądamy na co dzień w lampie “eko”, to do HDR będziemy musieli zmieniać ręcznie na “normalny”.

Jeśli mowa o oddaniu barw w szerokiej palecie, to jak mówiłem wcześniej, nie uzyskamy tutaj bardziej nasyconych odcieni niż w zwykłych filmach. Te, które są możliwe do wyświetlenia mapowane są jednak w miarę poprawnie. To na co zwróciłem uwagę to w miarę naturalne odcienie skóry i barw pastelowych. Trochę przekłamane są natomiast barwy o nasyceniach powyżej 75%. Są one dużo bardziej żywe i agresywne niż być powinny, choć to może się nawet niektórym podobać.

Bez dwóch zdań projekcja w Ultra HD ma dużo plusów na BenQ W1700. Po pierwsze mamy duży zysk z wyższej rozdzielczości. Po drugie więcej detali w bielach i wyższe poziomy jasności dzięki technologii HDR. Minusem na pewno będzie poziom kontrastu, który jest nie najlepszy ale o tym już pisałem wcześniej.

(27940)

0 0 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

90
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x