Home News Ile za abonament RTV w 2023 roku? Niestety, jest podwyżka! Kto jest zwolniony?
Ile za abonament RTV w 2023 roku? Niestety, jest podwyżka! Kto jest zwolniony?

Ile za abonament RTV w 2023 roku? Niestety, jest podwyżka! Kto jest zwolniony?

570
1

Ile będzie wynosił abonament RTV w 2023 roku? Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji już dawno zadecydowała o podwyżce opłaty abonamentowej za telewizor i radio. W 2023 roku za abonament RTV obywatele Polski będą płacić więcej i to o ponad 10% w porównaniu z rokiem 2022. Jakie kary grożą niepłacącym i kto jest obecnie zwolniony z tego obowiązku?

Ile wynosi abonament RTV w 2023 roku? Podwyżka o ponad 10%! Jakie kary i kto jest zwolniony?

Po zachowaniu wysokości opłat abonamentowych na 2022 roku, tym razem posiadaczy telewizorów i radioodbiorników czeka podwyżka. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ogłosiła wiosną za pośrednictwem Monitora Polskiego, że w rozpoczętym właśnie roku roku obywatele będą zmuszeni przelewać Poczcie Polskiej – która zajmuje się ściąganiem tych zobowiązań – więcej pieniędzy. O ile?

 • abonament RTV za telewizor / telewizor i radio w 2023 roku – 27,30 zł (podwyżka z 24,50 zł)
 • abonament RTV za radio w 2023 roku – 8,70 zł (podwyżka z 7,50 zł)

W przypadku telewizora czeka nas zatem podwyżka o 11,4% względem obecnego cennika. W przypadku radia jest to podwyżka o 16%.

Czy trzeba płacić abonament RTV? Poczta Polska karze – kto jest zwolniony?

Warto wiedzieć, że nie wszyscy obywatele są automatycznie zobowiązani do opłacania składki z tytułu abonamentu RTV. Aktualna póki co na 2023 rok lista zwolnień wydaje się na pozór długa, jednak nie niesie ze sobą dobrych wiadomości dla większości z nas. Według portalu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, osobami uprawnionymi do zwolnienia od opłat abonamentowych są:

 • osoby, które ukończyły 75 rok życia;
 • osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej;
 • kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi;
 • osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia.

Abonamentu RTV nie muszą również opłacać:

 • osoby całkowicie niezdolne do pracy;
 • osoby niesłyszące;
 • osoby niewidome, u których ostrość wzroku nie przekracza 15 procent;
 • osoby spełniające kryteria dochodowe wynikające z ustawy o świadczeniach rodzinnych;
 • osoby represjonowane oraz członkowie rodzin po śmierci represjonowanych;
 • osoby mające prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych – np. zasiłku stałego czy zasiłku okresowego;
 • osoby bezrobotne;
 • członkowie rodzin po śmierci kombatantów będących inwalidami wojennymi lub wojskowymi;
 • weterani poszkodowani wskutek działań poza granicami Polski.

Abonament RTV: kto jest z niego zwolniony w 2022 roku? Emeryci mogą liczyć na taryfę ulgową? Kary są potężne!

Abonament RTV: kontrole, komornik i maksymalna kara – jak surowe przepisy teraz obowiązują?

Nowe rozporządzenie dotyczące abonamentu RTV weszło w życie z dniem 1 lipca 2021. Zmieniło się wtedy bardzo wiele. W każdej chwili do naszych drzwi może zapukać pracownik Poczty Polskiej, któremu wystarczy stwierdzenie obecności telewizora. Jeśli ten nie był wcześniej zarejestrowany, otrzymamy sowitą karę. Prawdziwe kłopoty zaczną się, jeśli nie zapłacimy. Po 7 dniach w sprawę zaangażowany zostanie Urząd Skarbowy.

Abonament RTV: uwaga posiadacze telewizorów! Poczta Polska kontroluje domy i mieszkania - niepłacącym komornik zajmuje konta!

Skarbówka może teraz znacznie sprawniej wystawić elektroniczny wniosek o egzekucję, po którego akceptacji do pracy zaprzęgany jest komornik. Osobom posiadającym niezarejestrowany telewizor i omijającym abonament RTV grozi zajęcie konta, pensji lub emerytury – takie sytuacje mają miejsce coraz częściej.

Jak wyglądają kontrole w domach? Na stronie Poczty Polskiej czytamy:

Kontrole obowiązku rejestracji odbiorników rtv przeprowadzają uprawnieni pracownicy Poczty Polskiej S.A. Jednostką dedykowaną do realizacji zadań związanych z kontrolą jest Centrum Obsługi Finansowej. Pracownicy przeprowadzający kontrolę mają obowiązek okazać upoważnienie do wykonywania czynności kontrolnych w zakresie obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych i uiszczania opłat abonamentowych za ich używanie, legitymację służbową, a na żądanie kontrolowanego, również dowód osobisty. Osoba kontrolowana powinna umożliwić przeprowadzenie kontroli obowiązku rejestracji odbiorników rtv lub okazać dowód potwierdzający rejestrację odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych.

Czy Abonament RTV się przedawnia? Jak wysoką karą zostaniemy obciążeni po latach? Większość Polaków unika tej opłaty

Ponadto pracownicy Urzędu Skarbowego mogą już znacznie sprawniej nasłać na takie osoby komornika, upoważnionego do zajęcia konta celem odzyskania długu. Zmiana polega na tym, że teraz urzędnicy mogą wystawiać stosowne wnioski egzekucyjne drogą elektroniczną, co znacznie skraca ten proces.

Jeżeli Poczta Polska zdoła udowodnić, że posiadamy w domu niezarejestrowany telewizor, zostanie na nas nałożona kara w wysokości trzydziestokrotności miesięcznej opłaty abonamentowej. Ta w 2022 roku niezmiennie wynosi 24,50 zł, zatem opłata w takim przypadku wyniesie 735 zł. W przypadku jeśli postanowimy zignorować wezwanie do zapłaty, do gry wejdzie wyposażony w nowe narzędzia Urząd Skarbowy. Może odzyskać pieniądze z:

 • naszego rachunku bankowego
 • pensji
 • emerytury
 • nadpłaty podatku dochodowego
 • poprzez komornika

Źródło: https://www.gov.pl/web/krrit/abonament-2023


Telewizja i kanały – przeczytaj więcej:

(570)

0 0 głos
Article Rating
Andrzej Tuchalski W redakcji odpowiada za treści związane z naziemną telewizją cyfrową, satelitarną oraz kablową. Prywatnie wielki miłośnik kotów oraz pływania.
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Krzysztof
Krzysztof
1 rok temu

Dlaczego w tym, tendencyjnym pseudo-artykule (straszaku) sponsorowanym przez partię rządzącą, nie wspomina się o tym, że z opłaty powinni być także zwolnieni Ci, którzy nie mają żadnego odbiornika RTV? Ci właśnie sponsorzy nie rozumieją, że nie wszyscy chcą oglądać ich propagandę, za którą każą sobie jeszcze płacić? Mam nadzieje, że sponsorzy czytają swoje straszaki 😉

Last edited 1 rok temu by Krzysztof
1
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x