Home Testy Mobile HD Xperia XZ3 | TEST | Smartfon z wyświetlaczem OLED HDR Triluminos BRAVIA jak telewizor?
Xperia XZ3 | TEST | Smartfon z wyświetlaczem OLED HDR Triluminos BRAVIA jak telewizor?

Xperia XZ3 | TEST | Smartfon z wyświetlaczem OLED HDR Triluminos BRAVIA jak telewizor?

3.88K
0

Smartfony Sony Xperia poznaliśmy po raz pierwszy w ubiegłym roku, w teście modelu XZ2. Nie musieliśmy jednak długo czekać na jego następce, którego poznaliśmy na targach IFA 2018. Bez zwlekania postanowiliśmy wziąć zatem model XZ3 z HDR OLED do naszego autorskiego testu, który wykonamy we własnym stylu. Jak wiecie nie uznajemy powierzchownego podejścia do tematów za które się bierzemy, wobec tego nie będziemy pisać zbyt wiele o samym androidzie, czy jego platformie sprzętowej. Skupimy się na tym w czym jesteśmy najlepsi, czyli sprawach związanym z wyświetlaniem obrazu, w szczególności z HDR, a także jego rejestracji.

Wyświetlacz Xperia XZ3 OLED BRAVIA

Ekran XZ3 zyskał 0,3″ w stosunku do swojego poprzednika, jednak co najważniejsze został wykonany w technologii OLED. Konkretnie producent używa nazwy pOLED, co definiuje także technologię wykonania ekranu, a dokładniej podłoża na którym umieszczone zostały diody organiczne. Technologia ta pozwala na uzyskanie mniejszej grubości ekranu, zgodnie z miniaturą po prawej stronie. Natura ekranu pozostaje jednak niezmienna i fundamentalnie jest to ekran RGB OLED, o walorach porównywalnych do matryc stosowanych w telewizorach np. Sony OLED BRAVIA. Jeśli ktoś chciałby dowiedzieć się dokładniej jakie są walory matryc organicznych, to zapraszam do tematu: Czym jest OLED i dlaczego tak bardzo go lubimy?

Wyświetlacz ma przekątną 6,0″ i rozdzielczość 2880 x 1440. Piksele są oczywiście kwadratowe, w związku z czym proporcja ekranu wynosi 2:1, czy jak kto woli 18:9. To chyba najczęściej stosowane obecnie proporcje w smartfonach, których sam jestem fanem. Tak duża rozdzielczość na wyświetlaczu o takiej przekątnej oznacza zagęszczenie pikseli (PPI) wynoszące aż 537! Czy ma to realne uzasadnienie? Moim zdaniem raczej nie. Każda wartość ponad 400-450 PPI jest już raczej placebo no chyba, że na siłę się przysuwamy do ekranu by sprawdzić, czy uda się nam dostrzec piksele 😉 Z drugiej jednak strony lepiej więcej niż mniej, choć wpływa to np. na zwiększenie zapotrzebowania na prąd.

(3884)

0 0 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x