Home Strefa filmu Recenzje Ultra HD Blu-ray TO – recenzja wydania Blu-ray / Ultra HD Blu-ray
TO – recenzja wydania Blu-ray / Ultra HD Blu-ray

TO – recenzja wydania Blu-ray / Ultra HD Blu-ray

1.87K
5

Dawno nie było tak kasowego horroru jak TO. W sumie to tak naprawdę nigdy, gdyż dzieło Andy’ego Muschettiego zostało najbardziej dochodowym filmem w tym gatunku wszech czasów. Po świetnym wyniku w box office, wydanie na nośnikach domowych było, naturalnie, wielce wyczekiwane. Pora zatem powrócić do tematu i zajrzeć Temu w oczy raz jeszcze, tym razem skupiając się nie tylko na samym filmie, lecz także zawartości dodatkowej.

To środek numer 1

17 stycznia TO w reżyserii Andy’ego Muschiettiego ukazała się na naszym rynku poprzez Warner Home Video, którego polskim dystrybutorem jest firma Galapagos. Sam film tuż po premierze kinowej miałem okazję recenzować w poniższym wpisie. Licząc się z faktem, że niektórzy z was nadal mogli nie mieć okazji obejrzeć filmu, postanowię w dość dużym skrócie, ale bez spoilerów, streścić to, za co cenię ubiegłoroczną adaptację klasyku Stephena Kinga.

_pressroom_materialy_0_IT-03360_master

Jest to jednocześnie opowieść o dorastaniu i byciu outsiderem, jak i podróż wewnątrz siebie i swoich fobii, jak również pewnego rodzaju przekrój subtelnie odstającego od normalności miasta, w którym bohaterowie muszą zmierzyć się ze złem w nieprzewidywalnych formach.

_pressroom_materialy_0_IT-03361_master

Moim zdaniem, bardzo umiejętnie łączy wiele konwencji w obrębie jednego filmu, świetnie przekładając przy tym emocjonalny ton. Nie jest to typowy film gatunkowy, który w założeniu miałby być wyłącznie mroczny. Pomiędzy wieloma postaciami zawiązują się specyficznego rodzaju relacje, które są w odczuwalny sposób dynamiczne. Jednocześnie protagonistów otaczają zjawiska coraz bardziej niepokojące, nie tylko ze strony tytułowego zła, lecz także ze strony rodziców, którzy są w wielu przypadkach alegorią demonów. Humor miesza się tutaj z retro-nostalgią i podbudowującym poczuciem braterstwa i jedności (o której przypieczętowanie mocno między sobą członkowie Klubu Frajerów walczą).

Print

Najlepszym elementem filmu w kwestii złoczyńcy jest to, jak te wszystkie drobne działania manipulacyjne nie mają na celu wystraszyć nas jako widzów, lecz jedynie wytrącić z równowagi, a prawdziwe oblicze tego, do czego tytułowy byt jest zdolny jest odkrywane stopniowo i jest coraz bardziej przerażające, choć nie w dosłowny sposób. Bill Skarsgard pomimo dużej dozy charakteryzacji znakomicie odzwierciedlił coś kompletnie nieludzkiego, choć imitującego człowieka i zarazem strasznie niestabilnego. Niemniej udane są relacje Frajerów, pomiędzy którymi czuć niesamowitą więź, a ja osobiście nie chciałem aby film się kończył, pomimo, że trwa on 135 minut…

_pressroom_materialy_0_IT-08743_master

Teraz pora wspomnieć o sferze technicznej i zawartości dodatkowej. Otóż na płycie Blu-ray otrzymujemy film w 1080p z formatem obrazu 2,40:1. Jeśli miałbym odnieść się do jakości transferu, to uznałbym, że recenzowana przeze mnie w grudniu Dunkierka, miała jednak lepszy, choć nie powinien być w żadnym stopniu rozczarowaniem. Bardzo dobrą natomiast wieścią powinien być miks audio, który jest dostępny w Dolby Atmos i generalnie oprawa dźwiękowa samego filmu i tego wydania jest fenomenalna i wręcz referencyjna.

Gmeru: Ja dodam od siebie, że wersja na Ultra HD Blu-ray pod względem technicznym jest na bardzo wysokim poziomie. Film w formacie 2.40:1 został zakodowany w HDR10 oraz Dolby Vision jak również z szeroką paleta barw, która jest odczuwalna w wielu momentach i to na nią zwróciłem najbardziej uwagę w porównaniu do zwykłej edycji Blu-ray. I to nie tylko ze względu na czerwony balonik ;-). Film ma sporo scen gdzie większa ilość odcieni zieleni, czerwieni, żółci czy niebieskiego znacznie podkreślają ich klimat. Weźmy chociażby scenę otwarcia podczas burzy i żółty płaszcz przeciwdeszczowy Georgie’a w morzu stonowanych kolorów. Są też sceny gdzie widzimy kolorowe, sadystyczne klauny, które aż kipią różnymi kolorami. Technologia HDR także jest bardzo widoczna. Wszelkie latarnie, światła, niebo podczas burzy na początku filmu czy… demonicznie świecące oczy Pennywise. Dodatkowo dzięki rozdzielczości 4K wyraźnie widać więcej szczegółów w obrazie. Oczywiście by je zobaczyć wypada dość blisko zasiąść przed ekranem telewizora czy projektora chyba, że mamy solidną przekątną 78″-120″.

Podsumowując obraz jest o wiele bardziej realistyczny niż jego odpowiednik  na nośniku Blu-ray a wydanie tego filmu na Ultra HD Blu-ray jest zdecydowanie warte nabycia.

_pressroom_materialy_0_IT-09695r_master

W kwestii dodatków, jest tutaj nieźle, choć spodziewałem się, że będzie ich więcej. Generalnie mamy tutaj 3 mini-dokumenty, każdy z nich trwa średnio kwadrans i traktują o Pennywise (to nasz złowieszczy klaun), Klubie Frajerów a także Stephenie Kingu i jego inspiracjach odnośnie książki. Są one bardzo ciekawe, szczególnie fragmenty dotyczące tytułowej roli Billa Skarsgarda i całego arsenału umiejętności aktorskich którym dysponuje, jak i wywiad ze Stephenm Kingiem. Jak na tak długi film będący adaptacją monumentalnych rozmiarów powieści, chciałoby się jednak jeszcze więcej takich „dóbr”. Oprócz tych materiałów, mamy także tutaj wycięte bądź alternatywne sceny (łącznie 16 minut) i w większości przypadków są dosyć interesujące, czasem dodające szerszej perspektywy w relacjach z rodzicami (a niektórych z nich prawie w ogóle w filmie nie ma), aczkolwiek nie powiedziałbym, że którakolwiek z nich zmieniłaby radykalnie film. Niemniej jednak ogląda się je z zainteresowaniem, a nie jak kolekcja alternatywnych ujęć – jedna z dłuższych scen została na przykład przemieniona z momentu przepełnionego dialogami i monologiem w montaż bez użycia słów.

TO jest obowiązkową pozycją dla fanów tak horroru, Stranger Things, jak i Stephena Kinga. Film ten może nie przypaść do gustu każdemu ze względu na częste wachlowanie nastrojami, ale mnie on zarówno rozbawił do rozpuku, trochę wzruszył, jak i miejscami wprawił w zaniepokojenie. Uznałbym go za jedną z najlepszych adaptacji filmowych Stephena Kinga w ogóle, a szczególnie w gatunku horroru.

Film dostępny jest w czterech wersjach:

 • To (2DVD) Edycja specjalna
 • To (4K BD)
 • To (BD)
 • To (BD) Steelbook

Reżyseria

Andy Muschietti

Obsada

Bill Skarsgård, Jaeden Lieberher, Jeremy Ray Taylor, Sophia Lillis, Finn Wolfhard, Chosen Jacobs, Jack Dylan Grazer, Wyatt Oleff

Dane techniczne

Rok produkcji: 2017
Kraj produkcji: USA
Czas trwania filmu: 135 min.

Wersja wydania: 1
Wersje językowe filmu: angielskie, polskie, rosyjskie, tureckie
Dźwięk wersji oryginalnej filmu: Dolby Atmos Napisy: ukraińskie, słoweńskie, estońskie, litewskie, łotewskie, angielskie, polskie, rosyjskie, tureckie, bułgarskie, chorwackie
Wersja dla niesłyszących: angielskie
Licencja: film do sprzedaży detalicznej bez licencji do wypożyczania

DODATKI SPECJALNE W WYDANIACH BLU-RAY:

 • Pennywise żyje! Odkryj, w jaki sposób Bill Skarsgard przygotowywał się do roli tańczącego klauna Pennywise’a
 • Klub Frajerów Poznaj bliżej nastoletnie gwiazdy filmu To, które połączyła praca na planie filmowym
 • Mistrz strachu Stephen King opowiada o korzeniach bestsellerowej powieści, naturze dziecięcego strachu oraz o tym, jak stworzył swojego najsłynniejszego potwora, Pennywise’a
 • Sceny niewykorzystane: Jedenaście scen niewykorzystanych i wydłużonych

DODATKI SPECJALNE W WYDANIU DVD:

 • Sceny niewykorzystane

(1865)

Jakub Krawczyński Z wykształcenia anglista i pedagog - lubuje się w rąbniętej muzyce i alienujących filmach. Podobno zna się na grach i dlatego bezwstydnie przyznaje się do tego w notce o sobie, bo i tak ich nikt nie czyta.

Comment(5)

 1. Mogę potwierdzić co napisał Gmeru o wersji BD-UHD. ZNakomity obraz. Znakomicie zrobiony. Oglądałem z HDR10 na projektorze, muszę zobaczyć jak będzie w Dolby Vision na OLEDzie.Pozdro
 2. Witam!

  Macie mozliwość sprawdzenia czy film działa na XBOX ONE S ewentualnie X? Ostatnio kupiłem Dunkirk oraz LEGO Batman i nic z tego nie zadziałało.

  Pozdrawiam

 3. Reklamuj konsolę! Powinna czytać wszystkie filmy jak leci. Ewentualnie spróbuj przytrzymać chwilkę płytkę, zanim połknie ją konsola. Dosłownie sekundę. Wielu osobom to pomaga. Mój X o dziwo jak do tej pory czyta bezproblemowo wszystko jak leci, ale z wersją S miałem różne cyrki...

 4. 8 godzin temu, Mr.Hankey napisał:

  Reklamuj konsolę! Powinna czytać wszystkie filmy jak leci. Ewentualnie spróbuj przytrzymać chwilkę płytkę, zanim połknie ją konsola. Dosłownie sekundę. Wielu osobom to pomaga. Mój X o dziwo jak do tej pory czyta bezproblemowo wszystko jak leci, ale z wersją S miałem różne cyrki...

  Dzięki za radę. Jutro spróbuję to załatwić. Myślałem że te x’y takie są poprostu dziadowskie. Ale jeśli tobie wszystko czyta to faktycznie problem musi dotyczyć niektórych sztuk. Więc będę reklamował mojego X bezpośrednio w supporcie. Co do myku z przytrzymaniem to nie pomaga. Uwierz że już całego utuba i googla przeorałem. Jakbym wcześniej wiedział że ludzie takie problemy z tym mają to bym poszedł od razu w odtwarzacz tzw normalny. Pozdrawiam.