Home Strefa filmu Recenzje Blu-ray The Meg | RECENZJA | Wydanie 4K UHD Blu-ray
The Meg | RECENZJA | Wydanie 4K UHD Blu-ray

The Meg | RECENZJA | Wydanie 4K UHD Blu-ray

1.06K
2

12 grudnia film The Meg nakładem Galapagos wszedł do sprzedaży na polskim rynku na nośnikach 4K UHD Blu-ray, Blu-ray 3D, Blu-ray oraz DVD. Przyglądamy się temu współczesnemu wydaniu Szczęk z J. Stathamem w naszej recenzji.

Opis dystrybutora

Łódź podwodna wchodząca w skład międzynarodowego programu obserwacji podmorskich zostaje zaatakowana przez gigantyczne stworzenie. W efekcie uszkodzona jednostka osiada na dnie najgłębszego rowu na Pacyfiku… wraz z załogą uwięzioną na jej pokładzie. Czas ucieka, więc chiński oceanograf-wizjoner dr Zhang (Winston Chao), mimo sprzeciwu córki Suyin (Li Bingbing), która uważa, że jest w stanie ocalić załogę bez niczyjej pomocy, werbuje przebywającego na dobrowolnym wygnaniu byłego eksperta od nurkowania, Janosa Taylora (Jason Statham). Jednak aby ocalić załogę, a także cały ocean, przed niepowstrzymanym zagrożeniem, prehistorycznym rekinem mierzącym ponad 20 metrów, znanym jako megalodon, ta dwójka będzie musiała połączyć siły. Okazuje się, że megalodon, którego do tej pory uważano za gatunek wymarły, nadal żyje… i poluje na kolejną ofiarę.
Pięć lat wcześniej Jonas spotkał już na swojej drodze to przerażające stworzenie, ale wówczas nikt nie dawał wiary jego opowieściom. Teraz, razem z Suyin, musi stawić czoła swoim lękom i zaryzykować własne życie, aby powrócić w morskie głębiny… i po raz kolejny stanąć oko w oko z najpotężniejszym drapieżnikiem wszech czasów.

Film (3/6)

The Meg

Szczerze mówiąc nie miałem wielkich oczekiwań przed seansem The Meg. W języku angielskim jest taki zwrot frazeologiczny: “przeskoczyć rekina”, gdy mówimy o przekroczeniu granic niedorzeczności. Spodziewałem się więc albo czegoś takiego, albo kolejnego Tomb Raidera, który będzie ładny i miał wyrazistą postać główną, ale cała reszta będzie leżała (albo może pływała na plecach).

Ku mojemu zaskoczeniu tak nie było. Filmy ze Stathamem przestałem oglądać po skończeniu liceum a jego najlepsze role to dla mnie Porachunki i Przekręt, co czyni ze mnie zapewne pewnego rodzaju snoba. No ale nic na to nie poradzę, że w kategorii blockbustera niemal nic mnie w The Meg szczególnie nie uraziło. Co prawda też nic nie zaskoczyło, ale miałem z tego frajdę. Spodziewałem się rozczarowania w samych efektach specjalnych związanych z rekinem, głupoty goniącej głupotę, no i generalnie mielizny pod każdym względem.

The Meg
Nie mówię jednocześnie, że jest to wysokich lotów kino, które nieoczekiwanie przełamuje oczekiwania, ale jest to dobre rzemiosło klasy B. Większość postaci ma dobrze zarysowane osobowości, wątek romantyczny jest nawet uroczo poprowadzony z drobnymi śmiesznymi akcentami. No i oczywiście same megalodony dobrze się spisują w swojej “roli”. Nawet wtedy gdy kilka scen jest bardziej niedorzecznych, to film od razu mruga do nas, sygnalizując to przed faktem. Na pewno nie są to nowe “Szczęki” ale też The Meg jest lepszy niż większość ich kontynuacji (jeśli nie wszystkie).

Oprawa wizualna (5,5/6)

The Meg

Do sfilmowania The Meg użyto kamer ARRI o rozdzielczości 2,8K i 3,4K choć (jak większość filmów z masą CGI) ukończono go w 2K. Zatem jest to kolejny podskalowany film z katalogu Warnera, choć efekt końcowy nie jest bynajmniej rozczarowaniem.

W wydaniu 4K UHD Blu-ray otrzymamy, co naturalne, zwiększony poziom ostrości, detali oraz większe kontrasty. Nie jest to jednak gigantyczny skok w porównaniu do skanu 1080p. Najbardziej jednak zauważalny jest wpływ szerokiej palety barw i HDR. Te dwa elementy, zważywszy, że wiele scen pod wodą wykorzystuje neonową grę świateł aparatury pokładowej, dodają (z braku lepszego słowa)… kolorytu. Ponieważ wiele scen odbywa się w mrocznych głębinach, także dzięki HDR10 (bądź Dolby Vision) kontrasty są znacznie pogłębione i pełne niuansów.

Nigdy nie dochodzi tutaj do przekłamania czerni ani nie ma najmniejszego śladu kompresji, co jest niemałym wyczynem zważywszy na to, że filmy kręcone pod wodą mają duży problem z doprowadzeniem klarowności obrazu do wysokiego poziomu. Jedynym ewentualnie drobnym minusem jest to, że sceny z większą ilością efektów specjalnych mają to do siebie, że CGI bardziej odstaje od reszty niż na standardowym Blu-ray. The Meg, pomimo drobnych niedoskonałości, to bardzo dobry materiał pokazowy.

Dźwięk (6/6)

The Meg

Po raz kolejny, co nas bardzo cieszy na płycie umieszczono miks w Dolby Atmos (nie zapomnijcie przestawić miksu w opcjach!) i jest to niewątpliwie poziom referencyjny. Na marginesie dodam, że Atmos jest także na Blu-ray, na Blu-ray 3D mamy Master Audio w 5.1.

Ścieżka jest bardzo “aktywna” z całym planktonem pomniejszych odgłosów jak zanurzanie się pojazdów w wodzie, skrzypienie kadłubów wytrzymujących ogromne ciśnienie oraz masy pomniejszych efektów (w tym plumkanie bąbelków o2), które ciągle zapełniają wodny, soniczny krajobraz. Naturalnie nie brakuje także mocnych, basowych tąpnięć, bo w końcu oceaniczne bestie to nie skrytobójcy lecz potężne, masywne stworzenia.

Dialogi są bardzo wyraźne, a nagłe zmiany kierunkowe miksu bardzo prominentne, zapewniające dźwiękowe zanurzenie w 360 stopniach. Pomimo, że nie jest to subtelny film, to jednak od strony dźwiękowej zadbano o wszystkie możliwe szczegóły,

Dodatki (1,5/6)

The Meg

Niestety bardzo dobre technicznie wydanie domowe jakim jest The Meg rozczarowuje pod kątem dodatków. Jest ich jeszcze mniej niż w Ant-Man i Osa a na dodatek są raczej typowym materiałem promocyjnym. Trwają łącznie poniżej 25 minut.

Podsumowanie i rekomendacja

The Meg to raczej jednorazowy, ale przyzwoity film klasy B z oprawą audio-wideo klasy A. Może z powodzeniem posłużyć jako materiał pokazujący moc technologii Dolby Atmos i urok HDR / szerokiej palety barwy. Trochę szkoda, że bonusów jak na lekarstwo. Jako filmowi, The Meg nie wystawiłbym rekomendacji, natomiast w kwestii technicznej – jak najbardziej.

Informacje o filmie

Reżyseria:

John Turteltaub

Obsada:

Jason Statham, Li Bingbing, Rainn Wilson, Cliff Curtis, Ruby Rose, Winston Chao

Rok produkcji: 2018
Kraj produkcji: USA
Czas trwania filmu: 108 min.
Wersja wydania: 1
Wersje językowe filmu: czeskie, angielskie, węgierskie, polskie, tureckie
Dźwięk wersji oryginalnej filmu: Dolby Atmos
Napisy: słoweńskie, rumuńskie, angielskie, polskie, węgierskie, arabskie, tureckie, bułgarskie, chorwackie, czeskie, hebrajskie
Wersja dla niesłyszących: Angielska
Licencja: film do sprzedaży detalicznej bez licencji do wypożyczania
Dodatki:
PRZEGRYŹ TO: ZA KULISAMI „MEG” – reżyser Jon Turteltaub i aktorzy opowiadają o wyzwaniach i frajdzie w pracy na otwartym morzu.

Film w Polsce dostępny jest w 4 wydaniach:

  • 4K UHD Blu-ray
  • Blu-ray 3D
  • Blu-ray
  • DVD

Film testowany na Samsung Q7C 2018 + Soundbar Samsung HS-6501 + Xbox One X

(1064)

Jakub Krawczyński Gram od 1991, kocham moje hobby więc mam wszystkie konsole. Niemniej fascynuje mnie świat filmu, technologii i popkultury ogólnie, a poza dobrym kinem samym w sobie, doceniam także świetną jakość obrazu - tak w grach, jak i filmach.

Comment(2)

  1. Jestem fanem Szczęk (i ogólnie fascynują mnie rekiny) oraz Stathama. Ale ani rekin ani Jason nie były w stanie uratować tego filmu. Może i obraz oraz dźwięk są wysokich lotów w tym wydaniu ale sam film to jedno z najgłupszych "dzieł" tego roku a i efekty specjalne w paru miejscach pozostawiały wiele do życzenia ...