TEST: UE55HU8500L Samsung Curved Zakrzywiony Ultra HD 4K 3D LCD LED

TEST: UE55HU8500L Samsung Curved Zakrzywiony Ultra HD 4K 3D LCD LED

1.40K
0

Obraz 2D

Jak już kilkakrotnie wspomnieliśmy, ekran telewizora jest zakrzywiony. Powiedzmy sobie najpierw jakie zalety i wady ma takie rozwiązanie z punktu widzenia jakości obrazu bo to, że odbiór jest bardzo ciekawy i efektowny to już wiecie. Producent zapewnia, że dzięki temu widz jest mniej narażony na degradację kolorów, która powstaje na skutek patrzenia na ekran LCD pod kątem. To czysta prawda, tak długo jak siedzimy na wprost ekranu. Gdy usiądziemy pod kątem, to nie ma to większego znaczenia. Jeden narożnik ekranu jest bowiem zakrzywiony bardziej w naszą stronę, a drugi w przeciwną, zatem bilans zysków i strat wyrównuje się. Większe znaczenie ma krzywizna dla widza, który znajduje się w niewielkiej odległości od wyświetlacza (która jest przecież potrzebna, by czerpać zyski z rozdzielczości 4K). Wtedy zaczyna on zauważać większe pole widzenia zmieszczone na mniejszym obszarze wyświetlacza. Prościej mówiąc więcej widać bez potrzeby wodzenia wzrokiem po ekranie! Trzeba przyznać, że przy odpowiednim użyciu efekt ten wygląda na prawdę atrakcyjnie. Możliwe jednak, że część osób nie zobaczy jednak pewnie większych różnic względem klasycznego płaskiego wyświetlacza. Wszystko zależy od warunków jakie sobie stworzymy w domowym zaciszu.
 
Matryca jaka znalazła się w telewizorze wzbudziła niemałe zainteresowanie. Nie widzieliśmy jeszcze do tej pory takiej struktury subpikseli. Prawdę mówiąc to mają one tak finezyjne kształty, że zastanawialiśmy się, czy ktoś nie chciał nam przekazać wiadomości w alfabecie koreańskim. Bardzo prawdopodobne, że taka konstrukcja matrycy jest podyktowana skomplikowanym procesem zakrzywiania jaki przechodzi w fabryce. No, ale może wystarczy już tych inżynieryjnych ciekawostek, sprawdźmy jakie są walory praktyczne!
 

Dodany obrazek
matryca użyta w Samsung’u HU8500 należy do rodziny matryc MVA
 

Testy rozpoczynamy klasycznie, zwiedzaniem menu telewizora. HU8500 jest przecież pierwszym modelem wydanym na 2014 rok, jaki przyszło nam testować. Układ elementów w menu obrazu przeszedł jedynie kosmetyczne zmiany, które będzie widać na zdjęciach w dalszej części testu. Z grubsza mówiąc nic nie ubyło. Ilość dostępnych regulatorów obrazu jest ogromna. Balans bieli można ustawiać zarówno w 2 jak i w 10 punktach. Paletę barw też daje się precyzyjnie ustawić, przesuwając każdą ze składowych, oraz kolorów dopełniających, w trójwymiarowej przestrzeni barw. Daje to możliwości kompleksowej kalibracji obrazu spod pilota. W menu znajdują się, klasycznie, cztery tryby (presety) obrazu: Dynamiczny, Standardowy, Naturalny i Film. To tego ostatniego będziemy używali podczas testu, jako, że zapewnia on reprodukcje obrazu najbardziej zbliżoną do wzorcowej.
 
Jak wielu z was wie, telewizory Samsunga na przestrzeni ostatnich lat posiadały wiele mankamentów związanych z reprodukcją naturalnych barw. Oczywiście prawie wszystkie z nich były do wyeliminowania, jednak dopiero po profesjonalnej kalibracji. Fabryczny stan pozostawiał wiele do życzenia. Tym większe nasze zaskoczenie było, gdy okazało się, że w przypadku HU8500 jest całkiem inaczej! Po raz pierwszy od dłuższego czasu Samsung wypuścił do sprzedaży telewizor, który ma już dosyć dobre ustawienia fabryczne. Przede wszystkim, tryb film, nie atakuje już takim różowym odcieniami skóry. Te wyglądają obecnie stosunkowo naturalnie. Również nie ma wyraźnej dominanty barwowej na bieli. W ubiegłych latach nawet przy ustawieniu temp. kolorów Ciepłe-2 (które jest domyślnym ustawieniem trybu film), obraz wciąż był zbyt zimny, zdominowany przez barwę niebieską. Obecnie nie jest.
 

Najlepszy tryb fabryczny Telewizor po kalibracji
Dodany obrazek Dodany obrazek
Dodany obrazek Dodany obrazek

 
Kalibracja telewizora pozwoliła wycisnąć ostatnie soki z wyświetlacza. Różnice nie były już tak spektakularne jak w ubiegłych latach, ponieważ stan początkowy tego wyświetlacza był nieporównywalnie lepszy. Udało się uzyskać jeszcze lepszą neutralność kolorów. Jak wykazały pomiary obraz był nieznacznie ocieplony i zazieleniony. Ustawienia kalibracyjne są indywidualne dla każdego wyświetlacza z osobna, zatem nie ma sensu ich kopiowanie. Niektóre parametry są jednak uniwersalne. Nabywcy HU8500 sugerujemy w pierwszej kolejności ustawić:
 
tryb obrazu -> film
ustawienia opcji -> redukcja szumów -> wyłączony

ustawienia opcji -> redukcja szumów mpeg -> wyłączony
rozmiar obrazu -> dopas. do ekranu
 
ustawienia opcji -> tonacja kolorów -> ciepły 2 lub ciepły 1ustawienie możemy zmienić, gdy tonacja ciepły 2 wygląda na zbyt żółtą/zieloną, bez profesjonalnej kalibracji jedno z tych ustawień zapewnia najbardziej poprawne barwy
 
W przypadku telewizora z matrycą 4K szczególnie interesującym zagadnieniem jest skalowanie obrazu. Jak pod tym względem sprawdza się HU8500? Sprawdza się dobrze! Przede wszystkim nie ma tu zastosowanych żadnych tricków podbijających ostrość, które są popularne w telewizorach konkurencji (np. w Sharp UQ10). Tego typu zabiegi mogą się wydawać atrakcyjne dla laika, jednak doświadczony widz szybko zauważy przeostrzenia. W Samsungu tego typu funkcje są dostępne na życzenie, nie na stałe. Telewizor potrafi też poprawnie obrabiać ostre krawędzie obiektów, nie wywołując zjawiska rozmycia lub aliasingu (schodkowania).
 

Dodany obrazek

 

Dodany obrazek

Skalowanie obrazu, zarówno HD jak i SD jest na bardzo wysokim poziomie

 
Pomiary

Dodany obrazek Dodany obrazek

 

(1402)

0 0 głos
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

34
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x