Home Testy Telewizory LCD TCL Test telewizor TCL MQLED85 – najlepszy GAMING TV według EISA
Test telewizor TCL MQLED85 – najlepszy GAMING TV według EISA

Test telewizor TCL MQLED85 – najlepszy GAMING TV według EISA

38.88K
17

Chiński potentat branży RTV co roku nas zaskakuje. Bogactwo jego portfolio obfituje w jeszcze nowsze rozwiązania. I co najlepsze, praktycznie zawsze jest to z korzyścią dla konsumenta. Wiele modeli, praktycznie każdy w innym przedziale cenowym, pozwala na dostarczenie jak najlepszej jakości obrazu niezależnie od zasobności portfela. Kiedy do naszych drzwi zapukał kurier, byliśmy niezwykle zadowoleni, gdyż nieczęsto zdarza się, że testujemy telewizor, który jeszcze nie wszedł do oficjalnej sprzedaży. TCL MQLED85 jest najnowszym – najniższym telewizorem producenta wyposażonym w podświetlenie Mini LED dostępnym na wyłączność w sieci Media Expert. I co ciekawsze, jest to trzeci model w tym roku, gdyż obok niego stoją wyżej pozycjonowane C855 oraz X955. Jesteście pewnie ciekawi, czym chce nas zaskoczyć najnowszy model producenta. My też, dlatego spójrzmy, co sam producent pisze na swojej stronie i czym jest gotów się pochwalić. Tym, o czym możemy przeczytać jako pierwszym, jest niezmiennie kontrast, czerń i jasność. Producent bardzo widocznie chwali się faktem, że praktycznie jako jedyny jest w stanie zaimplementować tak zaawansowane podświetlenie w nawet najtańszych modelach. Za jakość obrazu ma odpowiadać nawet 1536 stref podświetlenia, co z pewnością będzie miało pozytywny wpływ na kontrast i czerń, które, jak wiemy, są kluczem do tego, byśmy mogli powiedzieć o ekranie, że jest jakkolwiek dobry. W głosowaniu kilkudziesięciu wydawców i twórców multimediów z 29 krajów z całego świata (w tym HDTVPolska), MQLED85 został uznany za najlepszy GAMING TV w swojej klasie przez stowarzyszenie EISA. TCL MQLED85 jest gotowy na to wyzwanie, oferując obsługę rozgrywki w 4K przy 144Hz VRR oraz w 1080p przy 240Hz VRR przez złącza HDMI 2.1. Całą resztę funkcji możemy uznać za podpis TCL, gdyż ten deklaruje wszystko co wcześniej, czyli ‘ostateczny telewizor do domu’. Dobrze, sprawdźmy jednak, jak wypadnie on w naszych testach. Zapraszamy!

Dostępność telewizora na wyłączność
TCL MQLED85 55″ (Nowość 2024) 3499 zł
TCL MQLED85 65″ (Nowość 2024) 4599 zł
TCL MQLED85 75″ (Nowość 2024) 5999 zł

Czytelniku, jako jedyni w kraju sprawdzamy osobiście opisywane telewizory pod względem posiadanych parametrów, za pomocą specjalistycznego sprzętu pomiarowego o wartości ponad 100 000 zł:

  • Spektroradiometr Jeti Spectraval 1511HiRes
  • Kolorymetr Klein-K10A oraz Klein-K80
  • Murideo Fresco Six-G (Dolby Vision)
  • Murideo The SEVEN Generator HDMI 2.1 4K/120fps (Dolby Vision, Dolby Audio)
  • Autorski pomiar Input Lag w 4K HDR (jako jedyni w Polsce dokonujemy takich pomiarów w 4K HDR)
  • Najlepsze na rynku kable HDMI: MagicLink

W związku z powyższym, masz więc pewność, że czytasz o produkcie czy promocji, która nie jest przepisana z ulotki lub z innej strony w sieci bez jej faktycznego sprawdzenia. Jeżeli zamierzasz skorzystać z naszego tekstu, skontaktuj się z Redakcją. Wszelkie prawa do informacji i zdjęć z testów HDTVPolska są zastrzeżone!

Cechy telewizorów TCL Mini-LED MQLED85 okiem producenta

  • Maksymalna wydajność: 1536 lokalnych stref przyciemniania. TCL MQLED85 jest wyposażony w aż 1536 lokalnych stref przyciemniania, które zapewniają kontrolę światła na poziomie pikseli, zapewniając wspaniałe, realistyczne szczegóły.
  • Do 97% DCI-P3: Wykorzystując technologię Quantum Dot, odsłania ponad 1 000 000 000 odcieni żywych i precyzyjnych kolorów, zapewniając do 97% gamy kolorów zgodnie ze standardem DCI-P3. Ożywia środowiska cyfrowe w sposób wcześniej niewyobrażalny.
  • Żywe efekty wizualne, realistyczne kolory: Zanurz się w kalejdoskopie kolorów, w którym każdy odcień ożywa z niezrównanym blaskiem i głębią.
  • Nigdy więcej odblasków telewizora: Odblaski na telewizorze mogą utrudniać oglądanie. Ekran TCL o ultraniskim współczynniku odbicia przeznaczony jest do oglądania w pomieszczeniach, zapewniając optymalne wrażenia zarówno w dzień, jak i w nocy, nawet w środowiskach o złożonych warunkach oświetleniowych.
  • Częstotliwość odświeżania nowej generacji: Urodzony, by być dumnym. Wyświetlacze o częstotliwości rzeczywistej 144 Hz zapewniają lepszą rozdzielczość i wyraźniejszy obraz. Biegaj, ścigaj się i strzelaj do szybkiego zwycięstwa bez zygzaków, rozdzierania i rozmazywania.

magicLinks_2_1

  • Google TV: Odkrywaj nowe filmy i programy, zarządzając nimi z jednego miejsca, Dzięki Google TV! Ponadto, za pomocą głosu, możesz wydawać polecenia swojemu osobistemu Asystentowi Google, który, odpowie na pytania, tj. pogoda, znajdzie rozrywkę, której szukasz, a nawet da możliwość sterowania urządzeniami inteligentnego domu.
  • Idealnie zrównoważone światło i cień: Procesor TCL AiPQ usprawnia optymalizację obrazu poprzez rozpoznawanie wielu obiektów na obrazie. Osiąga szczytową jasność na poziomie 3500 nitów i współczynnik kontrastu do 35 000 000:1. Dzięki 1536 lokalnym strefom przyciemniania możesz cieszyć się żywym i przyjemnym obrazem z harmonijną jasnością i ciemnością.
  • Wizualne arcydzieło: TCL QD-Mini LED to wizualne arcydzieło, które zapewnia zdumiewająco żywy obraz z realistycznymi kolorami i wyjątkowo wysokim współczynnikiem kontrastu. Charakteryzuje się także wyższą jasnością szczytową, szerszą gamą kolorów, większym rozmiarem ekranu i dłuższą żywotnością, co czyni go wiodącą technologią wyświetlania.
  • Najlepsze wrażenia z gry: Doświadcz gier na wyższym poziomie dzięki najlepszej technologii w akcji. Odblokuj zaawansowaną technologię wyświetlania i dźwięku, wypróbuj płynniejsze przesyłanie strumieniowe dzięki TCL Game Master.
  • Brak rozdarcia. Żadnego jąkania. Tylko granie: Technologia AMD FreeSync zapewnia płynną, pozbawioną artefaktów rozgrywkę przy niemal dowolnej liczbie klatek na sekundę, eliminując niestabilną rozgrywkę i przerywane klatki. Uważana jest za kolejny przełom w grach na PC i konsole.

Co to jest technologia Mini LED?

Podświetlenie Mini LED to rozwinięcie technologii konwencjonalnego LED-owego podświetlenia z lokalnym wygaszaniem. Przypomnijmy jak zbudowany jest ekran LCD:Technologia Mini LED dotyczy najniższej warstwy na powyższym diagramie – elementu, który powoduje, że matryca otrzymuje światło. Nie jest to więc nowy typ matrycy jako takiej. Telewizory bazować mogą na klasycznych panelach typu IPS lub VA. Używać mogą też znanych już warstw poszerzających kąty widzenia, czy kwantowych kropek.

Dlaczego odpowiednie podświetlenie jest ważne? Otóż dzięki zaawansowanej technologii może się ono wygaszać na danych obszarach niezależnie. Dzięki temu, możliwe jest osiągnięcie dużo głębszych czerni porównywalnych w niektórych scenach z telewizorami typu OLED. Pamiętajmy, że sama matryca LCD jest dosyć ułomna w blokowaniu światła. Panele typu VA mogą zaoferować kontrast rzędu 2500 – 6000:1, zaś IPS około 1000 – 1500:1. Z tego względu porównując klasyczny ekran LCD z telewizorem OLED, różnica w czerni jest miażdżąca na korzyść tego drugiego. Zmniejszanie ilości światła już w warstwie podświetlenia pozwala znacząco poprawić tę sytuację. Ponadto dzięki temu rozwiązaniu, możemy liczyć także na bardzo wysoką jasność nieosiągalną na ten moment i raczej mało bezpieczną dla wszystkich telewizorów OLED ze względu na słabszą trwałość tego typu matrycy.



Budowa i wygląd TCL MQLED85

Mówiąc wprost, TCL MQLED85 jest telewizorem po prostu bardzo, ale to bardzo wpasowującym się w nasze gusta. Jakość użytych przez producenta materiałów stoi na niewiarygodnie wysokim poziomie. Można wręcz odnieść wrażenie, że został wykonany z chirurgiczną wręcz precyzją. Ramki okalające ekran zostały wykonane ze szczotkowanego aluminium i przylegają idealnie do matrycy, nie pozostawiając żadnych niepożądanych przerw. To samo można powiedzieć o podstawie, która jest solidnym kawałkiem aluminium i nie wyobrażamy sobie scenariusza, w którym pozwala telewizorowi się jakkolwiek poruszyć. Tylna, niezwykle smukła obudowa jest co prawda wykonana z plastiku, ale tego zdecydowanie lepszego, który nie przywodzi na myśl tzw. ‘tanizny’. Na samym tyle standardowo umieszczono zestaw audio.

Za sterowanie najnowszym dziełem producenta odpowiada dość niepozorny, dobrze znany kontroler. Znajdziemy na nim wszystkie klawisze funkcyjne oraz skróty do najpopularniejszych platform VOD. Konstrukcja dobrze trzyma się w ręce, a klik jest pewny i dobrze odczuwalny.

Dostępne porty i złącza

Sam zestaw portów jest całkiem standardowy. Mamy tu więc pełen komplet tunerów telewizyjnych, złącze Ethernet, wejście optyczne oraz dwa porty USB, w tym jedno 3.0 na boku urządzenia. Do naszej dyspozycji zostały również oddane cztery sztuki złącz HDMI, dwa w standardzie 2.1, z możliwością podania sygnału 144Hz. Niestety złącze eARC znajduje się w jednym z portów 2.1, więc podłączenie tą drogą np. soundbara oznaczać będzie, że pozostaniemy tylko z jednym portem o pełnej przepustowości.



Testy syntetyczne

Czytelniku. Jako jedyni w kraju osobiście sprawdzamy opisywane monitory, telewizory i projektory pod względem posiadanych parametrów za pomocą specjalistycznego sprzętu pomiarowego o wartości ponad 100 000 zł:

  • Spektroradiometr Jeti Spectraval 1511HiRes
  • Kolorymetr Klein-K10A oraz Klein-K80
  • Murideo Fresco Six-G (Dolby Vision)
  • Murideo The SEVEN Generator HDMI 2.1 4K/120fps (Dolby Vision, Dolby Audio)
  • Autorski pomiar Input Lag w 4K HDR (jako jedyni w Polsce dokonujemy takich pomiarów w 4K HDR)
  • Najlepsze na rynku kable HDMI: MagicLink

Masz więc pewność, że czytasz o produkcie czy promocji, która nie jest przepisana z ulotki lub z innej strony w sieci bez jej faktycznego sprawdzenia. Jeżeli zamierzasz skorzystać z naszego tekstu, skontaktuj się z Redakcją. Wszelkie prawa do informacji i zdjęć z testów HDTVPolska są zastrzeżone!

Badana cecha: wynik:
Rozdzielczość i przekątna ekranu 3840×2160, 55″
Typ matrycy LCD (z podświetleniem Mini-Led), QLED typ. VA
Odświeżanie matrycy (min. 120Hz zalecane do oglądania sportu) 144Hz
Kontrast ANSI, bez wygaszania (więcej – lepiej) 5332:1
Kontrast w filmach (więcej – lepiej)
  • średni: 119 406:1
  • max: 178 651:1
  • min: 12 162:1
Maksymalna jasność po kalibracji SDR: 592 cd/m2, HDR: 1490 cd/m2 (skrawek ekranu – L20)
Odbicia od ekranu średnie, ekran satynowy
Błędy barw po kalibracji (mniej – lepiej)
  • średnia dE: 0,4
  • maks. dE: 0,8
Średnia jakość efektu HDR (więcej – lepiej, maks – 10 000cd/m2) 735 cd/m2
Input Lag (ważne dla graczy, mniej – lepiej)
  • 8 ms – tryb gra – 1080p120Hz + HDR (konsole nowej generacji Xbox Series S/X, Playstation 5)
  • 16 ms – tryb gra – 4K60Hz + HDR (konsole nowej generacji Xbox Series S/X, Playstation 5)
  • 8 ms – tryb gra – 4K120Hz + HDR (konsole nowej generacji Xbox Series S/X, Playstation 5)
Pełna rozdzielczość koloru PC – 4:4:4 (wyraźne czcionki, po podłączeniu PC) Tak, 2160p120Hz w trybie “PC”
Dodatkowe funkcje dla graczy
  • VRR-HDMI-zmienna częstotliwość odświeżania
  • ALLM-automatyczny tryb gra
  • G-Sync
  • Free-Sync Premium
  • Game Bar
  • 4K120/144Hz
  • 1080p120H


Matryca, zalecane ustawienia

Matryca

TCL MQLED85, czyli najnowsze dziecko producenta, zostało wyposażone w matrycę VA o maksymalnej częstotliwości odświeżania na poziomie 144 Hz, która wymaga włączenia specjalnej opcji w ustawieniach HDMI o nazwie ‘Tryb wysokiej częstotliwości odświeżania’. Warto wspomnieć, że jej włączenie nie powoduje żadnego negatywnego efektu. Oczywiście, zastosowanie takiego rodzaju matrycy samo w sobie pozwala na uzyskanie bardzo dobrego kontrastu oraz czerni. Zmierzony wynik na poziomie 5332:1 jest doskonałym rezultatem, nawet dla tego rodzaju paneli. Połączenie takiej wartości z zaawansowanym podświetleniem Mini LED powinno przełożyć się bezpośrednio na jakość samego obrazu. Im wyższe są wyniki ww. parametrów, tym obraz będzie obiektywnie lepszy. Same diody zostały podzielone na 1536 niezależnych stref podświetlenia, co jest liczbą niesamowicie imponującą, zważywszy na to, gdzie został usytuowany model w katalogu producenta.

Wyniki analizy podświetlenia MQLED85 potwierdziły to, co producent deklaruje od samego początku. Telewizor został wyposażony w powłokę QDEF (QLED), zawierającą kropki kwantowe. Przede wszystkim pozwalają one na rozszerzenie obsługiwanej palety barw, co z pewnością wyszło producentowi, gdyż TCL MQLED85 jest w stanie wyświetlić 95% palety DCI-P3. Sama struktura subpikseli złożona jest kolejno z niebieskiego, zielonego i czerwonego. Nie wpływa to negatywnie na jakość obrazu, aczkolwiek może drażnić przy pracy z tekstem. Naturalnie, po prawej stronie akapitu znajdziecie zarówno widmo światła, jak i zdjęcie spod mikroskopu.

Zalecane ustawienia

TCL daje nam do dyspozycji wiele trybów obrazu. Rzeczą, jaką użytkownik może zrobić we własnym zakresie w celu uzyskania najlepszej jakości obrazu, jest wybranie trybu “Film”. Po wejściu w ustawienia zaawansowane otrzymamy dostęp do wachlarza funkcji i opcji. Regulację płynności ruchu znajdziemy w zakładce “Ruch”. Najważniejszymi suwakami są “redukcja rozmazania”, która poprawia ostrość ruchu w dynamicznych treściach, oraz “redukcja migotania”, która poprawia płynność treści nagranych w 24 klatkach, np. filmów i seriali.



Testy szczegółowe

Wszystkie kalibracje w naszych testach wykonywane są za pomocą oprogramowania Calman firmy Portrait Displays.

Tryb fabryczny “Film” SDR

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 2,4 maksymalna 5,0
Średnia deltaE barw ze wzornika 3,5 maksymalna 6,2
Średnia deltaE palety szarości 4,5 maksymalna 6,6

Kalibracja TCL MQLED85

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 1,1 maksymalna 2,4
Średnia deltaE barw ze wzornika 1,0 maksymalna 2,0
Średnia deltaE palety szarości 0,4 maksymalna 0,8

To, od czego rozpoczniemy nasze dogłębne testy, jest najbardziej podstawowym scenariuszem korzystania z telewizora. W końcu tak naprawdę od tego wszystko się zaczyna – od materiałów SDR. Przecież w dalszym ciągu cała masa treści jest nagrywana w standardowej palecie barw, i byłoby to nie na miejscu, gdybyśmy skupiali się już tylko i wyłącznie na najnowszych technologiach. Najlepszym trybem fabrycznym, już od długiego czasu w telewizorach tej marki, pozostaje ‘Film’, i nie inaczej było tym razem. Jest to jedyny sposób, by użytkownik uzyskał najlepszą jakość obrazu we własnym zakresie bez niczyjej pomocy. Z tego też trybu korzystaliśmy podczas całego procesu naszych testów. I pomimo że faktycznie na tle innych dostępnych trybów sprawdza się najlepiej, to w dalszym ciągu posiada kilka mankamentów, które należałoby wyeliminować w celu uzyskania najlepszej możliwej jakości. Zacznijmy więc od gammy, która jest odpowiedzialna za kontrastowość obrazu, czyli niezwykle ważną rzecz, gdyż to właśnie ten parametr odpowiada za głębię obrazu. I jak możemy zauważyć, już od początku było z nią coś nie tak. Na lewym skraju wykresu była ona mocno wybita w górę, co powodowało zlanie się najciemniejszych detali w scenach o niskiej luminancji. Mówiąc w bardziej obrazowy sposób: występował efekt czarnej plamy. W miarę zwiększania się jaskrawości ekranu, ta zaczynała się obniżać, jednakże nie w sposób, którego byśmy oczekiwali. Zamiast zatrzymać się na poziomie referencyjnym, zeszła jeszcze niżej, doprowadzając do spadku kontrastu i charakterystycznego efektu ‘mleka’ na ekranie. Następnie przyjrzeliśmy się balansowi bieli, który, mówiąc dość ogólnie, odpowiedzialny jest za czystość obrazu, za to, by nie pojawiły się na nim żadne tinty czy zafarby. A jak możemy zauważyć, wykres ten przejęły dwa kolory – czerwony i zielony, powodując zażółcenie obrazu. Doskonale widać to na palecie ‘ColorChecker’, gdzie wszystkie kolory poszybowały w swoje cieplejsze odcienie. Błędy te przyczyniły się do zniekształcenia kolorów i utraty ich pierwotnego wyglądu. Ponadto ucierpiał również diagram chromatyczności CIE, który pokazuje nam zgodność ze standardem REC.709, a w tym przypadku raczej jego brak. Jednak TCL MQLED85 posiada niezwykle zaawansowane narzędzia do przeprowadzenia procedury kalibracji. Znajdziemy tu m.in. rozbudowany system zarządzania barwami (CMS), a także 2- i 20-punktową regulację skali szarości. Dzięki nim oraz naszej wiedzy i sprzętowi byliśmy w stanie w znaczący sposób poprawić charakterystykę telewizora oraz zmniejszyć przekłamania barw, co widać w tabeli błędów deltaE. Teraz z czystym sumieniem możemy wystawić MQLED85 wysoką notę za sprawność w materiałach SDR. Na dole znajdziecie również porównanie diagramów chromatyczności przed i po kalibracji.

Zamów profesjonalną kalibrację TV (w całej Polsce)


Kontrast i czerń

Telewizor TCL MQLED85 jest pretendentem do otrzymania naprawdę dobrej noty za wyniki kontrastu i czerni. Został on bowiem wyposażony w wysokokontrastową matrycę VA, której zmierzony przez nas kontrast ANSI, czyli taki bez włączonego wygaszania strefowego, wyniósł znakomite 5332:1. Warto to podkreślić, gdyż nie wszystkie telewizory są w stanie pochwalić się tak wysokim współczynnikiem na samym starcie. Daje to nam dobre pole do dalszego jego zwiększenia. Tym bardziej, że testowany telewizor ma do tego warunki, gdyż został wyposażony w zaawansowane podświetlenie diodami Mini LED, które zostały podzielone na 1536 stref lokalnego podświetlenia. Tak duża ilość powinna dać nam, po pierwsze, świetny kontrast i czerń, a po drugie, brak poświat na czarnym tle przy włączonych napisach. Wiele zależy tu od algorytmów podświetlenia, które producent przygotował. Zobaczmy, jak mu to wyszło:

SCENA
(kontrast między białym kołem, a środkiem białego okręgu)
Opis sceny Wynik pomiaru
DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI 452 000:1
CZERŃ OTOCZONA Z KAŻDEJ STRONY DETALAMI, WYMAGAJĄCA SCENA, PORADZĄ Z NIĄ SOBIE JEDYNIE NAJLEPSZE SYSTEMY WYGASZANIA 26 944:1
PAS W FILMIE SĄSIADUJĄCY Z OBRAZEM O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE WYRAŹNIE ODCINA SIĘ OD RAMKI TELEWIZORA  12 944:1
DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI 223 500:1

I musimy przyznać, że nie zawiedliśmy się. Pierwszy i ostatni wynik są powodem do dumy, i ciężko się do nich jakkolwiek przyczepić. Warto jednak zaznaczyć, że takie sceny będziemy raczej obserwować dość rzadko, więc skupimy się na dwóch środkowych rezultatach. Te w dalszym ciągu są jak najbardziej zadowalające, aczkolwiek z lekkim zastrzeżeniem. Przy całkowitej ciemni w pomieszczeniu da się zauważyć, że nie są one idealnie czarne, aczkolwiek remedium na to jest zapalenie małego światła w pokoju, najlepiej za telewizorem, w celu ‘oszukania’ wzroku. Wtedy TCL MQLED85 wypada znakomicie i pokazuje prawdziwy pazur jako odbiornik stricte do kina domowego.

Warto jednak wspomnieć o dwóch mankamentach, które męczą już raczej każdy system wygaszania strefowego. Najpierw dodamy, że w sekwencjach testowych używaliśmy mocy systemu w pośrednim ustawieniu. Dlaczego? Najniższa opcja dawała zbyt jasną czerń, zaś najwyższa pożerała wręcz przyczerniowe detale i małe jasne obiekty. Nawiązując do nich, wybrane przez nas ustawienie podbijało temperaturę barwową, przez co były one ‘zimniejsze’ oraz nieznacznie jaśniejsze od wartości referencyjnej. Niestety, pomimo dużej ilości stref, telewizorowi nie udało się ustrzec problemu z efektem halo/bloomingiem. Mimo wszystko system wygaszania w TCL MQLED85 wypadł naprawdę przyzwoicie i dostaje od nas solidną szkolną ‘4’.

Efekt halo/bloomingu


Obsługa Ultra HD / 4K

Wszystkie testy w redakcji przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.0 i 2.1

magicLinks_2_1

TCL MQLED85 wspiera rozdzielczość Ultra HD oraz formaty HDR, takie jak HDR10, HLG, oraz paletę barw Rec 2020. Telewizor został wyposażony również w formaty HDR wsparte o dynamiczne metadane, czyli Dolby Vision oraz HDR10+. Sygnały w takiej formie można uzyskać zarówno z aplikacji streamingowych (np. Netflix, HBO MAX, Apple TV, Disney+, Amazon Prime), jak i przez złącze HDMI. W redakcji testowaliśmy go z OPPO UDP-203, i sygnał Dolby Vision aktywował się bez najmniejszego problemu

Cecha: Wynik:
CERTYFIKAT UHD PREMIUM Tak
POKRYCIE SZEROKIEJ PALETY BARW (DCI / Rec 2020) 95% / 79%
OBSŁUGA ROZDZIELCZOŚCI 2160p60 RGB PRZEZ HDMI Tak
FORMATY PREMIUM HDR (Dolby Vision / HDR10+) Dolby Vision/HDR10+
MOŻLIWOŚĆ WYKONANIA OSOBNEJ KALIBRACJI DO UHD Pełna – na osobnym trybie obrazu


Jakość efektu HDR

W celu pomiarów jasności HDR, użyjemy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!

Scena Opis sceny Jasność HDR
hdr1 NAJJAŚNIEJSZA ZE SCEN, WYMAGAJĄCA DLA TELEWIZORA, BLASKI SŁOŃCA OSIĄGAJĄ JASNOŚĆ 2000cd/m2 1005 cd/m2
hdr2 SCENA O NISKIEJ JASNOŚCI, GDZIE WYŚWIETLACZ MOŻE POKAZAĆ SWOJĄ MAKSYMALNĄ JASKRAWOŚĆ 509 cd/m2
hdr3 NAJCIEMNIEJSZA ZE SCEN, TELEWIZOR MUSI POKAZAĆ ZARÓWNO JASKRAWĄ BIEL JAK I DOBRĄ CZERŃ 674 cd/m2
hdr4 ZBILANSOWANA SCENA O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, CZĘSTO WYSTĘPUJĄCA W FILMACH 751 cd/m2
hdr5.jpg PLANSZA “L20” NA TAKIEJ WYKONYWANE SĄ TESTY PRZEZ KONSORCJUM UHD ALLIANCE 1390 cd/m2

Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):

  • 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
  • 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
  • 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
  • 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
  • 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
  • > 1 500 cd/m2 – poziom luminancji pozwalający na zapomnienie o wszystkim i wciągnięciu się w świat filmu pełną parą

Następnym i, zdaje się, najważniejszym sprawdzianem dla systemu podświetlenia telewizora jest jego sprawność w materiałach o szerokim zakresie dynamicznym. Może najpierw obliczmy średnią luminancję, która wynosi równe 735 nitów. Oczywiście nie bierzemy pod uwagę planszy L20, gdyż ta często potrafi mocno zakłamywać wyniki, gdyż niekiedy zdarza się, że producenci specjalnie pod nią kroją swoje wyświetlacze. Tak czy inaczej, średnia oscylująca wokoło wartości obliczonej jest całkiem przyzwoita, tym bardziej patrząc na wycenę telewizora i to, co on ostatecznie oferuje. Przechodząc do konkretów, jak można zauważyć, TCL MQLED85 potrafi dać naprawdę ładne rezultaty w scenach pełnoekranowych i błysnąć z mocą ponad 1000 nitów, co jest wynikiem po prostu dobrym i dalej często nieosiągalnym dla sporej części odbiorników. Sytuacja zmienia się jednak, gdy w filmie czy serialu pojawiają się filmowe pasy. MQLED85 dość znacząco obniża luminancję w celu zachowania jak najlepszej czerni, co generalnie mu wychodzi, aczkolwiek właśnie kosztem efektów świetlnych. Niemniej jednak implementacja obu formatów HDR wyposażonych w dynamiczne metadane pozwala na wyciągnięcie jasności i nie doprowadzi do nadmiernego ściemnienia obrazu, pozostawiając szeroką tonalność całości. Warto jeszcze wspomnieć o tym, by wyłączyć funkcję ‘Dynamiczne mapowanie tonów’, gdyż po jej włączeniu obraz staje się nienaturalnie rozjaśniony. Sprawdźmy jednak, jak telewizor wypada na tle naszej redakcyjnej referencji:

TCL C765Referencja
  • TCL MQLED85 odznaczył się w tym przypadku dość mocnym podbiciem średnich tonów, przez co nastąpił wyraźny spadek kontrastu. Zauważalny jest również problem z balansem bieli, który wyraźnie został zdominowany przez kolor czerwony.
TCL C765Referencja
  • I tym razem widać podbicie średnich tonów i czerwoną tintę. W obu przypadkach należy jednak pochwalić dynamiczne mapowanie tonów, które skutecznie odzyskuje detale w bielach.


Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)

Tryb fabryczny “Film”

wynik wynik
Średnia deltaE barw standardowych 12,4 maksymalna 15,3
Średnia deltaE barw ze wzornika 5,3 maksymalna 11,5
Średnia deltaE palety szarości 5,9 maksymalna 10,8

Profesjonalna kalibracja (HDR)

wynik wynik
Średnia deltaE barw standardowych 2,2 maksymalna 4,0
Średnia deltaE barw ze wzornika 2,1 maksymalna 3,8
Średnia deltaE palety szarości 2,2 maksymalna 5,2

Teraz, gdy już wiemy, jak dokładnie TCL MQLED85 zachowywał się podczas wszelkich testów w materiałach HDR, sprawdzimy, jak wyglądało to z perspektywy soczewki kolorymetru. Jak wspominaliśmy wcześniej, trybem, który został użyty podczas sekwencji, był ‘Film’. I wbrew temu, co niektórzy mogą pomyśleć, posiadał on zdecydowanie inne mankamenty obrazu niż w treściach SDR. Należy nadmienić, że wykres krzywej EOTF zastępuje nam gammę, gdyż ten ukazuje tempo wzrostu jasności. I to właśnie od tego zaczniemy, ponieważ sprawiał on największe problemy podczas starcia z naszą referencją. Spoglądając na krzywą przed kalibracją, wyraźnie widać, jak zmierzony stan rzeczywisty, oznaczony czarnym połączonym wielokropkiem, wychyla się ponad wartość referencyjną. Oznaczało to nic innego, jak to, że testowany telewizor w znaczący sposób rozjaśniał praktycznie cały obraz, a w szczególności midtony, które były szczególnie widoczne w kadrze z filmu ‘Pan’. Oczywiście dodamy również, że wiązało się to również ze znacznym spadkiem kontrastu.

Przyszedł czas na dobrze nam znany balans bieli, który w pewnym sensie przypominał ten z materiałów o standardowym zakresie dynamicznym, aczkolwiek z jedną różnicą. Tutaj kolor czerwony jeszcze bardziej wyszedł przed szereg, więc doszło do jeszcze większego zażółcenia obrazu i charakterystycznej dla tego stanu rzeczy tinty. Generalnie w materiałach HDR w ustawieniach tego trybu panował spory chaos, co zresztą widać jak na dłoni na palecie ‘ColorChecker’. Znów więc wykorzystaliśmy narzędzia do kalibracji przygotowane przez producenta i zabraliśmy się do pracy. Musimy przyznać, że nasza sztuka nie była zbyt wybitna, przez co balans bieli wygląda, jak wygląda, aczkolwiek udało nam się w sposób satysfakcjonujący doprowadzić kolory do w miarę dobrego stanu rzeczy. Co prawda nie widać tego aż tak na palecie ‘ColorChecker’, aczkolwiek warto przyjrzeć się w tym wypadku diagramowi chromatyczności, który pokazuje ogół zgodności, a nie pojedyncze próbki. Diagram chromatyczności przed i po kalibracji znajdziecie poniżej.



Odwzorowanie ruchu

TCL MQLED85 został wyposażony w natywną matrycę o częstotliwości odświeżania na poziomie 144Hz. Wsparta została przez naszym zdaniem bardzo dobry upłynniacz ruchu. Jak widzicie, opcji i stopni regulacji jest naprawdę sporo, więc jesteśmy pewni, że każdy znajdzie swój własny złoty środek. System posiada dwa najważniejsze tryby: “Redukcja rozmazania”, który wpływa na zwiększenie ostrości ruchu w treściach dynamicznych (50i/p i 60i/p), oraz suwak “Redukcja migotania” odpowiadający za interpolację klatek w filmach i serialach (treści 24p i 25p). Istnieje również możliwość załączenia systemu BFI (black frame insertion), który korzystnie wpływa na płynność ruchu, aczkolwiek dość mocno redukuje luminancję.

Ustawienia Informacje Obraz postrzegany w ruchu
Wyłączony Smużenie: 

 

Maksymalna jasność: 

616 cd/m2

Powielenie krawędzi: 

brak (krawędzie rozmyte)

Poprawa płynności filmów (24p): 

dowolna regulacja funkcją “red. migotania”

Red. rozmazania: 10 Smużenie: 

średnie

Maksymalna jasność: 

616 cd/m2

Powielenie krawędzi: 

brak

Poprawa płynności filmów (24p): 

dowolna regulacja funkcją “red. migotania”

Red. rozmazania: 10

Doskonała płynność obrazów w ruchu LED: Włączony

Smużenie:

minimalne

Maksymalna jasność: 

308 cd/m²

 

Powielenie krawędzi:

minimalne

Poprawa płynności filmów (24p): 



Granie na konsoli i PC

Wszystkie testy sygnału 4K Ultra HD w grach przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.1

magicLinks_2_1

Sony_XH90_chroma444
Wyraźne kolorowe czcionki z PC w trybie “PC”

TCL MQLED85 oferuje jeden tryby przystosowany do grania i współpracy z komputerem, którym jest  „PC”. Tryb ten posiada bardzo niskie opóźnienia oraz oferuje reprodukcję chromy 4:4:4

Rodzaj sygnału Opis Ustawienia telewizora Wynik
[GRY] 1080p60Hz + HDR Lag przy konsolach obecnej generacji (Xbox Series S/X, PlayStation 5) pracujących w Full HD z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 16 ms
[GRY] 1080p120Hz + HDR Lag przy konsolach obecnej generacji (Xbox Series S/X, PlayStation 5) pracujących w Full HD z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 8 ms
[PC] 4K120Hz @ 4:4:4 Lag przy natywnej rozdzielczości np. z komputera i chęci uzyskania chromy 4:4:4 (wyraźne kolorowe czcionki) “PC” 8 ms
[GRY] 4K60Hz + HDR Lag przy wersjach konsol obecnej generacji (Xbox Series S/X, PlayStation 5) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 16 ms
[GRY] 4K120Hz + HDR Lag przy wersjach konsol obecnej generacji (Xbox Series S/X, PlayStation 5) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 8 ms
[GRY] 4K60Hz + Dolby Vision Lag przy wersjach konsol obecnej generacji (Xbox Series S/X, PlayStation 5) pracujących w 4K i Dolby Vision “Gra” 8 ms
[GRY] 4K120Hz + Dolby Vision Lag przy wersjach konsol obecnej generacji (Xbox Series S/X, PlayStation 5) pracujących w 4K i Dolby Vision “Gra” 16 ms
[FILM] 4K / 1080p + upłynniacz Lag w natywnej rozdzielczości, przy działającym upłynniaczu z interpolacją klatek “Film” 111 ms

Input lag w TCL MQLED85 jest na bardzo niskim poziomie, zarówno przy sygnale 4K, jak i Full HD. Obie te rozdzielczości mogą się pochwalić marginalnym opóźnieniem na poziomie 16 oraz 8ms. Obie te wartości mieszczą się w najbardziej restrykcyjnej grupie – placebo, i na pewno zadowolą wszystkich graczy.

Rodzaj funkcji Opis Dostępność
VRR-HDMI Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna w wybranych grach na konsolach. TAK
VRR AMD FreeSync 2 Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna we współpracy z kompatybilnym urządzeniami (np. PC AMD) TAK
VRR NVIDIA G-Sync Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna we współpracy z kompatybilnym urządzeniami (np. PC NVIDIA) TAK
ALLM Auto Low Latency Mode – funkcja, która pozwala telewizorowi automatycznie przełączyć się w tryb „Gra” z niskim opóźnieniem. Xbox One S|X, Xbox Series X|S obsługuję ALLM. Konsole PlayStation nie. TAK
Dolby Vision – Gra Wsparcie dla Dolby Vision w grach TAK
4K 120Hz Obsługa formatu 4K w 120Hz (wymaga HDMI 2.1 z pełną przepustowością) TAK
1080p 120Hz Obsługa formatu Full HD 1080p w 120Hz TAK
1440p 120Hz Obsługa formatu 1440p w 120Hz TAK
1440p 60Hz Obsługa formatu 1440p w 60Hz TAK
QFT (szybka transmisja ramek) Funkcja pozwalająca zmniejszyć input lag o dodatkowe 0 – 16ms. Polega na enkapsulacji ramek obrazu w sygnale o wyższym odświeżaniu, co zmniejsza czas przesyłu. Obecnie (bez QFT) najniższy możliwy lag na środku matrycy wynosi 8ms. b.d.

TCL, jak zwykle, przysłowiowo ‘dowozi’, i z tego powodu jesteśmy niezwykle zadowoleni, gdyż wszystkie checkboxy świecące się na zielono dowodzą, że producent szczególnie mocno przykuwa uwagę do wszelkiej maści graczy. Za sprawą implementacji złącz HDMI 2.1 w pełnym ich wydaniu, tj. przepustowości 48 Gb/s, jest w stanie zaoferować wszystkie korzyści płynące z ich zastosowania. Dlatego też takie funkcje jak VRR, ALLM, G-Sync, FreeSync, czy 4K120Hz działają bez najmniejszego problemu i aktywują się tak naprawdę same.

Nie bez znaczenia będzie tu również fakt, że osoby posiadające naprawdę mocne jednostki będą w stanie podać sygnał 144Hz, dzięki czemu uzyskają jeszcze wyższą płynność. Konsolowcy korzystający z produktu od Microsoft również powinni czuć się wyróżnieni, a to za sprawą obsługi rozdzielczości 1440p, dzięki czemu mogą połączyć wysokie odświeżanie oraz wyższą rozdzielczość niż w przypadku samego FHD.

Jak zwykle wspomnimy tylko jeszcze o lekkim migotaniu ciemnych odcieni w VRR, co jest typowym zjawiskiem, i co do którego nie ma sensu się odnosić. Naturalnie rzeczą, którą sprawdzamy najbardziej przy input lagu, jest zachowanie jednostki podczas podania sygnału 4K wraz z HDR Dolby Vision, i ku naszemu zadowoleniu możemy potwierdzić, że TCL w dalszym ciągu jest w stanie zaoferować super niski input lag również tutaj. MQLED85 z pewnością będzie wręcz idealnym rozwiązaniem dla graczy.

 Nasz redakcyjny sprzęt wyposażony jest w kartę GeForce RTX 4080 oraz RTX 3050 powered by NVIDIA. Komponenty od firm Nvidia, ASUS, Gigabyte, Intel, HyperX. Gry dostarcza nam m.in PLAION Polska, Eletronics Arts Polska, Cenega oraz PlayStation Polska i Microsoft Polska



System i Smart TV

System, na którym MQLED85 opiera swoje działania to Google TV. Ilość aplikacji z pewnością zadowoli każdego, bez problemu znajdziemy te najbardziej popularne min. Player, Netflix, Disney+, Max, Rakuten czy PrimeVideo. Znajdziemy również wsparcie dla asystenta głosowego Google w języku polskim, czy rozmów wideo dzięki Google DUO. Jak  możemy zauważyć, w tym roku główne menu zostało nieco odświeżone dzięki czemu na pasku szybkiego wyboru mamy możliwość umieszczenia większej ilości aplikacji co pozwala na łatwiejszy dostęp do nich. Warto wspomnieć, że system działa bardzo płynnie i podczas testów nie zaciął się, oraz nie powodował żadnych frustracji.



Wbudowane głośniki ONKYO i brzmienie

Testowany telewizor może pochwalić się nie lada rzeczą. Jego audio pochodzi od legendy tej branży, od ONKYO. Dotychczas współpraca obu firm układała się nad wyraz dobrze, wskutek czego w znacznej części telewizorów TCL mogliśmy słyszeć naprawdę dobrze zestrojone audio. Nie inaczej jest tym razem, a całość systemu została złożona z dwóch głośników średniotonowych i subwoofera. Całościowa moc zestawu wynosi 55W, który brzmi niezwykle czysto, a zarazem delikatnie. Naturalnie, osoby posiadające zestaw kina domowego również nie mają czego się obawiać. Producent zadbał również o nie, implementując wsparcie dla Dolby Atmos.”



Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T2 / HEVC

Telewizor TCL MQLED85 wyposażony jest we wszystkie niezbędne tunery telewizyjne (zarówno naziemne jak i satelitarne), w tym najnowszy DVB-T2 HEVC, który jest nowym standardem w nadawaniu naziemnej telewizji cyfrowej. Interfejs EPG jest schludny i bez problemowo znajdziemy w nim interesujące nas informacje.



Wyniki testu TCL MQLED85 QLED Mini-LED

Zalety

  • Telewizor stworzony dla graczy – nagroda EISA w kategorii GAMING TV 2024-2025
  • Bardzo dobre odwzorowanie barw w materiałach SDR oraz HDR
  • Mnogość formatów HDR – dwa premium Dolby Vision oraz HDR10+
  • Znakomite wyniki kontrastu i czerni
  • Bardzo dobra praca upłynniacza ruchu
  • Rozgrywka z HDR Dolby Vision przy niskim input lag
  • System Google TV – mnogość aplikacji

Wady

  • Podbicie jasności w trybie HDR w jasnych szarościach
  • Nieco widoczny efekt halo/bloomingu
Dostępność telewizora na wyłączność
TCL MQLED85 55″ (Nowość 2024) 3499 zł
TCL MQLED85 65″ (Nowość 2024) 4599 zł
TCL MQLED85 75″ (Nowość 2024) 5999 zł


Werdykt

To był prawdziwie ciekawy test, i mówimy o tym na poważnie. Przecież nierzadko trafia się telewizor Mini LED w tym przedziale cenowym i to jeszcze z takimi parametrami, które zdaje się są w stanie zaoferować jedynie dwie firmy, obie pochodzące z Chin. Siadając tym razem do podsumowania, nie mamy poczucia, że telewizor finalnie nas zawiódł w czymkolwiek, no może poza sztucznie podbitą jasnością w materiałach HDR, ale o tym w dalszej części. Teraz, gdy tak o tym myślimy, już wiemy, gdzie mogliśmy mieć do czynienia z równie ciekawym telewizorem, i co ciekawe, był to też produkt TCL. O nim nie mieliśmy okazji napisać, aczkolwiek jego życie na sklepowych półkach miało bardzo dynamiczny rozkwit, ponieważ pojawił się dość nieoczekiwanie. Mowa tutaj o TCL C809, który, jakby tak się dłużej zastanowić, jest razem z testowanym dziś telewizorem bliźniaczo podobny, z tą różnicą, że MQLED85 jest produktem zdecydowanie bardziej kompletnym i dopracowanym. I teraz przechodząc do konkretów. Zachowanie testowanego dzisiaj telewizora zarówno w materiałach SDR, jak i HDR jest godne pochwały. W tych pierwszych, po przeprowadzonej redakcyjnych ustawieniach, nie wykazywał praktycznie żadnych problemów i możemy powiedzieć, że będą one wyglądały praktycznie tak, jakby sobie tego życzył producent. Biorąc pod lupę materiały o szerokim zakresie dynamicznym, należy trochę jednak skarcić MQLED85 za podbijanie średnich tonów, co było dość mocno rzucające się w oczy i purystę obrazu mogłoby wprawić w palpitacje. Jeśli jednak użytkownik nim nie jest, nie uważamy, by było to dla niego bardzo istotne, tym bardziej, że w tym przedziale cenowym charakterystyka obrazu jest naprawdę na przyzwoitym poziomie. A propos tego, że jesteśmy już przy treściach HDR, należałoby wspomnieć o algorytmie wygaszania, który jednak ma niebagatelne przełożenie na odbiór całości. Ogólnie rzecz biorąc, całkiem ciężko się do niego “przyczepić”, bo jego praca stoi na bardzo poprawnym poziomie i jedyne, czego byśmy sobie życzyli, to by producent skupił się przede wszystkim na rozwoju oprogramowania, gdyż właśnie to jest jego największą bolączką. Doprowadza ono bowiem raz do efektu halo/bloomingu przy dużej ilości stref, a dwa do niewykorzystywania zaszytej mocy świetlnej. Słowem wspomnimy jeszcze o średniej luminancji wynoszącej równe 735 nitów. Dlaczego o tym mówimy? Ponieważ sporo droższy C855 “świeci” średnio jedynie 120 nitów jaśniej. Komentarz pozostawimy Wam.

To, czego nigdy nie można zarzucić telewizorom TCL, to słabe przygotowanie do pracy z komputerem. Dzięki implementacji portów HDMI 2.1 w pełnym ich zakresie gracze mogą się cieszyć z takich funkcji jak VRR, ALLM, FreeSync, G-Sync 4K120Hz, czy zdaje się najbardziej pożądane, wsparcie dla HDR Dolby Vision przy jednoczesnym zachowaniu niskiego input lagu. Naturalnie osoby posiadające bardzo mocne PC-ty będą w stanie podać sygnał 144Hz, dzięki czemu wykorzystają MQLED85 do granic możliwości. Natywnie telewizor pracuje z częstotliwością 120Hz, co w połączeniu z bardzo rozbudowanym systemem upłynniania ruchu robi niesamowicie dobre wrażenie, szczególnie w sportach i ogólnie szybkich materiałach.

Nie można też zapomnieć o systemie operacyjnym, który odpowiada za działanie TCL MQLED85, czyli Google TV. Jego optymalizacja stoi na bardzo wysokim poziomie i na czas testów nie zdarzyły się żadne przycinki czy inne niepożądane zachowania. Tak jak C855 był telewizorem wymagającym głębszego zastanowienia się, do czego go tak właściwie kupujemy, tak MQLED85 jest zdecydowanie bardziej uniwersalny.

Dostępność telewizora na wyłączność
TCL MQLED85 55″ (Nowość 2024) 3499 zł
TCL MQLED85 65″ (Nowość 2024) 4599 zł
TCL MQLED85 75″ (Nowość 2024) 5999 zł

bardzopolecamy

magicLinks_2_1


Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:

Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?


Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj “Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora?” oraz “Test kalibracji”.

Możecie również u nas przeczytać:

Wszystkie kalibracje w naszych testach wykonywane są za pomocą oprogramowania Calman firmy Portrait Displays.

(38877)

4.2 19 głosy
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

1
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

17 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
igimaks
igimaks
1 dzień temu

Bardzo proszę o poradę dot. zakupu w budżecie do ok 8,5 tys zł dużego TV. tj. 85 cali, ale ewentualnie 98. W rozmiarze 85″ w tym budżecie w zasadzie do wyboru mam: SONY XR-85X90L 85, TCL 85MQLED85 85″ MINILED, TCL 85C809 85” MINILED, LG 86QNED86T6A 86″, HISENSE 85U7KQ 85″ MINILED. Zastanawiam się jeszcze nad prawie 100 cali może ciut gorsze parametry TV 98 QLED TCL 98C69B 98″ QLED? A może warto coś dołożyć do czegoś innego – proszę o podpowiedź

Michał
Michał
27 dni temu

Lepszy będzie ten TCL, czy SAMSUNG QE65QN85D?

Marek
Marek
28 dni temu

Czym rózni się TCL 85C809 85” od TCL 85MQLED85 85″. Może ktoś ma jakiekolwiek informacje, różnica w cenie 500 zł

Marek
Marek
29 dni temu

Ten czy tysiac droższy C845, 85″ cali?

Grzegorz
Grzegorz
1 miesiąc temu

Cześć zastanawiam się bardzo nad tym tv. Czy ten efekt halo/bloomingu rzeczywiście nie da się ukryć ustawieniami? Czy naprawdę tak przeszkadza?
Mam do wyboru ten lub QE65QN85D.

Grzegorz
Grzegorz
1 miesiąc temu

Trochę mnie to zdjęcie z napisami na ciemnym tle przeraża. Tak będzie w każdej podobnej scenie? Przechodzę z Sony Bravia 50w755c więc wymagań dużych nie mam. Dawniej było łatwo plazma lub LCD i tyle, nie zastanawiałem się nad strefami wygaszania, bloomingiem itd.

Marek
Marek
10 dni temu
Reply to  Grzegorz

napisy powinny być szare, dziwne że nie daja takiej możliwość jak kiedys przy ogładaniu DivX. Na YT są lekko szare na szczęscie

Wojciech
Wojciech
5 dni temu
Reply to  Grzegorz

Wczoraj instalowałem ten model u znajomego. Też obawiałem się, że będzie słabo, ale jest więcej niż akceptowalnie (przy średnim poziomie lokalnego wygaszania). Trochę trzeba pobawić się kontrastem i gammą, to obraz jest przejaskrawiony. No i wyłączyć wszelkie redukcje szumów, bo inaczej obraz będzie zamazany oraz ruch, bo fabrycznie jest opera mydlana. Ale za to balans bieli wstępnie udało mi się dość szybko. Wszystko robiłem na trybie standard.
Jedynie dźwięk nie powala, choć niby jest Onkyo, ale przyznam, że mało czasu poświęciłem na regulacje dźwięku.

Andrzej
Andrzej
3 miesięcy temu

Mam inne spostrzeżenia jako przeciętny użytkownik. Nie rozróżniam niuansów dźwięku poza podstawowym pasmem. Czyli telewizor gra głośno cicho,trzeszczy,gwiżdże lub dudni. Kolory są ciepłe,zimne lub z bardzo wyraźną dominantą koloru. Obraz jest jasny lub ciemny. Jeżeli nie stoi inny telewizor obok nie mam odniesienia. Ale jako użytkownik taki potencjalny chcę wiedzieć jak jest ze wsparciem producenta? Np syn ma tv LG i po sześciu latach dostaję poprawki. Kolejnym a w zasadzie powinien to być pierwszy punkt Jak działa oprogramowanie? Czy system się nie zawiesza czy może wręcz żyje swoim życiem. Jak wygląda dostępna instrukcja obsługi? Czemu o tym piszę? Bo jestem… Czytaj więcej »

Mariusz
Mariusz
2 miesięcy temu
Reply to  Andrzej

Wymagasz, żeby w teście telewizora, który pojawił się kilka tygodni po wypuszczeniu modelu, testujący wskazał Ci jak długo model dostaje poprawki i jak się go używa po pół roku? Jedyne co można zmierzyć po takim czasie to suche cyferki.
Chcesz mieć większą pewność, że TV będzie działał po kilku latach? Kup Sony albo Samsunga i zapłać za tą pewność.

Slawek
Slawek
3 miesięcy temu

Jest sens dopłacać do c855? Szukam tv 75″, raczej zero gier na tv, trochę netflix,disney+ +mecze na viaplay. Salon będzie dość mocno nasłoneczniony

Dawid
Dawid
1 miesiąc temu
Reply to  Slawek

Też się nad tym zastanawiałem, ale nie znalazłem żadnej znaczącej różnicy żeby dopłacić 1700 zł

Karol
Karol
3 miesięcy temu

Czy wynki jasności w hdr były mierzone w ustawieniu wygaszania stref na poziomie średnim czy wysokim? Przy ustawieniu wysokim jasność nie byłaby większa? Zwłaszcza L20? Jak wypada w tej kwestii też np. Dolby Vision IQ,z którego zapewne 90% użytkowników będzie korzystać w netflixowych seansach. Zauważyłem też że tryb film jest zdecydowanie najciemniejszy i to niezależnie od jasności ustawionej w parametrach obrazu, nawet przy identycznych ustawieniach wygaszania i kontrastu czy balansu. Czy tryb dynamiczny lub inne które na oko wydają się jaśniejsze nie przybliżają jasności do tej obiecywanej przez producenta “do 2400nit”? Tryby hdr też są dwa “jasny” i chyba “ciemny”,… Czytaj więcej »

Dawid
Dawid
1 miesiąc temu
Reply to  Karol

W środe bede go miał w domu, więc jak coś to sie odezwę co i jak.

Grzegorz
Grzegorz
1 miesiąc temu
Reply to  Dawid

Proszę napisać swoją opinię i jak to z tym bloomingiem jest. Bardzo przeszkadza?

Michał
Michał
26 dni temu
Reply to  Dawid

Daj znać koniecznie!

17
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x