Home Testy Telewizory LCD Sony Test Sony Bravia 9 – król telewizorów Mini LED 2024 roku z niesamowitą jasnością HDR!
Test Sony Bravia 9 – król telewizorów Mini LED 2024 roku z niesamowitą jasnością HDR!

Test Sony Bravia 9 – król telewizorów Mini LED 2024 roku z niesamowitą jasnością HDR!

26.85K
15

Sony to prawdopodobnie jedyny producent, przy którym wyraźnie czuć bogatą historię marki. Podczas gdy wszyscy inni czołowi gracze prześcigają się, czy to cyferkami w specyfikacji, czy też ceną, ten japoński producent przygląda się z boku i powoli udoskonala swoje urządzenia. I takie nastawienie pozwoliło od lat dzierżyć koronę najlepszego obrazu pośród producentów telewizorów. Zeszłoroczny model OLED A95L w taki sposób zdeklasował konkurencję, że Sony zdecydowało się nie wypuszczać następcy króla ekranów i pozostać w jego blasku chwały jeszcze przez jakiś czas. Nie oznacza to jednak, że przez ten czas firma próżnowała. Co to, to nie. Okazało się, że pracowała nad kompletną przebudową swoich najwyższych modeli telewizorów, ale opartych o zaawansowane podświetlenie Mini LED. Skutkiem tego jest pojawienie się omawianej dziś Bravii 9. Jeśli, tak jak my, pamiętacie premierę legendarnego już Sony ZD9, to chcielibyśmy poinformować o fakcie jeszcze większej ekscytacji. Co ciekawe, producent nie mówi tego wprost, ale w tym roku zupełnie przemodelował podświetlenie. Co dokładnie to oznacza? Mianowicie, dotychczas diody Mini LED przygaszały się i gasły w sposób zero-jedynkowy. Teraz posiadają trzystopniową regulację mocy świetlenia, co pozwala na jeszcze lepsze zarządzanie kontrastem i czernią, a co za tym idzie – głębią obrazu. Już teraz możemy powiedzieć, że Bravia 9 skradła nasze serce i pod pewnymi względami jest najlepszym telewizorem, który testowaliśmy od dawna. Zapraszamy na test Sony Bravia 9!

Czytelniku. Jako jedyni w kraju osobiście sprawdzamy opisywane monitory, telewizory i projektory pod względem posiadanych parametrów za pomocą specjalistycznego sprzętu pomiarowego o wartości ponad 100 000 zł:

  • Spektroradiometr Jeti Spectraval 1511HiRes
  • Kolorymetr Klein-K10A oraz Klein-K80
  • Murideo Fresco Six-G (Dolby Vision)
  • Murideo The SEVEN Generator HDMI 2.1 4K/120fps (Dolby Vision, Dolby Audio)
  • Autorski pomiar Input Lag w 4K HDR (jako jedyni w Polsce dokonujemy takich pomiarów w 4K HDR)
  • Najlepsze na rynku kable HDMI: MagicLink

Masz więc pewność, że czytasz o produkcie czy promocji, która nie jest przepisana z ulotki lub z innej strony w sieci bez jej faktycznego sprawdzenia. Jeżeli zamierzasz skorzystać z naszego tekstu, skontaktuj się z Redakcją. Wszelkie prawa do informacji i zdjęć z testów HDTVPolska są zastrzeżone!

Dostępność telewizora
Telewizor Sony BRAVIA 9 65″(Nowość 2024)
13 999 zł
Telewizor Sony BRAVIA 9 75″ (Nowość 2024) 17 999 zł 17 999 zł
Telewizor Sony BRAVIA 9 85″ (Nowość 2024) 21 999 zł 21 999 zł

Cechy telewizorów Google TV Sony BRAVIA 9 Mini LED okiem producenta (modele 65″, 75″ i 85″):

  • Doskonała jakość – Panel 4K QLED (XR Mini LED) oferuje wyjątkową jasność, kontrast i głębię. Oglądając swoje ulubione thrillery na telewizorze SONY BRAVIA 9 K75XR90PAEP, dostrzeżesz szczegóły, które wcześniej mogły umknąć Twojej uwadze. Procesor XR rozpoznaje i analizuje sceny z mistrzowską precyzją, optymalizując obraz dla maksymalnego realizmu.

  • XR Backlight Master Drive – Technologia XR Backlight Master Drive wykorzystuje zaawansowany algorytm lokalnego przyciemniania, który precyzyjnie steruje tysiącami diod LED. Dzięki temu telewizor zapewnia głęboką czerń i oszałamiające, realistyczne akcenty. Każdy detal obrazu jest wyraźny i pełen kontrastu.

  • XR Triluminos Pro – Paleta kolorów XR Triluminos Pro odtwarza subtelne różnice w odcieniach i nasyceniu, co sprawia, że obraz wygląda naturalnie. Niezależnie od tego, czy oglądasz dokument, czy film fantasy, kolory są żywe i realistyczne. Ciesz się prawdziwym odwzorowaniem barw na ekranie.

  • XR Clear Image – Technologia XR Clear Image minimalizuje szumy w obrazie, zapewniając wyraźność i czystość w jakości 4K. Dzięki dynamicznej analizie klatek każdy film wygląda bez zakłóceń. Oglądaj swoje ulubione filmy w najwyższej jakości obrazu.

  • Kinowe doświadczenie w domu – Sony uczestniczy w całym procesie produkcji filmowej, od zdjęć po seanse kinowe. Dzięki wiedzy i doświadczeniu przenoszone są kinowe wrażenia do Twojego domu. BRAVIA 9 obsługuje standardy IMAX® Enhanced, Dolby Vision® i Dolby Atmos®, oferując wyjątkowe doznania audiowizualne.

  • Wzornictwo – Telewizor SONY BRAVIA 9 K75XR90PAEP został zaprojektowany w postępowym stylu, aby idealnie komponować się z każdym wnętrzem. Wykonany ze smukłej stali z metalicznie szczotkowanym wykończeniem, telewizor wygląda elegancko z każdej perspektywy. Jego estetyka doskonale współgra z akcesoriami, takimi jak listwy dźwiękowe SONY.

  • Dla graczy – Telewizor SONY BRAVIA 9 K75XR90PAEP oferuje wszystkie kluczowe funkcje dla graczy dzięki HDMI 2.1, w tym 4K przy 120 kl./s, zmienną częstotliwość odświeżania (VRR) oraz automatyczny tryb niskiego opóźnienia (ALLM). Obsługa Dolby Vision® zapewnia żywe kolory, realistyczny kontrast i intensywną jasność, tworząc nowy poziom głębi i realizmu. Po podłączeniu konsoli PS5® do telewizora BRAVIA 9 tryb Auto Genre Picture Mode automatycznie przełącza telewizor w tryb gry, aby zminimalizować opóźnienia i zmaksymalizować czas reakcji, a podczas oglądania filmów wraca do trybu standardowego.

  • Menu gamingowe – Wszystkie ustawienia gier i funkcje pomocnicze są zorganizowane w jednym miejscu — menu gamingowym. Możesz także wyszukiwać filmy w serwisie YouTube i korzystać z trybu Multi View, aby jednocześnie oglądać i grać.

  • Konstrukcja – Konstrukcja One Slate i Seamless Edge w telewizorze SONY BRAVIA 9 płynnie łączy ekran z ramką, maksymalizując komfort oglądania. Dzięki temu telewizor wygląda elegancko, a Ty możesz cieszyć się pełnym, niezakłóconym obrazem. To doskonałe rozwiązanie dla miłośników minimalistycznego designu.

  • SONY PICTURES CORE – Kupując Telewizor SONY BRAVIA 9 , otrzymasz dostęp do 10 filmów w aplikacji SONY PICTURES CORE oraz 24 miesiące darmowej transmisji strumieniowej. Ciesz się tytułami w jakości IMAX® Enhanced i Dolby Atmos®, które pokazują, jak niesamowicie filmy mogą wyglądać na ekranie BRAVIA. To idealny sposób na odkrywanie najlepszych produkcji filmowych w domowym zaciszu.

  • Zdalne sterowanie konsolą – Steruj swoją konsolą PS5® lub PS4™ za pomocą telewizora BRAVIA 9. Aplikacja PS Remote Play pozwala grać bez potrzeby przenoszenia konsoli do innego miejsca.

Co to jest technologia Mini LED?

Podświetlenie Mini LED to rozwinięcie technologii konwencjonalnego LED-owego podświetlenia z lokalnym wygaszaniem. Przypomnijmy jak zbudowany jest ekran LCD:Technologia Mini LED dotyczy najniższej warstwy na powyższym diagramie – elementu, który powoduje, że matryca otrzymuje światło. Nie jest to więc nowy typ matrycy jako takiej. Telewizory bazować mogą na klasycznych panelach typu IPS lub VA. Używać mogą też znanych już warstw poszerzających kąty widzenia, czy kwantowych kropek.

Dlaczego odpowiednie podświetlenie jest ważne? Otóż dzięki zaawansowanej technologii może się ono wygaszać na danych obszarach niezależnie. Dzięki temu, możliwe jest osiągnięcie dużo głębszych czerni porównywalnych w niektórych scenach z telewizorami typu OLED. Pamiętajmy, że sama matryca LCD jest dosyć ułomna w blokowaniu światła. Panele typu VA mogą zaoferować kontrast rzędu 2500 – 6000:1, zaś IPS około 1000 – 1500:1. Z tego względu porównując klasyczny ekran LCD z telewizorem OLED, różnica w czerni jest miażdżąca na korzyść tego drugiego. Zmniejszanie ilości światła już w warstwie podświetlenia pozwala znacząco poprawić tę sytuację. Ponadto dzięki temu rozwiązaniu, możemy liczyć także na bardzo wysoką jasność nieosiągalną na ten moment i raczej mało bezpieczną dla wszystkich telewizorów OLED ze względu na słabszą trwałość tego typu matrycy.Test TCL X10 QLED MiniLED fabryka TCL Polska 1

Budowa i wygląd Sony Bravia 9

 

Sony Bravia 9 to prawdziwe arcydzieło designu i nie dziwi nas fakt, że ktoś może poczuć motylki w brzuchu podczas rozpakowywania sprzętu. Praktycznie w chwili przecięcia bindy okalającej karton czuć, że obcujemy z produktem ultra premium. I nie jest to przesada, zrozumie to każdy, kto miał już do czynienia z owym telewizorem. Każda część jest idealnie spasowana ze sobą i tworzy harmonijną całość. Same podstawki zostały wykonane z najwyższej jakości szczotkowanego aluminium w kolorze grafitu. Nie będziemy już wspominać o przepięknej ramce, idealnie licującej się z ekranem. Naturalnie dolna krawędź jest ciut grubsza, ale nie odbiera to całości elegancji. Tył został wykonany z bardzo solidnego plastiku własnej produkcji. Również z tyłu konstrukcji znajdziemy wszelkie porty i złącza, które możemy zasłonić dołączonymi do zestawu zaślepkami.

Standardem jest również możliwość zmiany rozstawu nóżek. Telewizor możemy ustawić w czterech wariantach: standardowym, wąskim i dwóch pod soundbar. Docenią to z pewnością osoby, które mają wąski mebel bądź dysponują dodatkowym źródłem dźwięku.

Do telewizora otrzymujemy dwa piloty. Pierwszy z nich, smukły i poręczny, służy do zastosowań stricte VOD. Posiada on jedynie najważniejsze przyciski, takie jak ustawienia, skróty do wybranych platform streamingowych czy asystenta głosowego. Drugi został zadedykowany starszemu gronu odbiorców. Pilot jest zdecydowanie większy i wyposażony we wszystkie klawisze.

Dostępne porty i złącza

Zestaw portów i złączy jest dość standardowy. Znajdziemy tu cztery złącza HDMI ( w tym dwa w standardzie 2.1), dwa porty USB ( w tym jeden 3.0), wyjście optyczne, komplet tunerów telewizyjnych oraz złącze Ethernet. Niefortunnie złącze eARC znajduje się w jednym z portów 2.1, więc podłączenie tą drogą np. soundbara oznaczać będzie, że pozostaniemy tylko z jednym portem o pełnej przepustowości. Teraz możemy przejść do pomiarów i testu.

Testy syntetyczne

Czytelniku. Jako jedyni w kraju osobiście sprawdzamy opisywane monitory, telewizory i projektory pod względem posiadanych parametrów za pomocą specjalistycznego sprzętu pomiarowego o wartości ponad 100 000 zł:

  • Spektroradiometr Jeti Spectraval 1511HiRes
  • Kolorymetr Klein-K10A oraz Klein-K80
  • Murideo Fresco Six-G (Dolby Vision)
  • Murideo The SEVEN Generator HDMI 2.1 4K/120fps (Dolby Vision, Dolby Audio)
  • Autorski pomiar Input Lag w 4K HDR (jako jedyni w Polsce dokonujemy takich pomiarów w 4K HDR)
  • Najlepsze na rynku kable HDMI: MagicLink

Masz więc pewność, że czytasz o produkcie czy promocji, która nie jest przepisana z ulotki lub z innej strony w sieci bez jej faktycznego sprawdzenia. Jeżeli zamierzasz skorzystać z naszego tekstu, skontaktuj się z Redakcją. Wszelkie prawa do informacji i zdjęć z testów HDTVPolska są zastrzeżone!

Badana cecha: wynik:
Rozdzielczość i przekątna ekranu 3840×2160, 75″
Typ matrycy LCD (z podświetleniem Mini-Led), QLED typ. VA
Odświeżanie matrycy (min. 120Hz zalecane do oglądania sportu) 120Hz
Kontrast ANSI, bez wygaszania (więcej – lepiej) 2563:1
Kontrast w filmach (więcej – lepiej)
  • średni: ∞:1
  • max: ∞:1
  • min: 36 667:1
Maksymalna jasność po kalibracji SDR: 1609 cd/m2, HDR: 3173 cd/m2 (skrawek ekranu – L20)
Odbicia od ekranu średnie, ekran satynowy
Błędy barw po kalibracji (mniej – lepiej)
  • średnia dE: 0,4
  • maks. dE: 0,7
Średnia jakość efektu HDR (więcej – lepiej, maks – 10 000cd/m2) 1800 cd/m2
Input Lag (ważne dla graczy, mniej – lepiej)
  • 10 ms – tryb gra – 1080p120Hz + HDR (konsole nowej generacji Xbox Series S/X, Playstation 5)
  • 20 ms – tryb gra – 4K60Hz + HDR (konsole nowej generacji Xbox Series S/X, Playstation 5)
  • 10 ms – tryb gra – 4K120Hz + HDR (konsole nowej generacji Xbox Series S/X, Playstation 5)
Pełna rozdzielczość koloru PC – 4:4:4 (wyraźne czcionki, po podłączeniu PC) Tak, 2160p120Hz w trybie “Gra” i “Grafika”
Dodatkowe funkcje dla graczy
  • VRR-HDMI-zmienna częstotliwość odświeżania
  • ALLM-automatyczny tryb gra
  • G-Sync
  • Game Bar
  • 4K@120Hz
  • 1080p@120Hz
Obsługa 10 bitowego koloru Tak (w UHD)

Matryca, zalecane ustawienia

Matryca

Najnowszy i najwyższy model Mini LED od Sony wykorzystuje matrycę VA o natywnym kontraście wynoszącym 2563:1. Część z Was pewnie zastanawia się, dlaczego panel tego typu posiada tak niski wynik na tle prawie wszystkich innych konkurentów. Rozwiązanie tej zagadki jest niezwykle proste. Bravia 9 posiada na matrycy specjalną powłokę poszerzającą kąty widzenia, która jest odpowiedzialna za ten stan rzeczy. Oczywiście nie powinniśmy się tym martwić, gdyż została ona wsparta zaawansowanym podświetleniem strefowym, złożonym z 1920 niezależnych od siebie stref. Co ciekawe, producent nie poszedł na łatwiznę i znacząco zmodyfikował działanie samych diod, które mogą zaświecić trzema stopniami mocy. Dzięki temu filtry mające zatrzymać promienie świetlne mają do wykonania mniej pracy, a co za tym idzie, uzyskujemy znacznie głębszą czerń. Prawda, że proste?

Bravia 9 jest, zdaje się, pierwszym telewizorem LCD, w którym producent nie boi się wprost używać terminu technologii, z której korzysta. O czym mowa? Oczywiście o kropkach kwantowych, których istnienie w najnowszym dziele producenta jest wręcz namacalne. Udowadnia to też analiza widma podświetlenia, pokazująca idealną wręcz separację barw. Sami jesteśmy ciekawi, dlaczego Sony tak bardzo wstydziło się tego, że korzysta z tego dobrodziejstwa, chociaż zapewne chcieli uniknąć ostracyzmu ze strony twardej części fanów. Zdjęcie spod mikroskopu potwierdza również zastosowanie powłoki kątowej, przez którą subpiksele są lekko rozmyte.

 

Zalecane ustawienia

Telewizor Sony Bravia 9 został wyposażony w dobrze znany z poprzedniej odsłony, tryb “IMAX Enhanced”, który jest najlepszym trybem pod względem wierności i jakości kolorów. Jasność telewizora możemy w łatwy sposób dostosować pod własne preferencje za pomocą suwaka “Jasność”. Wydaje się być to logiczne, ale jak doświadczenie pokazuje, nie w każdym telewizorze parametr ten odpowiada za jasność telewizora (często parametr ”jasność” odpowiada za poziom czerni). Fachowy test Sony ZH8 8K HDMI 2.1 Netflix IMAX

Testy szczegółowe

Wszystkie kalibracje w naszych testach wykonywane są za pomocą oprogramowania Calman firmy Portrait Displays.

Tryb fabryczny “IMAX Enhanced” SDR

  wynik   wynik
Średnia deltaE barw standardowych 1,4 maksymalna 3,3
Średnia deltaE barw ze wzornika 1,7 maksymalna 9,3
Średnia deltaE palety szarości 4,7 maksymalna 11,4

Redakcyjna kalibracja Sony Bravia 9

  wynik   wynik
Średnia deltaE barw standardowych 1,0 maksymalna 2,2
Średnia deltaE barw ze wzornika 0,9 maksymalna 2,7
Średnia deltaE palety szarości 1,5 maksymalna 3,6

Już od wielu lat najlepszym trybem fabrycznym w telewizorach Sony jest “Imax Enhanced”. To właśnie jego używaliśmy podczas całego procesu testowania telewizora, zarówno w trybie fabrycznym, jak i po redakcyjnej kalibracji. Co sami poprawiliśmy w obrazie? Pierwszą rzeczą, jaką się zajmiemy, jest gamma, która bezsprzecznie jest w praktyce najważniejszą częścią obrazu, gdyż to właśnie ona odpowiada za kontrast, a tym samym za głębię obrazu. Musimy przyznać, że domyślne jej ustawienia stoją na całkiem dobrym poziomie, dostarczając jedynie lekko przekontrastowanego obrazu względem referencji. Niby nic, ale takie wybrzuszenia, jak na początku wykresu, mogą mieć wpływ na detale znajdujące się w czerniach. Kolejną kwestią do zmiany był balans bieli. Nie będziemy ukrywać, że takiej charakterystyki się raczej spodziewaliśmy, gdyż producent, chcąc dać nam “kinowy look”, praktycznie zawsze ogranicza kolor niebieski na rzecz reszty. Błędy w obrazie są dobrze widoczne na palecie kolorów “ColorChecker”, będącej branżowym standardem w ocenie jakości obrazu. Można zauważyć tam dość mocne przesunięcie kolorów w cieplejsze tony. Również balans bieli jest bezpośrednią przyczyną błędów deltaE w szarościach, które ucierpiały najmocniej, gdyż to właśnie na nich widać najmocniej wpływ złego dostrojenia obrazu. Na szczęście Sony, jak zawsze, udostępnia szeroki wachlarz narzędzi do zaawansowanych ustawień obrazu. Wśród nich znajdziemy m.in. 2- i 20-punktową regulację skali szarości oraz rozbudowany CMS. W praktyce wszystkie niedoskonałości obrazu, które były widoczne gołym okiem, są już tylko wspomnieniem.

Autokalibracja z oprogramowaniem Calman

Telewizor posiada funkcje zautomatyzowanej kalibracji obrazu dla osób posiadających potrzebne urządzenia pomiarowe oraz oprogramowanie. Niestety urządzenia te są bardzo kosztowne (nasze spektrofotometry i kolorymetry to koszt około 60.000 zł) i funkcja ta skierowana jest do profesjonalistów którzy potrzebują większej kontroli nad telewizorem. Funkcja ta nie eliminuje jednak potrzeby ingerencji człowieka w sam proces

Autokalibracja oznacza komunikację pomiędzy programem (Calmanem), a telewizorem, co eliminuje potrzebę wprowadzania ustawień pilotem. Znacznie usprawnia to sam proces, ale nie zmienia jego fundamentalnych założeń. By komunikacja była możliwa, musimy zainstalować aplikację z marketu “Calman for BRAVIA” i połączyć się z telewizorem przez sieć.

Kontrast i czerń

Sony Bravia 9 został wyposażony w panel VA, którego kontrast natywny, jak wspominaliśmy, wynosi 2563:1. I pomimo że jest to wynik dość niski dla tego rodzaju matrycy, nie należy ignorować korzyści powłoki kątowej (telewizor posiada doskonałe kąty widzenia co jest bardzo ważne przy tak dużych przekątnych), która jest sprawcą takiego, a nie innego rezultatu. Mając to na uwadze, należy uznać, że producent niezwykle ufa swojemu osądowi dotyczącym podświetlenia. To zostało w tym roku znacząco przebudowane i składa się z 1920 niezależnych stref podświetlenia w rozmiarze 75″. Z racji zmiany ich ilości i działania, zmianie uległy również algorytmy nimi sterujące. Dzięki temu powinniśmy uzyskać naprawdę dobre rezultaty w teście kontrastu i czerni, które, jak wiemy, są w praktyce najważniejszym wyznacznikiem jakości obrazu. Im wyższy pierwszy parametr, tym czerń jest głębsza, a co za tym idzie, obraz nabiera głębi, która jest gwarantem angażującego seansu. Sprawdźmy zatem, jak najnowsza Bravia poradziła sobie w naszym teście!

SCENA
(kontrast między białym kołem, a środkiem białego okręgu)
Opis sceny Wynik pomiaru
DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI :1
CZERŃ OTOCZONA Z KAŻDEJ STRONY DETALAMI, WYMAGAJĄCA SCENA, PORADZĄ Z NIĄ SOBIE JEDYNIE NAJLEPSZE SYSTEMY WYGASZANIA 124 400:1
PAS W FILMIE SĄSIADUJĄCY Z OBRAZEM O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE WYRAŹNIE ODCINA SIĘ OD RAMKI TELEWIZORA 36 667:1
DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI :1

Tak proszę państwa, mamy prawdziwe monstrum. Osiągając dwa wyniki ze znakiem nieskończoności Bravia 9 może pochwalić się w nich idealnym kontrastem i czernią. Oznacz to, że oglądając je, nie będziemy w stanie odróżnić ich od telewizora OLED. Jest to fantastyczny rezultat i trzeba zaklaskać na brawo inżynierom z Sony, którzy rok w rok pracują w pocie czoła by wykrzesać z telewizora maksimum. Jednakże zagłębmy się dalej w wyniki, bo nie można poprzestać tylko na dwóch doskonałych, co to, to nie. I spoglądając na drugą i trzecią scenę w dalszym ciągu ciężko odnieść wrażenie, że mamy do czynienia z telewizorem Mini LED. Co prawda nie można wprost tego powiedzieć o trzeciej scenie, ale w dalszym ciągu dawno nie widzieliśmy takiego wyniku, w miejscu gdzie nawet największa konkurencja miała spore problemy podczas gdy dla japońskiego producenta to było praktycznie nic. Nawet w najbardziej wymagających scenach efekt halo/bloomingu jest w praktyce niewidoczny. Całościową notę za wyniki kontrastu i czerni, oraz działania algorytmu podświetlenia wystawiamy najwyższą z możliwych.

Obsługa Ultra HD / 4K

Sony Bravia 9 wspiera rozdzielczość Ultra HD oraz formaty HDR, takie jak HDR10, HLG, oraz paletę barw Rec 2020. Telewizor został wyposażony również w format HDR wsparty o dynamiczne metadane, czyli Dolby Vision. Sygnał w takiej formie można uzyskać zarówno z aplikacji streamingowych (np. Netflix, MAX, Apple TV, Disney+, Amazon Prime), jak i przez złącze HDMI. W redakcji testowaliśmy go z OPPO UDP-203, i sygnał Dolby Vision aktywował się bez najmniejszego problemu

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Cecha: Wynik:
CERTYFIKAT UHD PREMIUM Tak
POKRYCIE SZEROKIEJ PALETY BARW (DCI / Rec 2020) 96% / 79%
OBSŁUGA ROZDZIELCZOŚCI 2160p60 RGB PRZEZ HDMI Tak
FORMATY PREMIUM HDR (Dolby Vision / HDR10+) Dolby Vision
MOŻLIWOŚĆ WYKONANIA OSOBNEJ KALIBRACJI DO UHD Pełna – na osobnym trybie obrazu

Jakość efektu HDR

W celu pomiarów jasności HDR, użyjemy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!

Scena Opis sceny Jasność HDR
hdr1 NAJJAŚNIEJSZA ZE SCEN, WYMAGAJĄCA DLA TELEWIZORA, BLASKI SŁOŃCA OSIĄGAJĄ JASNOŚĆ 2000cd/m2 1695 cd/m2
hdr2 SCENA O NISKIEJ JASNOŚCI, GDZIE WYŚWIETLACZ MOŻE POKAZAĆ SWOJĄ MAKSYMALNĄ JASKRAWOŚĆ 1634 cd/m2
hdr3 NAJCIEMNIEJSZA ZE SCEN, TELEWIZOR MUSI POKAZAĆ ZARÓWNO JASKRAWĄ BIEL JAK I DOBRĄ CZERŃ 2049 cd/m2
hdr4 ZBILANSOWANA SCENA O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, CZĘSTO WYSTĘPUJĄCA W FILMACH 1853 cd/m2
hdr5.jpg PLANSZA “L20” NA TAKIEJ WYKONYWANE SĄ TESTY PRZEZ KONSORCJUM UHD ALLIANCE 3173 cd/m2

Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):

  • 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
  • 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
  • 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
  • 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
  • 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
  • > 1 500 cd/m2 – poziom luminancji pozwalający na zapomnienie o wszystkim i wciągnięciu się w świat filmu pełną parą

Po fantastycznych wynikach w teście kontrastu i czerni należy sprawdzić działanie podświetlenia w równie wymagającej sekwencji testowej. Mowa tutaj o pomiarze jasności w materiałach HDR. Jak dobrze wiemy, często bywa tak, że producenci (szczególnie ci chińscy) obiecują niesamowitą jasność, która co prawda jest dostarczana, ale jedynie na planszy L20, mającej niewiele wspólnego z rzeczywistością. I tutaj dochodzimy do pomiaru Sony Bravia 9, którego średnia jasność bez planszy L20 wynosi 1800 nitów, co jest wynikiem wręcz wybitnym i zasługującym na wszelkie możliwe oklaski. Co prawda jest to prawdopodobnie tylko formalność, ale zobaczmy, jak testowany telewizor radzi sobie z naszą referencją:

Sony Bravia 9Referencja
  • Odróżnilibyście oba te ekrany? No właśnie, Bravia 9 nie odbiega niczym w starciu z naszą redakcyjną referencją. 
  • I tym razem, ciężko o jakiekolwiek różnice. Oba ekrany doskonale oddają zamysł reżysera i silne światło słoneczne. Oglądanie na testowanym telewizorze to czysta przyjemność

Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)

Tryb fabryczny “IMAX Enhanced”

  wynik   wynik
Średnia deltaE barw standardowych 8,5 maksymalna 20,7
Średnia deltaE barw ze wzornika 4,0 maksymalna 6,3
Średnia deltaE palety szarości 4,3 maksymalna 9,6

Redakcyjna kalibracja Sony Bravia 9 HDR

  wynik   wynik
Średnia deltaE barw standardowych 1,0 maksymalna 2,2
Średnia deltaE barw ze wzornika 0,9 maksymalna 2,7
Średnia deltaE palety szarości 1,5 maksymalna 3,6

To, że Bravia 9 spisała się na medal w starciu z referencją, jest jasne. Jednakże redakcyjny obowiązek każe jeszcze sprawdzić, jak dokładnie telewizor wyświetlał barwy przed i po redakcyjnej kalibracji. Naturalnie do przeprowadzenia procedury testowej użyliśmy najlepszego trybu fabrycznego, którym w dalszym ciągu jest „IMAX Enhanced”. Musimy przyznać, że jeśli chodzi o najbardziej podstawowe parametry obrazu, takie jak balans bieli czy krzywa EOTF (zastępująca gammę), jest naprawdę w porządku, choć z małymi zastrzeżeniami. Są nimi nadmiarowość zielonej barwy oraz lekkie podbicie jasności w wysokich rejestrach. Powodowało to nieprzyjemną tintę na całej długości obrazu oraz utratę detali w najjaśniejszych partiach. Generalnie dużo poważniejszym problemem było zachowanie samych kolorów. Jak możecie sami zauważyć, nawet z pozoru drobna kwestia, jak balans bieli, może mieć ogromne znaczenie dla całościowego obrazu. Wracając do krzywej EOTF, która w telewizorach Sony jest fabrycznie na dobrym poziomie, czasami wymaga drobnych korekt, jak w testowanej Bravii. Była ona dość mocno podbita w górę przy wysokich rejestrach, co powodowało zlanie się detali w bielach. Wysokie wartości deltaE były również spowodowane problemami z samymi kolorami, których punkty pomiarowe były dalekie od referencyjnych. Te problemy skutkowały mocnym rozstrojeniem obrazu w najwyższej jakości, przez co nie zachwycał on tak, jak powinien. Jednakże i tym razem użyliśmy narzędzi, a rezultaty okazały się naprawdę solidne. Zdecydowaną większość błędów byliśmy w stanie wyeliminować praktycznie do zera, a niektóre bardzo mocno poprawić, dzięki czemu filmy i seriale w formacie HDR zyskały sporo przestrzeni, by zachwycać widza.

Skalowanie SD, obróbka cyfrowa – procesor obrazu XR

Sony Bravia 9 wyposażony jest w superinteligentny procesor obrazu “Cognitive Processor XR”, który ma za zadanie naśladować sposób, w jaki działa ludzki mózg. Skaluje i obrabia on cyfrowo obraz, który trafia potem na ekran. Sprawdzimy zaraz jak radzi sobie on w rzeczywistości, ale najpierw opis możliwości procesora od samego producenta:Układ Cognitive Processor XR daje nam kilka ciekawych funkcji. Głównie chodzi tutaj o parametry “Rozdzielczość”, oraz “Łagodna gradacja” które pozwalają zamaskować niedoskonałości obrazu przy słabym sygnale oraz uwypuklić niektóre walory obrazu. Poniżej możemy zobaczyć jak suwak “Łagodna gradacja” radzi sobie z posteryzacją obrazu w słabszym jakościowo pliku wideo:

Łagodna Gradacja WyłączonaŁagodna Gradacja Średnia

Parametr “Rozdzielczość” ma za zadanie wyostrzenie obrazu bez widocznych artefaktów, które niestety pojawiają się przy klasycznym suwaku “Ostrość”. Trzeba przyznać że radzi sobie z tym na prawdę dobrze:

Resolution: 0Resolution: 75

Odwzorowanie ruchu

Niewątpliwą zaletą telewizorów Sony jest ich system upłynniania o nazwie “Motionflow”. System posiada kilka kilka predefiniowanych trybów oraz możliwość konfiguracji własnej. Połączenie tej funkcji wraz z 120Hz matrycą robi wrażenie, a płynność oraz ostrość w ruchu stoją na wysokim poziomie. Trzeba pamiętać jednak, że przy wyłączeniu tej funkcji, telewizor okrajany jest do 60Hz. Tak wygląda odwzorowanie ruchu na ekranie:

Ustawienia upłynniacza Informacje Obraz postrzegany w ruchu
Wyłączony

Smużenie:

bardzo duże

Maksymalna jasność:

 1609 cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak (krawędzie rozmyte)

Poprawa płynności filmów (24p):

Brak (lekkie szarpanie – jak w kinie)

Własny

Gładkość (Film): 1

Gładkość (Kamera): 1

Czystość: Mała

Smużenie:

duże

Maksymalna jasność:

 1609 cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak (krawędzie rozmyte)

Poprawa płynności filmów (24p):

Lekkie upłynnienie (tzw. złoty środek)

Własny / Automat

Gładkość (Film): 2-3

Gładkość (Kamera): 2-3

Czystość: Mała

Smużenie:

umiarkowane

Maksymalna jasność:

 1609 cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak (krawędzie rozmyte)

Poprawa płynności filmów (24p):

2 – średnie upłynnienie, 3 – efekt opery mydlanej

Własny

Gładkość (Film): 2-3

Gładkość (Kamera): 2-3

Czystość: Wysoka

Smużenie:

brak

Maksymalna jasność:

1590 cd/m2

Powielenie krawędzi:

minimalne

Poprawa płynności filmów (24p):

2 – średnie upłynnienie, 3 – efekt opery mydlanej

System “Motionflow” jest funkcją, w naszej opinii, bardzo dobrze działającą, a to za sprawą małej ilości artefaktów podczas upłynniania obrazu. Dzięki temu użytkownik ma większą swobodę działań w obszarze płynności ruchu. Jeśli zależy nam na najwyższej wyrazistości ruchu, należy ustawić suwak “gładkość” przynajmniej na wartość 2. Takie ustawienie może jednak wywołać lekki efekt opery mydlanej, co nie każdy lubi. Sony Bravia 9 radzi sobie z ruchem znakomicie.

Granie na konsoli i PC

Wszystkie testy sygnału 4K Ultra HD w grach przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.1

magicLinks_2_1

Sony_XH90_chroma444Sony Bravia 9 oferuje dwa tryby przystosowane do grania i współpracy z komputerem: tryb „Gra” oraz „Grafika”. Oba tryby mają bardzo niskie opóźnienie oraz oferują reprodukcję chromy 4:4:4.

Rodzaj sygnału Opis Ustawienia telewizora Wynik
[GRY] 1080p60Hz + HDR Lag przy konsolach obecnej generacji (Xbox Series S/X, PlayStation 5) pracujących w Full HD z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 20 ms
[GRY] 1080p120Hz + HDR Lag przy konsolach obecnej generacji (Xbox Series S/X, PlayStation 5) pracujących w Full HD z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 10 ms
[PC] 4K120Hz @ 4:4:4 Lag przy natywnej rozdzielczości np. z komputera i chęci uzyskania chromy 4:4:4 (wyraźne kolorowe czcionki) “Grafika” 20 ms
[PC] 4K60Hz @ 4:4:4 Lag przy natywnej rozdzielczości np. z komputera i chęci uzyskania chromy 4:4:4 (wyraźne kolorowe czcionki) “Grafika” 10 ms
[GRY] 4K60Hz + HDR Lag przy wersjach konsol obecnej generacji (Xbox Series S/X, PlayStation 5) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 20 ms
[GRY] 4K120Hz + HDR Lag przy wersjach konsol obecnej generacji (Xbox Series S/X, PlayStation 5) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 10 ms
[GRY] 4K60Hz + Dolby Vision Lag przy wersjach konsol obecnej generacji (Xbox Series S/X, PlayStation 5) pracujących w 4K i Dolby Vision “Gra” 20 ms
[GRY] 4K120Hz + Dolby Vision Lag przy wersjach konsol obecnej generacji (Xbox Series S/X, PlayStation 5) pracujących w 4K i Dolby Vision “Gra” 10 ms
[FILM] 4K / 1080p + upłynniacz Lag w natywnej rozdzielczości, przy działającym upłynniaczu z interpolacją klatek “Imax Enhanced” 243 ms

Sony Bravia 9 posiada bardzo niskie opóźnienia, zarówno przy sygnale 4K wraz z HDR, jak i Full HD. Input lag przy nastawach 60 Hz wynosi 20 ms, a przy 120 Hz już tylko 10 ms. Obie te wartości mieszczą się w najbardziej restrykcyjnej grupie – placebo, i na pewno zadowolą wszystkich graczy.

Rodzaj funkcji Opis Dostępność
VRR-HDMI Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna w wybranych grach na konsolach. TAK
VRR AMD FreeSync 2 Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna we współpracy z kompatybilnym urządzeniami (np. PC AMD) NIE
VRR NVIDIA G-Sync Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna we współpracy z kompatybilnym urządzeniami (np. PC NVIDIA) TAK
ALLM Auto Low Latency Mode – funkcja, która pozwala telewizorowi automatycznie przełączyć się w tryb „Gra” z niskim opóźnieniem. Xbox One S|X, Xbox Series X|S obsługuję ALLM. Konsole PlayStation nie. TAK
Dolby Vision – Gra Wsparcie dla Dolby Vision w grach TAK
4K 120Hz Obsługa formatu 4K w 120Hz (wymaga HDMI 2.1 z pełną przepustowością) TAK
1080p 120Hz Obsługa formatu Full HD 1080p w 120Hz TAK
1440p 120Hz Obsługa formatu 1440p w 120Hz NIE
1440p 60Hz Obsługa formatu 1440p w 60Hz TAK
QFT (szybka transmisja ramek) Funkcja pozwalająca zmniejszyć input lag o dodatkowe 0 – 16ms. Polega na enkapsulacji ramek obrazu w sygnale o wyższym odświeżaniu, co zmniejsza czas przesyłu. Obecnie (bez QFT) najniższy możliwy lag na środku matrycy wynosi 8ms. b.d.

Jak sami widzicie, Sony Bravia 9 stanowi świetne rozwiązanie dla wszelkiej maści graczy. Praktycznie każda funkcja wchodząca w skład standardu HDMI 2.1 jest obecna i nie stanowi żadnego problemu podczas jej aktywacji. Możemy cieszyć się więc z takich udogodnień, jak VRR, ALLM, G-Sync, czy rozgrywka w 4K z 120 Hz i HDR. Jednakże najlepszą informacją jest ta o obsłudze trybu Dolby Vision wraz z niskim input lagiem wynoszącym zaledwie 10 ms przy rozdzielczości 4K. Jest to świetna wiadomość, gdyż Sony od lat bezskutecznie walczyło z tym formatem, który był niezwykle potrzebny osobom posiadającym przede wszystkim PC-ta i konsolę Xbox. Rok temu Sony dodało do swoich telewizorów to, co u niektórych producentów od lat było standardem. Mowa tu oczywiście o pasku GameBar, pozwalającym na szybką edycję ustawień bez konieczności wychodzenia z gry. Implementacja tej funkcji przebiegła pomyślnie i działa bardzo sprawnie. Do naszej dyspozycji oddano takie udogodnienia, jak siatka celownika, korektor czerni czy możliwość zmniejszenia ekranu do proporcji monitorów gamingowych. W pasku znajdziemy również szereg funkcji dla osób z niepełnosprawnościami.

Podsumowując: można w końcu powiedzieć o telewizorze Sony, że jest kompletnym produktem dla graczy. Przy niezwykle wysokiej jasności w materiałach HDR widoki i krajobrazy będą zachwycać, a niejedna osoba zatrzyma się, by podziwiać kunszt artystów.

 Nasz redakcyjny sprzęt wyposażony jest w kartę GeForce RTX 4080 powered by NVIDIA. Komponenty od firm Nvidia, ASUS, Gigabyte, Intel, HyperX. Gry dostarcza nam m.in PLAION Polska, Eletronics Arts Polska, Cenega oraz PlayStation Polska i Microsoft Polska

System i Smart TV

System, na którym Bravia 9 opiera swoje działania to Google TV. Ilość aplikacji z pewnością zadowoli każdego, bez problemu znajdziemy te najbardziej popularne min. Player, Netflix, Disney+, MAX, Rakuten czy PrimeVideo. Znajdziemy również wsparcie dla asystenta głosowego Google w języku polskim, czy rozmów wideo dzięki Google DUO. Jak  możemy zauważyć, w tym roku główne menu zostało nieco odświeżone dzięki czemu na pasku szybkiego wyboru mamy możliwość umieszczenia większej ilości aplikacji co pozwala na łatwiejszy dostęp do nich

Funkcja Żywy obraz

Żywy obraz pozwala nam na zamienienie swojego telewizora w obraz lub centrum informacji, podczas gdy nie jest przez nas używany. Tak, w końcu wyłączony telewizor nie będzie tylko czarną, prostokątną plamą na ścianie a może stać się dekoracją wnętrza.

Serwis wideo SONY PICTURES CORE

Jak w poprzedniej odsłonie telewizor posiada dostęp do autorskiego serwisu o nazwie SONY PICTURES CORE, ekskluzywnie dostępnego dla posiadaczy telewizorów z rodziny BRAVIA XR na 2021 rok i powyżej. Dokładny test serwisu poniżej: W katalogu usługi znajdują się filmy z Sony Pictures, studia należącego do producenta. Twórcy zapewniają, że najnowsze filmy będą trafiać na platformę bardzo szybko – zaraz po tym, jak zakończy się ich obecność w kinach. Poza nowościami, które można nabywać dzięki voucherom (5 lub 10 takich kuponów otrzymają kupujący nowe telewizory BRAVIA XR), Sony gwarantuje też dostęp do katalogu starszych filmów Sony Pictures, których “na start” usługi było ponad 100. Ponadto w bibliotece znajdzie się więcej niż 50 tytułów IMAX Enhanced i osobny katalog Studio Access, który daje dostęp do materiałów zakulisowych i dodatkowych. SONY PICTURES CORE, mimo że nie jest dostępna dla bardzo szerokiego grona odbiorców, ma szansę znacząco podnieś poprzeczkę jeśli chodzi o jakość streamowanych treści. Ma to zapewnić specjalna funkcja – czy też standard – który Sony nazywa Pure Stream. Ma ona umożliwić przesył z prędkością nawet 80 Mb/s. To znacznie więcej, niż w przypadku innych serwisów streamingowych. Do tej pory na szczycie pod tym względem pozostawało Apple TV z prędkością dochodzącą do 40 Mb/s. Sony wprowadza nowy serwis wideo VOD - BRAVIA CORE. Włączymy go tylko na telewizorach Sony BRAVIA XR! Co tam obejrzymy?

Wbudowane głośniki i brzmienie

System audio zastosowany w Sony Bravia 9 stoi na najwyższym poziomie. Musimy przyznać, że bardzo dawno nie słyszeliśmy tak dobrego dźwięku płynącego z telewizora. I nic w tym dziwnego, gdyż zestaw został skonstruowany z 8 głośników, w tym: 2 głośników wysokotonowych, 2 głośników średniotonowych, 2 subwooferów oraz 2 liniowych jednostek wysokotonowych. Robią one genialne wrażenie, dużo większe niż wszystkie telewizory konkurencji. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że osoby decydujące się na taki telewizor posiadają swój własny zestaw kina domowego. I tutaj nie będzie większej przeszkody, gdyż Bravia 9 obsługuje DTS-HD Master Audio oraz Dolby Atmos.

 

Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T2 HEVC

Bravia 9 posiada wszystkie niezbędne tunery telewizyjne (zarówno naziemne jak i satelitarne) w tym najnowszy DVB-T2 HEVC. Nawigacja po kanałach jest bardzo płynna, a informacje o kanałach są bardzo czytelne i przejrzyste.

Na telewizorze bez problemu skonfigurujemy dysk zewnętrzny do nagrywania programów.

Wyniki testu Sony Bravia 9

Zalety

  • Najlepszy telewizor Mini LED 2024 roku
  • Niesamowita jasność w materiałach HDR – średnia na poziomie 1800 nitów (pomiar HDTVPolska.com), maksymalna 3200 nitów (pomiar HDTVPolska.com)
  • Telewizor idealny do bardzo nasłonecznionych salonów
  • Znakomite oddanie wizji reżyserskiej
  • Bardzo dobra praca algorytmów podświetlenia (nawet w najbardziej wymagających scenach efekt halo/bloomingu jest w praktyce niewidoczny)
  • Fantastyczne oddanie barw
  • System upłynniania Motionflow (niska liczba artefaktów)
  • Wsparcie dla VRR, ALLM, GameBar, oraz w końcu Dolby Vision w grach
  • Bardzo niski input lag zarówno w Full HD oraz 4K
  • Świetny system dźwięku
  • Perfekcyjne wykonanie telewizora (użyte materiały, spasowanie)
  • Ekskluzywna platforma streamingowa SONY PICTURES CORE oferująca najwyższą jakość materiałów VOD na rynku
  • System Google TV – mnogość aplikacji

Wady

  • BRAK

Werdykt

Znacie może takie uczucie pustki, które towarzyszy Wam po obejrzeniu ostatniego odcinka ulubionego serialu lub po przeczytaniu świetnej książki? Właśnie tak czuliśmy się zaraz po tym, jak musieliśmy odesłać Sony Bravia 9. I co by dużo nie mówić, jest to telewizor, o którym można powiedzieć jednym słowem: arcydzieło. Praktycznie wszystko tu zagrało od początku do końca. Japoński producent pokazuje, że faktycznie jest najlepszy w tym, co robi, i okej. Jesteśmy w stanie zgodzić się z stwierdzeniem, że jego produkty nie należą do najtańszych, a w podobnej półce cenowej można zakupić tańsze odbiorniki, które są bardzo dobre jakościowo. Jednak w przypadku zakupu urządzeń premium musimy patrzeć na nieco inne aspekty. Bo nie ukrywajmy, że Bravia 9 jest przeznaczona dla osób niezwykle wymagających, które znają możliwości sprzętu i wiedzą, jak je wykorzystać. A przestrzeń do pracy, którą daje testowany telewizor, jest ogromna. Zaczynając od podświetlenia, które oferuje fenomenalne rezultaty w kontekście kontrastu, czerni i jasności, aż po odwzorowanie barw. Średnia luminancja na poziomie 1800 nitów może wydawać się z początku surrealistyczna, ale po kilku seansach stanie się czymś, bez czego nie wyobrażaliśmy sobie oglądania czy to filmów na 4K Ultra HD Blu-ray czy z wysokiej jakości serwisów streamingowych. I najlepsze jest to, że telewizor nie tylko “świeci”, ale dzięki nowej budowie podświetlenia jest także niezwykle głęboki i plastyczny. Jesteśmy w stanie zaryzykować stwierdzeniem, że nawet posiadacze OLED-ów będą pod wrażeniem.

Bravia 9 to także spore usprawnienie w kwestii gamingu. Producent wyraźnie w tym roku podszedł zupełnie inaczej niż zazwyczaj, czego efektem jest wsparcie dla Dolby Vision przy zachowaniu jednoczesnego niskiego input lagu. Nie musimy chyba dodawać, że wszystkie inne udogodnienia działają bez najmniejszego problemu i pozwalają na jeszcze większą immersję w ulubionym tytule. Warto również pochwalić system upłynniania Motionflow, który jest praktycznie najlepszym na rynku. Posiada niezwykle mało artefaktów, a także wiele ustawień, które pozwalają na idealne dopasowanie. Dlatego Bravia 9 jest znakomitym wyborem dla wszystkich osób wymagających wysokiej płynności, np. w sportach.

Przy testach telewizorów Sony nie można pominąć wzmianki o nieocenionej wartości wbudowanej platformy streamingowej SONY PICTURES CORE, oferującej rewelacyjną jakość obrazu w filmach, co pozwala w pełni wykorzystać możliwości telewizora. Co ważne, jest ona dostępna tylko i wyłącznie na telewizorach marki Sony. Zaletą Sony Bravia 9 jest również sam system. Google TV pozwala bowiem na praktycznie nieograniczone możliwości w doborze aplikacji.

Sony Bravia 9 jest telewizorem premium w pełnym tego słowa znaczeniu. Uważamy, że nie można w tym przypadku przeliczać każdej wydanej złotówki, a raczej patrzeć na niego pod kątem praktycznie idealnej jakości. Sony Bravia 9 Mini LED to zdecydowanie telewizor roku 2024! I zasłużenie zdobywa bardzo rzadkie wyróżnienie na naszym portalu jakim jest REFERENCJA!

Dostępność telewizora
Telewizor Sony BRAVIA 9 65″(Nowość 2024)
13 999 zł
Telewizor Sony BRAVIA 9 75″ (Nowość 2024) 17 999 zł 17 999 zł
Telewizor Sony BRAVIA 9 85″ (Nowość 2024) 21 999 zł 21 999 zł

Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:

Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?


Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj “Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora?” oraz “Test kalibracji”.

Możecie również u nas przeczytać:

Wszystkie kalibracje w naszych testach wykonywane są za pomocą oprogramowania Calman firmy Portrait Displays.

(26854)

3.8 9 głosy
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

9
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

15 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Mariusz
Mariusz
11 dni temu

Cena kosmos. A może jakieś porównanie do miniled Panas W95 z 2024 który jest 2 x tańszy 75″ za niecałe 8k

rysiek100
rysiek100
17 dni temu

Dzięki za obszerny Test Sony Bravia 9 – król telewizorów Mini LED 2024 roku na który bardzo czekałem

Tomasz
Tomasz
29 dni temu

Nie ma już przy testach ,, pajączka ” z punktacją ?

Marcin
Marcin
29 dni temu

Szkoda że nie ma rozmiaru 50 cali.

Michał
Michał
30 dni temu

Poczekajmy na dostępność i cenę wersji 65 cali. Dobrze, że powstał tak dobry telewizor bo daje punkt odniesienia, ale z tą ceną świata nie zawojuje a biorąc pod uwagę, że tańsza wersja czyli 7 ma kiepską powłokę antyrefleksyjną a Samsung uparcie olewa dolby vision skończymy z chińszczyzną. Inna sprawa, że co za geniusz wymyślił, że w Europie nie będzie 65 cali – dobrze, że ktoś poszedł po rozum do głowy i finalnie ma byc. Może przy 65 cali i jakiejś promocji z ɓólem wezmą moje pieniądze. Trudno to jednak nazwać “rozwalaniem” chińskiej konkurencji bardziej wygląda to na przdłużanie agonii. Przykre… Czytaj więcej »

Grigor
Grigor
29 dni temu
Reply to  Michał

Ale przecież sprzęt Sony nigdy nie był tani w porównaniu z konkurencją.

Michał
Michał
13 dni temu
Reply to  Grigor

Rozumiem, ale mówimy tu o naprawdę dużej różnicy. Trochę tu jednak przegieli.

Jan
Jan
30 dni temu

Witam mogli byście porównać z Panasonic W95 było by super pozdrawiam.

Aleks
Aleks
1 miesiąc temu

Fajny telewizor,ale ta cena – za 85 cali – ponad 20 tys zł to dla wielu przynajmniej o 10 tys zl za duzo.

OkoKalibrator
OkoKalibrator
1 miesiąc temu

Konkurencja rozjechana, a w szczególności chińskie hajsensy i TCL gdzie tysiące diod po prostu świecą bez sterowania, a na płycie najtańsze kondensatory za kilka centów wlutowane.

Aleks
Aleks
30 dni temu
Reply to  OkoKalibrator

ale kosztuje taki chinczyk 1/3 tego co ten tv – sam wolalbym SOny, ale jak mam wydac 20 tys zł a 6 tys zł to juz predzej wydaj 9999 zł za wersje TCL/HiSense 100 cali (!)

Grigor
Grigor
29 dni temu
Reply to  Aleks

I jeszcze mają Mini Ledy 50 calowe, co nie każdy ma.

Grigor
Grigor
29 dni temu
Reply to  OkoKalibrator

Przecież Sony to też dzisiaj Made in China.

mstw
mstw
12 dni temu
Reply to  Grigor

Nie chodzi o miejsce produkcji a o to, że Sony ma wciąż lepszą technologię, niż marki chińskie.

Alex
Alex
1 miesiąc temu

Mi najbardziej imponuje cena Bravia 9.

15
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x