TEST: Sharp LC-60UQ10E Quattron 2014 (prawie) jak 4K? Seria UQ10

TEST: Sharp LC-60UQ10E Quattron 2014 (prawie) jak 4K? Seria UQ10

1.05K
0

Technologia Quattron Pro

Sharp UQ10 jest pierwszym telewizorem wyposażonym w najnowszą technologię “Quattron Pro”…
 

Podstawą do zrozumienia co opisywana technologia wnosi jest artykuł o matrycy Quattron. Jeszcze raz gorąco zachęcam do przeczytania go najpierw: http://hdtvpolska.com/topic/32936-technologia-quattron-i-quattron-pro-co-daje-czwarty-subpiksel-przed-testem-sharp-uq10/

 
Skoro każdy, kto doszedł do tego akapitu, ma już podstawy teoretyczne działania funkcji to skupmy się teraz na tym co się dzieje z obrazem w praktyce po uruchomieniu jej (funkcję można włączać i wyłączać w menu “obraz”). Do sprawdzenia na ile 4K może się stać telewizor użyłem tablicy testowej zaprojektowanej przez Imaging Science Foundation. Bez pomniejszenia i kompresji wygląda ona tak: http://img835.imageshack.us/img835/9295/8a2c.png
 
Skupmy się teraz na jednopikselowych kreskach pionowych i skośnych. Bez aktywowania funkcji Quattron Pro, linie są nierozróżnialne, co nie powinno nikogo dziwić. Są bowiem przeskalowane z powrotem z 4K do Full HD.
 

Dodany obrazek

 
Włączenie funkcji skutkuje pokazaniem się linii. Brawo, mamy teraz faktycznie rozdzielczość 4K w poziomej orientacji ekranu. Niestety mamy też duże przekłamania kolorów. Szare linie wyglądają bowiem jak… niebieskie! W artykule poświęconym technologii wspominałem o tego typu prawdopodobnych powikłaniach.
 

Dodany obrazek

 
Niestety na tej samej planszy testowej Sharp nie był w stanie uzyskać zwiększonej rozdzielczości pionowej. Bez względu na ustawienia pokazał linii w osi pionowej. Jest do dziwne, bowiem jasność tej planszy wynosi 50%, a więc funkcja powinna już być rzekomo skuteczna.
 

Dodany obrazek

 
Po udanych, przynajmniej do połowy, testach przeszedłem dalej i… mój entuzjazm trochę opadł:
 

Wyłączona funkcja Włączona funkcja

Dodany obrazek

Dodany obrazek

 
Powyższe zdjęcia ilustrują czarne linie na szarym tle. Każdy prążek to kilka czarnych pikseli bez żadnej otoczki. Funkcja Quattron Pro dodaje natomiast białą aureolkę, czyli… zwyczajnie wyostrza obraz, zupełnie jak suwak “ostrość”. Cóż za tania sztuczka ze strony producenta! Z jednej strony faktycznie użycie Quattron Pro jest w stanie dostarczyć ostrzejszego i bardziej detalicznego obrazu, gdy podamy materiał 4K, a z drugiej po prostu wyostrza krawędzie, żeby niedoświadczony widz miał wrażenie że jest bardziej ostro i fajnie. Co więcej, nie da się tego przeostrzania zniwelować.
 
Powiem szczerze, że to ostatnie odkrycie trochę mnie zniesmaczyło, podobnie jak zaburzenia barw na krawędziach obiektów. Gotów bym był jednak zalecić używanie tech. Quattron Pro, gdyby nie kolejny fakt, że…
 

Włączenie funkcji blokuje korzystanie z trybu poprawy ostrości ruchu Active Motion, czyli jednej z niewielu zalet testowanego telewizora. W obliczu tego faktu lepiej korzystać już z Active Motion niż z funkcji Quattron Plus.

 

(1049)

0 0 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

42
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x