Home Testy Telewizory OLED Sony Test Sony BRAVIA XR OLED A80K – Google TV dla fanów kina w domu!
Test Sony BRAVIA XR OLED A80K – Google TV dla fanów kina w domu!

Test Sony BRAVIA XR OLED A80K – Google TV dla fanów kina w domu!

37.11K
18

Granie na konsoli i PC

Wszystkie testy sygnału 4K Ultra HD w grach przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.1

magicLinks_2_1

Sony OLED A80K oferuje dwa tryby przystosowane do grania i współpracy z komputerem, tryb “Gra” oraz “Grafika”. Oba tryby mają opóźnienie na tym samym poziomie oraz oferują reprodukcję chromy 4:4:4, nie ma więc różnicy którego z tych trybów użyjemy.

Sony_XH90_chroma444

Rodzaj sygnału Opis Ustawienia telewizora Wynik
[GRY] 1080p Lag przy konsolach obecnej generacji (Xbox S/X, PlayStation 4 Pro/PS5) pracujących w rozdzielczości Full HD “Gra” 17 ms
[GRY] 1080p + HDR Lag przy konsolach obecnej generacji (Xbox S/X, PlayStation 4 Pro/PS5) pracujących w Full HD z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 17 ms
[GRY] 1080p 120Hz Lag przy konsolach obecnej generacji (Xbox S/X, PlayStation 4 Pro/PS5) pracujących w rozdzielczości Full HD i 120Hz “Gra” 9 ms
[PC] 4K @ 4:4:4 Lag przy natywnej rozdzielczości np. z komputera i chęci uzyskania chromy 4:4:4 (wyraźne kolorowe czcionki) “Grafika” 17 ms
[GRY] 4K Lag przy wersjach konsol obecnej generacji (Xbox S/X, PlayStation 4 Pro/PS5) pracujących w 4K bez HDR “Gra” 17 ms
[GRY] 4K + HDR Lag przy wersjach konsol obecnej generacji (Xbox S/X, PlayStation 4 Pro/PS5) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 17 ms
[GRY] Dolby Vision Lag przy wersjach konsol obecnej generacji (Xbox S/X, PlayStation 4 Pro/PS5) pracujących w Dolby Vision “Dolby Vision” 152 ms
[FILM] 4K / 1080p + upłynniacz Lag w natywnej rozdzielczości, przy działającym upłynniaczu z interpolacją klatek “Imax Enhanced” 152 ms

Opóźnienie w telewizorze jest praktycznie nieodczuwalne, zarówno przy sygnale Ultra HD 4K, jak i Full HD (z HDR i bez HDR) wartości input laga są takie same. Opóźnienie na poziomie 17ms ucieszy każdego gracza a przy uruchomieniu konsoli w trybie Full HD 120Hz uzyskamy jeszcze niższą wartość na poziomie 9ms. Niestety pomimo obsługi Dolby Vision w grach, telewizor nie ma dedykowanego trybu obrazu pod granie w tej technologii. Input lag wynosi aż 152ms, przy czym czuć wyraźne opóźnienie reakcji wyświetlacza czyniąc tym samym, że funkcja ta jest mało użyteczna.

Poniższy screen prezentuje brak wsparcia Dolby Vision, ponieważ telewizor został ustawiony w tryb 4K 120Hz(opcja – “Ulepszony format”). Ustawienie opcji formatu HDMI na ”Ulepszony format Dolby Vision”, pozwoli nam na uruchomienie technologii, kosztem wsparcia dla 4K 120Hz oraz bardzo wysokiego opóźnienia.

Brak wsparcia Dolby Vision przy ustawieniu telewizora w 4K120Hz.
W celu uruchomienia Dolby Vision w grach, musimy zaznaczyć opcję “Ulepszony format (Dolby Vision)”.

 

Rodzaj funkcji
Opis Dostępność
VRR-HDMI
Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna w wybranych grach na konsolach. TAK (nie zalecane)
VRR AMD FreeSync 2
Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna we współpracy z kompatybilnym urządzeniami (np. PC AMD) NIE
VRR NVIDIA G-Sync
Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna we współpracy z kompatybilnym urządzeniami (np. PC NVIDIA) NIE
ALLM
Auto Low Latency Mode – funkcja, która pozwala telewizorowi automatycznie przełączyć się w tryb „Gra” z niskim opóźnieniem. Xbox One S|X, Xbox Series X|S obsługuję ALLM. Konsole PlayStation nie. TAK
Dolby Vision
Dolby Vision w grach jest obsługiwane, lecz nie ma dedykowanego trybu gra dla tej technologii. Input lag wynosi aż 152ms. TAK (nie zalecane)
4K 120Hz
Obsługa formatu 4K w 120Hz (wymaga HDMI 2.1 z pełną przepustowością) TAK
1080p 120Hz
Obsługa formatu Full HD 1080p w 120Hz TAK
1440p 120Hz
Obsługa formatu 1440p w 120Hz NIE
1440p 60Hz
Obsługa formatu 1440p w 60Hz TAK
QFT (szybka transmisja ramek) Funkcja pozwalająca zmniejszyć input lag o dodatkowe 0 – 16ms. Polega na enkapsulacji ramek obrazu w sygnale o wyższym odświeżaniu, co zmniejsza czas przesyłu. Obecnie (bez QFT) najniższy możliwy lag na środku matrycy wynosi 8ms. b.d.

Niestety uruchomienie VRR pozbawia telewizor funkcji Dolby Vision, oraz zwiększa input lag telewizora. Z tego względu musimy wybrać jedną z dostępnych opcji (Dolby Vision w obecnym stanie i tak nie jest zalecane ze względu na bardzo wysokie opóźnienie). Być może producent naprawi problem aktualizacją systemu w przyszłości.

Nasz redakcyjny sprzęt wyposażony jest w kartę ASUS GeForce RTX 3090 powered by NVIDIA z HDMI 2.1. Drugi komputer to ASUS GeForce RTX 2080 Ti. Komponenty od firm NVIDIA, ASUS, Gigabyte, Intel, HyperX. Gry dostarcza nam m.in Koch Media, Ubisoft, Eletronics Arts Polska, Cenega oraz PlayStation Polska i Microsoft Polska.

(37114)

4.1 16 głosy
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

3
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

18 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Janusz
Janusz
1 rok temu

Jestem posiadaczem A80K i gdy tv jest wylaczony w dzien i w nocy wydaje ten Sam dzwiek jak przy wlaczaniu. Takie charakterystyczne cykanie.Czasem 5 razy w ciagu 30sek.a czasem raz na godz.O co chodzi?

Gery
Gery
1 rok temu

Szanowna redakcjo! Czy planujecie w niedługim czasie kolejne testy tegorocznych mini led? Np. TCL, LG lub Sony? Pozdrawiam serdecznie

Mariusz
Mariusz
1 rok temu
Reply to  Gery

w innym wątku, Redaktor odpowiedział w komentarzu, że już wszystkie dostepne na rynku przetestowali i “ten jest najlepszy”
https://hdtvpolska.com/telewizory-samsung-mini-led-neo-qled-qn91b-cena-gdzie-kupic-2022/

Przemek
Przemek
1 rok temu

Jasność na tle tegorocznych LCD z górnej półki wygląda nieco smutno. Nie dziwię się, że wielu klientów w USA kilka dni po zakupie OLEDa zwraca go do sklepu i zamiast tego bierze jaśniejsze LCD.

MalcolmX
MalcolmX
1 rok temu
Reply to  Przemek

skąd te info, że zwracają 🙂 ?

Przemek
Przemek
1 rok temu
Reply to  MalcolmX

Przeglądam komentarze pozakupowe w amerykańskich BestBuy, Cruchfield, Costco i komentarze pod zachodnimi recenzjami na YT. W USA normą jest możliwość zwrotu towaru bez podania przyczyny, po wcześniejszym wypróbowaniu w domu. W BestBuy na telewizory jest chyba 15 dni, w Costco 90 dni. Klienci z tej możliwości szeroko korzystają. Przeglądam opinie z tamtego rynku jak szukam jakiegoś produktu, bo tam nowości szybciej docierają i ilość opinii per produkt też jest większa, więc łatwiej wyciągnąć wnioski.

Last edited 1 rok temu by Przemek
Mariusz
Mariusz
1 rok temu
Reply to  Przemek

u nas też można zwrócić. A skoro bez podania przyczyny to skąd wiesz, że z powodu jasności?

Przemek
Przemek
1 rok temu
Reply to  Mariusz

Dobrowolnie piszą komentarze przed oddaniem sprzętu, lub po wymianie na inny. W obydwu przypadkach jako ‘zweryfikowany kupujący’.

Mariusz
Mariusz
1 rok temu
Reply to  Przemek

oki ;-D mimo to być może sam się skuszę na oled w końcu, nawet sparzyć….hm

Mariusz
Mariusz
1 rok temu
Reply to  Przemek

oledem przynajmniej jeszcze NIE jestem sparzony, ale LCD tak: bloom itp

Maciej
Maciej
1 rok temu
Reply to  Przemek

Jeśli ktoś nie ogląda telewizji/filmów w zupełnych ciemnościach to kupno oleda mija się nieco z celem, bo na tle nowych mini ledów w zbliżonych cenach wypadają pod względem jasności bardzo słabo. Nieskończony kontrast i idealna czerń schodzą nieco na drugi plan jeśli mamy w pobliżu telewizora źródło światła, że już nie wspomnę o oglądaniu w ciągu dnia.

Mariusz
Mariusz
1 rok temu
Reply to  Maciej

z tym, że zawsze wypadały słabiej w jasności, a ceny były wtedy wyższe niż ledy.

Jacek
Jacek
1 rok temu
Reply to  Maciej

Czy Ty w ogóle miałeś z tym telewizorem do czynienia w warunkach domowych? Obraz jest niesamowicie naturalny, kolory bogate a jasność wystarczająca, z nawiązką do oglądania w ciągu dnia, przy słońcu za oknem. Jakość obrazu to nie tylko matryca, to mix bardzo wielu parametrów, a na tym polu SONY jest najbliższy ideału.

Krystian
Krystian
1 rok temu
Reply to  Maciej

Naprawdę nie rozumiem takich komentarzy. Czy Ty Macieju masz taki (ten) telewizor i faktycznie odczuwasz niską jasność? Ja mam ten TV w wersji 65 cali, użytkuję go w bardzo jasnym salonie i z olbrzymią satysfakcją stwierdzam, że jest o niebo lepszy od mojego poprzedniego Panasonica LCD. Oczywiście wyłączyłem mu oszczędzanie energii, przy czym pozostawiłem aktywny czujnik światła i nie widzę żadnych problemów w doskonałym obrazie w dzień. Cóż… może rzecz gustu…

Maciej
Maciej
1 rok temu

Patrząc na testy modeli na rok 2022 nie widać jakiś ogromnych postępów, za to ceny niestety bardzo mocno poszły do góry…

Kamil
Kamil
1 rok temu

S95B 65″ Cena w Niemczech 2300e

Last edited 1 rok temu by Kamil
Jarek
Jarek
1 rok temu

Witam czy będzie coś na temat a75k? interesuje mnie matryca i input lag

18
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x