Home Testy Telewizory LCD Hisense Test telewizora Hisense U7NQ – idealny do sportu i grania
Test telewizora Hisense U7NQ – idealny do sportu i grania

Test telewizora Hisense U7NQ – idealny do sportu i grania

6.02K
1

Euro 2024 trwa w najlepsze, a w nasze ręce trafił oficjalny telewizor tego wydarzenia – Hisense U7NQ. Musimy przyznać, że producent jest niezwykle obrotny i stara się pokazać, gdzie tylko może: wpierw Katar, teraz EURO 2024 Niemcy gdzie nawet ekrany VAR są produkcji Hisense. Firma podkreśla także, że w najnowszych wynikach sprzedaży jest światowym numerem 2 w telewizorach oraz numerem 1 w sprzedaży telewizorów 100 cali. Tak długo, jak mamy do czynienia z dobrym produktem, nie ma w tym nic złego. Wszakże ostatnie nasze spotkania z tą marką były bardzo udane, dlatego jesteśmy ciekawi tego, co dla fanów sportu przygotował chiński producent. Sprawdźmy więc, czym kusić on będzie na sklepowych półkach i zapoznajmy się z broszurą. Tak jak u większości producentów, na pierwszym miejscu znajduje się informacja o niesamowicie zaawansowanym podświetleniu Mini LED oraz korzyściach płynących z zastosowania tego rodzaju podświetlenia. Szeptem możemy powiedzieć, że wyszło mu to całkiem nieźle, i maksymalna luminancja w materiałach HDR wynosi 830 nitów. Drugą zachętą, jaką możemy zobaczyć, jest, zdaje się, najpowszechniejsza obecnie rzecz na każdym z rynków – sztuczna inteligencja. Mowa tu o niezwykle zaawansowanych sieciach neuronowych, które mają za zadanie podnieść każdy materiał jak najbliżej rozdzielczości 4K. I tutaj może okazać się to niezwykle interesujące, gdyż, jak wiemy, mecze na Euro 2024 będą emitowane jedynie w rozdzielczości FullHD, co z pewnością będzie stanowić pole do popisu inżynierom odpowiedzialnym za implementację tej technologii. Cała reszta stanowi już pewnego rodzaju szlagier producenta. Tak więc bardzo szerokie wsparcie dla gier, rozgrywki przy 144Hz czy pełna gama formatów HDR i tym razem będzie cieszyć wszelkich zainteresowanych. Przejdźmy jednak do tego, na co wszyscy czekają, do testu i recenzji Hisense U7NQ. Zapraszamy!

 

Czytelniku. Jako jedyni w kraju osobiście sprawdzamy opisywane monitory, telewizory i projektory pod względem posiadanych parametrów za pomocą specjalistycznego sprzętu pomiarowego o wartości ponad 100 000 zł:

  • Spektroradiometr Jeti Spectraval 1511HiRes
  • Kolorymetr Klein-K10A oraz Klein-K80
  • Murideo Fresco Six-G (Dolby Vision)
  • Murideo The SEVEN Generator HDMI 2.1 4K/120fps (Dolby Vision, Dolby Audio)
  • Autorski pomiar Input Lag w 4K HDR (jako jedyni w Polsce dokonujemy takich pomiarów w 4K HDR)
  • Najlepsze na rynku kable HDMI: MagicLink

Masz więc pewność, że czytasz o produkcie czy promocji, która nie jest przepisana z ulotki lub z innej strony w sieci bez jej faktycznego sprawdzenia. Jeżeli zamierzasz skorzystać z naszego tekstu, skontaktuj się z Redakcją. Wszelkie prawa do informacji i zdjęć z testów HDTVPolska są zastrzeżone!

Dostępność modelu
Hisense U7NQ 55″ Mini LED (Nowość 2024) 4 999 zł
Hisense U7NQ 65″ Mini LED (Nowość 2024) 5 999 zł
Hisense U7NQ 75″ Mini LED (Nowość 2024) 7 999 zł

Kim jest Hisense? Skąd się wziął prężnie działający w Polsce producent?

Początki marki Hisense sięgają 1969 roku, kiedy to w Qingdao rozpoczęto produkcję odbiorników radiowych. W 1996 firma rozszerzyła swoje portfolio o klimatyzatory, a rok później rozpoczęła produkcję telewizorów. W 2002 do oferty włączono chłodziarko-zamrażarki. W 2008 roku Hisense stał się międzynarodowym producentem po przejęciu firmy Kelon. Było to pierwsze duże przejęcie w branży AGD. W 2019 roku Hisense obchodziła 50. rocznicę istnienia firmy.

Hisense euro 2024 sponsorHisense Katar 2021 sponsor

 

psg sponsor hisense

W listopadzie 2020 miesięczny dochód Hisense International Co., Ltd pobił rekord 700 milionów dolarów, ustanawiając historyczny kamień milowy w historii tego przedsiębiorstwa.

Fabryka Hisense telewizry

Od ponad 50 lat, Hisense angażuje się w rozwój innowacji w dziedzinie elektroniki użytkowej. Obecnie jest najchętniej wybieraną marką telewizorów w Chinach, Australii i RPA oraz drugim producentem chłodziarko-zamrażarek w Chinach. Zatrudnia ponad 80 000 osób w 54 firmach i ma 12 ośrodków B+R na całym świecie. Wszystko po to, aby oferować produkty wysokiej jakości, nowoczesne i przystępne cenowo, które poprawiają jakość życia klientów.

Hisense na IFA 2023
Hisense na IFA 2023 w Berlinie

Cechy telewizorów Hisense U7NQ okiem producenta

  • Technologia QLED –  warstwa  kropek kwantowych zastosowanych w telewizorze pozwala doświadczać znacznie większej liczby kolorów niż w zwykłych TV LED. Teraz możesz cieszyć się nie tylko naturalnymi kolorami, milionami odcieni ale też obrazem dokładnie takim jak w wizji reżysera.
  • Hisense Hi-View Engine PRO – Oglądaj swoje ulubione filmy, kanały telewizyjne, graj w zupełnie nowej jakości! Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji procesor telewizora przetwarza obraz i niezależnie od sygnału źródłowego jest w stanie dostarczyć bardziej szczegółowy, wyrazisty, ostrzejszy obraz, który cieszy nasze oczy.
  • Pełne podświetlanie Mini LED -Tysiące miniaturowych diod umieszczonych bezpośrednio za ekranem sprawia, że obraz jest doskonały w każdym detalu. Technologia Mini LED zastosowana w Hisense U7NQ to ekstremalnie wysoka jasność 1300 nitów, niesamowity kontrast, znacznie lepsza czerń i precyzyjne kolory. Seria U7NQ Mini LED posiada ponad 200 stref podświetlania, dzięki czemu najmniejszy fragment ekranu jest w stanie wyświetlać szczegółowe detale w najlepszej możliwej jakości z głęboką czernią, wyrazistym kontrastem i pełnym kolorów obrazem.
  • Intuicyjny i błyskawiczny –  system Smart TV System VIDAA Smart TV od Hisense to intuicyjny interfejs, wygodna nawigacja po menu, a przede wszystkim błyskawiczny dostęp do setek najpopularniejszych aplikacji VOD. Ciesz się bezproblemowym odtwarzaniem YouTube’a, Netflixa, Amazon Prime Video, Disney Plus, Polsat Box, Apple TV i wielu innych. Wszystko w zasięgu pilota i telewizora podłączonego do Wi-Fi.
  • WiSA Ready Ciesz się prawdziwym kinem premium bez plątaniny kabli Marzysz o kompletnym systemie kina domowego? Z telewizorem U7NQ jest to łatwiejsze niż kiedykolwiek. Nie musisz myśleć o dodatkowym amplitunerze, czy przewodach głośnikowych w całym pokoju. Wystarczy dodać certyfikowane przez WISA głośniki i zbudować kompletny system audio klasy high-end. A bezstratny dźwięk wysokiej jakości dostarczy telewizor.
  • Dźwięk przestrzenny –  Dolby Atmos Zaawansowana technologia dźwięku obiektowego Dolby Atmos to znacznie więcej detali w ścieżce dźwiękowej, znacznie większy realizm niezależnie czy oglądasz serial, film, transmisje sportową, czy grasz w gry. Z telewizorem Hisense U7NQQ usłyszysz więcej, poczujesz realistyczne dźwięki natury, entuzjazm kibiców na trybunach, wybuchowe kino akcji stanie się niezwykle bliskie, a kojąca muzyka bogatsza o szczegóły.
  • Dolby Vision IQ –  Technologia Dolby Vision to lepszy kontrast, głębsza czerń, więcej detali i kolorów. A co jeśli Twój telewizor będzie w inteligentny sposób dostosowywał obraz do warunków oświetleniowych w pomieszczeniu? Dolby Vision IQ to jeszcze lepszy obraz za dnia i fantastyczne kinowe wrażenia w trakcie seansów w ciemności.
  • Inteligentny tryb sportowy – Inteligentny tryb sportowy wykorzystuje mechanizmy AI (sztucznej inteligencji), aby zapewnić najlepszą jakość obrazu i dźwięku. Doświadcz doskonałej płynności ruchu, ciesz się pełnią sportowej dynamiki. Teraz usłyszysz każdy dźwięk z murawy i trybun. Z nowym telewizorem Hisense nic Ci nie umknie podczas sportowych transmisji.
  • Gaming w trybie Dolby –  Znacznie lepsze doświadczenia wizualne za sprawą Dolby Vision, świetny, otaczający dźwięk Dolby Atmos – to rozwiązania, które dostrzegamy w filmach, serialach, ale potęgują wrażenia także w trakcie gry. Coraz więcej już gier wspiera Dolby Vision i Dolby Atmos – sięgając po telewizor Hisense U7NQ będziesz mógł w pełni doświadczać najwyższej jakości dźwięku i obrazu w trakcie grania.
  • Game Bar gamingowe funkcje pod ręką Dedykowany dla graczy, specjalny pasek Game Bar oferuje łatwy dostęp do przydatnych ustawień ekranu optymalizujących rozgrywkę: m.in. FPS, VRR, szczegółowość HDR w ciemnych scenach gry, płynność FreeSync, jasność ekranu, czy jego pozycję.Game bar jest dostosowany do łatwego sterowania obrazem i lepszej precyzji w grze, aby zapewnić szybsze zwycięstwo.
  • Graj jak profesjonalista, zostań mistrzem rozgrywki Hisense U7NQ wyposażony jest we wszystkie najważniejsze obecnie funkcje dla graczy. Niski input lag, wsparcie dla VRR, wysoką płynność obrazu 144 Hz i wiele więcej. Bogactwo technologii, które pozwoli przenieść rozgrywkę na wyższy poziom.



Co to jest technologia Mini LED?

Podświetlenie Mini LED to rozwinięcie technologii konwencjonalnego LED-owego podświetlenia z lokalnym wygaszaniem. Przypomnijmy jak zbudowany jest ekran LCD:Technologia Mini LED dotyczy najniższej warstwy na powyższym diagramie – elementu, który powoduje, że matryca otrzymuje światło. Nie jest to więc nowy typ matrycy jako takiej. Telewizory bazować mogą na klasycznych panelach typu IPS lub VA. Używać mogą też znanych już warstw poszerzających kąty widzenia, czy kwantowych kropek.

Dlaczego odpowiednie podświetlenie jest ważne? Otóż dzięki zaawansowanej technologii może się ono wygaszać na danych obszarach niezależnie. Dzięki temu, możliwe jest osiągnięcie dużo głębszych czerni porównywalnych w niektórych scenach z telewizorami typu OLED. Pamiętajmy, że sama matryca LCD jest dosyć ułomna w blokowaniu światła. Panele typu VA mogą zaoferować kontrast rzędu 2500 – 6000:1, zaś IPS około 1000 – 1500:1. Z tego względu porównując klasyczny ekran LCD z telewizorem OLED, różnica w czerni jest miażdżąca na korzyść tego drugiego. Zmniejszanie ilości światła już w warstwie podświetlenia pozwala znacząco poprawić tę sytuację. Ponadto dzięki temu rozwiązaniu, możemy liczyć także na bardzo wysoką jasność nieosiągalną na ten moment i raczej mało bezpieczną dla wszystkich telewizorów OLED ze względu na słabszą trwałość tego typu matrycy.



Budowa i wygląd Hisense U7NQ

Hisense dość mocno przykłada uwagę do wyglądu. Ich produkty są z reguły dość charakterystyczne i ciężko je pomylić z innym producentem. Nie inaczej jest w testowanym dziś modelu. Minimalistyczna czarna ramka po bokach i górze oraz lekko srebrna w dolnej części tworzą spójną elegancką całość, dzięki temu, że wszystkie z nich prawie idealnie licują się z matrycą. Nie sposób nie uznać produktu za po prostu bardzo ładny. Całości dopełnia fakt dość ciężkiej aluminiowej podstawy centralnej, która po lewej i prawej stronie łączy całość. Tył urządzenia w większej części także został wykonany z metalu i wykończony lekko chropowatą teksturą. Lekko poniżej środka znajdziemy subwoofer, co naszym zdaniem jest najlepszą implementacją dla tego rodzaju głośnika. Podsumowując, Hisense U7NQ jest bardzo zachowawczy i elegancki. Z pewnością spodoba się tym, którzy będą mieli okazję go zobaczyć na sklepowych półkach.

Za sterowanie telewizorem odpowiada zupełnie nowy, przeprojektowany pilot. I tutaj bardzo miłe zaskoczenie, został on wykonany ze szczotkowanego aluminium, przez co faktycznie nie jest on najlżejszy, ale zdecydowanie pewniej trzyma się w dłoni i daje przyjemniejsze odczucia z korzystania. Na samej bryle znajdziemy wszelkie niezbędne klawisze oraz skróty do najpopularniejszych aplikacji, w tym Netflix, Disney+, Rakuten, Amazon Prime, czy YouTube. Co ciekawe, w dolnej części umieszczono panel solarny, dzięki któremu możemy oczywiście ładować urządzenie. Musimy przyznać, że na przodzie ma zdecydowanie więcej sensu niż w przypadku konkurencji – na tyle.

 

Dostępne porty i złącza

Zestaw portów i złączy jest dość standardowy. Znajdziemy tu cztery złącza HDMI (w tym dwa w standardzie 2.1), dwa porty USB (w tym jeden 3.0), wyjście optyczne, komplet tunerów telewizyjnych oraz złącze Ethernet. Niestety złącze eARC znajduje się w jednym z portów 2.1, więc podłączenie tą drogą np. soundbara oznaczać będzie, że pozostaniemy tylko z jednym portem o pełnej przepustowości. Warto również wspomnieć o tym, że posiadając moduł CAM, trudnym bądź niemożliwym będzie korzystanie z dwóch złączy HDMI. Cóż, dziwne rozmieszczenie. Przejdźmy jednak do tego co nas najbardziej interesuje, czyli do pomiarów i testów.



Testy syntetyczne

Czytelniku. Jako jedyni w kraju sprawdzamy osobiście opisywane telewizory pod względem posiadanych parametrów za pomocą specjalistycznego sprzętu pomiarowego o wartości ponad 150 000 zł:

  • Spektroradiometr Jeti Spectraval 1511HiRes
  • Kolorymetr Klein-K10A oraz Klein-K80
  • Murideo Fresco Six-G (Dolby Vision)
  • Murideo The SEVEN Generator HDMI 2.1 4K/120fps (Dolby Vision, Dolby Audio)
  • Autorski pomiar Input Lag w 4K HDR (jako jedyni w Polsce dokonujemy takich pomiarów w 4K HDR)
  • Najlepsze na rynku kable HDMI: MagicLink

Masz więc pewność, że czytasz o produkcie czy promocji, która nie jest przepisana z ulotki lub z innej strony w sieci bez jej faktycznego sprawdzenia. Jeżeli zamierzasz skorzystać z naszego tekstu, skontaktuj się z redakcją. Wszelkie prawa do informacji i zdjęć z testów HDTVPolska są zastrzeżone!

Badana cecha: wynik:
Rozdzielczość i przekątna ekranu 3840×2160, 65″
Typ matrycy LCD (z podświetleniem Mini-Led), PFS LED typ. VA
Odświeżanie matrycy (min. 120Hz zalecane do oglądania sportu) 144Hz
Kontrast ANSI, bez wygaszania (więcej – lepiej) 2 900:1
Kontrast w filmach (więcej – lepiej)
  • średni: 182 010:1
  • max: 69 654:1
  • min: 13 585:1
Maksymalna jasność po kalibracji SDR: 630 cd/m2, HDR: 1039 cd/m2 (skrawek ekranu – L20)
Odbicia od ekranu średnie, ekran satynowy
Błędy barw po kalibracji (mniej – lepiej)
  • średnia dE: 0,2
  • maks. dE: 0,6
Średnia jakość efektu HDR (więcej – lepiej, maks – 10 000cd/m2) 663 cd/m2
Input Lag (ważne dla graczy, mniej – lepiej)
  • 8 ms – tryb gra – 1080p120Hz + HDR (konsole nowej generacji Xbox Series S/X, Playstation 5)
  • 16 ms – tryb gra – 4K60Hz + HDR (konsole nowej generacji Xbox Series S/X, Playstation 5)
  • 8 ms – tryb gra – 4K120Hz + HDR (konsole nowej generacji Xbox Series S/X, Playstation 5)
Pełna rozdzielczość koloru PC – 4:4:4 (wyraźne czcionki, po podłączeniu PC) Tak, 2160p120Hz w trybie “Gra” oraz “PC”
Dodatkowe funkcje dla graczy
  • VRR-HDMI-zmienna częstotliwość odświeżania
  • ALLM-automatyczny tryb gra
  • G-Sync
  • Game Bar
  • 4K@120Hz
  • 1080p@240Hz
Obsługa 10 bitowego koloru Tak (w UHD)


Matryca, zalecane ustawienia

Matryca

Hisense U7NQ wykorzystuje matrycę VA o natywnym odświeżaniu 144Hz. Znajdziemy w niej dwie interesujące rzeczy. Pierwszą z nich jest nie tak wysoki kontrast natywny 2900:1, i to bez powłoki kątowej, która mogłaby być wytłumaczeniem zjawiska. Jednakże w dalszym ciągu jest to kontrast wiele wyższy niż w matrycach IPS/ADS, dzięki czemu czerń będzie w dalszym ciągu znacznie głębsza. A przypomnijmy, że to właśnie te dwa parametry są niezwykle kluczowe w ocenie obrazu, gdyż jeśli obie wartości są wysokie, możemy powiedzieć, że ten jest dobry. Sam panel został wyposażony w podświetlenie Mini LED, podzielone na 384 strefy lokalnego wygaszania, co z pewnością będzie miało zbawienny wpływ na jakość czerni. Zastosowanie tak wysokiego odświeżania będzie miało bardzo korzystny wpływ na ostrość i płynność obrazu, dzięki czemu Hisense U7NQ będzie dobrym wyborem dla sportu czy gier. Trzeba jednak dodać, że jeśli chcemy uzyskać tak wysokie odświeżanie przy podłączeniu do komputera, będziemy potrzebować naprawdę mocnej karty graficznej.

Analiza widma podświetlenia wykazała zastosowanie fluorokrzemianu potasu (PFS) na diodach LED. Luminofor ten ma takie samo zadanie jak powłoka QDEF, czyli poszerzenie gamutu telewizora, co jak najbardziej jest odczuwalne, ponieważ pokrycie szerokiej palety barw DCI-P3 wynosi 96%. Zdjęcia spod mikroskopu potwierdzają użycie matrycy VA oraz strukturę pikseli Hisense U7NQ. Same piksele zostały podzielone na osiem domen, cztery mniejsze i cztery większe. Taki zabieg ma za zadanie zapewnić lepszą sprawność telewizora pod różnymi kątami. Analizę światła, jak i zdjęcie spod mikroskopu, znajdziecie po prawej stronie akapitu.

Zalecane ustawienia

Zmianą w stosunku do lat ubiegłych, najlepszym trybem fabrycznym okazał się w tym przypadku najnowszy tryb “Filmmaker”. Włączenie tego trybu to wszystko, co może zrobić użytkownik, by otrzymać najlepszą jakość obrazu.



Testy szczegółowe

Wszystkie kalibracje w naszych testach wykonywane są za pomocą oprogramowania Calman firmy Portrait Displays.

Tryb fabryczny “FILMMAKER” SDR

wynik wynik
Średnia deltaE barw standardowych 2,7 maksymalna 6,8
Średnia deltaE barw ze wzornika 3,4 maksymalna 8,2
Średnia deltaE palety szarości 5,5 maksymalna 8,3

Profesjonalna kalibracja Hisense U7NQ

wynik wynik
Średnia deltaE barw standardowych 0,6 maksymalna 2,3
Średnia deltaE barw ze wzornika 0,4 maksymalna 1,0
Średnia deltaE palety szarości 0,2 maksymalna 0,6

Przejdźmy teraz do najważniejszych części testu – do oceny jakości kolorów. Zwyczajowo na tapet w pierwszej kolejności pójdą te wyświetlane w standardowej palecie barw. Tym razem nie “Kino Nocne”, a to właśnie “Filmmaker” jest najlepszym do tego trybem, więc zobaczmy, co dokładnie wnosi. Spójrzmy więc wpierw na balans bieli, a tam znajdziemy faktycznie lekką zmianę. Poprzednio mogliśmy tam zaobserwować znaczną dominację koloru czerwonego, jednakże tym razem zastaliśmy ją lekko pohamowaną. Nie oznacza to, że wynik, który widzicie, jest idealny, bo w dalszym ciągu da się zauważyć ciepłą tintę, do której jednak wkrada się lekkie zniebieszczenie. Szczególnie widoczne będzie to na bielach oraz kolorach skóry, które były z lekka zaczerwienione. Potwierdzeniem tego stanu rzeczy jest paleta odcieni skóry widoczna w prawym górnym rogu wykresu “Color Checker”.

Kolejną zmianą jest gamma. Ta odpowiedzialna jest za kontrastowość i ogólną głębię obrazu. Wobec referencyjnej linii z zaznaczoną wartością 2.4, zmierzona przez nas była obniżona. Jednak co dokładnie oznacza taki wynik? Spójrzmy wpierw na lewy skraj wykresu, na wartość 5 na osi X, tam gdzie są najciemniejsze ze scen. Spadek z 2.4 do 2.1 oznaczał znaczne rozjaśnienie, przez co detale będące w cieniach mocno się uwypuklały. Idąc w prawo, widzimy dokładnie takie samo zachowanie, co w ogólnym rozrachunku powodowało spadek kontrastu w każdej ze scen. Mówiąc w bardziej obrazowym języku, na ekranie dało się zaobserwować tak zwane “mleko”. Na prawej, granicznej stronie wykresu, analogicznie, tam gdzie znajdują się najjaśniejsze sceny, dochodziło do gubienia się detali w światłach. Dla przykładu, chmury w słoneczny dzień nie pokazywały swoich konturów.

Błędy te powodowały zmiany w diagramie chromatyczności CIE, który odpowiedzialny jest za przedstawienie zgodności ze standardem REC.709. Na szczęście firma Hisense zaopatrzyła swoje telewizory w bardzo rozbudowane i precyzyjne narzędzia do kalibracji obrazu. Znajdziemy tutaj między innymi 2 i 20-punktową regulację skali szarości oraz system zarządzania barwą (CMS). Dzięki takiemu zabiegowi zarówno balans bieli, jak i gamma zostały znakomicie wymodelowane, i można śmiało powiedzieć, że dzięki błędom deltaE w okolicach 0,6 prezentuje poziom referencyjny. Dlatego też śmiało możemy polecić Hisense U7NQ do materiałów SDR czyli do oglądania codziennej telewizji. Poniżej znajdziecie również diagramy chromatyczności CIE przed i po kalibracji.

Zamów profesjonalną kalibrację TV (w całej Polsce)


Kontrast i czerń

Hisense U7NQ działa na matrycy VA. To samo w sobie powinno zapewnić już dobre wyniki. Jednak, jak wspominaliśmy wcześniej, nie jest ona standardowa, więc nie możemy brać tego za pewnik. Sam panel został wyposażony w podświetlenie diodami Mini LED. Zostały one podzielone na 384 strefy niezależnego podświetlenia, a przypomnijmy, że poprzednik w postaci U7KQ posiadał ich 240. Wynik bohatera testu w dalszym ciągu nie należy do najwyższych na rynku, aczkolwiek kluczowym znaczeniem może okazać się zastosowanie najnowszego procesora HI-VIEW ENGINE PRO, wyposażonego w sztuczną inteligencję (AI), mającej za zadanie bardzo precyzyjnie sterować całością i dać niezrównane efekty. Zobaczmy jednak, jakie przełożenie mają słowa widniejące na broszurze na rzeczywiste wyniki.

SCENA
(kontrast między białym kołem, a środkiem białego okręgu)
Opis sceny Wynik pomiaru
DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI  175 00:1
CZERŃ OTOCZONA Z KAŻDEJ STRONY DETALAMI, WYMAGAJĄCA SCENA, PORADZĄ Z NIĄ SOBIE JEDYNIE NAJLEPSZE SYSTEMY WYGASZANIA 19 158:1
PAS W FILMIE SĄSIADUJĄCY Z OBRAZEM O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE WYRAŹNIE ODCINA SIĘ OD RAMKI TELEWIZORA 13 585:1
DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI 70 875:1

Przed rozpisaniem się warto wspomnieć, że ustawieniem wygaszania, które użyliśmy do procedury testowej, było to pośrednie. Ogólnie rzecz biorąc, zdaje się, że połączenie matrycy VA oraz podświetlenia Mini LED zawsze da dobre bądź bardzo dobre wyniki. Dlatego wyniki Hisense U7NQ uznajemy za całkiem udane, z małym “ale”. Tym “ale” jest druga i trzecia scena. Tam, w porównaniu z poprzednikiem, dało się zauważyć spory spadek kontrastu i czerni. Natomiast wszystkie inne sceny wypadły bardzo dobrze. Skąd takie zachowanie telewizora? Odpowiedź jest dość prosta. U7NQ stara się zachować zarówno jednolitość czerni, jak i to, by nie doszło do efektu halo/bloomingu. Elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest także przygaszenie się jasnych małych i średnich obiektów. Doskonale było to widać w filmie, którego też dość często używamy w sekwencji testowej, czyli “Grawitacja”. Tam światła skafandra oraz gwiazd były ewidentnie przytłumione. Nie sposób też nie wspomnieć o efekcie halo/bloomingu, który jednak występuje i może wpłynąć na jednolitość czarnych pasów filmowych. Natomiast na to jest remedium. W aplikacji streamingowej należy zmniejszyć ich rozmiar, tak by nachodziły bardziej na sam film, a nie na dół ekranu.

Przykład efektu halo/bloomingu


Obsługa Ultra HD / 4K

Wszystkie testy w redakcji przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.0 i 2.1

magicLinks_2_1

Hisense U7NQ wspiera rozdzielczość Ultra HD oraz formaty HDR, takie jak HDR10, HLG, oraz paletę barw Rec.2020. Telewizor został wyposażony w aż dwa formaty HDR oparte o dynamiczne metadane, czyli Dolby Vision oraz HDR10+. Sygnały w takiej formie można uzyskać zarówno z aplikacji streamingowych (np. Netflix, HBO Max, Apple TV, Disney+, Amazon Prime), jak i przez złącze HDMI. W redakcji testowaliśmy go z OPPO UDP-203, i sygnał Dolby Vision aktywował się bez najmniejszego problemu

Cecha: Wynik:
CERTYFIKAT UHD PREMIUM Tak
POKRYCIE SZEROKIEJ PALETY BARW (DCI / Rec 2020) 96% / 76%
OBSŁUGA ROZDZIELCZOŚCI 2160p60 RGB PRZEZ HDMI Tak
FORMATY PREMIUM HDR (Dolby Vision / HDR10+) Dolby Vision, HDR10+
MOŻLIWOŚĆ WYKONANIA OSOBNEJ KALIBRACJI DO UHD Pełna – na osobnym trybie obrazu


Jakość efektu HDR

W celu pomiarów jasności HDR, użyjemy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!

Scena Opis sceny Jasność HDR
hdr1 NAJJAŚNIEJSZA ZE SCEN, WYMAGAJĄCA DLA TELEWIZORA, BLASKI SŁOŃCA OSIĄGAJĄ JASNOŚĆ 2000cd/m2 829 cd/m2
hdr2 SCENA O NISKIEJ JASNOŚCI, GDZIE WYŚWIETLACZ MOŻE POKAZAĆ SWOJĄ MAKSYMALNĄ JASKRAWOŚĆ 491 cd/m2
hdr3 NAJCIEMNIEJSZA ZE SCEN, TELEWIZOR MUSI POKAZAĆ ZARÓWNO JASKRAWĄ BIEL JAK I DOBRĄ CZERŃ 643 cd/m2
hdr4 ZBILANSOWANA SCENA O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, CZĘSTO WYSTĘPUJĄCA W FILMACH 688 cd/m2
hdr5.jpg PLANSZA “L20” NA TAKIEJ WYKONYWANE SĄ TESTY PRZEZ KONSORCJUM UHD ALLIANCE 1039 cd/m2

Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):

  • 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
  • 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
  • 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
  • 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
  • 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
  • > 1 500 cd/m2 – poziom luminancji pozwalający na zapomnienie o wszystkim i wciągnięciu się w świat filmu pełną parą

Suma summarum musimy przyznać, że wyniki Hisense U7NQ są dobre. Doskonale widać tutaj zasadę działania algorytmu podświetlenia, który przy pasach filmowych czy ciemnych scenach poświęca część jasności na rzecz ratowania jednolitości czerni i chęci niedoprowadzenia do powstania efektu halo/bloomingu. Ogólnie rzecz biorąc, są to wyniki nawet powyżej średniej dla tej półki cenowej i można być z nich zadowolonym. Na szczęście producent zaimplementował w swoim produkcie obydwa formaty HDR premium, czyli Dolby Vision oraz HDR10+, które z pewnością pomogą w pracy z materiałami o szerokim zakresie dynamicznym. Należy też zwrócić uwagę na pracę dwóch dodatkowych opcji, których nazwy to “Dynamiczne mapowanie tonów” oraz “Obraz gładki i gradientowy” znajdujące się w zaawansowanych funkcjach telewizora. Druga z nich jest dość zagadkowa, ponieważ żadne z jej ustawień nie powoduje zmiany, chociaż musimy przyznać, że gradacja w testowanym telewizorze, nawet po wyłączeniu tej funkcji, jest w absolutnej topce i można ją zestawić nawet z produktami od Sony. Pierwsza z nich jest natomiast zupełnie nieużyteczna, gdyż powoduje ignorowanie metadanych zawartych w filmie i całkowicie zniekształca obraz. O tym opowiemy jeszcze w akapicie o odwzorowaniu obrazu z szeroką paletą barw. Zobaczmy jeszcze, jak Hisense U7NQ sprawdza się w starciu z naszą referencją.

Hisense U7NQReferencja
  • Nawet po wyłączeniu funkcji dynamicznego mapowania tonów, Hisense U7NQ mocno rozjaśnia obraz, powodując spadek kontrastowości. Można zauważyć również problem z odwzorowaniem kolorów oraz ogólnie z tonalnością.
Hisense U7NQ
  • Mimo wpadki w pierwszym starciu, musimy przyznać, że film masterowany do wysokiej jasności, czyli 4000 nitów, wygląda znacznie lepiej. Widoczne jednak lekkie ginięcie detali w bielach.


Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)

Tryb “FILMMAKER” przed kalibracją (HDR)

wynik wynik
Średnia deltaE barw standardowych 1,5 maksymalna 3,8
Średnia deltaE barw ze wzornika 2,4 maksymalna 7,0
Średnia deltaE palety szarości 3,5 maksymalna 7,6

Kalibracja Hisense U7NQ HDR

wynik wynik
Średnia deltaE barw standardowych 1,6 maksymalna 2,6
Średnia deltaE barw ze wzornika 1,2 maksymalna 1,9
Średnia deltaE palety szarości 1,3 maksymalna 3,7

Po tym, jak zobaczyliśmy na zdjęciach, jak Hisense U7NQ radzi sobie z naszą referencją, sprawdźmy, jakie ma to przełożenie na same pomiary. I tak jak informowaliśmy wcześniej, tutaj pochylimy się nad pewną ciekawostką, która nas spotkała podczas testowania. Ale przed tym, dla nowych czytelników, wyjaśnimy czym jest wykres, który zastąpił nam gammę w pomiarach. W treściach HDR, wykres gamma jest zastępowany przez jego odpowiednik – krzywą EOTF, która pokazuje, na ile poprawnie telewizor oddaje poszczególne poziomy jasności. Skoro o niej mowa, zacznijmy od niej i od krótkiego objaśnienia. Oś X reprezentuje jasność wyrażoną w % HDR’owego maksimum, zaś oś Y poziom jasności. Teraz, gdy mamy to objaśnione, możemy do niej przejść.

I jak możecie zobaczyć, przed dokonaniem kalibracji była ona niezwykle dobra, z małym spadkiem w okolicy najciemniejszych scen. Wydało nam się to dość dziwne, i jak tylko zmierzyliśmy wartości fabryczne, postawiliśmy U7NQ obok naszej referencji (kilkukrotnie droższej). Jakie było nasze zdziwienie, gdy spostrzegliśmy tak dużą różnicę w poziomach jasności, co tylko dobitnie zostało odzwierciedlone na marynarkach żołnierzy, którą mogliście zobaczyć w akapicie porównawczym z naszą referencją. Pewnie część z Was już wie co tu zaszło, a dla tych, którzy nie są tego świadomi, przedstawiamy wyjaśnienie. Najprawdopodobniej telewizor wykrywa, to, że jest poddawany testom i dostosowuje się tak, by wypaść jak najlepiej. Dlaczego funkcja zaszyta w testowanym modelu nie działa w materiałach SDR? Tego nie wiemy. Dlatego, mimo przeprowadzenia kalibracji i wymodelowaniu balansu bieli, nie jesteśmy przekonani co do jego ostatecznej sprawności w materiałach HDR.



Odwzorowanie ruchu

Hisense U7NQ posiada natywną matrycę o odświeżaniu 144Hz, co samo w sobie powinno zapewnić dobrą płynność. Telewizor został wyposażony w “Inteligentny Tryb Sport”, który ma dostarczyć najlepszych wrażeń podczas wydarzeń. Trzeba pamiętać, że przy wyłączeniu funkcji upłynniania telewizor ograniczany jest do 60Hz. Biorąc pod uwagę całość, możemy uznać działanie systemu za pozytywne, i artefakty związane z upłynnianiem ruchu są widoczne jedynie w specyficznych przypadkach. Tak wygląda odwzorowanie ruchu na ekranie:

Ustawienia upłynniacza Informacje Obraz postrzegany w ruchu
Niestandardowy/Wył

Redukcja rozmycia: 1-3

Clear Motion: 0

Smużenie:

bardzo duże

Maksymalna jasność:

630 cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak (krawędzie rozmyte)

Poprawa płynności filmów (24p):

Brak (lekkie szarpanie – jak w kinie)

Niestandardowy

Redukcja rozmycia: MAX

Clear Motion: 0

Smużenie:

duże

Maksymalna jasność:

630 cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak (krawędzie rozmyte)

Poprawa płynności filmów (24p):

Lekkie upłynnienie (tzw. złoty środek)

Niestandardowy

Redukcja rozmycia:

Clear Motion:

 

 

Smużenie:

duże

Maksymalna jasność:

130 cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak (krawędzie rozmyte)

Poprawa płynności filmów (24p):

Brak (lekkie szarpanie – jak w kinie)



Granie na konsoli i PC

Wszystkie testy sygnału 4K Ultra HD w grach przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.1

magicLinks_2_1

Chroma 4:4:4 w trybie PC

Hisense U7NQ oferuje dwa tryby przystosowane do grania i współpracy z komputerem, jest nim “Gra” oraz “PC”. Tryby posiadają bardzo niskie opóźnienie oraz oferują reprodukcję chromy 4:4:4 z małym zastrzeżeniem, w postaci braku ostrości w przypadku ciemnych czcionek, co może być dość uciążliwe przy pracy.

 

Rodzaj sygnału Opis Ustawienia telewizora Wynik
[GRY] 1080p60Hz + HDR Lag przy konsolach obecnej generacji (Xbox Series S/X, PlayStation 5) pracujących w Full HD z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 16 ms
[GRY] 1080p120Hz + HDR Lag przy konsolach obecnej generacji (Xbox Series S/X, PlayStation 5) pracujących w Full HD z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 8 ms
[PC] 4K120Hz @ 4:4:4 Lag przy natywnej rozdzielczości np. z komputera i chęci uzyskania chromy 4:4:4 (wyraźne kolorowe czcionki) “PC” 8 ms
[PC] 4K60Hz @ 4:4:4 Lag przy natywnej rozdzielczości np. z komputera i chęci uzyskania chromy 4:4:4 (wyraźne kolorowe czcionki) “PC” 16 ms
[GRY] 4K60Hz + HDR Lag przy wersjach konsol obecnej generacji (Xbox Series S/X, PlayStation 5) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 16 ms
[GRY] 4K120Hz + HDR Lag przy wersjach konsol obecnej generacji (Xbox Series S/X, PlayStation 5) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 8 ms
[GRY] 4K60Hz + Dolby Vision Lag przy wersjach konsol obecnej generacji (Xbox Series S/X, PlayStation 5) pracujących w 4K i Dolby Vision “Gra” 16 ms
[GRY] 4K120Hz + Dolby Vision Lag przy wersjach konsol obecnej generacji (Xbox Series S/X, PlayStation 5) pracujących w 4K i Dolby Vision “Gra” 7 ms
[FILM] 4K / 1080p + upłynniacz Lag w natywnej rozdzielczości, przy działającym upłynniaczu z interpolacją klatek “Filmmaker” 109 ms

Hisense U7NQ posiada bardzo niskie opóźnienia, zarówno przy sygnale 4k wraz HDR, jak i FullHD. Input lag przy nastawach 60Hz wynosi 16ms, a przy 120Hz już tylko 8ms. Obie te wartości mieszczą się w najbardziej restrykcyjnej grupie – placebo, i na pewno zadowolą wszystkich graczy.

Rozbudowany GameBar bardzo się przydaje!
Rodzaj funkcji Opis Dostępność
VRR-HDMI Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna w wybranych grach na konsolach. TAK
VRR AMD FreeSync 2 Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna we współpracy z kompatybilnym urządzeniami (np. PC AMD) TAK
VRR NVIDIA G-Sync Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna we współpracy z kompatybilnym urządzeniami (np. PC NVIDIA) TAK
ALLM Auto Low Latency Mode – funkcja, która pozwala telewizorowi automatycznie przełączyć się w tryb „Gra” z niskim opóźnieniem. Xbox One S|X, Xbox Series X|S obsługuję ALLM. Konsole PlayStation nie. TAK
Dolby Vision – Gra Wsparcie dla Dolby Vision w grach TAK
4K 120Hz Obsługa formatu 4K w 120Hz (wymaga HDMI 2.1 z pełną przepustowością) TAK
1080p 120Hz Obsługa formatu Full HD 1080p w 120Hz TAK
1440p 120Hz Obsługa formatu 1440p w 120Hz TAK
1440p 60Hz Obsługa formatu 1440p w 60Hz TAK
QFT (szybka transmisja ramek) Funkcja pozwalająca zmniejszyć input lag o dodatkowe 0 – 16ms. Polega na enkapsulacji ramek obrazu w sygnale o wyższym odświeżaniu, co zmniejsza czas przesyłu. Obecnie (bez QFT) najniższy możliwy lag na środku matrycy wynosi 8ms. b.d.

Tak mocno zielona tabela niezwykle cieszy, a jednocześnie potwierdza wsparcie w Hisense U7QN dla wszystkich funkcji będących w specyfikacji HDMI 2.1. Większość chińskich marek, z jakimi mieliśmy się okazję spotkać, bardzo mocno bierze do siebie kwestię implementacji funkcji dla graczy. I nic dziwnego, w końcu tamtejszy rynek jest niezwykle chłonny, ale też wymagający. Dlatego, by wyróżnić się z tłumu, należy dać wszystko to, czego oczekują klienci. W drodze przeprowadzonych testów nie wykryliśmy żadnych negatywnych objawów żadnej z dostępnych funkcji. To, co się przewija jednak we wszystkich naszych recenzjach, to lekkie migotanie ciemnych odcieni przy włączonym VRR, jest już raczej standardem i nie ma sensu nad tym dłużej siedzieć. Z pewnością posiadacze najnowszej konsoli od Microsoft powinni mieć na oku Hisense U7QN, ponieważ ten obsługuje ten trudny dla innych marek (zerkamy w stronę państwa-wyspy) format. Nie możemy również nie wspomnieć o należycie zaimplementowanej grze przy HDR Dolby Vision, gdyż gra po włączeniu wygląda znakomicie i potrafi zmusić do przystanięcia na chwilę i zawieszenia oka na scenerii. Także, funkcje takie jak: VRR, ALLM, FreeSync, G-Sync, 4K120/144Hz działają bez zająknięcia i są niczym dla bohatera testu. Naturalnie, format 4K144Hz otrzymamy jedynie po podłączeniu do komputera z mocną kartą graficzną.

Nasz redakcyjny sprzęt wyposażony jest w kartę GeForce RTX 4080 powered by NVIDIA.  Gry dostarcza nam m.in Eletronics Arts Polska, Wydawnictwo Techland, Cenega oraz PlayStation Polska i Microsoft Polska.



System i Smart TV VIDAA 7.6

Hisense poszedł drogą takich firm jak Samsung i LG, uzbrajając swój telewizor we własny autorski system operacyjny o nazwie VIDAA. Platforma ta działa bardzo szybko i responsywnie. System robi duże wrażenie pod względem prędkości przemieszczania się po różnych zakładkach. Po najnowszych aktualizacjach ciężko nie odnieść wrażenia, że przypomina mix Tizena oraz GoogleTv. Jak się uczyć to od najlepszych, prawda?

Przemieszczanie się po menu jest bardzo podobne do Androida bądź nowej wersji Tizena od Samsunga. Obecnie w systemie VIDAA znajdziemy tylko część aplikacji, które powinny obowiązkowo być dostępne dla rynku polskiego. Nowości możemy doinstalować z marketu aplikacji. Mamy tutaj więc Netflixa, YouTube, Amazon Prime Video, Rakuten TV oraz CDA.PL. Brakuje na ten moment głównie Max. Wszystkie brakujące aplikacje są jednak zlecone do tworzenia i za moment pojawią się na systemie VIDAA OS. Takie podejście Hisense do rynku polskiego jest doskonałą wiadomością. Producent nie obiecuje tylko zainwestował dużą gotówkę aby wszystkie najważniejsze aplikacje znalazły się jak najszybciej na jego autorskim systemie.

VIDAA nieźle radzi sobie z obsługą plików z USB. Pliki widoczne są w katalogach a np. zdjęcia przegląda się komfortowo.

  • Formaty Video: AVI, MP4, MKV, FLV, WMV, MOV, 3GP, MPG, MPEG, VOB, WEBM, OGM, WMA
  • Obsługiwane formaty audio: WMV, WMA, FLAC, MP2, MP3
  • Format obrazu: JPEG, BMP, GIF, MPO

Uświadczymy również bardzo dobrą przeglądarkę stron www dzięki której sprawdzimy interesujące nas treści w sieci:

Przeglądarka posiada również wbudowaną funkcję blokowania niechcianych reklam. Poprawia ona komfort używania przeglądarki szczególnie gdy do nawigacji używamy pilota. Oczywiście nie pochwalamy używania tego typu oprogramowania. To właśnie dzięki reklamom serwisy internetowe mogą istnieć.

Wbudowane głośniki i brzmienie

Bohater dzisiejszego testu wyposażony został w system audio w konfiguracji 2.1. Tworzą go dwa głośniki średniotonowe oraz subwoofer, który został umieszczony w tylnej części urządzenia. I jak zawsze powtarzamy, tak umieszczony głośnik niskotonowy daje najlepsze rezultaty, dzięki któremu wyraźnie czuć bass. Całokształt brzmi naprawdę dobrze, a moc 40W z pewnością będzie wystarczająca znacznej części użytkowników. Osoby, które jednak nie potrzebują głośników telewizora, niech nie czują się pominięci. Producent zadbał również o nich, decydując się na implementację kodeku Dolby Atmos, który z pewnością znajdzie zastosowanie w kinie domowym.

Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T2 HEVC

Hisense U7NQ posiada wszystkie niezbędne tunery telewizyjne w tym najnowszy DVB-T2 HEVC. Nawigacja po kanałach jest bardzo płynna, a informacje o kanałach są bardzo czytelne i przejrzyste.



Wyniki testu telewizora Hisense U7NQ

Zalety

  • Wysoka sprawność w materiałach SDR czyli w oglądaniu codziennej telewizji
  • Szeroki wybór formatów HDR – Dolby Vision, HDR10+, HDR10, HLG
  • Wyniki pomiaru kontrastu i czerni
  • Bardzo dobra sprawność w transmisjach sportowych
  • Telewizor stworzony dla graczy > każda funkcja jest poprawnie obsługiwana, niskie wartości input lag
  • Porty HDMI 2.1 z pełna przepustowością 48Gbps
  • Design urządzenia – jakość materiałów użytych
  • Bardzo dobre odwzorowanie kolorów

Wady

  • Manipulacja materiałami HDR
  • Nie wszystkie popularne aplikacje są dostępne


Werdykt

Przyszedł czas na spakowanie telewizora i odesłanie go. Zabierzmy się również do podsumowania tego, czego dowiedzieliśmy się o Hisense U7QN. Może na początku powiedzmy sobie jasno – chińskie urządzenia stają się coraz ciekawsze. Teraz, gdy na rynku mamy tak wiele różnych marek, konkurencja staje się coraz bardziej zażarta, a to tylko wpływa pozytywnie na wybór dla konsumenta. Zastanówmy się najpierw, czy producent skutecznie wywiązał się z obietnic. Myślimy, że tak, ale trzeba sobie zaznaczyć jedną rzecz. Działanie telewizora w materiałach HDR należy rozpatrzeć personalnie, i każdy z Was musi odpowiedzieć sobie na pytanie, czy taki stan rzeczy mu odpowiada. Naszym zdaniem w tej cenie, wyniki są dobre. Bohater testu potrafi pokazać się też pokazać z bardzo dobrej strony pod względem kontrastu i czerni. U7NQ jest także oficjalnym telewizorem na Euro 2024, prawda? Prawda, i na tym polu sprawdzi się znakomicie. Praca matrycy odświeżanej 144 razy na sekundę zdecydowanie będzie sprzyjać transmisjom rozgrywek piłkarskich. Dzięki naprawdę dobremu wynikowi jasności w materiałach SDR w tej półce cenowej komfort oglądania w dzień będzie wysoki, i problemu nie powinny stanowić nawet ostrzejsze promienie światła. Wiemy, że te będą nadawane w szerokiej palecie barw, aczkolwiek najpewniej zdecydowana część użytkowników, nawet nie sprawdzi na którym kanale będzie prowadzona takowa transmisja. Prawie zapomnieliśmy wspomnieć, że choć Hisense U7QN nie jest wyposażony w matową powłokę to jego matryca naprawdę dobrze sobie radzi z refleksami światła i mocno je tłumi. Wróćmy jeszcze na chwilę do treści z szeroką paletą barw, i ogólną sprawnością świetlną w nich. Testowany model stanowi bardzo dobry krok w przód względem poprzednika, a średnia jasność na poziomie 663 nitów, w połączeniu z HDR Dolby Vision, czy HDR10+ będzie całkiem przyjemna dla oka. Tutaj należy wspomnieć właśnie o mnogości formatów HDR. Dzięki takiej ich ilości, użytkownik nie musi martwić się o to, gdzie oglądać swój ulubiony serial, czy film, gdyż zawsze otrzyma najwyższą jakość.

Hisense U7NQ stanowić będzie nie lada gratkę dla fanów elektronicznej rozgrywki. Połączenie 144Hz matrycy oraz wszelkiego wsparcia dla funkcji takich jak: VRR, ALLM, FreeSync, G-Sync, 4K120Hz zdecydowanie wywoła uśmiech u niejednego. Należy też wspomnieć o znakomicie zaimplementowanej funkcji dla gier w HDR Dolby Vision, dzięki czemu możemy cieszyć się z takiej konfiguracji w naprawdę niskim input lagu.

Pochwalić na sam koniec należy system VIDAA odpowiedzialnego za działanie telewizora. Płynne i responsywne działanie, przez cały proces testowania należy odnotować. Na czas pisania recenzji jedyne, czego brakuje, to dostęp do Player, HBO MAX oraz TVP. Jednak w tym przypadku możemy zdać się na twórców i czekać, aż zostaną one dodane do platformy. Producent inwestuje i ciągle dodaje wsparcie dla nowych aplikacji.

I z pewnością będą osoby, które testowany model zainteresuje i będą chciały po niego sięgnąć. Tutaj pojawia się pytanie – Dla kogo jest Hisense U7QN? I odpowiedź może być dwojaka. Dla osób oglądających sport i graczy.

Nagroda polecamy

Dostępność modelu
Hisense U7NQ 55″ Mini LED (Nowość 2024) 4 999 zł
Hisense U7NQ 65″ Mini LED (Nowość 2024) 5 999 zł
Hisense U7NQ 75″ Mini LED (Nowość 2024) 7 999 zł

Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:

Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?


Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj “Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora?” oraz “Test kalibracji”.

Możecie również u nas przeczytać:

Wszystkie kalibracje w naszych testach wykonywane są za pomocą oprogramowania Calman firmy Portrait Displays.

(6017)

4 2 głosy
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Sławomir
Sławomir
4 dni temu

Ja bym powiedział, że do oglądania sportu ten tv słabo się nadaje. Wystarczy porównać części testu dotyczące upłynniania w tym tv z tym w teście Sony Bravia 7.

1
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x