Home Testy Telewizory LCD Hisense Test telewizora Hisense U7NQ – idealny do sportu i grania
Test telewizora Hisense U7NQ – idealny do sportu i grania

Test telewizora Hisense U7NQ – idealny do sportu i grania

5.62K
1

Testy szczegółowe

Wszystkie kalibracje w naszych testach wykonywane są za pomocą oprogramowania Calman firmy Portrait Displays.

Tryb fabryczny “FILMMAKER” SDR

wynik wynik
Średnia deltaE barw standardowych 2,7 maksymalna 6,8
Średnia deltaE barw ze wzornika 3,4 maksymalna 8,2
Średnia deltaE palety szarości 5,5 maksymalna 8,3

Profesjonalna kalibracja Hisense U7NQ

wynik wynik
Średnia deltaE barw standardowych 0,6 maksymalna 2,3
Średnia deltaE barw ze wzornika 0,4 maksymalna 1,0
Średnia deltaE palety szarości 0,2 maksymalna 0,6

Przejdźmy teraz do najważniejszych części testu – do oceny jakości kolorów. Zwyczajowo na tapet w pierwszej kolejności pójdą te wyświetlane w standardowej palecie barw. Tym razem nie “Kino Nocne”, a to właśnie “Filmmaker” jest najlepszym do tego trybem, więc zobaczmy, co dokładnie wnosi. Spójrzmy więc wpierw na balans bieli, a tam znajdziemy faktycznie lekką zmianę. Poprzednio mogliśmy tam zaobserwować znaczną dominację koloru czerwonego, jednakże tym razem zastaliśmy ją lekko pohamowaną. Nie oznacza to, że wynik, który widzicie, jest idealny, bo w dalszym ciągu da się zauważyć ciepłą tintę, do której jednak wkrada się lekkie zniebieszczenie. Szczególnie widoczne będzie to na bielach oraz kolorach skóry, które były z lekka zaczerwienione. Potwierdzeniem tego stanu rzeczy jest paleta odcieni skóry widoczna w prawym górnym rogu wykresu “Color Checker”.

Kolejną zmianą jest gamma. Ta odpowiedzialna jest za kontrastowość i ogólną głębię obrazu. Wobec referencyjnej linii z zaznaczoną wartością 2.4, zmierzona przez nas była obniżona. Jednak co dokładnie oznacza taki wynik? Spójrzmy wpierw na lewy skraj wykresu, na wartość 5 na osi X, tam gdzie są najciemniejsze ze scen. Spadek z 2.4 do 2.1 oznaczał znaczne rozjaśnienie, przez co detale będące w cieniach mocno się uwypuklały. Idąc w prawo, widzimy dokładnie takie samo zachowanie, co w ogólnym rozrachunku powodowało spadek kontrastu w każdej ze scen. Mówiąc w bardziej obrazowym języku, na ekranie dało się zaobserwować tak zwane “mleko”. Na prawej, granicznej stronie wykresu, analogicznie, tam gdzie znajdują się najjaśniejsze sceny, dochodziło do gubienia się detali w światłach. Dla przykładu, chmury w słoneczny dzień nie pokazywały swoich konturów.

Błędy te powodowały zmiany w diagramie chromatyczności CIE, który odpowiedzialny jest za przedstawienie zgodności ze standardem REC.709. Na szczęście firma Hisense zaopatrzyła swoje telewizory w bardzo rozbudowane i precyzyjne narzędzia do kalibracji obrazu. Znajdziemy tutaj między innymi 2 i 20-punktową regulację skali szarości oraz system zarządzania barwą (CMS). Dzięki takiemu zabiegowi zarówno balans bieli, jak i gamma zostały znakomicie wymodelowane, i można śmiało powiedzieć, że dzięki błędom deltaE w okolicach 0,6 prezentuje poziom referencyjny. Dlatego też śmiało możemy polecić Hisense U7NQ do materiałów SDR czyli do oglądania codziennej telewizji. Poniżej znajdziecie również diagramy chromatyczności CIE przed i po kalibracji.

Zamów profesjonalną kalibrację TV (w całej Polsce)

(5623)

4 2 głosy
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Sławomir
Sławomir
3 dni temu

Ja bym powiedział, że do oglądania sportu ten tv słabo się nadaje. Wystarczy porównać części testu dotyczące upłynniania w tym tv z tym w teście Sony Bravia 7.

1
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x