Home Testy Telewizory LCD Hitachi Telewizor Hitachi HAK6150 | TEST | Niedrogi do grania i Netflix z Android TV i Dolby Vision
Telewizor Hitachi HAK6150 | TEST | Niedrogi do grania i Netflix z Android TV i Dolby Vision

Telewizor Hitachi HAK6150 | TEST | Niedrogi do grania i Netflix z Android TV i Dolby Vision

25.41K
6

Ofensywa ze strony Hitachi

Sześćdziesiąt cali, wbudowany dysk twardy 250GB, kontrast 8000:1, technologia plazmowa… To akurat nie specyfikacja dzisiejszego produktu, tylko cytat z ulotki kultowego telewizora tej japońskiej marki z…. 2007 roku 🙂 A gdzie było Hitachi później, przez kolejne 13 lat? Na to pytanie odpowiedź nie jest mi znana, jednak niewątpliwie przez ostatni rok szykuje się na reaktywację. Następuje ona dzięki tureckiemu Vestelowi, ponieważ ten telewizorowy potentat nabył prawa do marki i zamierza mocno namieszać na rynku w nisko i średnio budżetowych telewizorach, które obecnie zaczynają posiadać parametry, których nie powstydziłyby się modele z dużo wyższych półek cenowych. Vestel to gigant europejski, który w 2019 roku posiadał aż 18% udziału w rynku telewizorów co pozwoliło zająć mu drugie miejsce zaraz za Samsungiem. Zdziwieni? My nie, bo o ile w Polsce firma nie jest mocno znana to w Europie sytuacja od lat ma się zgoła odmiennie. Jednak nie dziwi, że Vestel kupił prawa do znanych marek w Polsce gdyż dużo łatwiej będzie trafić do klienta w ten sposób. Klienta, który takie marki jak Hitachi, Toshiba czy JVC kojarzy doskonale. I to zazwyczaj z bardzo pozytywnej przeszłości tych firm.

I tak oto do naszej redakcji trafił świeży model najnowszego telewizora – Hitachi 50HAK6150. Jest to 50″ ekran, który w swej specyfikacji zawiera kilka ciekawych elementów, na przykład system Android, oraz wsparcie dla Dolby Vision. Najciekawsza jest jednak cena. Ekran ten dostaniemy już za około 1649 zł. Brzmi bardzo dobrze. Sprawdźmy co potrafi!

Najważniejsze funkcje nowego Hitachi 55HAK6150

test Hitachi HAK6150 android TV

Wszystkie testy w redakcji przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.0

Kabel HDMI MagicLink 2.0

Wygląd i budowa

Telewizor Hitachi wykonany jest po prostu dobrze i może występować w 43″, 49″, 50″, 55″, 58″ oraz 65″. W dotyku nowy 50 calowy HAK6150 nie zdradza, że kosztuje mniej niż 2000zł, aczkolwiek nie sprawia też wrażenia drogiego produktu. Ramka nie jest ani wąska, ani nadmiernie szeroka. Podstawa też ma dosyć neutralny kształt. Za element nieco wczorajszy można by uznać wystający w lewym dole odbiornik podczerwieni, ale w tej kategorii cenowej bym się tego nie czepiał.

Jeżeli chodzi o porty to mamy tutaj 4 porty HDMI, 2 USB czy co ważne wsparcie dla klasycznych analogowych kabli chinch co może być przydatne dla starszych osób często posiadających urządzenia z takimi jeszcze portami.

test Hitachi HAK6150 android TV 7



Testy syntetyczne

W redakcji HDTVPolska pracujemy przy użyciu najlepszych urządzeń – Jeti Specbos 1211 oraz Klein K-10A.
Badana cecha: wynik:
Rozdzielczość i przekątna ekranu 3840×2160, 50″
Typ matrycy LCD (z podświetleniem W-LED) typ. VA
Odświeżanie matrycy (min. 120Hz zalecane do oglądania sportu) 60Hz
Kontrast ANSI, bez wygaszania (więcej – lepiej) 3600:1
Kontrast w filmach (więcej – lepiej)
  • średni: 3 250:1
  • max: 4 300:1
  • min: 2 100:1
Maksymalna jasność po kalibracji SDR: 350 cd/m2 (pełny ekran), HDR: 357 cd/m2 (pełny ekran)
Odbicia od ekranu średnie, ekran satynowy
Błędy barw po kalibracji (mniej – lepiej)
  • średnia dE: 2,0
  • maks. dE: 5,8
Średnia jakość efektu HDR (więcej – lepiej, maks – 10 000cd/m2) 300 cd/m2
Input Lag (ważne dla graczy, mniej – lepiej)
  • 17ms – tryb gra – 1080p60 (konsole)
  • 17ms – tryb gra – 1080p60 + HDR (konsola PS4)
  • 17ms – tryb gra – 4K + HDR (najnowsze wersje konsol Xbox One S, PS4 Pro)
Pełna rozdzielczość koloru PC – 4:4:4 (wyraźne czcionki, po podłączeniu PC) Nie
Obsługa 10 bitowego koloru Tak (w UHD)

Wszystkie testy w redakcji przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.0

Kabel HDMI MagicLink 2.0

Matryca, zalecane ustawienia

Matryca

Telewizor Hitachi HAK6150 zbudowano na 50 calowej matrycy typu VA z 60Hz odświeżaniem, co jest raczej oczywiste w tej półce cenowej, podobnie jak typ podświetlenia – krawędziowe diody W-LED. Jest to niedrogi i trwały komponent, aczkolwiek nie zapewnia tak dużego pokrycia szerokiej palety barw jak rozwiązania droższe. Telewizor ma jednak kilka innych ciekawych rzeczy do zaoferowania, które też kosztują, a mimo to udało się utrzymać przecież cenę na niskim poziomie.

Zalecane ustawienia

Najlepszym fabrycznie trybem jest bez dwóch zdań Kinowy (Movie). Po jego ustawieniu możemy udać się do zaawansowanych ustawień i ustawić je zgodnie z miniaturą załączoną po prawej stronie.

test Hitachi HAK6150 android TV 8



Testy szczegółowe

Wszystkie kalibracje w naszych testach wykonywane są za pomocą oprogramowania Calman firmy Portrait Displays.

Kolory

Profesjonalna kalibracja Hitachi HAK6150

Oddanie barw w Hitachi jest zaskakująco… dobre! Już stan fabryczny wita nas całkiem niskimi błędami, porównywalnymi z wysokimi modelami telewizorów wiodących marek. Odcień bieli obarczony jest niewielkim przekłamaniem, podobnie jak i charakterystyka jasności. To co pozostaje do poprawy to nasycenie barw i jak praktyka pokazuje – po kalibracji udaje się je podnieść do docelowego poziomu. Jeśli mielibyśmy doszukiwać się błędów na skalibrowanym telewizorze Hitachi, to można by do nich zaliczyć ewentualnie mocno nasycone żółcie, które uciekają lekko w stronę barw limonkowych. Podczas seansu nie rzuca się to jednak nazbyt w oczy.

Zamów profesjonalną kalibrację TV (w całej Polsce)
Pamiętajmy, że opis kalibracji tyczy się egzemplarza, który trafił do naszych testów. Egzemplarze takich samych telewizorów różnią się między sobą, więc te nabyte przez czytelników mogą mieć inne błędy odwzorowania barw (mogą być one większe lub mniejsze – nie ma reguły). Z tego powodu nie publikuję ustawień kalibracyjnych, bowiem są one indywidualne dla każdego telewizora i toru wideo. Zachęcam natomiast do poczytania o profesjonalnej kalibracji.

Więcej informacji zaczerpnąć można w: Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora/projektora
o
raz w temacie: Wielki test kalibracji 

Czerń

W Hitachi HAK6150 zastosowano matrycę VA, co pozytywnie odbiło się na czerni telewizora. W związku z tym od razu można przewidzieć, że telewizor fajnie sprawdzi się np. z aplikacją Netflix podczas oglądania filmów czy seriali.

SCENA
(kontrast między białym kołem, a środkiem białego okręgu)
Opis sceny Wynik pomiaru
DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI 2 900:1
CZERŃ OTOCZONA Z KAŻDEJ STRONY DETALAMI, WYMAGAJĄCA SCENA, PORADZĄ Z NIĄ SOBIE JEDYNIE NAJLEPSZE SYSTEMY WYGASZANIA 2 100:1
PAS W FILMIE SĄSIADUJĄCY Z OBRAZEM O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE WYRAŹNIE ODCINA SIĘ OD RAMKI TELEWIZORA 3 700:1
DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI 4 300:1

W klasie LCD wyniki te należą do wysokich. Hitachi nie oferuje w prawdzie dodatkowej funkcji lokalnego wygaszania (nie ta cena), jednak sama matryca ma ma dobrą specyfikę. Dzięki temu seanse filmowe są przyjemnością, szczególnie wieczorową porą.

Jakość efektu HDR

W celu pomiarów jasności HDR, użyjemy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Scena Opis sceny Jasność HDR
hdr1 NAJJAŚNIEJSZA ZE SCEN, WYMAGAJĄCA DLA TELEWIZORA, BLASKI SŁOŃCA OSIĄGAJĄ JASNOŚĆ 2000cd/m2 340 cd/m2
hdr2 SCENA O NISKIEJ JASNOŚCI, GDZIE WYŚWIETLACZ MOŻE POKAZAĆ SWOJĄ MAKSYMALNĄ JASKRAWOŚĆ 290 cd/m2
hdr3 NAJCIEMNIEJSZA ZE SCEN, TELEWIZOR MUSI POKAZAĆ ZARÓWNO JASKRAWĄ BIEL JAK I DOBRĄ CZERŃ 355 cd/m2
hdr4 ZBILANSOWANA SCENA O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, CZĘSTO WYSTĘPUJĄCA W FILMACH 210 cd/m2
hdr5.jpg PLANSZA “L20” NA TAKIEJ WYKONYWANE SĄ TESTY PRZEZ KONSORCJUM UHD ALLIANCE 360 cd/m2

Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):

  • 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
  • 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
  • 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
  • 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
  • 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
  • > 1 500 cd/m2 – pieśń przyszłości, sam czekam na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.

Dolby Vision

Efekty HDR na testowanym telewizorze są z pozoru niskie, jednak biorąc pod uwagę półkę cenową telewizora to na tle konkurencji plasują się ponadprzeciętnie, co stawia Hitachi w bardzo dobrym świetle! Tym bardziej, że wspiera on technologię Dolby Vision dzięki której jest w stanie pokazywać znacznie więcej detali w światłach. Seans w takiej postaci ma już wymierne korzyści, więc korzystając z Netflixa widz będzie uraczony seansem. Podczas kupna telewizora w tak niskich cenach zwracajcie uwagą czy posiada on wsparcie Dolby Vision. Ten format zmienia bardzo wiele w przypadku niskich wartości HDR, które są standardem w tej klasie telewizorów. Format Dolby znacznie poprawia tutaj obraz.

Odwzorowanie ruchu

Hitachi HAK6150 wykorzystuje 60Hz matrycę, więc radzi sobie przede wszystkim w filmach i serialach, natomiast do oglądania dynamicznego sportu jest średni (choć nie można napisać, że zły). W przypadku seansów filmowych zmuszeni jesteśmy do oglądania ich ze źródłową płynnością, a więc delikatnym poszarpywaniem, potęgowanym dodatkowo przez nierówny czas trwania klatek obrazu (tzw. 3:2 pulldown). Telewizor nie posiada bowiem systemu upłynniacza.

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.
Ustawienia Informacje Obraz postrzegany w ruchu
Dowolne Smużenie: 

bardzo duże

Maksymalna jasność: 

350 cd/m2

Powielenie krawędzi: 

brak (krawędzie rozmyte)

Poprawa płynności filmów (24p): 

brak



Granie na konsoli i PC

Wszystkie testy sygnału 4K Ultra HD w grach przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.0

Kabel HDMI MagicLink 2.0

Telewizor posiada dedykowany tryb “Gra”, jednak nie wpływa on na input lag, w przeciwieństwie do funkcji “game mode”, która realizuje to zadanie. Możemy ją włączyć w każdym trybie obrazu, dzięki czemu możemy korzystać z tych samych ustawień do filmów i do gier. Po włączeniu możemy liczyć na krótkie opóźnienie i tym samym bardzo komfortową rozgrywkę. Brakuje może pewnych funkcji HDMI 2.1 typu zmienna częstotliwość odświeżania (VRR), czy automatycznego przełączania w tryb z krótkim lagiem (ALLM), jednak jest to całkowicie zrozumiałe w tej cenie.

test Hitachi HAK6150 android TV 9

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Rodzaj sygnału Opis Ustawienia telewizora Wynik
[GRY] 1080p Lag przy konsolach obecnej generacji (PlayStation 4, Xbox One, Nintendo WiiU) pracujących w rozdzielczości Full HD “Gra” 17 ms
[GRY] 1080p + HDR Lag przy konsoli PlayStation 4, pracującej w rozdzielczości 1080p z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 17 ms
[PC] 4K / 1080p @ 4:4:4 Lag przy natywnej rozdzielczości np. z komputera i chęci uzyskania chromy 4:4:4 (wyraźne kolorowe czcionki)  brak
[GRY] 4K Lag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K bez HDR “Gra” 17 ms
[GRY] 4K + HDR Lag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 17 ms
[FILM] 4K / 1080p + upłynniacz Lag w natywnej rozdzielczości, przy działającym upłynniaczu z interpolacją klatek “Film” 52 ms

W klasycznym trybie “Gra” lag jest niezwykle niski, bo wynosi zaledwie 17 ms. To zapewnia wyniki porównywalne z niektórymi monitorami dedykowanych dla graczy! Tak krótki czas nie ma prawa być zauważony, ani odczuty w jakikolwiek sposób, bo generalnie wszystko co poniżej 30ms traktujemy już jako placebo.

Gigabyte GeForce RTX 2080 TiNasz redakcyjny sprzęt wyposażony jest w kartę GeForce RTX 2080 Ti powered by NVIDIA. Drugi komputer to ASUS GeForce GTX 1080 Ti. Komponenty od firm Nvidia, ASUS, Gigabyte, Intel, HyperX. Gry dostarcza nam m.in Eletronics Arts Polska, Wydawnictwo Techland, Cenega oraz PlayStation Polska i Microsoft Polska.



System Android TV

Telewizor Hitachi wykorzystuje doskonałą platformę Android TV, dzięki czemu możliwości multimedialne telewizora są ogromne. Interfejs “Home” składa się z kart ułożonych w pionie, a każdą z nich możemy wyedytować, czy wręcz usunąć. Wraz z instalacją aplikacji mogą pojawić się nowe karty, tak jak np. karta Netflix. Jeżeli chodzi o dostępność aplikacji streamingowych na testowanym telewizorze to jest ona już w zasadzie kompletna. Znajdziemy tutaj Player, HBO GO, Iple, oraz oczywiście najpopularniejsze aplikacje jak Netflix, czy YouTube. Warto wspomnieć, że w obu serwisach bezproblemowo działał HDR.

Interfejs działa dosyć szybko, jednak trzeba wspomnieć, że aplikacje (np. Netflix) renderowane są w wyraźnie niższej rozdzielczości, niż zazwyczaj na telewizorach. W związku z tym czcionki są trochę rozmyte. Na powyższym zrzucie ekranu widzimy, że w telewizorze zainstalowane jest jedynie 1,5GB pamięci RAM co może także średnio rokować w kwestii sprawności telewizora przy dłuższym użytku. Ale takie to już uroki Androida na tańszych telewizorach. Mimo wszystko jestem za tym aby instalować ten system gdyż w tej cenie powoduje on niesamowity skok pod względem użytkowania względem telewizorów z własnym systemem, który zazwyczaj w takiej cenie jest umieszczany. Chodzi przede wszystkim o dostęp do najpopularniejszych aplikacji.

Telewizor doskonale radzi sobie także z plikami, które będziemy chcieli odtworzyć przez port USB.



Werdykt i wyniki testu

Zalety

  • Platforma Android TV bogata w aplikacje (ponad 4000 aplikacji i gier)
  • Bardzo niski input lag (17ms) – bardzo dobry wybór dla graczy
  • Dość wysoka jasność matrycy w HDR uwzględniając półkę cenową telewizora
  • Obsługa technologii Dolby Vision znacząco podnosząca jakość w Netflix
  • Dobre kontrast i czerń dzięki matrycy VA
  • Bardzo dobre kolory w fabrycznym trybie Film i możliwość dalszej kalibracji
  • Dobre wykonanie telewizora
  • Dość sprawnie działający interfejs
  • Świetnie działający odtwarzacz plików z pendrive lub z dysku twardego
  • YouTube działający w 4K HDR

Wady

  • Słabe kąty widzenia ze względu na matrycę VA
  • Drobne błędy oprogramowania, które producent poprawia poprzez aktualizacje
  • Brak systemu upłynniacza / nie najlepsze oddanie treści 24p

Werdykt

Pierwszy telewizor Hitachi, który mamy okazję wziąć pod lupę w redakcji od lat, wygląda na ciekawą i przede wszystkim bardzo niedrogą propozycję, która powinna cieszyć się powodzeniem. Za niecałe dwa tysiące złotych otrzymamy wyświetlacz z matrycą VA, który oferuje dobrą czerń, oraz technologię Dolby Vision. Daje to dobrą sprawność przy seansach w warunkach kinowych. Telewizor świetnie sprawdzi się więc do serialów z Netflixa, czy dowolnej innej aplikacji streamingowej. Na brak aplikacji polskich i zagranicznych na pewno nie będziemy narzekać, ponieważ telewizor oparto na platformie Android TV, co zapewnia mu bardzo duże możliwości. Gracze będą uraczeni niskim input lagiem 17ms, który pozwoli konkurować w wymagających potyczkach sieciowych. Jeśli mielibyśmy wymienić jakieś słabe strony, to byłoby to pewnie odwzorowanie ruchu. Telewizor nie oferuje żadnego systemu upłynniacza, co raczej jest już standardem w innych telewizorach. Filmy zatem mają lekko skokowy ruch.

Nie wiesz jaki kabel HDMI 4K wybrać? Przeczytaj nasz test

Telewizor Hitachi HAK6150 można zakupić w sieci sklepów EURO RTV AGD:

Hitachi HAK6150 43 cale – 1419 zł

Hitachi HAK6150 50 cali – 1649 zł

Hitachi HAK6150 58 cali – 2369 zł

Hitachi HAK6150 65 cali – 2799 zł

Ceny z dnia: 5.03.2020

Sprzęt do testów dostarczyła firma Hitachi


Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:

Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?


Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj “Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora?” oraz “Test kalibracji”.

Wszystkie kalibracje w naszych testach wykonywane są za pomocą oprogramowania Calman firmy Portrait Displays.

(25414)

3.3 10 głosy
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

2
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Grzegorz
Grzegorz
3 lat temu

Ma ktoś może już doświadczenia z nowszym Hitachi 58hl7200 ?

Roma
Roma
3 lat temu

Gdzie kupić ? Hitachi HAK6150 dlaczego nie ma strony z tv hitachi tylko same elektro narzedzia ?

Marcin
Marcin
3 lat temu
Reply to  Roma

55″ jest jeszcze dostępna w My Center https://najlepsze.tv/gdzie-kupic/hitachi/hitachi-55hak6150-28

Damian
Damian
4 lat temu

Jeśli chodzi o model 43 cale to tez polecacie? I jeżeli chodzi o oglądanie sportu, głównie piłki nożne i ogólnie telewizji np kablowej to najgorzej wypada?

Max
Max
4 lat temu

Czy https://www.displayspecifications.com/en/model/2cfc1cbd błędnie podaje rodzaj matrycy w tym tv?

Piotr
Admin
Reply to  Max

Obecnie na rynku nawet te same modele telewizorów mogą mieć matryce VA lub IPS w zależności od dostępności takowych w fabrykach. Jest wiele takich przypadków w różnych liniach u różnych producentów.

6
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x