Home News Uwaga klienci sieci Vectra: operator w tarapatach! UOKiK wszczął postępowanie za podwyższanie opłat abonentom telewizji!
Uwaga klienci sieci Vectra: operator w tarapatach! UOKiK wszczął postępowanie za podwyższanie opłat abonentom telewizji!

Uwaga klienci sieci Vectra: operator w tarapatach! UOKiK wszczął postępowanie za podwyższanie opłat abonentom telewizji!

510
1

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wystąpił z oficjalnymi zarzutami w kierunku operatora Vectra! Sprawa wiąże się z wprowadzoną przez niego klauzulą pozwalająca na podwyższanie opłat abonentom, mimo iż ci nie mieli takiego zapisu w swoich umowach. Potem rzeczywiście dochodziło do podwyżek. Co grozi operatorowi oferującemu telewizję i internet?

Sieć telewizji kablowej Vectra z zarzutami od UOKiK! Operator bezprawnie podnosił opłaty

UOKiK poinformował o starcie postępowania wszczętego przez prezesa Tomasza Chróstnego. Vectra znalazła się na celowniku urzędu w związku z jednostronną klauzulą, która pojawiła się w odniesieniu do związanych umową abonentów. Na jej mocy sieć chciała zapewnić sobie opcję dowolnego manipulowani opłatami za telewizję i internet, co rzeczywiście miało potem miejsce. Kłopot w tym, że jednocześnie taki zapis nie istniał w indywidualnych umowach klientów. Sprawa jest już badana, a w konsekwencji urząd może nałożyć na Vectrę karę do 10% obrotu, a także nakazać zaniechania praktyki i usunięcia jej skutków.

W oficjalnym komunikacie UOKiK w tej sprawie czytamy:

“Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi działania w zakresie zwalczania zachowań przedsiębiorców dotyczących jednostronnych zmian umów w trakcie ich trwania. Podstawą takich zmian w umowach na czas nieoznaczony jest klauzula modyfikacyjna. Postanowienie to określa jakie warunki umowy oraz w jakich okolicznościach mogą ulec zmianie – np. kiedy może wzrosnąć cena usługi. Jest to bardzo ważna informacja dla konsumentów. Z doświadczeń ekspertów Urzędu i napływających skarg wynika jednak, że nie zawsze zmiany w wykonywanych umowach dokonywane są w oparciu o prawidłową klauzulę modyfikacyjną.

Najnowsze postępowanie Prezesa UOKiK dotyczy jednostronnej zmiany umów przez operatora telewizji kablowej Vectra. Abonenci tej firmy dostali listy informujące ich o jednostronnym dodaniu do ogólnych warunków umowy postanowienia, na podstawie którego Vectra może podnosić wysokość abonamentu raz w roku. Co istotne, dotychczasowe warunki umowne nie przewidywały uprawnienia przedsiębiorcy do wprowadzenia tego rodzaju zapisów. Już na tym etapie Prezes Urzędu wystąpił do operatora z tzw. wezwaniem miękkim, w którym wezwał do wycofania się z dopiero mających wejść w życie zmian, co pozwoliłoby spółce uniknąć postępowania administracyjnego. Vectra jednak zignorowała wystąpienie miękkie.

UOKiK bierze na cel telewizje Polsat i Discovery. Padły oskarżenia o monopol rynkowy. O co chodzi?
Tomasz Chróstny, prezes UOKiK

Następnie, po kilku miesiącach klienci otrzymali informację, że ich abonament miesięczny wzrósł o 5 zł, mimo że pierwotne warunki umowne nie pozwalały na takie działanie operatora. W konsekwencji klienci, którzy nie wypowiedzieli umowy, zostali zmuszeni przez przedsiębiorcę do płacenia rocznie aż 60 zł więcej za usługi telekomunikacyjne.

– W podejmowanych przez nas na rynku interwencjach wielokrotnie wskazywaliśmy, że zmiana istotnych warunków trwającej umowy, a do takich bez wątpienia zalicza się cenę usługi, może nastąpić tylko wówczas, gdy umowa to wyraźnie przewiduje. Temu służą właśnie klauzule modyfikacyjne, dzięki którym konsument zawierając umowę dysponuje informacją w jakich konkretnie sytuacjach może wystąpić modyfikacja warunków świadczonej usługi, w tym jej ceny. Nie można jednak takich postanowień wprowadzać jednostronnie, to jest z pozycji silniejszej strony jaką jest przedsiębiorca – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Postępowanie w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów może zakończyć się nałożeniem kary do 10 proc. obrotu, nakazem zaniechania praktyki i usunięciem jej skutków.

Prezes UOKiK przypomina, że przedsiębiorcy nie mogą dowolnie zmieniać zawartych umów. W przypadku umów zawartych na czas nieoznaczony każda zmiana powinna być dokonana w oparciu o prawidłową klauzulę modyfikacyjną, która precyzuje jaki warunek umowy i w jakich okolicznościach może się zmienić. Dzięki temu konsument może zweryfikować, czy wystąpiły powody dające możliwość wprowadzania przez przedsiębiorcę jednostronnych zmian.

Prezes Urzędu podkreślał to już wielokrotnie w wydawanych decyzjach względem przedsiębiorców z sektora telekomunikacyjnego. Nieprawidłowo wprowadzane zmiany w umowach kwestionowane były także w branży finansowej, ubezpieczeniowej czy e-płatności.”

magicLinks_2_1

Źródło: https://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=17996


Przeczytaj więcej na temat telewizji:

(510)

0 0 głos
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
kuba
kuba
2 lat temu

i dobrze, trzeba walczyc z takim dziadostwem. Kare zaplaca sie naucza

1
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x