Home News Kiedy nastąpi koniec telewizji naziemnej? Jest wspólne stanowisko Unii Europejskiej
Kiedy nastąpi koniec telewizji naziemnej? Jest wspólne stanowisko Unii Europejskiej

Kiedy nastąpi koniec telewizji naziemnej? Jest wspólne stanowisko Unii Europejskiej

217
0

W listopadzie i grudniu w Dubaju odbędzie się dyskusja na temat przyszłości telewizji naziemnej, a konkretnie wykorzystywanego przez nią obecnie pasma UHF. Unia Europejska ma w tej sprawie spójne stanowisko, które zaprezentuje na konferencji. Czy jesteśmy już blisko końca telewizji naziemnej?

Telewizja naziemna zbliża się do swojego końca? Unia Europejska przeciwko przekazaniu pasma UHF telekomom

Sygnał naziemny dla wielu konsumentów treści wideo jest już źródłem niemal archaicznym. Streaming stopniowo przejmuje uwagę widzów, choć na przykład w Polsce szeroka grupa osób – głównie starszych – nadal na co dzień odbiera sygnał naziemny. Pod koniec roku w Dubaju odbędzie się konferencja WRC-23, podczas której podjęte mają zostać ważne decyzje dotyczące naziemnej telewizji cyfrowej na świecie i w Europie. Od dawna głośno mówi się, że wykorzystywane na potrzeby dystrybucji sygnału naziemnego pasmo UHF ma zostać przekazane operatorom sieci telekomunikacyjnych. Ma to mieć na celu dalszy rozwój sieci 5G i kolejnych generacji tej technologii. Wcześniej polski rząd przedstawił swoje stanowisko w tej sprawie, a teraz ujawniła je także Unia Europejska.

Wspólne ustalenia państw członkowskich UE jest takie, że pasmo UHF powinno być nadal przeznaczone w głównej mierze na potrzeby naziemnej telewizji cyfrowej. Nie wyklucza to zastosowań telekomunikacyjnych, ale tylko w przypadku, jeśli dane częstotliwości pozostaną niewykorzystane przez TV naziemną.

naziemna telewizja cyfrowa jak odbierać do kiedy 2023 uhf

Co może się zmienić w Dubaju? Jeśli podpisane tam zostanie porozumienie w sprawie zajęcia pasma UHF przez telekomy, to w praktyce telewizja naziemna – także w Polsce – straci sporo miejsca na lokowanie kanałów linearnych. Nie stanie się to od razu, ponieważ taka decyzja miałaby swoje konsekwencje dopiero po 2030 roku. Polska strona oficjalnie opowiedziała się za tym, by nie zmieniać obowiązujących dotychczas postanowień, a do dyskusji o paśmie UHF wrócić dopiero w 2031 roku.

Podobne stanowisko zaprezentowała Europejska Unia Nadawców, która pasmo UHF (w zakresie 470-694 MhZ) widzi w sektorze telewizji naziemnej nawet do 2040 roku. Jeśli więc mówimy o końcu telewizji naziemnej, to do tego momentu jeszcze bardzo, bardzo długa droga. Na razie mowa jedynie o skrawku dostępnych częstotliwości.

Czy pasmo UHF ostatecznie przejdzie pod kontrolę operatorów sieci telekomunikacyjnych w okolicach 2030 roku? Przekonamy się za kilka tygodni w trakcie konferencji WRC-23.

kanały tv telewizja za darmo na tv telewizorze online jak odbierać oglądać google live channels

Źródło: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/jak-odbierac-naziemna-telewizja-cyfrowa-uhf-dvb-t2


Telewizja i kanały – przeczytaj więcej:

(217)

0 0 głos
Article Rating
Andrzej Tuchalski W redakcji odpowiada za treści związane z naziemną telewizją cyfrową, satelitarną oraz kablową. Prywatnie wielki miłośnik kotów oraz pływania.
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x