Home News Telewizja naziemna: wszystkie kanały w jakości HD, ale później! Nowy termin
Telewizja naziemna: wszystkie kanały w jakości HD, ale później! Nowy termin

Telewizja naziemna: wszystkie kanały w jakości HD, ale później! Nowy termin

3.77K
0

Przedłuża się istotna zmiana w telewizji naziemnej w Hiszpanii. Wcześniej postanowiono, że do końca 2023 roku wszystkie nadawane za darmo kanały będą dostępne w rozdzielczości HD. Teraz tamtejszy rząd zadecydował o przedłużeniu terminu – nadawcy mają więcej czasu. Kiedy widzowie w Hiszpanii będą mogli odbierać kanały w wyższej jakości i jak ich sytuacja ma się do polskich realiów?

Telewizja naziemna w Hiszpanii – od 2024 roku wszystkie kanały w HD

W Hiszpanii nadal trwa proces ważnej transformacji w telewizji naziemnej. Na początek 2023 roku wyznaczono tam nadawcom termin, w którym muszą oni przejść na jakość HD. W ten sposób chciano wyeliminować z naziemnego przekazu stacje w standardowej rozdzielczości. Do zmian póki co jednak jeszcze nie dojdzie – a przynajmniej nie w całości. Hiszpański rząd dał nadawcom więcej czasu – nowy termin to 14 lutego 2024 roku.

7 kanałów CANAL+ dodanych do oferty dużego operatora kablowego! Co i gdzie można oglądać?
Telewizja naziemna w Hiszpanii przechodzi transformację

W Hiszpanii nie brakuje kanałów HD, a nawet 4K, ale powszechną praktyką jest oferowanie stacji również w SD. Niektórzy nadawcy posiadają w swoim naziemnym portfolio tylko takie pozycje. 1 stycznia 2023 roku miało to zostać ukrócone, ale hiszpański rząd postanowił przesunąć ten termin o przeszło rok. Powody? Wymieniono między innymi pandemię, wojnę, którą Rosja wywołała na Ukrainie, a także inflację. Za tym idą oczywiście kłopoty widzów z wymianą sprzętów na nowsze, pozwalające im na odbiór kanałów HD i standardzie DVB-T2.

W Polsce sytuacja jeszcze niedawno wyglądała podobnie. W czerwcu ubiegłego roku telewizja naziemna ostatecznie przeszła jednak na DVB-T2, a odbiorcy masowo wymieniali telewizory i dekodery na kompatybilne z tym formatem. Nadal jednak można u nas znaleźć kanały nadające w niższej jakości – jak wylicza serwis Wirtualnemedia.pl, są to TVP Historia, Nowa TV, WP, Zoom TV, Metro. Do końca 2023 roku na nowy standard ma przejść ogólnopolski MUX-3, natomiast jeśli chodzi o lokalne multipleksy, to ta decyzja pozostaje w gestii ich operatorów.

Odbiorcy telewizji naziemnej w dużym polskim mieście stracili sygnał! Kanały zniknęły - gdzie?

Źródło: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/jak-odbierac-hiszpania-hd-sd-dvb-t2-naziemna-telewizja-cyfrowa


Telewizja i kanały – przeczytaj więcej:

(3770)

1 1 głos
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x