Home News Telewizja naziemna: masz problem z odbiorem kanałów? Będzie lepszy zasięg! Kiedy?
Telewizja naziemna: masz problem z odbiorem kanałów? Będzie lepszy zasięg! Kiedy?

Telewizja naziemna: masz problem z odbiorem kanałów? Będzie lepszy zasięg! Kiedy?

1.21K
0

W lutym Telewizja Polska na dobre przejmie nowy ogólnopolski MUX-6, który póki co nadaje jeszcze w trybie testowym. Ten multipleks nie pokrywa jednak zasięgiem całego terytorium kraju, przez co widzowie mają kłopot z oglądaniem dołączanych tam kanałów. Wkrótce synał może się jednak poprawić! Będzie łatwiej odbierać kanały TVP?

Naziemna telewizja cyfrowaMUX-6 zwiększy zasięg? Są tam kanały TVP – jak odbierać?

Ostatnimi czasy coraz głośniej jest o MUX-6. To nowy ogólnopolski multipleks DVB-T2, który w lutym bieżącego roku zostanie w pełni obsadzony kanałami należącymi do Telewizji Polskiej. Działa już od dłuższego czasu w trybie testowym, a niedawno trafiły tam z MUX-8 kolejne dwie stacje: TVP Kultura HD i TVP Kobieta. Aktualnie na MUX-6 ulokowane są:

  • TVP Nauka, TVP Kultura, TVP Kobieta, TVP World, TVP Polonia i TVP Rozrywka

Powstaną trzy nowe kanały TVP. Pierwszy z nich już w marcu trafi do oferty telewizji naziemnej!

Kłopot w tym, że MUX-6 nie pokrywa zasięgiem całej Polski – w momencie publikacji tego wpisu pokrycie wynosi 90% populacji, natomiast przykładowo MUX-8 dociera do 97% obywateli. Na tle pozostałych multipleksów naziemnych, MUX-6 wypada pod tym względem zdecydowanie najsłabiej. Co więcej, przenoszone z MUX-8 stacje nadawały stamtąd dotychczas w standardzie DVB-T. To oznacza, że niektórzy, pozbawieni wciąż odbiorników wspierających ten format widzowie nie mogą ich oglądać.

Czy w lutym, po “oficjalnym” uruchomieniu MUX-6, będzie można liczyć na poprawę sytuacji? Jak dowiedział się serwis Wirtualnemedia.pl, zwiększenie mocy istniejących nadajników może nastąpić wiosną bieżącego roku. Ponadto mogą powstać kolejne, a co za tym idzie zasięg może wzrosnąć. Centrum Informacji TVP przekazało, że dokładne parametry nadawania MUX-6 “będą znane po zawarciu odpowiednich umów i uruchomieniu emisji programów”.

MUX-6 nie pokrywa zasięgiem całego kraju. Wkrótce się to zmieni?

TVP zarezerwowało MUX-6 na okres 10 lat począwszy od 1 lutego 2023 roku. W tym czasie nie pojawią się tam stacje innych nadawców.

Źródło: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/jak-odbierac-mux-6-tvp-dokument-tvp-kobieta-tvp-nauka-tvp-kultura-tvp-world-tvp-polonia-tvp-rozrywka-parametry-odbioru-siatka-nadajnikow


Telewizja i kanały – przeczytaj więcej:

(1210)

0 0 głos
Article Rating
Andrzej Tuchalski W redakcji odpowiada za treści związane z naziemną telewizją cyfrową, satelitarną oraz kablową. Prywatnie wielki miłośnik kotów oraz pływania.
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x