Home Testy Telewizory LCD TCL TCL X10 MiniLED QLED | TEST | Nowa konkurencja dla OLED TV? Pierwszy telewizor w technologii MiniLED debiutuje w Polsce
TCL X10 MiniLED QLED | TEST | Nowa konkurencja dla OLED TV? Pierwszy telewizor w technologii MiniLED debiutuje w Polsce

TCL X10 MiniLED QLED | TEST | Nowa konkurencja dla OLED TV? Pierwszy telewizor w technologii MiniLED debiutuje w Polsce

69.32K
21

Testy szczegółowe TCL X10 MiniLED

Jak w takim razie pod względem obrazu radzi sobie topowy telewizor od TCL?

Kolory

Profesjonalna kalibracja TCL X10

Oddanie barw w TCL X10 jest całkiem dobre już fabrycznie. Procedury kontrolne producenta na taśmie produkcyjnej są rozbudowane i dotyczą każdej matrycy z osobna. Niemniej pozostaje nadal miejsce na poprawę i to w wymiernej dla widza skali. Na testowym egzemplarzu biel okazała się nieco za ciepła, w związku z tym zdominowana przez kolor żółty. Zdjęcie żółtawego odcienia daje przyjemny efekt w postaci ożywienia obrazu. Fabrycznie detale w czerniach były też trochę zbyt mało widoczne. Nie było problemu z wykluczeniem i tego mankamentu.

Test TCL X10 QLED MiniLED 9

Zamów profesjonalną kalibrację TV (w całej Polsce)
Pamiętajmy, że opis kalibracji tyczy się egzemplarza, który trafił do naszych testów. Egzemplarze takich samych telewizorów różnią się między sobą, więc te nabyte przez czytelników mogą mieć inne błędy odwzorowania barw (mogą być one większe lub mniejsze – nie ma reguły). Z tego powodu nie publikuję ustawień kalibracyjnych, bowiem są one indywidualne dla każdego telewizora i toru wideo. Zachęcam natomiast do poczytania o profesjonalnej kalibracji.

Więcej informacji zaczerpnąć można w: Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora/projektora
o
raz w temacie: Wielki test kalibracji 

Czerń i kontrast

W temacie czerni i kontrastu TCL X10 ma najwięcej do powiedzenia. Podświetlenie mini led zaprojektowane zostało tak, by zmaksymalizować ilość niezależnych stref wygaszania. Jest ich aż 768! To rekordowy jak dotychczas wynik, który przebić mógł tylko Sony ZD9 w wersji 100″. To był jednak mocno niecodzienny telewizor, o zaporowej cenie (około 300 000zł!) podczas gdy TCL X10 jest telewizorem dla zwykłego śmiertelnika.

TCL Chiny relacja fabryka 2019

SCENA
(kontrast między białym kołem, a środkiem białego okręgu)
Opis sceny Wynik pomiaru
DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI 5 300 000:1
CZERŃ OTOCZONA Z KAŻDEJ STRONY DETALAMI, WYMAGAJĄCA SCENA, PORADZĄ Z NIĄ SOBIE JEDYNIE NAJLEPSZE SYSTEMY WYGASZANIA 630 000:1
PAS W FILMIE SĄSIADUJĄCY Z OBRAZEM O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE WYRAŹNIE ODCINA SIĘ OD RAMKI TELEWIZORA 62 500:1
DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI 8 700 000:1

Ogromny kontrast dostarczany przez matrycę telewizora jest faktem i siedząc na wprost trudno odróżnić go od OLEDa! Telewizor X10, radzi sobie nawet z bardzo wymagającymi scenami, gdzie połacie czerni otoczone są przez jaskrawy obraz. To wszystko dzięki dużej ilości stref i dopracowanemu algorytmowi lokalnego wygaszania. Dobrą cechą telewizora jest też minimalny efekt halo, ponieważ podświetlenie nie wygasza się do całkowitego zera. W każdej sytuacji podtrzymana jest jakaś minimalna luminancja czerni, nawet rzędu 0,0002 cd/m2, a to daje znacznie płynniejsze przejście.

TCL’a X10 (środkowy ekran) mieliśmy okazję skonfrontować z dwoma innymi wyświetlaczami – z OLED’em, oraz z flagowym telewizorem koreańskiego producenta, który również posiada bezpośrednie podświetlenie ze strefowym wygaszaniem. W stosunku do ekranu OLED, różnica w czerni była praktycznie pomijalna, o ile siedzieliśmy bezpośrednio na wprost telewizora. W stosunku do alternatywnego ekranu LCD, widać było postęp w wierności barw. Na konkurencyjnym ekranie postać Toma Cruise’a była wyraźnie “spłaszczona” i przyciemniona.

Podobnie w tej scenie widać było znaczącą przewagę X10 nad koreańskim telewizorem. Wszystkie źródła światła były wyraźnie odseparowane od siebie i obraz nie był sztucznie przyciemniony, czego nie można było powiedzieć o telewizorze po lewo. OLED wypadał też świetnie, co jest oczywiste, natomiast TCL X10 prawie w ogóle mu nie ustępował (o ile nie usiedliśmy pod nawet minimalnym kątem).

Jakość efektu HDR

W celu pomiarów jasności HDR, użyjemy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Scena Opis sceny Jasność HDR
hdr1 NAJJAŚNIEJSZA ZE SCEN, WYMAGAJĄCA DLA TELEWIZORA, BLASKI SŁOŃCA OSIĄGAJĄ JASNOŚĆ 2000cd/m2 750 cd/m2
hdr2 SCENA O NISKIEJ JASNOŚCI, GDZIE WYŚWIETLACZ MOŻE POKAZAĆ SWOJĄ MAKSYMALNĄ JASKRAWOŚĆ 870 cd/m2
hdr3 NAJCIEMNIEJSZA ZE SCEN, TELEWIZOR MUSI POKAZAĆ ZARÓWNO JASKRAWĄ BIEL JAK I DOBRĄ CZERŃ 785 cd/m2
hdr4 ZBILANSOWANA SCENA O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, CZĘSTO WYSTĘPUJĄCA W FILMACH 1 070 cd/m2
hdr5.jpg PLANSZA “L20” NA TAKIEJ WYKONYWANE SĄ TESTY PRZEZ KONSORCJUM UHD ALLIANCE 1500 cd/m2

Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):

  • 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
  • 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
  • 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
  • 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
  • 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
  • > 1 500 cd/m2 – pieśń przyszłości, sam czekam na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.

Efekty HDR są, jak widać czarno na białym, bardzo wysokie. Średnia jasności to prawie 900 nitów, co stawia telewizor w TOP 5 najlepszych ekranów na 2019/2020 rok! Można by spierać się, że wybrane telewizory OLED zapewniają podobną średnią efektów i to fakt, jednak nie mają aż takiej bogatej palety kolorów (colour volume) przy wysokich jaskrawościach i w niektórych scenach z filmów (np. Batman vs Superman) dało się to zauważyć. TCL świecił jaskrawo i w bielach i w nasyconych barwach z czym OLED czasami sobie nie do końca radził, choć były też sceny, gdzie technologia organiczna prezentowała przewagę. Konkurencyjny telewizor LCD z reguły nie miał podejścia do TCL X10. To naprawdę wysoki poziom!

Warto także wspomnieć, że X10 wspiera technologię Dolby Vision dzięki której jest w stanie pokazywać jeszcze więcej detali w światłach. Zysk z Dolby nie jest jednak tak ogromny jak w tańszych telewizorach, ponieważ wysoka jaskrawość matrycy zapewnia rewelacyjną sprawność nawet przy HDR10.

Odwzorowanie ruchu

TCL X10 jest jednym z nielicznych telewizorów tej marki wyposażonych w 120Hz matrycę. Dzięki niej świetnie radzi sobie z odwzorowywaniem dynamicznych treści sportowych, a nie tylko filmowych z niskim klatkażem (24p). Stopień ingerencji możemy regulować w 10 krokach, co jest tożsame z najlepszymi telewizorami innych marek.

Dostępna jest także specjalna funkcja “LED motion clear”, która dodatkowo zwiększa wyrazistość ruchu kosztem około 40% jasności telewizora.

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Ustawienia upłynniacza Informacje Obraz postrzegany w ruchu
Blur reduction: 0 Smużenie: 

bardzo duże

Maksymalna jasność: 

600 cd/m2

Powielenie krawędzi: 

brak (krawędzie rozmyte)

Poprawa płynności filmów (24p): 

brak

Blur reduction: 10 Smużenie: duże

Maksymalna jasność:

600 cd/m2

 

Powielenie krawędzi: 

brak (krawędzie rozmyte)

Poprawa płynności filmów (24p): 

Płynnie regulowana suwakiem – każdy znajdzie coś dla siebie

Blur reduction: 10

LED Motion Clear: On

Smużenie: 

brak

Maksymalna jasność: 

370 cd/m2

Powielenie krawędzi: 

brak (minimalne halo)

Poprawa płynności filmów (24p): 

Płynnie regulowana suwakiem – każdy znajdzie coś dla siebie

(69316)

4.3 4 głosy
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

91
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

21 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Dan
Dan
4 lat temu

Pierwszy i ostatni MiniLED. TCL stawia na fabryki QD-OLED – ciekawe dlaczego?

IREK
IREK
4 lat temu

Kąty gorsze jak w matrycy VA ???
Czyli jest to telewizor dla singla 🙂 i to całkiem bogatego. Jak będę chciał oglądać z innymi domownikami lub znajomymi to dokupię sobie jeszcze kilka sztuk :-). No chyba, że dla kogoś na kwarantannie w odosobnieniu.
Ja potraktuję to jako ciekawostka i zajawka a nie jako upatrzony cel zakupu.
12,5koła za podświetlanie strefowe sterowane zaawansowanym algorytmem. To chyba raczej rewitalizacja ale przemijającego.

Jurek
Jurek
4 lat temu

“Jest ich aż 768! To rekordowy jak dotychczas wynik, który przebić mógł tylko Sony ZD9 w wersji 100″
A kto widział i gdzie 100” Sony ZG-9?
 

Artur
Artur
4 lat temu

Ktoś wie ,czy X10 będzie w 75 calach ?

Robert
Robert
4 lat temu

ROFL z ceną to ostro pojechali a miało być tak tanio,,, za te piniundze to się słabo kalkuluje (januszowe to jakiś obowiązek?), bliżej 8.5 to już byłoby uczciwiej bo przecież z OLEDem to trzeba walczyć ceną. Nie wspominacie nic o pracy lokalnego przy dynamicznych scenach przy obrazie mix ciemne/jasne, na niedostatki wskazywano w testach robionych na świecie gdzie TV był dostępny wcześniej.

wery
wery
4 lat temu
Reply to  Robert

waga 37,5 kg, pobór energii 216W

dominik
dominik
4 lat temu

Ale referencji nie dostał. Jest mowa o kątach jako wadzie (bardzo poważnej jak dla mnie, moje sony na VA wkurza mnie tym bardzo), a nie ma o tym mowy w samym teście, brak też jakichkolwiek pomiarów, nawet naocznych opinii dla konkretnych kątów. Nie ma też mowy o chorej cenie, ale zobaczymy jak będzie z czasem w stosunku do CX czy nawet C9.

Darek
Darek
4 lat temu

Fajny telewizor, tylko cena trochę mało fajna. Nawet jak ktoś ma budżet 6000 zł to już dołoży ten tysiąc i kupi 65 oleda. Krótko mówiąc nie wróżę sukcesu temu modelowi, nie z tą ceną. Tym samym nie sądzę żeby to była realna konkurencja dla oleda na tą chwilę. Zważywszy jeszcze na fakt iż po uruchomieniu nowej fabryki paneli oled w Chinach, ceny tych telewizorów powinny znacząca spaść.

Adrian
Adrian
4 lat temu
Reply to  Darek

Przecież to jest nowość, i to z wysokiej półki, premium praktycznie, ile ma kosztować? Kosztuje mniej niż OLED-y w momencie premiery. Jeśli MicroLedy się nie przyjmą, to MiniLed może być super alternatywą dla OLED-ów. Powinien się też sprawdzić jako zamiennik monitora, bo z OLED-ami to może być różnie, jak wiadomo. Co na to Samsung? Zrezygnował z MicroLed na rzecz QD-Oled?
Ciekawie będzie, jak będę stał przed zakupem TV, najwcześniej w 2022 roku. Może do tego czasu pojawi się coś idealnego.

Darek
Darek
4 lat temu
Reply to  Adrian

Adrian taki OLED65B9 w momencie premiery kosztował ok. 9000 zł, teraz kosztuje ok 7000 zł. Więc do ceny 12500 zł jest mu jeszcze daleko. Ok jest to produkt premium, można powiedzieć z dodatkowym soundbarem, czyli dodatkowo jakieś 1500 zł (bo tyle trzeba dać coś sensownego), więc zakładając górną granicę, czyli cenę od wejścia na rynek, wychodzi 10500zł. Można mieć nadzieję że ceny miniledów będą malały, bo też myślę wymienić sprzęt za 2 lata.

Adrian
Adrian
4 lat temu
Reply to  Darek

Myślałem akurat o C9, który kosztował w granicach bodajże 14 000 – 15 000 zł. Na premierę B9 w granicach 10 500 zł – 11 000 zł. Tego TLC można już wyrwać za 11 000 zł, nie ma tragedii. Abstrahując od cen, ciekawa technologia.

Miszek
3 lat temu
Reply to  Darek

Tak, dlatego LCD powyżej 10k sprzedają się równie dobrze, a firmy wcale nie mają LCD wyżej w swojej ofercie niż OLEDy :v

JanKa
JanKa
4 lat temu
Reply to  Adrian

….. TV który miał “wysadzić z tronu” OLED-a jest od niego sporo droższy ??? …. no to powiedz jak on ma to zrobić jak nie ceną ??? …. a ponoć ma jeszcze wady. No to nie rozumiem tej filozofii 🙂 ))

Adrian
Adrian
4 lat temu
Reply to  JanKa

Który TV nie ma wad? OLED jest pewnie najbliżej ideału, ale jak ktoś jest zapalonym graczem, i chciałby używać TV również jako monitor, to chyba tak średnio.

Simon
Simon
4 lat temu
Reply to  Adrian

Nie miniled nie bedzie alternatywą dla oleda tylko dobrą konkurencją.Jest to ulepszenie qleda.
Moj 65q9fn też tyle kosztował pod koniec roku 2018 kupiłem go za 8500zł.
Jak dla mnie nadal jest najlepszym tv bo jestem graczem choć za parę lat jak oled będzie całkowicie bezpieczne te nowe samsungi i hdr na poziomie do 2000nit to ok.Jakoś nie widzi mi sie przeskok z 2000 nit na 700nit.Tylko z powodu czerni.

Fisher
Fisher
4 lat temu
Reply to  Simon

Kolejny KŁAMCZUSZEK!!! 2000 w HDR nieźle mnie ROZBAWIŁEŚ Nawet na planszy testowej L20 nie ma takiej WARTOŚCI!!!!!

Adrian
Adrian
4 lat temu

Może i 12 500 zł to niemało, ale to przecież nowość. Jeśli się nie mylę, to nowe wersje OLED-ów tej samej wielkości kosztują jeszcze więcej.

JanKa
JanKa
4 lat temu

“Cena: 12 500 zł” ……. 🙂 )) no no pojechali ostro po bandzie, wręcz jestem pod wrażeniem ….. CENY i sądzę, że nie wróży ona wysokich wyników sprzedaży. Uważam, że jest to raczej ciekawostka technologiczna niż produkt konsumencki ……. ale może kiedyś takim się stanie 🙂 ))

Miszek
3 lat temu
Reply to  JanKa

12500 na premierę to bardzo dobra cena.
Nie wiesz o jakim segmencie tutaj mowa, więc sprawdź sobie ceny 60-65 cali prawie topowych modeli konkurencji sprzed 2-4 lat. 15k to było takie minimum, a kończyło się na 28k.

Marcin
Marcin
4 lat temu

Ile to testowane TV ma cali?
Jeśli 65″ za 12,5 k to chyba dużo…?
Ale może się mylę…
Pozdrawiam

Michał
Michał
4 lat temu

Wow

21
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x