Home Testy Telewizory LCD TCL TCL X10 MiniLED QLED | TEST | Nowa konkurencja dla OLED TV? Pierwszy telewizor w technologii MiniLED debiutuje w Polsce
TCL X10 MiniLED QLED | TEST | Nowa konkurencja dla OLED TV? Pierwszy telewizor w technologii MiniLED debiutuje w Polsce

TCL X10 MiniLED QLED | TEST | Nowa konkurencja dla OLED TV? Pierwszy telewizor w technologii MiniLED debiutuje w Polsce

48.75K
18

Firmę TCL, znamy przede wszystkim z przyzwoitych telewizorów reprezentujących segment średni. W tym roku na naszym portalu gościł między innymi model EC78, który cieszy się powodzeniem wśród nabywców z nieco mniej zasobnym portfelem w okolicach 2700 zł. To jednak nie koniec nowinek a najciekawsza dopiero przed nami – jest nią flagowy model X10, który z założenia ma konkurować z najwyższymi modelami innych producentów. Jego sprawność pochodzić ma ze specjalnie zaprojektowanego systemu podświetlenia MiniLED, które jest zaawansowaną formą podświetlenia direct LED z lokalnym wygaszaniem. Czy model ten będzie ostatnim słowem producenta na ten rok jeżeli chodzi o jego najbardziej zaawansowane modele? Tego nie wiemy ale wiemy na pewno to, że X10 jest kolejnym etapem w rozwoju wszystkich telewizorów LCD dostępnych na rynku i bardzo ciekawą alternatywą dla telewizorów wykonanych w technologii OLED pod względem odwzorowania czerni i kontrastu. Na kolejny podstronach testu dowiecie się m.in wszystkiego na temat wyników dotyczących pomiarów czerni, kontrastu, kolorów czy HDR oraz jak gra się na tak nowoczesnym telewizorze. Ale zacznijmy od tego co to w ogóle jest technologia MiniLED?

Test TCL X10 QLED MiniLED 1

Test TCL X10 QLED MiniLED fabryka TCL Polska 4
Na szczegółowe i fachowe testy przyjechaliśmy specjalnie do fabryki TCL

Wszystkie testy w redakcji przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.0

Kabel HDMI MagicLink 2.0Advertisement

O co chodzi z technologią LCD MiniLED?

Podświetlenie MiniLED to rozwinięcie technologii konwencjonalnego LED-owego podświetlenia z lokalnym wygaszaniem. Przypomnijmy jak zbudowany jest ekran LCD:

Technologia “MiniLED” dotyczy najniższej warstwy na powyższym diagramie – elementu, który powoduje, że matryca otrzymuje światło. Nie jest to więc nowy typ matrycy jako takiej. Telewizory bazować mogą na klasycznych panelach typu IPS lub VA. Używać mogą też znanych już warstw poszerzających kąty widzenia, czy kwantowych kropek. W przypadku tych ostatnich do nazwy moglibyśmy dodać także słowo “QLED”. Z racji, że model X10 je wykorzystuje, można by śmiało opisać ten telewizor jako “LCD MiniLED QLED”.

Test TCL X10 QLED MiniLED fabryka TCL Polska 6
TCL LCD MiniLED QLED – 65 calowy model X10

Dlaczego odpowiednie podświetlenie jest ważne? Otóż dzięki zaawansowanej technologi może się ono wygaszać na danych obszarach niezależnie. Dzięki temu, możliwe jest osiągnięcie dużo głębszych czerni porównywalnych z telewizorami typu OLED. Pamiętajmy, że sama matryca LCD jest dosyć ułomna w blokowaniu światła. Panele typu VA mogą zaoferować kontrast rzędu 2500 – 6000:1, zaś IPS około 1000 – 1500:1. Z tego względu porównując klasyczny ekran LCD z telewizorem OLED, różnica w czerni jest miażdżąca na korzyść tego drugiego. Zmniejszanie ilości światła już w warstwie podświetlenia pozwala znacząco poprawić tę sytuację. Ponadto dzięki temu rozwiązaniu, możemy liczyć także na bardzo wysoką jasność (która sięga rzędu 1500 nitów w trybie HDR).

Test TCL X10 QLED MiniLED fabryka TCL Polska 1

MiniLED – korzyści

Ogromny kontrast dostarczany dzięki technologi podświetlenie MiniLED jest faktem. Siedząc na wprost telewizora wykorzystującego tę technologię – TCL X10 trudno odróżnić go od OLEDa! Telewizor radzi sobie nawet z bardzo wymagającymi scenami, gdzie połacie czerni otoczone są przez jaskrawy obraz. To wszystko dzięki dużej ilości stref i dopracowanemu algorytmowi lokalnego wygaszania. Dobrą cechą telewizora jest też minimalny efekt halo, ponieważ podświetlenie nie wygasza się do całkowitego zera. W każdej sytuacji podtrzymana jest jakaś minimalna luminancja czerni, nawet rzędu 0,0002 cd/m2, a to daje znacznie płynniejsze przejście. To akurat wynika z odpowiednio zaprogramowanego algorytmu. Jak wiemy z testów ilość diod jest kluczowa, ale bardzo ważny jest też sposób ich sterowania.

Test TCL X10 QLED MiniLED fabryka TCL Polska 7
MiniLED TV (lewo) kontra OLED TV (prawo)

Test TCL X10 QLED MiniLED fabryka TCL Polska 2

TCL – nowa generacja QLED MiniLED

W obecnej generacji telewizorów TCL ilość diod MiniLED jest bardzo duża, jak widzimy na powyższym slajdzie. Producent już teraz zapowiada dalsze ich zwiększenie, które jest kluczowe dla dalszej poprawy jakości i uzyskiwania wyższych parametrów. Sposobem na to ma być wykonanie diod podświetlających ekran w technologii TFT znanej z budowy pikseli w matrycy LCD. Najbardziej obrazowo można to wytłumaczyć jako próbę stworzenia osobnej matrycy z diod LED, która ma podświetlać panel LCD. Dzięki temu umieszczenie i wysterowanie znacznie większej ilości stref powinno być nieporównywalnie łatwiejsze.

Test TCL X10 QLED MiniLED fabryka TCL Polska 3

Jak widzimy plany są bardzo ambitne – już za rok powinniśmy zobaczyć prototyp telewizora z aż 3840 strefami wygaszania. W świetle tego jak dobrze radzi sobie obecny model, posiadają ich 5 razy mniej, może być to faktycznie killer innych ekranów. Oczywiście jeśli spełni się równie dobrze na innych płaszczyznach. Jak bowiem opisaliśmy w artykule – technologia LCD MiniLED to tylko sposób budowy podświetlenia. Od doboru innych komponentów, z których najważniejsza jest sama matryca LCD, zależy teraz, czy będzie to ekran 60, 120, czy też może 240Hz, a także czy będzie miał dobre kąty widzenia, odwzorowanie barw, oraz jaką będzie miał rozdzielczość. Dodatkowa sprawą jest też sprawność i możliwości systemu multimedialnego tak zaawansowanego ekranu.

Po tym dłuższym wstępie, przejdźmy do szczegółowych testów i pomiarów nowego X10 na kolejnych podstronach tego testu.

Czytelniku. Jako jedyni w kraju sprawdzamy osobiście opisywane telewizory pod względem posiadanych parametrów za pomocą specjalistycznego sprzętu pomiarowego o wartości ponad 100 000 zł:

Masz więc pewność, że czytasz o produkcie czy promocji, która nie jest przepisana z ulotki lub z innej strony w sieci bez jej faktycznego sprawdzenia

Test TCL X10 QLED MiniLED
W redakcji HDTVPolska pracujemy przy użyciu najlepszych urządzeń – Jeti Specbos 1211 oraz Klein K-10A.

Wszystkie testy w redakcji przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.0

Kabel HDMI MagicLink 2.0Media Expert zaślepka
Advertisement

(48752)

0 0 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

91
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

18 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Michał
Michał
5 miesięcy temu

Wow

Marcin
Marcin
5 miesięcy temu

Ile to testowane TV ma cali?
Jeśli 65″ za 12,5 k to chyba dużo…?
Ale może się mylę…
Pozdrawiam

JanKa
JanKa
5 miesięcy temu

“Cena: 12 500 zł” ……. 🙂 )) no no pojechali ostro po bandzie, wręcz jestem pod wrażeniem ….. CENY i sądzę, że nie wróży ona wysokich wyników sprzedaży. Uważam, że jest to raczej ciekawostka technologiczna niż produkt konsumencki ……. ale może kiedyś takim się stanie 🙂 ))

Adrian
Adrian
5 miesięcy temu

Może i 12 500 zł to niemało, ale to przecież nowość. Jeśli się nie mylę, to nowe wersje OLED-ów tej samej wielkości kosztują jeszcze więcej.

Darek
Darek
5 miesięcy temu

Fajny telewizor, tylko cena trochę mało fajna. Nawet jak ktoś ma budżet 6000 zł to już dołoży ten tysiąc i kupi 65 oleda. Krótko mówiąc nie wróżę sukcesu temu modelowi, nie z tą ceną. Tym samym nie sądzę żeby to była realna konkurencja dla oleda na tą chwilę. Zważywszy jeszcze na fakt iż po uruchomieniu nowej fabryki paneli oled w Chinach, ceny tych telewizorów powinny znacząca spaść.

Adrian
Adrian
5 miesięcy temu
Reply to  Darek

Przecież to jest nowość, i to z wysokiej półki, premium praktycznie, ile ma kosztować? Kosztuje mniej niż OLED-y w momencie premiery. Jeśli MicroLedy się nie przyjmą, to MiniLed może być super alternatywą dla OLED-ów. Powinien się też sprawdzić jako zamiennik monitora, bo z OLED-ami to może być różnie, jak wiadomo. Co na to Samsung? Zrezygnował z MicroLed na rzecz QD-Oled?
Ciekawie będzie, jak będę stał przed zakupem TV, najwcześniej w 2022 roku. Może do tego czasu pojawi się coś idealnego.

Darek
Darek
5 miesięcy temu
Reply to  Adrian

Adrian taki OLED65B9 w momencie premiery kosztował ok. 9000 zł, teraz kosztuje ok 7000 zł. Więc do ceny 12500 zł jest mu jeszcze daleko. Ok jest to produkt premium, można powiedzieć z dodatkowym soundbarem, czyli dodatkowo jakieś 1500 zł (bo tyle trzeba dać coś sensownego), więc zakładając górną granicę, czyli cenę od wejścia na rynek, wychodzi 10500zł. Można mieć nadzieję że ceny miniledów będą malały, bo też myślę wymienić sprzęt za 2 lata.

Adrian
Adrian
5 miesięcy temu
Reply to  Darek

Myślałem akurat o C9, który kosztował w granicach bodajże 14 000 – 15 000 zł. Na premierę B9 w granicach 10 500 zł – 11 000 zł. Tego TLC można już wyrwać za 11 000 zł, nie ma tragedii. Abstrahując od cen, ciekawa technologia.

JanKa
JanKa
5 miesięcy temu
Reply to  Adrian

….. TV który miał “wysadzić z tronu” OLED-a jest od niego sporo droższy ??? …. no to powiedz jak on ma to zrobić jak nie ceną ??? …. a ponoć ma jeszcze wady. No to nie rozumiem tej filozofii 🙂 ))

Adrian
Adrian
5 miesięcy temu
Reply to  JanKa

Który TV nie ma wad? OLED jest pewnie najbliżej ideału, ale jak ktoś jest zapalonym graczem, i chciałby używać TV również jako monitor, to chyba tak średnio.

Simon
Simon
5 miesięcy temu
Reply to  Adrian

Nie miniled nie bedzie alternatywą dla oleda tylko dobrą konkurencją.Jest to ulepszenie qleda.
Moj 65q9fn też tyle kosztował pod koniec roku 2018 kupiłem go za 8500zł.
Jak dla mnie nadal jest najlepszym tv bo jestem graczem choć za parę lat jak oled będzie całkowicie bezpieczne te nowe samsungi i hdr na poziomie do 2000nit to ok.Jakoś nie widzi mi sie przeskok z 2000 nit na 700nit.Tylko z powodu czerni.

Fisher
Fisher
4 miesięcy temu
Reply to  Simon

Kolejny KŁAMCZUSZEK!!! 2000 w HDR nieźle mnie ROZBAWIŁEŚ Nawet na planszy testowej L20 nie ma takiej WARTOŚCI!!!!!

dominik
dominik
5 miesięcy temu

Ale referencji nie dostał. Jest mowa o kątach jako wadzie (bardzo poważnej jak dla mnie, moje sony na VA wkurza mnie tym bardzo), a nie ma o tym mowy w samym teście, brak też jakichkolwiek pomiarów, nawet naocznych opinii dla konkretnych kątów. Nie ma też mowy o chorej cenie, ale zobaczymy jak będzie z czasem w stosunku do CX czy nawet C9.

Robert
Robert
5 miesięcy temu

ROFL z ceną to ostro pojechali a miało być tak tanio,,, za te piniundze to się słabo kalkuluje (januszowe to jakiś obowiązek?), bliżej 8.5 to już byłoby uczciwiej bo przecież z OLEDem to trzeba walczyć ceną. Nie wspominacie nic o pracy lokalnego przy dynamicznych scenach przy obrazie mix ciemne/jasne, na niedostatki wskazywano w testach robionych na świecie gdzie TV był dostępny wcześniej.

wery
wery
5 miesięcy temu
Reply to  Robert

waga 37,5 kg, pobór energii 216W

Artur
Artur
3 miesięcy temu

Ktoś wie ,czy X10 będzie w 75 calach ?

Jurek
Jurek
2 miesięcy temu

“Jest ich aż 768! To rekordowy jak dotychczas wynik, który przebić mógł tylko Sony ZD9 w wersji 100″
A kto widział i gdzie 100” Sony ZG-9?
 

IREK
IREK
2 miesięcy temu

Kąty gorsze jak w matrycy VA ???
Czyli jest to telewizor dla singla 🙂 i to całkiem bogatego. Jak będę chciał oglądać z innymi domownikami lub znajomymi to dokupię sobie jeszcze kilka sztuk :-). No chyba, że dla kogoś na kwarantannie w odosobnieniu.
Ja potraktuję to jako ciekawostka i zajawka a nie jako upatrzony cel zakupu.
12,5koła za podświetlanie strefowe sterowane zaawansowanym algorytmem. To chyba raczej rewitalizacja ale przemijającego.

18
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x