Home Testy Telewizory LCD Sony Sony XF90 – TEST następcy XE93/XE90 na 2018 rok (KD-55XF9005) z Dolby Vision
Sony XF90 – TEST następcy XE93/XE90 na 2018 rok (KD-55XF9005) z Dolby Vision

Sony XF90 – TEST następcy XE93/XE90 na 2018 rok (KD-55XF9005) z Dolby Vision

355.04K
10

Matryca, zalecane ustawienia

Matryca

Struktura matrycy Sony XF90 odwrócona w pionie.

Matryca Sony XF90 to klasyczny panel typu VA, o maksymalnej częstotliwości odświeżania wynoszącej 120Hz. Jej budowa, którą możemy podziwiać pod mikroskopem (po prawo) odbiega nieco od paneli spotykanych w teście XE93, czy XE90. Może być to kwestia rozmiaru telewizora, lub zmiany, która nastąpiła w 2018 roku, chociaż nie przyniosło to szczególnych zmian w danych pomiarowych. Panel podświetlony jest specjalizowanymi diodami z luminoforem PFS, co zapewnia bogate pokrycie palety barw, niezbędnej do filmów Ultra HD.

Zalecane ustawienia

Najnowsza linia telewizorów Sony już w dniu debiutu wykorzystuje system Android TV w wersji 7.0 z nieco zaktualizowanym układem menu. Dostęp do głównych ustawień jest prosty. Wystarczy wcisnąć na pilocie klawisz “Action Menu”, a następnie wejść w “Obraz”. Fabrycznie definiowanych ustawień jest kilkanaście, jednak nie będę ich tutaj wymieniał, ponieważ zarówno mnie jak i czytelników powinno interesować wyłącznie jedno ustawienie w którym telewizor najwierniej naśladuje monitor studyjny. Jest nim tryb “Kino Pro”.

Wybranie omawianego powyżej trybu jest właściwie wszystkim co użytkownik powinien zrobić by uzyskać najlepszą jakość obrazu dostępną domowymi metodami (tj. bez profesjonalnej kalibracji). By zaś ustawić odpowiednią jasność dla danych warunków otoczenia należy użyć suwaka “Jasność” w tym samym menu. Rada ta brzmi może jak coś oczywistego, jednak wcale tak nie jest. Praktycznie we wszystkich innych telewizorach (włącznie z modelami Sony 2014) faktyczną jasność ekranu ustawia się suwakami oznaczonymi jako “Podświetlenie” lub “Backlight”, zaś umieszczany tam suwak “Jasność” reguluje coś całkowicie innego – jasność, ale czerni, nie całego obrazu. Sony jest obecnie drugim (zaraz po Philipsie) producentem, który postanowił zrobić porządek w nazewnictwie funkcji. Wracając więc do meritum – do rozjaśniania i ściemniania telewizora używamy głównego suwaka “Jasność”. Możemy także użyć czujnika światła by czynność wykonywała się automatycznie.

Jedną z pierwszych rzeczy, jakich powinni dokonać nabywcy telewizora, jest włączenie obsługi zaawansowanych formatów Ultra HD, dostępnych na złączach HDMI 2, oraz 3. Zrobimy to w zakładce Home -> Ustawienia -> Zewnętrzne złącza. Należy wybrać “Ulepszony format”. Przy tym ustawieniu możemy stracić fonię na niektórych źródłach, dlatego producent pozostawił także opcję kompatybilną.

Obowiązkowe powinno być też wyłączenie overscanu, czyli technologii obcinającej brzegi obrazu. Wystarczy w tym celu zmienić pole wyświetlania na “+1” lub “wszystkie piksele” (nazewnictwo zależne od źródła).

(355039)

3.5 13 głosy
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

3850
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

10 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Andrzej
Andrzej
3 lat temu

Obraz z 4K dekodera ncplus i Dolby Vision Netflixa jest zamglony (skarży się na to mnóstwo osób). Szkoda, że tego nie sprawdziliście. Stawia to pod znakiem zapytania rzetelność Waszych recenzji. Ja bardzo żałuję, że kupiłem ten telewizor po przeczytaniu powyższego.

Chrystian
Chrystian
3 lat temu
Reply to  Andrzej

Andrzeju, a jak wygląda kwestia wyświetlania białych napisów w ciemnym pokoju i ciemnej scenie filmowej ? Ponoć wtedy wokół napisów powstaje rozjasnienie sceny filmowej.

Justyna
Justyna
4 lat temu

Świetny telewizor z pełnym podświetleniem Direct LED, dzięki czemu możne spokojnie konkurować jakością obrazu z niejednym TV OLED [ https://tinyurl.com/y9et9fd7 ]. Posiada bardzo dobry procesor X1 Extreme oraz technologie 4K-Extended Dynamic Range PRO , które w parze z pełnym podświetleniem dają obraz o wysokim kontraście , zapewniając głęboką czerń i doświetlając miejsca jasne. Obsługuje formaty Dolby Atmos oraz Dolby Vision więc gwarantuje pełne kinowe doznania, a system Android TV sprawia , ze bardzo wygodnie się go obsługuje. Polecam!

Tomasz
Tomasz
4 lat temu
Reply to  Justyna

Doprawdy Dolby Atmos? Jakim cudem?

Andrzej
Andrzej
3 lat temu
Reply to  Justyna

Pani pracuje w salonie Sony?

Piotr
Piotr
4 lat temu

W hierarchii LCD Sony pomiędzy starym a nowym nie może stać oled.
Ps. Według mnie te nity nie są warte choćby tej niewiadomej jakim jest podświetlenie Direct led lub nie…

Michał
Michał
5 lat temu

Witam. Stoję przed wyborem tv i po przeczytaniu wielu testów, wybór padł na Sony 55xf9005. Mam tylko jedną wątpliwość, wczoraj przeczytałem na dwóch forach że tv ma złącze internetowe o małej przepustowości i posiadacze tego telewizora narzekają że filmy 4k HDR się przycinają a stream idzie przez światłowód. Czy ktoś posiada xf9005 i ma podobne problemy?? Zastanawiam się czy to możliwe żeby tv z tej półki cenowej mógłby mieć takie problemy?

Derick
Derick
5 lat temu
Reply to  Michał

Watpliwe aby to była wina przepustowosci sieci tv. Raczej winny jest lowendowy i zabytkowy procesor Mediateka do obslugi tresci internetowych. Prawdopodobnie nie daje rady uciagnac 4K z HDR.

Piotr
Piotr
4 lat temu
Reply to  Michał

Średnia półka, niezdziwłbym się a skoro ludzie piszą że jest problem i jest ich więcej niż 1 sztuka to raczej takowy problem jest.

Marcin
Marcin
4 lat temu
Reply to  Michał

Witam,
1 był XF 8505
2. XF9005 bo XG za dorgi i żadnej rewolucji poza pilotem…
Nic się nie wiesza i nie tnie!
Oglądłem w sklepie inne, szawgier ma Samsunga – bez pórównanania jasność i kolorystka!

10
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x