Sony XF90 – TEST następcy XE93/XE90 na 2018 rok (KD-55XF9005) z Dolby Vision
- Słowem wstępu
- Wygląd
- Złącza i Akcesoria
- Testy syntetyczne
- Matryca, zalecane ustawienia
- Kalibracja, odwzorowanie barw (SD i Full HD)
- Skalowanie SD, obróbka cyfrowa
- Kontrast i Czerń
- Równomierność ekranu
- Obsługa Ultra HD / 4K
- Jakość efektu HDR
- Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)
- Odwzorowanie ruchu
- Technologia 3D
- Kąty widzenia
- Granie na konsoli i PC
- System i Smart TV
- Jakość dźwięku
- Podsumowanie i ocena
Odwzorowanie ruchu
W kwestii odwzorowania ruchu producent wprowadził kilka zmian, którymi chwalił się podczas konferencji prasowej w tym roku. W XF90 zastosowana została 120Hz matryca, której potencjał wykorzystuje system poprawy płynności – Sony Motionflow. Posiada on kilka trybów pracy, a efekty ich działania przedstawiłem w poniższej tabeli.
Moim osobistym faworytem jest wariant [Standardowy]. W trybie [Własny] pierwszy suwak reguluje płynność zarówno przy materiałach filmowych jak i wideo, oznacza to, że zwiększanie wartości poprawia ostrość (zmniejsza smużenie), ale i coraz bardziej upłynnia materiały filmowe, wprowadzając na pewnym etapie (3 – 4) tzw. efekt opery mydlanej czy jak kto woli efekt teatru. Użycie drugiego suwaka [Czystość], nie wpływa zaś na płynność ruchu wcale, a jedynie redukuje rozmycie. Robi to za pomocą modulacji podświetlenia (co niektórzy zwą „wstawianiem czarnych klatek”). Przy maksymalnym ustawieniu (3) uzyskujemy efekt jak w trybie [Wyraźny]. Zmiana w stosunku do ubiegłorocznych telewizorów polega na tym, że nawet w trybie [Standardowy] wykorzystywana jest funkcja migoczącego podświetlenia. W związku z tym ostrość jest wyraźnie lepsza niż w ubiegłorocznej serii telewizorów (XE), ale wiąże się to także z pewnym spadkiem jasności (ok. 15%). Czy to dobra zmiana? Raczej neutralna. Zawsze możemy użyć trybu [Własny].
(355039)
Obraz z 4K dekodera ncplus i Dolby Vision Netflixa jest zamglony (skarży się na to mnóstwo osób). Szkoda, że tego nie sprawdziliście. Stawia to pod znakiem zapytania rzetelność Waszych recenzji. Ja bardzo żałuję, że kupiłem ten telewizor po przeczytaniu powyższego.
Andrzeju, a jak wygląda kwestia wyświetlania białych napisów w ciemnym pokoju i ciemnej scenie filmowej ? Ponoć wtedy wokół napisów powstaje rozjasnienie sceny filmowej.
Świetny telewizor z pełnym podświetleniem Direct LED, dzięki czemu możne spokojnie konkurować jakością obrazu z niejednym TV OLED [ https://tinyurl.com/y9et9fd7 ]. Posiada bardzo dobry procesor X1 Extreme oraz technologie 4K-Extended Dynamic Range PRO , które w parze z pełnym podświetleniem dają obraz o wysokim kontraście , zapewniając głęboką czerń i doświetlając miejsca jasne. Obsługuje formaty Dolby Atmos oraz Dolby Vision więc gwarantuje pełne kinowe doznania, a system Android TV sprawia , ze bardzo wygodnie się go obsługuje. Polecam!
Doprawdy Dolby Atmos? Jakim cudem?
Pani pracuje w salonie Sony?
W hierarchii LCD Sony pomiędzy starym a nowym nie może stać oled.
Ps. Według mnie te nity nie są warte choćby tej niewiadomej jakim jest podświetlenie Direct led lub nie…
Witam. Stoję przed wyborem tv i po przeczytaniu wielu testów, wybór padł na Sony 55xf9005. Mam tylko jedną wątpliwość, wczoraj przeczytałem na dwóch forach że tv ma złącze internetowe o małej przepustowości i posiadacze tego telewizora narzekają że filmy 4k HDR się przycinają a stream idzie przez światłowód. Czy ktoś posiada xf9005 i ma podobne problemy?? Zastanawiam się czy to możliwe żeby tv z tej półki cenowej mógłby mieć takie problemy?
Watpliwe aby to była wina przepustowosci sieci tv. Raczej winny jest lowendowy i zabytkowy procesor Mediateka do obslugi tresci internetowych. Prawdopodobnie nie daje rady uciagnac 4K z HDR.
Średnia półka, niezdziwłbym się a skoro ludzie piszą że jest problem i jest ich więcej niż 1 sztuka to raczej takowy problem jest.
Witam,
1 był XF 8505
2. XF9005 bo XG za dorgi i żadnej rewolucji poza pilotem…
Nic się nie wiesza i nie tnie!
Oglądłem w sklepie inne, szawgier ma Samsunga – bez pórównanania jasność i kolorystka!