Sony XE70 TEST niedrogiego Ultra HD TV (KD-43XE7005)
- Słowem wstępu
- Wygląd
- Złącza i Akcesoria
- Testy syntetyczne
- Matryca, zalecane ustawienia
- Kalibracja, odwzorowanie barw (SD i Full HD)
- Skalowanie SD, obróbka cyfrowa
- Kontrast i Czerń
- Równomierność ekranu
- Obsługa Ultra HD / 4K
- Jakość efektu HDR
- Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)
- Odwzorowanie ruchu
- Kąty widzenia
- Granie na konsoli i PC
- System i Smart TV
- Jakość dźwięku
- Podsumowanie i ocena
Matryca, zalecane ustawienia
Matryca
W 43″ wersji telewizora zastosowanie znalazła matryca IPS. Większe przekątne tego telewizora jak 55″ posiadają matrycę VA (lepsza czerń). Matryca została wyprodukowana przez LG Displays i ma 60Hz częstotliwość odświeżania. Źródłem światła są białe diody led – czyli typowy komponent wykorzystywany w niedrogich telewizorach. Nie jest on w stanie zapewnić pokrycia poszerzonej palety barw, bardzo ważnej przy treści Ultra HD, ale nikt by się w tej cenie nie spodziewał takich systemów (póki co).
Zalecane ustawienia
Sony XE70 jest telewizorem pozbawionym systemu Android, co oznacza, że bazuje na wewnętrznej dystrybucji Linux’a. W związku z tym interfejs użytkownika wygląda całkowicie inaczej. Wciskając przycisk “Options” dotrzemy do podręcznego menu obrazu, gdzie znajdziemy tryby obrazu, pogrupowane w tzw. “sceny”. Taką hierarchię menu znamy już z telewizorów tegoż producenta z przed kilku lat. Nas oczywiście interesuje, przy którym ustawieniu telewizor najwierniej naśladuje monitor studyjny. Jest nim scena “Kino”.
Wybranie omawianego powyżej trybu jest właściwie wszystkim co użytkownik powinien zrobić by uzyskać najlepszą jakość obrazu dostępną domowymi metodami (tj. bez profesjonalnej kalibracji). Wybrana scena nie dopuszcza z resztą użytkownika do głębszych konfiguracji. Jeśli ktoś pragnie dokonać regulacji “pod siebie”, o których napiszę więcej szczególnie w akapicie o ultra hd, to powinien wybrać scenę “Ogólna”.
Obowiązkowe powinno być też wyłączenie overscanu, czyli technologii obcinającej brzegi obrazu. Wystarczy w tym celu zmienić pole wyświetlania na “+1” lub “wszystkie piksele” (nazewnictwo zależne od źródła).
(100979)