Home Testy Telewizory LCD Samsung Samsung MU7000 / MU7002T TEST telewizora Ultra HD 2017 120Hz!
Samsung MU7000 / MU7002T TEST telewizora Ultra HD 2017 120Hz!

Samsung MU7000 / MU7002T TEST telewizora Ultra HD 2017 120Hz!

173.85K
0

Kalibracja, odwzorowanie barw (SD i Full HD)

Fabrycznie

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 3,6 maksymalna 6,4
Średnia deltaE barw ze wzornika 3,1 maksymalna 6,4
Średnia deltaE palety szarości 2,2 maksymalna 5,2

Barwy w fabrycznym trybie “Film” wyglądają w miarę podobnie do tego jak program został faktycznie nagrany, aczkolwiek są pewne odstępstwa, które z łatwością wychwytuje moje wprawne oko. Nieco zbyt błękitny odcień obrazu (przez zaburzony balans bieli) jest jednym problemem. Drugi to zbyt niska wartość gamma, która zmniejsza kontrastowość i nasycenie obrazu. W konsekwencji filmy, z dużą ilością pastelowych barw wydają się trochę za mdłe. Nie są to różnice dużego kalibru, ale w galerii przekłamań wyraźnie widać to “zamglenie” obrazu.

Galeria przekłamań obrazu

Wybierz kadr z filmu:
Wybierz ustawienia obrazu w telewizorze:
  • Tryb Fabryczny
  • Najlepszy tryb fabryczny
  • Profesjonalna kalibracja
  • Referencja (studio)

Profesjonalna kalibracja Samsung MU7000

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 1,7 maksymalna 3,7
Średnia deltaE barw ze wzornika 1,0 maksymalna 2,6
Średnia deltaE palety szarości 0,6 maksymalna 1,5

Kalibracja jest rzeczą, którą zdecydowanie warto przeprowadzić w Samsungu MU7000. Posiada on bowiem bardzo rozbudowane możliwości regulacji, które dają fenomenalne rezultaty. Jak widzimy na wykresach, po kalibracji błędy, w większości, udało się sprowadzić poniżej poziomu percepcji, a to oznacza, że oglądając obraz na wprost, widzimy jego walory mniej więcej tak jak widział je reżyser w studio filmowym. Testowany telewizor nie pozostawia wyraźnych przekłamań w istotnych rejonach barw. Słupki błędów wprawdzie podskakują w niektórych miejscach, ale to głównie przy mocno nasyconych barwach, które ciężko określić naocznie jak powinny wyglądać. Przy oglądaniu praktycznie nie ma to znaczenia, a sceny dobrze znanych mi filmów wyglądają dokładnie jak powinny wyglądać.

Tym samym MU7000 prezentuje wierniejszą reprodukcję barw niż na przykład telewizory QLED. Istny paradoks. W dodatku, w porównaniu do modeli Q7 i Q8 pozbawiony jest irytującego przyciemniania ekranu w zależności od sceny. W każdej chwili ekran jest w stanie wykrzesać z siebie okrągłe 570 nitów, co czyni go świetnym wyborem do oglądania w nasłonecznionych pomieszczeniach!

Pamiętajmy, że opis kalibracji tyczy się egzemplarza, który trafił do naszych testów. Egzemplarze takich samych telewizorów różnią się między sobą, więc te nabyte przez czytelników mogą mieć inne błędy odwzorowania barw (mogą być one większe lub mniejsze – nie ma reguły). Z tego powodu nie publikuję ustawień kalibracyjnych, bowiem są one indywidualne dla każdego telewizora i toru wideo. Zachęcam natomiast do poczytania o profesjonalnej kalibracji.

Więcej informacji zaczerpnąć można w: Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora/projektora
o
raz w temacie: Wielki test kalibracji 

(173848)

3.3 7 głosy
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

1331
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x