Home Testy Telewizory LCD LG LG SJ850V – TEST telewizora Super UHD (55″) 2017!
LG SJ850V – TEST telewizora Super UHD (55″) 2017!

LG SJ850V – TEST telewizora Super UHD (55″) 2017!

33.54K
21

Słowem wstępu

Firma LG, od dobrych kilku lat, kojarzy mi się wyłącznie z fenomenalnymi telewizorami OLED, które oferują najwyższą, dostępną obecnie, jakość obrazu. Bez dwóch zdań, jeśli ekran organiczny wpisuje się w budżet to w 9/10 przypadków warto go po prostu kupić i nie szukać alternatyw. Wyświetlacze te mają jednak swoją cenę, przez co wielu potencjalnych nabywców wciąż nie może sobie na nie pozwolić. W dniu dzisiejszym postanowiłem sprawdzić, co LG ma do zaoferowania osobom, chcącym przeznaczyć nieco mniej zasobów na ekran do swojego mieszkania, ale wciąż zależy im na jakości obrazu. Dla takich osób, producent posiada w swym katalogu serię telewizorów LCD zwaną „Super UHD”!

LG SJ850 – to jego gościmy dziś w redakcji.

Super UHD to nic innego jak wyświetlacze ciekłokrystaliczne z segmentu premium. Zapewniają one bardzo dobre wsparcie dla standardu Ultra HD (wszystkie formaty HDR, szeroka paleta barw), a także posiadają 120Hz matryce. Oczywiście typu IPS, autorskiej produkcji. Linia składa się z trzech serii:

 • SJ950
 • SJ850
 • SJ810/800

W obrębie serii mogą występować pewne różnice w oznaczeniach, np. modele o sporych przekątnych (powyżej 70″) oznaczone są jako SJ956, lub SJ957 (w wersji 86″). Na „pierwszy ogień” do naszego labu trafił jednak 55″ reprezentant serii SJ850V!

Wygląd

Design wysokich modeli LG jest, jak widać, dosyć spójny. SJ850V wygląda bardzo podobnie do modelu OLED55B7, przynajmniej z przodu. To co zdradzi jednak, że obcujemy z telewizorem LCD, to zmatowiona matryca (nie widać na zdjęciu) w której odbijające się otoczenie jest rozmyte. OLEDy mają przejrzyste powłoki ekranu, dzięki czemu utrzymują lepszy kontrast przy oświetlonym otoczeniu, aczkolwiek odbicia w nich mogą denerwować.

Ramka jest tak wąska, że nie zmieściła by logo producenta, więc to zostało przeniesione na podstawę, którą już znamy:

Z tyłu telewizor jest śnieżnobiały, a tworzywo z którego wykonano plecy jest dosyć grube i perforowane. Dzięki temu wydaje się solidne i przede wszystkim eleganckie.

Badana cechaWartość
Wymiary ekranu (bez podstawy)122,9 × 70,8 × 5,8 cm
Wymiary kartonu136,0 × 87,0 × 16,0 cm
Odcisk stopy (minimalne wymiary stolika)76 × 28 cm
Waga (bez podstawy)ok. 18,1kg
Otwory do montażu na ścianieVESA 300×300

Złącza i Akcesoria

Wszystkie gniazda podłączeniowe znajdują się w lewej części ekranu (patrząc od przodu). Na bok wychodzą dwa złącza HDMI (jedno ARC) i USB (3.0), oraz moduł CI. Do tyłu skierowane zostały zaś gniazdo LAN, gniazda antenowe, oraz wyprowadzenia dźwięku cyfrowego (Toslink).

Pilot posiada taki sam kształt i wykonanie jak w zeszłym roku. Nieco zmodyfikowany został jednak układ przycisków. Pewne klawisze usunięto ze względu na brak niektórych funkcjonalności (np. 3D). Pojawiły się za to przyciski skrótowe do aplikacji Netflix i Amazon. Kontroler nadal posiada akcelerometr, który umożliwia kontrolę kursora na ekranie, poprzez ruchy nadgarstka. To bardzo wygodna funkcjonalność, która została porzucona przez innych producentów.

Testy syntetyczne

Badana cecha:wynik:
Rozdzielczość i przekątna ekranu3840×2160, 55″
Typ matrycyLCD z podświetleniem krawędziowym, typu IPS
Odświeżanie matrycy (min. 120Hz zalecane do oglądania sportu)120Hz
Kontrast ANSI, bez wygaszania (więcej – lepiej)990:1
Kontrast w filmach (więcej – lepiej)
 • średni: 14 000:1
 • max: 50 000:1
 • min: 1 600:1
Maksymalna jasność po kalibracjiSDR: 215cd/m2 (pełny ekran), HDR: 570 cd/m2 (skrawek ekranu – L20)
Odbicia od ekranuśrednie, ekran półmatowy
Błędy barw po kalibracji (mniej – lepiej)
 • średnia dE: 1,8
 • maks. dE: 3,8
Średnia jakość efektu HDR (więcej – lepiej, maks – 10 000cd/m2)330cd/m2
Input Lag (ważne dla graczy, mniej – lepiej)
 • 15ms – tryb gra – 1080p60 (konsole)
 • 15ms – tryb gra – 1080p60 + HDR (konsola PS4)
 • 15ms – tryb gra – 4K + HDR (najnowsze wersje konsol Xbox One S, PS4 Pro)
Pełna rozdzielczość koloru PC – 4:4:4 (wyraźne czcionki, po podłączeniu PC)Tak, 2160p60 po oznaczeniu złącza jako „PC”
Obsługa 10 bitowego koloruTak (w UHD)

Matryca, zalecane ustawienia

Matryca

Matryca telewizora pod mikroskopem.

Telewizor, jak już napisałem we wstępie, wykorzystuje 120Hz matrycę IPS wyprodukowaną przez LG Displays. Ekran wykorzystuje diody LED rozmieszczone na poziomych krawędziach telewizora. Dla uzyskania szerszej palety barw (czyli bardziej nasyconych kolorów) zastosowano inny luminofor, czyli substancję, którą pokryte są diody LED emitujące światło do matrycy.

Widmo światła.

Udoskonalony luminofor lepiej odseparowuje od siebie te frakcje fal światła, które pozwalają obserwatorowi widzieć czerwień i zieleń. W rezultacie zarówno jeden jak i drugi kolor wydaje się żywszy. Całą technologię LG nazwało Nano Cell. Poczytać o niej możecie w informacji prasowej od firmy LG tutaj.

Zalecane ustawienia

Ustawienia obrazu tegorocznych telewizorów nie zmieniły się w wymiarze istotnym dla użytkownika. Poszukując najlepszego fabrycznie trybu obrazu, który zbliży nas do wersji reżyserskiej, trafimy ponownie na ustawienie „Kino”. Czy występują w nim jakieś błędy przekonamy się w kolejnym akapicie. Do dyspozycji są także inne tryby, widoczna na miniaturce po prawej stronie. W menu znajdują się także dwa tryby „Ekspert” przeznaczone do profesjonalnej kalibracji obrazu, która ma za zadanie wyeliminować wszystkie przekłamania kolorów. Opiszę je później. Tryby Eksperckie pozwalają na dokładnie to, co gwarantuje certyfikacja przez firmę ISF. Mianowicie:

Certyfikat ISF gwarantuje, że telewizor posiada dwa banki pamięci (jeden do ustawień dziennych, drugi do nocnych), na których można przeprowadzić kalibrację oddzielnie dla każdego złącza. Po przeprowadzeniu profesjonalnej kalibracji, technik (lista certyfikowanych kalibratorów w Polsce) może zablokować te tryby specjalnym pinem

Dla uzyskania najlepszej jakości obrazu domowymi metodami, ważna jest także zmiana kilku ustawień. Zacznijmy od przywrócenia poprawnych proporcji, by obraz nie jest obcinany na brzegach. Trochę wstyd, że ekrany LG w 2017 roku mają domyślnie włączone przycinanie krawędzi (overscan), ale na szczęście da się je łatwo wyłączyć:

 • Obraz -> Proporcje ekranu -> Skanuj -> Włączone

Kolejnym elementem będzie wyłączenie funkcji redukcji szumów, która to rozmywa głównie detale obrazu:

 • Obraz -> Opcje obrazu -> Korekcja MPEG -> Wyłączony
 • Obraz -> Opcje obrazu -> Redukcja szumów -> Wyłączony

Warto też zajrzeć do menu upłynniacza (TruMotion) w ustawieniach opcji. Wybór: własny, z suwakiem De-Blur na 10 minimalizuje smużenie, następnie możemy ustawić pożądaną płynność w filmach suwakiem De-Judder. Wedle własnych upodobań w zakresie od 0 do 10. Pożądaną jasność telewizora uzyskamy suwakiem „Podświetlenie”.

Kalibracja, odwzorowanie barw (SD i Full HD)

Fabrycznie

wynikwynik
Średnia deltaE barw ze standardowych2,1maksymalna5,5
Średnia deltaE barw ze wzornika2,2maksymalna3,2
Średnia deltaE palety szarości2,5maksymalna3,2

Najlepsze ustawienia fabryczne na LG SJ850V zdecydowanie należą do udanych. Paleta barw swym rozmiarem przystaje do tej, w której realizatorzy tworzą filmy i programy telewizyjne, zaś odcień bieli jest tylko trochę zanieczyszczony błękitem. Dominanta niebieskiego nie jest jednak czymś co rzucałoby się w oczy, czy doskwierało. Biel jest po prostu trochę bardziej ożywiona. Charakterystyka jasności nie do końca przystaje do wzorca – wartości 2,35, a to dlatego, że w fabrycznym ustawieniu znajduje się na pozycji BT.1886, czyli standardu, który mocno uwypukla detale w czerniach na monitorach o niskim kontraście (jakim jest SJ850, ze względu na matrycę IPS). Proponuję więc dokonać zmiany na 2.2, lub 2.4, by trzymać się lepiej norm studyjnych. Tak czy inaczej, nawet w fabrycznej konfiguracji kolory oddawane są wiernie, a kalibracją powinni zainteresować się puryści.

Galeria przekłamań obrazu

Wybierz kadr z filmu:
Wybierz ustawienia obrazu w telewizorze:
  • Tryb Fabryczny
  • Najlepszy tryb fabryczny
  • Profesjonalna kalibracja
  • Referencja (studio)

  Profesjonalna kalibracja LG SJ850

  wynikwynik
  Średnia deltaE barw ze standardowych1,0maksymalna4,3
  Średnia deltaE barw ze wzornika1,4maksymalna2,7
  Średnia deltaE palety szarości0,5maksymalna2,1

  Funkcje kalibracyjne w modelach 2017 zostały poprawione względem ubiegłorocznych telewizorów. Dodano kilkadziesiąt nowych suwaków kalibracyjnych (dla kalibracji sprzętowej), pozwalających kontrolować bezpośrednio charakterystykę jasności (gammę). Pomimo bardzo dużej ilości parametrów kalibracyjnych nie udało się jednak dograć wszystkich barw w 100%, ale można powiedzieć, że w 90% już tak. Pewne odstępstwa od norm pozostały w sferze czerwieni, które są mniej podatne na regulacje. Zapewne przez nowy luminofor zastosowany na diodach LED, który utrudnia sterowanie kolorami. To jednak pomniejsze mankamenty, których nie wychwycimy nie mając drugiego (lepszego) telewizora do porównania, więc zdecydowanie oddanie kolorów po kalibracji trzeba zaliczyć na plus. Różnica jest widoczna głównie ze względu na lepszy odcień bieli.

  Kalibracja SJ850v
  Pamiętajmy, że opis kalibracji tyczy się egzemplarza, który trafił do naszych testów. Egzemplarze takich samych telewizorów różnią się między sobą, więc te nabyte przez czytelników mogą mieć inne błędy odwzorowania barw (mogą być one większe lub mniejsze – nie ma reguły). Z tego powodu nie publikuję ustawień kalibracyjnych, bowiem są one indywidualne dla każdego telewizora i toru wideo. Zachęcam natomiast do poczytania o profesjonalnej kalibracji.

  Więcej informacji zaczerpnąć można w: Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora/projektora
  o
  raz w temacie: Wielki test kalibracji 

  Skalowanie SD, obróbka cyfrowa

  Jeśli chodzi o skalowanie sygnału SD czy Full HD, to SJ850V radzi sobie z tym typowo, podobnie do każdego innego telewizora testowanego w bieżącym roku. Oczywiście warunkiem tego jest wyłączenie funkcji wyostrzających obraz (znajdują się w menu „opcje obrazu”), oraz wyzerowanie suwaków ostrości. Ten drugi zabieg nie jest jednak tym co zalecam zawsze robić. Z reguły nieznaczne wyostrzenie krawędzi i/lub uwypuklenie detali jest pożądane, szczególnie podczas oglądania gorszych kanałów telewizyjnych. Chcę zwrócić jedynie uwagę na to, że po wyłączeniu funkcji przetwarzających obraz, materiał SD wygląda naprawdę podobnie na wszystkich telewizorach. Nadmienię jednak, że SJ850V nie oferuje tak zaawansowanych funkcji uwydatniających szczegóły jak na przykład telewizory Sony. Te wciąż przodują jeśli chodzi o algorytmy „upiększające obraz”.

  Nie ma sensu wyostrzać ostrego jak brzytwa obrazu wysokiej rozdizelczości!

  W tym miejscu będę do znudzenia powtarzał, że w dzisiejszych czasach rezultaty skalowania wyglądają niemal identycznie na wszystkich telewizorach. Twierdzenie to znalazło potwierdzenie w moim eksperymencie, którego wyniki znajdują się pod tym adresem.

  Zwracam też uwagę, że skalowanie nie jest procesem podnoszącym jakość obrazu i materiał HD czy nawet SD generalnie wygląda bardzo podobnie czy to na wyświetlaczu Ultra HD, czy na Full HD. Dopiero treść natywna o wysokiej rozdzielczości pozwala odczuć wyraźną różnicę, jednak pod warunkiem, że widz znajduje się w odpowiedniej odległości od ekranu. Można ją wyliczyć z kalkulatora odległości.

  Kontrast i Czerń

  Jak już każdy powinien wiedzieć z artykułu o matrycach, kontrast i czerń nie są akurat najmocniejszą stroną matryc IPS. Uzyskują one natywny kontrast w okolicach 1000:1, co generalnie nie zapewnia zbyt atrakcyjnej czerni w nocy. Widać wtedy, że wydobywa się z niej światło. SJ850V posiada typową matrycę IPS i jej wynik to 990:1, więc nie powala przy seansach kinowych. Warto mieć jednak na uwadze, że choć obraz nie jest kontrastowy, to nie wytraca swojej charakterystyki pod kątem i gdy usiądziemy na brzegu kanapy, to wcale nie jest już oczywiste, czy telewizor z matrycą VA daje wciąż lepszy obraz! Nawet niewielkie kąty patrzenia, takie na brzeg ekranu siedząc na środku, powodują już uwypuklanie detali w czerniach na konkurencyjnych telewizorach, a LG jest tego pozbawiony. Po kilku dniach obcowania z SJ850V potrafiłem docenić tą zaletę i nie zwracać aż tak dużej uwagi na sam poziom czerni.

  Scena
  (kontrast między białym kołem, a środkiem białego okręgu)
  Opis scenyWynik pomiaru (dla poszczególnego ustawienia funkcji „Lokalne wygaszanie”)
  WYŁĄCZONYNISKIŚREDNIWYSOKI
  Scena testowa kontrastu nr. 1Duża powierzchnia czerni bez sąsiadujących detali, przy niskim kontraście łatwo dostrzec świecenie czerni1 300:125 000:150 000:1 ∞:1
  scena2.jpgCzerń otoczona z każdej strony detalami, wymagająca scena, poradzą z nią sobie jedynie najlepsze systemy wygaszania1 200:11 400:12 300:1 2 100:1
  scena3.jpgPas w filmie sąsiadujący z obrazem o średniej jasności, przy niskim kontraście wyraźnie odcina się od ramki telewizora1 600:11 600:11 600:1 1 600:1
  scena4.jpgDuża powierzchnia czerni bez sąsiadujących detali, przy niskim kontraście łatwo dostrzec świecenie czerni1 100:11 300:11 800:1 1 800:1

  Wyniki procedury testowej jednoznacznie wskazują, że telewizor potrafi wygaszać pionowe strefy obrazu. Najłatwiejszą sceną dla telewizora będzie zatem pierwsza klatka, gdzie czerń może być wygaszona po prawej stronie ekranu. Dokładnie tak się dzieje na telewizorze, co w prawdzie pogłębia kontrast, ale i rodzi lekki dysonans – prawa część obrazu robi się wyraźnie ciemniejsza od lewej. Wszystkie trzy ustawienia funkcji wygaszania działają poprawnie i możemy z nich korzystać. Moją rekomendacją jest „średni” tylko dlatego, że rodzi mniej nierównomierności w podświetleniu, niż ustawienie maksymalne. Jak widzimy, przy skrajnym trybie pracy, czerń wygasza się do zera, podczas gdy lewa strona ekranu jest nadal podświetlona. Nie wygląda to dobrze. Przy ustawieniu „średni” dysproporcje są akceptowalne, a kontrast nieco wzrasta!

  Różnice w podświetleniu czerni są normalną cechą ze względu na pracę algorytmu wygaszającego.

  Czy zatem SJ850V nadaje się do seansów nocnych? Myślę, że tak, jednak jak po każdym TV z matrycą IPS, nie można oczekiwać porywającej czerni. Funkcja wygaszania lokalnego nieco ratuje sytuację, ale podświetlenie krawędziowe nie daje zbyt wiele potencjału do tego. Rada dla nabywcy SJ850V jest prosta – nie oglądać w kompletnie ciemnym pomieszczeniu jeżeli jest się purystą koloru czarnego 😉 a co za tym idzie polecam umieszczanie diod lub lampki za telewizorem co jest typowym zabiegiem podnoszącym jakość i komfort oglądania (bez względu na telewizor i technologię). Jeśli użytkownik nie preferuje seansów w całkowitej ciemności, to poziom czerni nie będzie przeszkadzał, a inne zalety panelu IPS będą wciąż zauważalne.

  Równomierność ekranu

  Generalnie nie zaobserwowałem żadnych niepokojących zjawisk na ekranie pod względem równomierności.

  Rozkład jasności wypadł typowo, jak dla telewizora LCD. Najciemniejszy był dół ekranu, ale w granicach przyzwoitości.

  -5%-2%-2%-8%-9%
  -12%+1%-3%-11%-14%
  -15%-1%ref.-7%-12%
  -19%-9%-11%-14%-16%
  -21%-25%-27%-23%-13%

   

  Obsługa Ultra HD / 4K

  Cała rodzina wyświetlaczy premium, do której należy oczywiście SJ850V, może pochwalić się perfekcyjną kompatybilnością z normami Ultra HD. Poza tym, że przyjmuje materiał tego typu każdą drogą – po HDMI, z wbudowanych tunerów, streamingu, nośników USB, a także YouTube, ma także wsparcie dla aż czterech norm HDR. Warto wspomnieć, że w tym temacie ostatnie dużo się dzieje. Pomimo tego, że HDR jest wciąż mało popularny i poznany, to pojawiają się kolejne jego wersje. Nie mamy jeszcze pewności, który wariant odniesie największy sukces na rynku, jednak dla nabywcy telewizora LG nie będzie to miało znaczenia, ponieważ producent obiecuje wsparcie dla wszystkiego co zostało zapowiedziane!

  HDR z YouTube – działa.

  Wyświetlacz nie posiada jednak, w przeciwieństwie do LG TV OLED, certyfikatu UHD Premium. Najwidoczniej zabrakło mu jasności w trybie HDR, co zaraz będziemy mierzyć.

  HDR10HLG

  hybrid log gamma

  Pewnym ułatwieniem dla użytkownika będzie na pewno też fakt, że telewizor automatycznie rozpoznaje teraz potrzebę zmiany funkcji „HDMI UHD Color”, potrzebnej, by przyjąć treść UHD przez HDMI. Celowo pominę więc opis konfiguracji, gdyż wykonuje się on automatycznie.

  CechaWynik
  Certyfikat Ultra HD PremiumNIE
  Pokrycie szerokie palety barw DCI / Rec 202092% / 73%
  Obsługa rozdzielczości 3840×2160@60Hz 4:4:4TAK
  Wsparcie dla Dolby VisionTAK
  Wsparcie dla plików UHD z kodekiem HEVCTAK
  Obsługa YouTube w 4KTAK
  Kompatybilność z HDCP 2.2TAK – wszystkie złącza
  Obsługa Ultra HD z wbudowanych tunerówTAK

  Jakość efektu HDR

  W celu pomiarów jasności HDR, użyjemy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!

  ScenaOpis scenyJasność HDR
  hdr1Najjaśniejsza ze scen, blaski słońca przekraczają jasność 2 000cd/m2315 cd/m2
  hdr2Scena o niskiej jasności, gdzie tylko księżyc i jego odbicie ma ponadnormatywną jasność320 cd/m2
  hdr3Bardzo ciemna scena, najłatwiejsza do odtworzenia. Jedynymi jasnymi elementami są płomienie460 cd/m2
  hdr4Zbilansowana scena o średniej jasności nieznacznie wchodzącej w zakres HDR215 cd/m2
  hdr5.jpgPlansza „L20”. Na takiej robione są testy konsorcjum UHD Alliance570 cd/m2

  Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):

  • 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
  • 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
  • 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
  • 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
  • 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
  • > 1 500 cd/m2 – pieśń przyszłości, sam czekam na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.

  Po przeprowadzeniu powyższej sekwencji testowej stało się jasne czemu SJ850V nie zasłużył na certyfikat UHD Premium. Jasność jest zbyt niska. W wielu przypadkach nie spełnia nawet minimum, by dało się odczuć, że obcujemy z treścią HDR… Tą smutną prawdę potwierdziłem wizualnie, konfrontując ekran z innym, który uzyskał średnią jasność na poziomie 600 nitów. Średnia testowanego telewizora to 330, więc nie tylko nie da się pokazać efektów w bielach, ale także ciężko jest utrzymać wystarczającą jasność całego obrazu. W wielu scenach wydaje się on ciemniejszy niż w SDR, ponieważ telewizor musi (w przenośni) pokazać SDR-ową część obrazu, oraz zachować rezerwę jasności na „HDR-owe” efekty. Jedyne chwile, gdzie da się odczuć wyższą jasność i związany z tym efekt, to klatki obrazu w których jest bardzo ciemno, a wyższe podświetlenie jest tylko punktowe. Do takich scen należy na przykład ognisko, w powyższej sekwencji testowej. Na nocnej scenie z filmu „Life of Pi” nie udał się jednak podobny zabieg. Dziwne.

  Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)

  Rodzaj palety barwWynik
  Pokrycie szerokiej palety barw DCI92%
  Pokrycie szerokiej palety barw Rec 202072%
  Tryby obrazu w HDR

  Wzbogacony luminofor, wykorzystany w LG SJ850V pozwolił uzyskać 92% pokrycia reżyserskiej palety barw. Nie jest to może najlepszy wynik spośród telewizorów dostępnych obecnie na rynku, jednak jak zawsze powtarzam najbardziej nasycone kolory widoczne są tylko incydentalnie. Dużo ważniejsze od ich pokrycia jest odpowiednie oddawanie barw bardziej pastelowych, bo to z nich składa się głównie film. Powyżej 90% DCI jest już i tak nieźle, chociaż wiadomo, zawsze im więcej tym lepiej. W trybie HDR dostępne jest więcej trybów obrazu, niż w roku ubiegłym. Ich nazewnictwo też uległo zmianie. Zniknęły prefiksy „HDR-„. Najlepszym trybem fabrycznym jest ustawienie „Kino”.

  Niestety nie jestem w stanie zmierzyć pełnej charakterystyki obrazu, w przypadku SJ850V. Telewizor rozpoznaje statyczne plansze i czterech najciemniejszych nie wyświetla wcale (ekran jest wygaszony do zera). Podejrzewam, że jest to zabieg maskowania słabszego poziomu czerni (typowego dla matryc IPS). Ukazuje jednak złe zachowanie telewizora. Niewykluczone, że w którymś z filmów mogłaby znaleźć się równie ciemna scena, w której praktycznie kamera stałaby w miejscu i telewizor zgasłby w ten sam sposób, zabierając nam obraz. Na szczęście takiej sceny nie znalazłem w kilku filmach na których przeprowadzałem testy, więc być może problem ten wychwycić można tylko na planszach kalibracyjnych.

  Niemniej, wierność barw mogłem ocenić głównie w porównaniu do drugiego wyświetlacza stojącego obok i test ten wypadł bardzo pozytywnie. Kolory były zgodne ze sobą w kluczowych momentach. Braków szerokiej palety barw nie było widać wcale. Jak mówiłem, ten mankament może wyjść tylko w pojedynczych ujęciach bardzo specyficznych filmów. Pomimo niskiej jasności maksymalnej telewizora nie ginęły także detale w bielach, ale miało to swoje konsekwencje, o których wspominałem – obraz był ciemny i mało atrakcyjny, a przynajmniej niewiele bardziej niż SDR-owa wersja.

  Odwzorowanie ruchu

  LG SJ850V, wyposażono w 120Hz matrycę IPS. Wyświetlacz poprawnie przyjmuje i wyświetla wszystkie klatkaże obrazu – 24p, 50p i 60p, oraz oferuje upłynniacz – system TruMotion, który powiela ilość klatek do maksymalnych możliwości matrycy. Dodatkowym wsparciem dla jakości odwzorowania ruchu jest system „scanning backlight” czyli technologia synchronizacji modulacji podświetlenia z odświeżaniem matrycy. Mówiąc bardziej ludzkimi słowami matryca wygasza się gdy następuje moment odświeżenia obrazu i zapala dopiero gdy następna klatka jest już gotowa do przedstawienia na ekranie. Ta fenomenalna funkcja zapewnia dużo ostrzejszy i wyraźniejszy obraz, szczególnie przy transmisjach sportowych jak zaraz zobaczycie w tabeli. Nie trzeba jej nigdzie włączać – wystarczy zmniejszyć jasność obrazu suwakiem „podświetlenie” by funkcja zaczęła przynosić efekty w postaci znacznie ostrzejszego obrazu w ruchu. System TruMotion, który zapewnia powielenie ilości klatek obrazu (do tych 100/120Hz, bo jak wiadomo treści mogą mieć 24,50 lub 60 klatek maksymalnie) jest fenomenalny w regulacji. Po ustawieniu TruMotion -> Własny dostajemy dostęp do dwóch suwaków regulacyjnych:

  lg_oledc6v_26

  • De-Judder – do regulacji płynności w materiałach filmowych. Przy ustawieniu 4 lub 5 uzyskujemy złoty środek, czyli polepszoną płynność filmu, ale nie do tego stopnia by była ona teatralnie sztuczna.
  • De-Blur – do redukcji rozmycia w materiałach wideo takich jak na przykład transmisje sportowe. By uzyskać najwyraźniejszy obraz sugeruję użyć ustawienia 10. Wtedy też będzie należycie działać technologia „scanning backlight”.
  Ustawienia TruMotionInformacjeObraz postrzegany w ruchu
  WyłączonySmużenie: 

  bardzo duże

  Maksymalna jasność: 

  215 cd/m2

  Powielenie krawędzi: 

  brak (krawędzie rozmyte)

  Poprawa płynności filmów (24p): 

  brak

  Użytkownik

  De-judder: dowolnie

  De-blur: 10

  Podświetlenie: 100

  Smużenie: 

  duże

  Maksymalna jasność: 

  215 cd/m2

  Powielenie krawędzi: 

  brak (krawędzie rozmyte)

  Poprawa płynności filmów (24p): 

  dowolnie regulowana pod własny gust

  Użytkownik

  De-judder: dowolnie

  De-blur: 10

  Podświetlenie: 40

  Smużenie:

  bardzo małe

  Maksymalna jasność: 

  120 cd/m2

  Powielenie krawędzi:

  niewielkie lub wyraźne (zależnie od miejsca ekranu)

  Poprawa płynności filmów (24p):

  dowolnie regulowana pod własny gust

  Poniżej przekątnej ekranu
  Powyżej przekątnej ekranu.

  Regulacja płynności w filmach działa świetnie i to zarówno w przypadku materiałów Ultra HD, jak i Full HD. Dziesięcio-stopniowa skala pozwala wyregulować ruch dokładnie tak jak chcemy i ograniczyć tym samym szarpanie (judder), ale tak by nie powodować efektu opery mydlanej (o ile sobie nie życzymy). Sprawność odwzorowania ruchu przy materiałach typu sport jest także całkiem dobra. Z reguły matryce IPS cechują się wolniejszym czasem reakcji i dostarczają mniej ostry obraz niż panele VA. SJ850V zrobił kolejny krok do zatarcia tej różnicy. W prawdzie smużenie jest trochę większe niż na alternatywnych wyświetlaczach, ale w zamian za to upłynniacz działa bardzo stabilnie i pozwala zachować spójne rezultaty, a także nie generować dużej ilości denerwujących artefaktów na krawędziach. Myślę, że każdy kto oczekuje odpowiednio ostrego obrazu w ruchu będzie zadowolony.

  Gdy zmniejszymy podświetlenie i włączy się funkcja strobującego podświetlenia ostrość wzrasta dodatkowo. Uzyskuje tym samym taki poziom, że bez wątpienia każdy powinien być usatysfakcjonowany. Przy takiej konfiguracji diody nie są jednak idealnie zsynchronizowane z matrycą, bo nie jest to możliwe jeśli są rozmieszczone na poziomych krawędziach (matryca odświeża się pionowo). W niektórych miejscach ekranu (generalnie poniżej przekątnej biegnącej od lewej dolnej do prawej górnej krawędzi ekranu) podwójne kontury są bardziej wyraźne.

  Kąty widzenia

  Jak zobaczycie na poniższym wideo, SJ850V jest jednym z tych wyświetlaczy, które nadają się do oglądania pod kątem. Nawet przy dużym zejściu z osi nasycenie barw i kontrastowość obrazu pozostaje stała. Dla osób siedzących na wprost telewizora jest to również istotne, choć często niedocenianie. Siedząc w optymalnych odległościach, które można wyliczyć z naszego kalkulatora. Znaczący kąt tworzy się nawet podczas patrzenia w róg ekranu i kontrastowość spada na matrycach VA. Matryce IPS wolne są od tego zjawiska! Jedyne negatywnej cechy można dopatrzeć się obserwując czerń pod kątem, szczególnie pionowym. Widać wtedy tak zwane srebrzenie, czyli zabarwienie czerni barwą szaro-srebrną.

  Granie na konsoli i PC

  LG SJ850V posiada dedykowane tryby „Gra” z krótkim input lag zarówno przy sygnale SDR jak i HDR.

  Rodzaj sygnałuOpisUstawienia telewizoraWynik
  [GRY] 1080pLag przy konsolach obecnej generacji (PlayStation 4, Xbox One, Nintendo WiiU) pracujących w rozdzielczości Full HDtryb „Gra”15 ms
  [GRY] 1080p + HDRLag przy konsoli PlayStation 4, pracującej w rozdzielczości 1080p z szeroką paletą barw i HDRtryb „Gra”15 ms
  [PC] 4K @ 4:4:4Lag przy natywnej rozdzielczości np. z komputera i chęci uzyskania chromy 4:4:4 (wyraźne kolorowe czcionki)HDMI jako PC15 ms
  [GRY] 4KLag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K bez HDRtryb „Gra”15 ms
  [GRY] 4K + HDRLag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDRtryb „Gra”15 ms
  [FILM] 4K + upłynniaczLag w natywnej rozdzielczości, przy działającym upłynniaczu z interpolacją klatektryb „ISF-Expert”91 ms
  Wyraźne kolorowe czcionki z PC (chroma 4:4:4) w trybie "Grafika"
  Wyraźne kolorowe czcionki z PC (chroma 4:4:4) po oflagowaniu wejścia jako PC.

  Ciekawszą jednak konfiguracją, od trybu „Gra”, jest oflagowanie złącza HDMI jako PC. Uzyskujemy wtedy równie krótki inpug lag, zarówno przy sygnale Full HD, jak i Ultra HD i możemy korzystać z tych samych trybów obrazu co przy oglądaniu, a także mamy chromę w pełnej rozdzielczości! Trybu PC nie da się jedynie użyć przy materiale HDR. Tam nadal potrzebny będzie tryb „gra”.

  Oceniając wyniki, wszyscy gracze powinni być w siódmym niebie! Tak krótki lag nie jest wyczuwalny wcale przez istotę ludzką. Dodatkowo, ciekawie prezentuje się też 91ms lag w trybie Eksperckim, w którym użyty jest upłynniacz obrazu. Przy wyścigach samochodowych można użyć takiej konfiguracji, by uzyskać idealnie płynny i ostry ruch, aczkolwiek lekki lag będzie już odczuwalny.

  Nvidia SLINasz redakcyjny sprzęt wyposażony jest w dwie karty GeForce GTX 980 Ti SLI powered by NVIDIA. Drugi komputer to ASUS GeForce GTX 980. Komponenty od firm Nvidia, ASUS, Intel, HyperX. Gry dostarcza nam m.in Eletronics Arts Polska, Wydawnictwo Techland oraz PlayStation Polska i Microsoft Polska.

  System i WebOS 3.5

  Od kilku lat firma LG rozwija swoją koncepcję systemu operacyjnego, zwanego WebOS. Jest to jedna z naszych ulubionych platform, która dzięki zamkniętej budowie działa bardzo stabilnie (na pewno bardziej niż Android), a możliwości które oferuje są bardzo duże. O samym systemie pisaliśmy już dużo, więc wystarczy odszukać w starszych testach. W roku ubiegłym Wiesław Kowalczyk z LG Polska opowiedział nam o zmianach w wersji 3.0.

  Pozwoliłem sobie podlinkować ten materiał, jako, że zmiany w najnowszej wersji WebOS 3.5 na 2017 rok, są raczej niewielkie, niemniej ciekawe. Najbardziej wyraźną z nich jest dodanie możliwości parowania przyciska numerycznego (od 0 do 9) z aplikacją. Dzięki temu możemy uzyskać szybki dostęp do najczęściej używanych programów. Oglądasz dużo na TVN Player? Teraz jest możliwość wywołania tej, lub dowolnej innej aplikacji np. za pomocą klawisza „1”.

  Dodana została także funkcja „Moja treść” (po lewej stronie ekranu), dzięki której możemy przeglądać zawartość sparowanych z telewizorem smartfonów. Wystarczy, że zainstalujemy odpowiednią aplikację (iOS, Android), a telewizor będzie miał przez cały czas dostęp do naszych zdjęć i filmów. Będziemy mogli usiąść więc ze znajomymi i oglądać pliki multimedialne bez konieczności wyciągania smartfona z kieszeni. No może nie do końca bez wyciągania, bo każde żądanie dostępu musi być autoryzowane przez użytkownika.

  Pozostałe, pomniejsze zmiany opisaliśmy w temacie: Co nowego w WebOS w wersji 3.5 w telewizorach LG na 2017 rok? Odsyłam tam, w celu dalszej lektury.

  Telewizor posiada komplet tunerów (DVB-S/S2/T/C). Pozwalają one także na odbiór treści Ultra HD. SJ850 jest też kompatybilny z HBB Tv. Instalacja anteny jest bardzo prosta, jak wszystko inne w systemie WebOS. Menu EPG, ma bardzo ładny design, aczkolwiek wejście w nie przerywa na chwilę seans. Wbudowany odtwarzacz plików „łyka” dosłownie wszystko i ma bardzo ergonomiczny interfejs. Po zlokalizowaniu serwera DLNA w sieci domowej, w tym przypadku aplikacji Plex zainstalowanej na komputerze pod kontrolą systemu Linux, dostępny był on jako osobne źródło w menu (jak na miniaturze po prawej), a telewizor bez problemu odtwarzał kopie 1:1 płyt Blu-ray po sieci (tzn. plik m2ts wyciągnięty z płyty)!

  Jakość dźwięku

  LG SJ850v posiada audio 2.2, o mocy 40W, w tym 20W przeznaczone jest na głośniki niskotonowe. Dźwięk został zaprojektowany w kolaboracji z firmą Harman-Kardon. Efekt jest niezły, jak na telewizor. Porównywalny z modelem LG B7. Do oglądania programów informacyjnych w sam raz, jest głośno i wyraźnie. Do filmów i serialów warto byłoby zaopatrzyć się w zewnętrzny system audio.

  Podsumowanie i ocena

  Telewizor LCD firmy LG, z segmentu premium, nie jest oczywiście konkurencją dla szerokiej gamy ekranów OLED tegoż producenta. Te pozostają niedoścignione pod najważniejszymi względami, więc powinniśmy odnosić je do oferty telewizorów LCD innych producentów w tym budżecie. W stosunku do nich, SJ850v ma niewątpliwie kilka ważnych przewag. Po pierwsze są to kąty widzenia. Praktycznie żaden inny telewizor tej klasy nie posiada matrycy IPS i kolory na nim natychmiastowo bledną po zejściu z osi, a kontrast spada. Wiele osób twierdzi, że przecież nie oglądają pod kątem, co jest nieprawdą. Każdy z nas ogląda pod kątem, bo jeśli mamy duży ekran w rozsądnie bliskiej odległości (tu odsyłam ponownie do kalkulatora odległości), to siedząc na wprost i spoglądając na brzeg ekranu tworzy się kąt wystarczająco duży, by uwypuklać detale w czerniach i tracić kontrastowość. Wystarczy poobcować chwilę w sklepie z ekranem na matrycy IPS, by zrozumieć o czym piszę, byle był ustawiony w tryb Kinowy lub pokrewny i odtwarzał prawdziwą treść, a nie demo producenta. Kolejny plus testowanego telewizora to niezwykle niski input lag. Obecnie jest to rekord jaki uzyskaliśmy na telewizorach 2017. Co ciekawe 15 ms telewizor uzyskał nawet w trybach Ultra HD co jest wynikiem godnym naśladowania przez innych producentów. TV można użyć do zawodniczego grania. System operacyjny WebOS 3.5 to kolejna ogromna zaleta tego ekranu. To właściwie najlepszy system jaki może posiadać obecnie telewizor. Dużymi możliwościami, nowoczesnym wyglądem oraz szybkością jest wzorem do naśladowania. Maniacy multimediów będą zachwyceni. Kolejne zalety są już nieco mniej rzucające się w oczy ale oferują absolutnie wystarczającą sprawność. Weźmy pod uwagę na przykład oddanie barw – jest wyraźnie lepsze niż w innych telewizorach na w ustawieniach fabrycznych, a dobry potencjał do kalibracji pozwala jeszcze bardziej poprawić ten stan. 120Hz matryca zapewnia dobre, wyraźne, oddanie ruchu co jest bardzo ważne przy oglądaniu relacji sportowych.

  Ale jak to zwykle bywa nie ma róży bez kolców. Nieco bolesna jest sprawność oddania obrazu Ultra HD pod względem HDR. Tak niska jasność efektu HDR, że prawie w ogóle nie widać lepszej jakości obrazu, zdecydowanie nie przystoi telewizorowi w segmencie premium, a m.in po to dokłada się przecież do modeli wyższych. Co więcej, wiąże się ona z jasnością w SDR i do wielu pomieszczeń dziennych telewizor może okazać się zbyt ciemny. Za jakość czerni, czyli niski kontrast, też nie można przyznać zbyt wielu punktów, aczkolwiek to jest akurat oczywiste przy matrycy IPS.

  PLUSY

  • Świetne kąty widzenia
  • System Web OS 3.5
  • Rekordowo niski input lag dla graczy zarówno w 4K HDR jak i Full HD
  • Sterowanie pilotem z akcelerometrem „Magic” (jako jedyna marka)
  • Obsługa wszystkich czterech formatów HDR: HDR10, HLG, Dolby Vision, Technicolor
  • Świetnej jakości tryby fabryczne obrazu i bogate możliwości kalibracji
  • Matryca 120Hz z doskonałym upłynniaczem (TruMotion)
  • Pełna obsługa HEVC 4K – pliki, telewizja naziemna i satelitarna
  • Obsługa YouTube z HDR

  MINUSY

  • Niska jasność w HDR, w zasadzie nie widać efektu
  • Bardzo niska jasność w trybie SDR, zbyt ciemny TV do mocno nasłonecznionych pomieszczeń
  • Niski kontrast, jak w typowej matrycy IPS

  Cena referencyjna: LG 55SJ850V 6 999 zł / 60SJ850V B.D. zł / 65SJ850V 9 599 zł (Sprawdź dostępność modelu w Media Expert)

  Sprzęt do testów dostarczyła firma LG


  Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:

  Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?


  logo skalibrujtvEkrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj „Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora?” oraz „Test kalibracji”.

  (33544)

  Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

  Comment(21)

  1. Z czernią to ja bym nie przesadzał, w kinie zobaczcie sobie tą idealną czerń, myślę że wszystkie tv są lepsze :)
  2. Z czernią to ja bym nie przesadzał, w kinie zobaczcie sobie tą idealną czerń, myślę że wszystkie tv są lepsze :)
  3. Czerń całkiem, całkiem. Ogólnie niezły telewizor, ale po 5 miesiącach użytkowania włącza się tylko dźwięk, a obrazu nie ma. Spec w koszulce LG przyjechał samochodem oblepionym logami LG i powiedział, że nie jest z LG tylko z firmy zewnętrznej i będzie zamawiał matrycę bo jest uszkodzona. Przyjechał po tygodniu od zgłoszenia awarii. Ciekawe ile będzie trwała naprawa i jak LG wywiązuje się z warunków gwarancji, ba jak tak jak Samsung, to czarno to widzę. Po dwóch tygodniach-jak nie naprawią-piszę do centrali LG, a potem lecę do Powiatowego Rzecznika Konsumentów niech działa...
  4. Telewizor naprawiony... Matryca przyszła z Hiszpanii bo tam są one produkowane na Europę, dlatego na naprawę czekałem 2 tygodnie, ale się doczekałem. I tutaj duży plus dla LG  w stosunku do Samsunga, na naprawę, którego mój brat się nie doczekał. Co ciekawe, matryca wyprodukowana w marcu 2018 jest całkiem inna niż ta, która była od nowości. Teraz obraz jest niesamowicie ostry na tych samych ustawieniach, które pozostały w pamięci na płycie głównej. Do tego ciągnie o 30W mniej. Podejrzewam, że ta która była w zakupionym telewizorze to jakaś od niższego modelu czy też od początku wybrakowana... Uważam, że LG 65SJ950V to telewizor z najlepszym obrazem, jaki kiedykolwiek powstał. OLED w moim przypadku się nie sprawdził, bo mam za jasny salon, a ten daje radę.

  5. WPPP WPPP napisał(a):

   Baleron, super, że podzieliłeś się swoim doświadczeniem z serwisem LG. Faktycznie postąpili bez zarzutu.

   Dobrze, że podzieliłeś się swoją oceną jakości obrazu na tym TV, ale najpewniej jest ona oparta o mocno nieobiektywną, a może lepiej niekompletną, "metodologię", którą stosujesz w tym zakresie, ponieważ jest prawie pewne, że nie oglądasz filmów na tym ekranie po zachodzie słońca w pokoju bez sztucznego oświetlenia. Zgadza się?

   Jeśli się zgadzam, a niemal na pewno, to teraz włącz sobie film w ciemnym pokoju i zweryfikuj dotychczasową ocenę w tej pominiętej, acz ogromnie ważnej, części. Chyba, że nie chcesz ryzykować zmianą swojej bardzo pozytywnej opinii, to wtedy tego nie rób:-). W końcu rozmyślić się w kwestii posiadania tego TV już nie możesz:-).

   Na pewno jego wygląd to najlepszy TV LCD, jaki kiedykolwiek powstał. Co do tego ja akurat nie mam najmniejszej wątpliwości. Szkoda, że nie jest to panel VA i procesor w środku, jaki w tym roku LG montuje do OLED-ów.

  6. gh0st666 gh0st666 napisał(a):
   Dnia 22.04.2018 o 08:48, Baleron napisał:

   Telewizor naprawiony... Matryca przyszła z Hiszpanii bo tam są one produkowane na Europę, dlatego na naprawę czekałem 2 tygodnie, ale się doczekałem. I tutaj duży plus dla LG  w stosunku do Samsunga, na naprawę, którego mój brat się nie doczekał. Co ciekawe, matryca wyprodukowana w marcu 2018 jest całkiem inna niż ta, która była od nowości. Teraz obraz jest niesamowicie ostry na tych samych ustawieniach, które pozostały w pamięci na płycie głównej. Do tego ciągnie o 30W mniej. Podejrzewam, że ta która była w zakupionym telewizorze to jakaś od niższego modelu czy też od początku wybrakowana... Uważam, że LG 65SJ950V to telewizor z najlepszym obrazem, jaki kiedykolwiek powstał. OLED w moim przypadku się nie sprawdził, bo mam za jasny salon, a ten daje radę.

   To coś porównujesz do Oleda? Śmieszne. Przecież ten tv ma kontrast ledwo 1500:1, czyli kompletnie nie nadaje się do oglądania wieczorami. Jak można pisać, że to najlepszy TV jaki kiedykolwiek powstał. Widziałeś w ogóle inne TV w akcji? Przecież prawie każdy TV na matrycy VA od 4 tyś. zł wzwyż zjada go na śniadanie, nie wspominając już o Oledach. Do tego ta jasność, która niby jest tak duża, że w jasnym salonie sprawdzi się o wiele lepiej jak Oled. W SDR ledwo 380 nitów czyli tyle ile własnie mają Oledy.

  7. Jarosław Świtoń Jarosław Świtoń napisał(a):

   GhOst666 a ty widziałeś LG 65SJ950V? Same cyferki to nie wszystko. Każdy ma swoje oczy - jednemu podoba się żona drugiemu teściowa.

   P.S. Więcej pokory co do opinii innych - nie każdy lubi/chce oglądać film w centralnym miejscu przed tv w kompletnej ciemności.

    

  8. Toma-San Toma-San napisał(a):

   Mam nadzieję, że nie obrażę użytkowników IPSów, ale moim zdaniem takie TV najlepiej sprawdzają się w pubach - szerokie kąty bez degradacji kolorów i nieduża szansa na wypalenie. W SDR też będzie nieźle, w HDRze przepadną z kretesem - w niektórych scenach będzie "mleczny" obraz.

   @Jarosław Świtoń - nawet nie wiesz, ile rzeczy można sobie na podstawie cyferek wyobrazić. :P 

  9. Jarosław Świtoń Jarosław Świtoń napisał(a):

   Panowie - to nie jest mój tv. Miałem okazję porównać przez tydzień gorszy model (850) z jednym z lepszych VA (jak P. Maciej napisał kultowym PUS 8102). Każdy ma prawo mieć swoje zdanie ale wypowiedzi wasze świadczą o co najmniej braku poszanowania opinii innych. Jeżeli komuś  zależy na seansach nocnych i ma możliwość oglądania tylko na wprost (broń boże ze znajomymi bo musiał by ustawić krzesełka po 3 w rzędzie po 3 szt dla 9 osób) to oczywiście jak najbardziej VA ale uwierzcie mi, że zawsze będzie żal za OLEDEM. Jeżeli do normalnego oglądania telewizji to WEDŁUG MOJEGO zdania obecnie LG sk950 (matryca ips) jest jednym z lepszych wyborów (nie patrząc na cenę) Jego poprzednik czyli ganiony przez Was lg65sj950  (obecna cena około 6k)  jest wyśmienitym wyborem dla tych co nie mogą mieć OLEDA a oglądają normalną TV np z NC+. Jeżeli pisze ktoś o danym tv w oparciu nawet nie o opinie innych (nie ma negatywnych w necie) ale o własne wyobrażenia na podstawie cyferek to wybaczcie ale co najmniej jest to dziwne. Poczytajcie też trochę o matrycach IPS (fajny test Panasonica AX900 Pana Macieja może wam trochę przybliżyć możliwości tv na IPS-ie ale także test dużo gorszego (w cyferkach od jk950) w obecnym temacie dotyczący jk850 też winien wystarczyć)

   W moim przypadku sprawdzałem Philipsa z myślą, że zastąpi mi kończący żywot projektor ale zdecydowałem na razie kupić nową lampę, zbierać na nowy projektor ( jednak nic mi nie zastąpi ekranu 120 cali) a do normalnego oglądania czekać na spadki cen w lg65sk9500. Obraz na kultowym VA mało co odbiega w dzień od  obecnego mojego paroletniego tv (też IPS - Toshiba 55L7453) a w dzień o wiele lepszy miał (DLA MNIE I MOJEGO WZROKU) LGsj8500. Zaznaczam, że nie oglądam plansz testowych tylko normalnie tv oraz nie jara mnie efekt HDR. Tak więc Panowie cyferki to nie wszystko  - a jeśli już są dla Was takie ważne to postarajcie się je właściwie interpretować - tutaj mogą wam się przydać testy na Rthings - ładnie są opisane modele sj950 i sk850 wraz z porównaniem do innych tv.

   P.S. Proszę przeliczcie ile materiałów rzeczywiście procentowo oglądacie w HDR-ze. Mam nadzieję, że za parę lat rozwinie się na tyle przesył danych, że rzeczywiście będzie o czym pisać a nie zniknie z rynku jak na przykład 3d (bardzo podobnie firmy zachęcały do kupna nowych tv wychwalając efekty 3d a obecnie co z tego zostało?)