Home News PlayStation 5: 4K60fps to tylko marketing? Zdaniem Digital Foundry twórcy gier celują w 30fps
PlayStation 5: 4K60fps to tylko marketing? Zdaniem Digital Foundry twórcy gier celują w 30fps

PlayStation 5: 4K60fps to tylko marketing? Zdaniem Digital Foundry twórcy gier celują w 30fps

4.78K
6

Dziennikarz brytyjskiego medium gamingowego Digital Foundry Richard Leadbetter jest przekonany, że większość gier zmierzających na konsolę PS5 nie będzie działać w 4K60fps. Powołuje się przy tym na przykład zapowiedzi wideo Spider-Man Miles Morales, która napakowana jest efektami graficznymi. Jego zdaniem, lwia część twórców poświęci płynność, by ich dzieła wyglądały jak najlepiej.

Standardem w grach na PS5 nie będzie jednak 4K60fps?

Leadbetter swoje przemyślenia zawarł w wyczerpującym materiale poświęconym nowemu Spider-Manowi i jego jakości graficznej na PlayStation 5. Wnioski ujął tak naprawdę w kilku zdaniach i – cóż – nie są one optymistyczne. Zdaniem redaktora DF w największe, najbardziej wymagające tytuły raczej nie zagramy na nowej generacji w 60 klatkach na sekundę przy rozdzielczości 4K.

 „Matematyka jest tu prosta. Jeśli otrzymamy dwa razy mocniejsze konsole niż te obecnej generacji, podwójne zwiększenie framerate’u pochłania praktycznie całą tę dodatkową moc, co oznacza, że zostaje niewiele środków na zwiększenie jakości grafiki w innych obszarach” – stwierdził.

PlayStation 5: 4K w 60 fps to tylko marketing? Zdaniem Digital Foundry twórcy gier celują w 30 fps
Czy skok jakościowy w grafice pochłonie za wiele mocy nowych konsol, by myśleć o wyższej płynności?

Analizując trailer Spider-Mana, dziennikarz zwrócił uwagę na momenty, w których silnik graficzny ewidentnie musiałby pracować na pełnych obrotach – na przykład podczas burzliwej, dynamicznej pogody czy na zatłoczonej ulicy. To właśnie dla takich spektakularnych momentów twórcy gier AAA poświęcą zdaniem Leadbettera płynność obrazu:

 „Nawet z całą dodatkową mocą, którą oferuje PS5, jest jasne, że Insomniac i tak mocno obciąża GPU, nawet w 30 FPS “ – wywnioskował.

W zamieszczonym poniżej materiale zdecydowano się na nietypowy eksperyment – podniesiono ilość klatek w opublikowanym wcześniej zapisie rozgrywki do 60 na sekundę, by pokazać, jak wyglądałby w nich nowy Spider-Man. Warto obejrzeć całą analizę:

“Mocożerne” technologie w PS5 i możliwości portu HDMI 2.1

Leadbetter w swoim materiale wymienił też inne przyczyny, z których deweloperzy odpowiadający za największe gry na PS5 mogą zdecydować się na ograniczenie płynności do 30fps. To oczywiście nowe technologie, takie jak generowany w całości “sprzętowo” raytracing. Wdrożenie nowych technik i sprzętu po prostu musi wycisnąć sporo, jak nie wszystko z mocy drzemiącej w nowej generacji. Przypomnijmy sobie te najważniejsze nowości:

  • Superszybki dysk SSD: o przewagach takiego rozwiązania nad HDD nie ma sensu dyskutować, natomiast ciekawe są prognozy Sony w kontekście prędkości PS5 z zastosowaniem tej jednostki. 2 GB danych mają się ładować w zaledwie 0,27 sekundy! Przynajmniej na to liczą Japończycy, bo taki jest oficjalny cel. Generowanie i błyskawiczne wczytywanie wielkich światów w grach ma być na nowej konsoli trywialne, jeśli chodzi o aspekty techniczne; sprowokuje to twórców do aktywnego podnoszenia jakości grafiki w swoich dziełach;
  • Hardware’owy raytracing: Podobnie jak Xbox Series X, PlayStation 5 będzie się cechować pełnym wsparciem i obecnością dla tzw. raytracingu, który wprowadzi do gier niespotykany wcześniej realizm oświetleniowy. W PS5 również będzie to wspierane w pełni hardware’owo, a więc cała technologia i jej owoce napędzane będą mocą samej konsoli. Sony chce za jego pomocą poprawić jakość dźwięku, cieni, odbić światła czy podświetleń;
  • Dźwięk przestrzenny: Rozwojowi tego aspektu, także przez deweloperów tworzących gry na nową generację, ma sprzyjać m.in. wprowadzony po raz pierwszy raytracing i skupienie na umożliwieniu implementacji jak największej ilości różnych, zaawansowanych źródeł dźwięku.
Wygląd PS5 PlayStation5 3
PlayStation 5; fot. Sony

Wielką szkodą byłoby, gdyby faktycznie w najważniejszych i największych tytułach jakość nie dobiła do 4K60fps na nowej generacji. Szczególnie biorąc pod uwagę możliwości stwarzane przez port HDMI 2.1, który spełnia wymogi przepustowości 4K nawet do 120 klatek na sekundę. Takie funkcje jak VRR szczególnie przydałyby się przy wyższej płynności. O jakich technologiach w kontekście HDMI 2.1 mowa?

  • Variable Refresh Rate: mechanizm używany w grach, gdy nie wyciągają pełnego klatkażu (np. 60 FPS), eliminujący rozrywanie się ramek obrazu, minimalizujący opóźnienia i dostosowujący częstotliwość odświeżania, tak, aby zachować płynność. Przykładem VRR jest AMD FreeSync (lub NVIDIA G-Sync);
  • Quick Media Switching (QMS): natychmiastowa zmiana trybu wyświetlania obrazu bez opóźnienia (np. przy włączeniu VRR);
  • Enhanced Audio Return Channel (eARC): usprawniona wersja protokołu ARC, który pozwala na uproszczenie podłączenia urządzeń audio do telewizora. Oprócz tego, że wystarczy nam wyłącznie jeden kabel HDMI pomiędzy amplitunerem a telewizorem. Wraz z CEC, dzięki ARC możemy kontrolować jednym pilotem zarówno telewizor, jak i soundbar / amplituner (a także nawet konsolę). eARC wspiera wyższe przepustowości, a także gwarantuje idealną synchronizację dźwięku i obrazu, jak również nie potrzebuje CEC do parowania się z telewizorem;
  • Auto Low Latency Mode (ALLM): funkcja, która pozwala telewizorowi automatycznie przełączyć się w tryb „Gra”, gdy wykryje włączoną konsolę przez HDMI.

Spodziewacie się nakreślanego przez Digital Foundry scenariusza? A może uważacie, że 4K60fps będzie niezaprzeczalnie standardem na PS5, a media tylko szukają sensacji? Podzielcie się z nami swoją opinią.

Źródło: https://www.eurogamer.pl/articles/2020-07-09-na-ps5-bdziemy-grac-glownie-w-30-fps-uwaza-digital-foundry


Więcej na temat gier i konsol:

Advertisement

(4781)

0 0 głos
Article Rating

26
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
kaka laka
30 dni temu

Standardem w grach na PS5 nie będzie jednak 4K60fps?” a ktos byl na tyle glupi by wierzyc ze tak bedzie? nagle z 1080p30 (base ps4) maja skoczyc na 4k60 i jeszcze dac lepsza grafe?

Łukasz
Łukasz
30 dni temu

Jeśli tak będzie to skorzysta na tym Samsung i jego Qledy z upłynniaczem. Pomału rozwiązuje mi się dylemat pod tytułem OLED czy QLED.

Adam
29 dni temu

Pewnie dopiero 4K 60fps przyjdzie z konsola ps5 pro za kilka lat. Swoja drogą Xbox SX ma mieć to samo . 4K 30fps. Wsumie Digital Foundy typ mówi tam coś o tym ze chodzi byc moze o te pierwsze tytuły a z czasem moze być inaczej. Ale jeśli nawet bedą w stanie robić gry w 4k i 60fps to napewno nie obejdzie sie bez spadków. Niestety nie jestem expertem. Tylko gdybam. Gdyby to nie było na niby 🙂

Hans
Hans
29 dni temu

A no co liczyliście :-)))
4K i 60fps z takiego pudełka,please…

Tom
Tom
28 dni temu

Koleś nie wie co mówi. Dodatkowo wiele osób twierdzi że 1080p a 2160p to różnica 4x w pikselach więc i 4x w wymaganiach… Tak nie jest. Wystarczy zerknąć na testy gier gdzie wydajność w 1080p a 2160 to z reguły jest przy obecnych kartach połowa wydajności. Spokojnie będziemy mieli 4k@60fps. Choćby dlatego że w wielu grach różnica między Ultra a high jest tak znikoma… Że tylko przy szczegółowej analizie zobaczymy różnice. Mówię to jako osoba grająca na RTX2060@4k@45-50fps. Skoro RTX 2060 na to pozwala to konsola która ma o 70% mocy więcej względem tego rtxa myślę że wystarczy nawet z… Czytaj więcej »

Adrian
Adrian
26 dni temu
Reply to  Tom

Grafika ocierająca się o CGI, tia, na pewno.
 
 

6
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x