Home Testy Telewizory OLED Philips Philips OLED+ 903 | TEST | Android TV z dźwiękiem Bowers & Wilkins i Ambilight
Philips OLED+ 903 | TEST | Android TV z dźwiękiem Bowers & Wilkins i Ambilight

Philips OLED+ 903 | TEST | Android TV z dźwiękiem Bowers & Wilkins i Ambilight

21.04K
18

Podsumowanie i ocena

Telewizor Philips OLED 903 można by nazwać bratem bliźniakiem modelu OLED 803. Jest to właściwie prawie ten sam produkt, wzbogacony o bardzo wysokiej klasy soundbar Bowers & Wilkins. W kwestii oddania obrazu różnice są marginalne i wynikają najprawdopodobniej z różnic pomiędzy egzemplarzami, choć przyznać trzeba, że są na korzyść modelu najwyższego. Jasność w HDR i w SDR jest chociażby o kilka procent wyższa i co ciekawe plasuje ten telewizor jako lidera spośród wszystkich telewizorów OLED na 2018 rok. Telewizory OLED w tym roku nie są znacząco różne od swoich poprzedników, ponieważ kolejna generacja matryc OLED WRGB nie wprowadza dużych zmian (i tendencję tą widać u wszystkich producentów korzystających z niej). Niemniej drobne zmiany cieszą podobnie jak wiadomość, że producent rozwiązał także część niuansów z poprzedniego modelu, m.in. dodał tryb obrazu “Monitor”, w którym telewizor wreszcie reprodukuje chroma 4:4:4 poprawnie i kolorowe czcionki z PC są wyraźne. Zastosowano także drugą generację procesora P5, która wprowadza przede wszystkim świetny algorytm konwersji SDR do HDR. Efekt działania wygląda zdecydowanie lepiej niż w telewizorach konkurencyjnych. Obraz jest konwertowany zgodnie z definicją treści HDR – ma więcej detali w bielach i czerniach, a efekty jaskrawych świateł są dużo mocniejsze. Pamiętać oczywiście należy, że jest to sztuczny zabieg i podobnie jak konwersja z 2D do 3D nie daje aż tak spektakularnych efektów jak treść natywna jednak kolekcję filmów Blu-ray czy innych materiałów SDR ciekawie ozdobi. Nie powinno się więc przez ten pryzmat oceniać technologi HDR, ale można poczuć jej namiastkę na dowolnym źródle. W kwestii obrazu nie pozostało już za dużo pola do poprawy na obecnej generacji matryc OLED. Oferuje ona idealną czerń, która hipnotyzuje podczas seansów nocnych. Gdy nie wiadomo gdzie jest brzeg telewizora tam zaczyna się magia OLED’a! Do tego bardzo dobre odwzorowanie treści Ultra HD – pokrycie około 100% reżyserskiej palety barw DCI P3, oraz wysokie jasności efektu HDR. Gracze będą także uraczeni wyborem, bo OLED mniej smuży niż telewizory LCD w trybie dedykowanym do gier, posiadającym dość niski input lag. Skoro już o tym mowa, to warto wspomnieć, że lag w prawdzie nie jest tak niski jak u konkurencji, ale nadal na rozsądnym poziomie, którego nie odczuje większość użytkowników. Mimo wszystko szkoda, że nie popracowano nad tym aspektem. Popracowano za to nad dźwiękiem w kolaboracji z firmą Bowers & Wilkins i efekt przerasta najśmielsze oczekiwania! Jest to prawdopodobnie najlepiej brzmiący obecnie telewizor na rynku.

W kwestii obsługi telewizora należy wyszczególnić przede wszystkim asystenta głosowego Google (Google Assistant) oraz Amazon Alexa, które wejdą niebawem do telewizorów Philips wraz z Android O. Niestety nie było ich jeszcze w czasie testów, ale mając na uwadze jak dobrze działały w wersji beta na targach IFA2018, oraz jak dobrze wykonany jest dodatkowy pilot dedykowany do obsługi asystentów sądzę, że będzie to kluczowa zmiana w obsłudze telewizora. Wybierając telewizor Philips możemy także liczyć na unikalne walory tej marki, przede wszystkim 3-stronny Ambilight. Dla fanów nowinek technologicznych to nie lada gratka. To może zaoferować nam jedynie Philips i myślę, że jest to jeden z głównych elementów jakim powinien kierować się nabywca stojący przed dylematem zakupu telewizora w technologii OLED.

Po wielkich redakcyjnych debatach doszliśmy do wniosku, że najwyższy OLED+ Philips 903 zostanie nagrodzony referencją a firma Philips będzie trzecią, która taką nagrodę otrzymała w 2018 roku (pierwszy raz w historii firmy!). Podobnie jak w przypadku Panasonic (Fz800 i FZ950) i LG (C8) będzie ona przyznana z pewnym kredytem zaufania. W tym roku nie pojawił się bowiem telewizor idealny pod każdym badanym względem zatem tym razem podchodzimy do tematu w ten sposób. Firma Philips dokonała ogromnego postępu w ostatnich latach i 903 jest ukoronowaniem tej pracy. Produkt ten posiada kilka wyjątkowo wyróżniających się cech na tle konkurencji jak nowe podejście do dźwięku, system Ambilight dopracowywany latami, procesor obrazu P5 z najlepiej działającą funkcją SDR do HDR czy najwyższy średni poziom HDR i SDR ze wszystkich OLED na rynku nieustępujący wrażeniami topowym LCD. Bacznie będziemy się przyglądać co firma zaprezentuje w 2019 roku!

PLUSY

 • Najlepiej brzmiące głośniki wbudowane na rynku wykonane we współpracy z Bowers & Wilkins
 • Nowoczesny wygląd, wysokiej klasy wykonanie. Podstawa nadająca “lekkości” całemu ekranowi
 • Druga generacja procesora P5 Perfect Picture Processing Engine dająca ciekawe możliwości obróbki obrazu jak np. SDR do HDR (Perfect Natural Reality)
 • Asystent głosowy Google oraz Amazon Alexa – już niebawem (wraz z aktualizacją oprogramowania do Android O)
 • Trójstronny Ambilight – unikalna cecha dla telewizorów marki Philips – unikalne wrażenia w grach czy filmach
 • Współpraca z oświetleniem hue firmy Philips
 • System operacyjny Android dający nieskończone możliwości multimedialne (szczególnie w rękach znawcy tematu)
 • Wysokiej jakości efekty HDR, wyższe niż w poprzedniej generacji
 • Perfekcyjna czerń i kontrast nieosiągalna dla telewizorów LCD oraz Plazm
 • Doskonałe kąty widzenia, nie do porównania z technologią LCD
 • Rewelacyjna żywotność panelu OLED (100 000 godzin)
 • Bogate pokrycie szerokiej palety barw (99% DCI)
 • Dobrej jakości tryby fabryczne obrazu (w SDR) i bogate możliwości kalibracji
 • Matryca 120Hz rewelacyjna do sportu
 • Pełna obsługa HEVC 4K – pliki, telewizja naziemna i satelitarna
 • Wyjątkowo dobra równomierność czerni na ciemnych tłach

MINUSY

 • Wczorajsza platforma sprzętowa powoduje, że system nie działa najpłynniej w każdej sytuacji
 • Nieco wyższy input lag niż u konkurencji
 • Brak więcej niż dwóch konfiguracji upłynniacza ruchu

Cena referencyjna: Philips 55OLED903: 8 999 zł, Philips 65OLED903: 13 999 zł

Sprzęt do testów dostarczyła firma Philips


Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:

Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?


Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj “Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora?” oraz “Test kalibracji”.

(21039)

Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

Comment(18)

 1. Spokojnie, jak będziesz normalnie oglądać tv nic się nie stanie. Dla mnie nienormalne oglądanie tv to np. przez 200h bez wyłączania na tvn24 ;D Chociaż TV i tak się czyści. A tak to wszystko będzie dobrze ;-).

 2. 34 minuty temu, Gmeru napisał:

  Spokojnie, jak będziesz normalnie oglądać tv nic się nie stanie. Dla mnie nienormalne oglądanie tv to np. przez 200h bez wyłączania na tvn24 ;D Chociaż TV i tak się czyści. A tak to wszystko będzie dobrze ;-).

  Dajesz gwarancję na to, że będzie dobrze? To jest tylko elektronika, nawet normalnie użytkując TV może się okazać że np zawiódł element, który robi te kompensacje matrycy oled. Albo użytkownik po prostu ogląda przez kilka godzin dziennie kanały info bo lubi i ten oled mu się wypali na miesiąc przed upłynięciem gwarancji. U LG nie byłoby żadnego problemu z wymianą matrycy. Natomiast firma Philips nie uzna wtedy wypalenia na gwarancji, bo się obwarowała ograniczeniami w instrukcji obsługi że hohoho. Moim zdaniem te zapisy które zacytował kolega @llukk dyskwalifikują oledy Philipsa i niech każdy kto chce je kupić zastanowi się, bo będzie miał problem jak coś będzie nie tak...

 3.  tylko ,że ja kocham amblight .tv ma byc do sypialni . w salonie mam projektor .a na infolinie  philipsa nie moge odzwonić się rozłacza od tygodnia.Nigdy w zyciu jeszcze nie reklamowałem więc nie chce tego zmieniać.a philips daje takie obwarowania ,że przeciętny użytkownik musi je złamac jak ustawieniem kontrastu do 50 podczas ogladania informacyjnych programów czy grania w gry gdzie ok 30% wyzszy zakładaja ustawienia fabryczne....

  tak samo zaleca sie ustawienia obrazu  na standard gdy sam Maciej zaleca filmowy.

   

 4. Znalazem na stronie philipsa WARUNKI GWARANCJI

  Gwarancja nie obejmuje mechanicznych uszkodzeń sprzętu oraz wad i uszkodzeń wynikłych na skutek:
  • niewłaściwego lub niezgodnego z instrukcją użytkowania, przechowywania i konserwacji;

  czyli dodając to co jest w instrukcji 903

  Ważna uwaga dotycząca ochrony telewizora OLED Technologia Organic LED (OLED) może zachowywać pozostałości obrazu na ekranie (ze względu na właściwości materiału) wtedy, gdy ten sam obraz jest stale wyświetlany przez dłuższy czas lub gdy wielokrotnie wyświetlany jest ten sam obraz. Dlatego zaleca się ścisłe przestrzeganie instrukcji obsługi telewizora OLED: • Nie należy wyświetlać żadnego statycznego obrazu w sposób ciągły ani nie wyświetlać tego samego obrazu wielokrotnie przez ponad 10 minut. • Zaleca się stosowanie stylu obrazu Standard lub HDR — standard w normalnych domowych warunkach korzystania z telewizora. • Zaleca się korzystanie z ustawienia kontrastu obrazu OLED wynoszącego 50 jednostek lub mniej podczas gier lub oglądania programów telewizyjnych z logo lub zegarami w dowolnej części ekranu. • Należy wyłączać wyświetlanie na ekranie elementów aplikacji TV (np. menu głównego), gdy aplikacja nie jest używana. • Należy wyłączać wyświetlanie na ekranie obrazów pochodzących z podłączonych urządzeń zewnętrznych (np. odtwarzacza DVD). Więcej informacji można znaleźć w instrukcjach obsługi podłączonych urządzeń. • Należy unikać wyświetlania wideo w jasnych kolorach (łącznie z białym), wyświetlania tekstu, zegarów lub logo na wszystkich częściach ekranu przez długi czas. • Należy używać opcji Panoramiczny lub Wypełnij ekran jako opcji formatu obrazu (patrz ustawienia obrazu telewizora). • Należy zawsze oglądać wideo na pełnym ekranie zamiast w małym okienku na ekranie telewizora. (np. wideo na stronie przeglądarki internetowe

  PODSUMOWUJĄC JESLI WYSTĄPIA POWIDOKI TELEWIZOR NIE ZOSTANIE WYMIENIONY.

  CHĘTNIE USLYSZAŁBYM CO NA TEN TEMAT MA DO POWIEDZENIA RZECZNIK PHILIPS POLSKA.

  wielu użytkowników oledów jest zadowolonych z użytkowania niestety są także użytkownicy ,ktorzy wydali pieniądze na topowe modele oled i w momencie wystąpienia powidokow nie zostały im wymienione.

  Ps .Z chęcia stalbym się posiadaczem 903 .....

   

   

  7 godzin temu, Gmeru napisał:

  Spokojnie, jak będziesz normalnie oglądać tv nic się nie stanie. Dla mnie nienormalne oglądanie tv to np. przez 200h bez wyłączania na tvn24 ;D Chociaż TV i tak się czyści. A tak to wszystko będzie dobrze ;-).

  Czytając obwarowania philipsa nie można tak myslec...

 5. Dnia 7.12.2018 o 15:03, llukk napisał:

  tylko ,że ja kocham amblight .tv ma byc do sypialni

  Kup sobie to:

  https://www.dreamscreentv.com/

  Podobno działa lepiej od ambi Philipsa (mniejsze lagi, 4 strony). Pasuje do każdego TV. Minus że działa tylko na źródłach HDMI czyli odpadają aplikacje smarttv i naziemna. Ale to raczej nie problem w dzisiejszych czasach.

 6. Po prostu powinieneś przestrzegać zasad związanych z użytkowaniem OLEDów.

  Na te w sumie obiektywne minusy nie ma rady.

  A i tak sporo jest funkcji, które wydłużają żywotność takiego telewizora.

  Kontrast na 50 jednostek albo mniej - mi zawsze odpowiadał taki. Nie ma dramatu.

 7. Witajcie. Waszym zdaniem do 65oled903 który z odtwarzaczy Ultra HD Blu-ray najlepiej by pasował?

 8. Miałem to cudo w domu, w trakcie "mojej walki" o następcę oled-a 930V LG. Jak każda recenzja na tym portalu tak i ta pomija wiele aspektów. Pozwolę sobie napisać kilka słów na jego temat , zwłaszcza że na sąsiednim forum jest mocno "promowany" jako best of the best a tu jako "referencja"... może pomoże komuś to podjąć decyzję o zakupie.  Ale od początku. Brawa dla Philipsa za współpracę z B&W! - dźwięk jest świetny!, może nie tak "efekciarski" i kinowy jak w sony AF9, ale za to szczegółowy, precyzyjny, dokładny, dynamiczny, w pełnym znaczeniu tego słowa - audiofilski. Muzyki słucha się na tym TV wyśmienicie, ścieżki dźwiękowe z filmów odkrywają przed nami nowe nie znane dotąd szczegóły. Daleko w tyle zostawia ten system dźwięku LGC8, Panasonica GZ1500 (którego teraz posiadam) czy nawet dobrze ustawionego i "wyregulowanego" Sony AF9. Myślę że nawet śmiało może powalczyć z dobrymi i drogimi soundbarami, oczywiście nie pod względem basu, bo ten w 903 jest mocny -  co czasami potrafi niestety "wzbudzić" obudowę TV - ale subwoofera nie zastąpi, natomiast precyzja, detal, wysokie tony, średnica z łatwością pod tym względem pokona nie jeden soundbar!. Jak już piszemy o plusach, za pewne można zaliczyć do nich ambilight, może się podobać, w niektórych treściach - zwłaszcza z HDR można zobaczyć fajne efekty... i zawsze mi się podobał u znajomych którzy mają LCD Philips-a - bo super maskował nie doskonałą czerń i kolory, ale po pierwszych dwóch dniach zachwytów zauważyłem że w przypadku oled-a jest trochę na odwrót, nasza piękna smolista czerń i piękne kolory trochę przez te światełka zostają "wyprane" z głębi i nasycenia - ale to już kwestia gustu i jak coś zawsze można go wyłączyć. Kolejnym plusem jest HDR, a bardziej jego jasność - najlepsza jaką widziałem na wszystkich oledach... z tym że do czasu...  bo ABL jest najbardziej agresywny jaki widziałem w oled-ach i nie dotyczy tylko białego ale również wszystkich innych kolorów które pojawiają się w przeważającej części na ekranie. Oddanie kolorów po wyjęciu z pudełka - bez rewelacji, może ciut lepsze niż w LG,  kalibracja obowiązkowa!, Skalowanie HD - słabe, Sony czy Panasonic zostawiają pod tym względem daleko w tyle Philips-a. Ale największą wadą, oprócz bardzo agresywnego ABL tego TV jest bardzo obecna posteryzacja, makrobolkowanie i... szum! - tak szum! (nie mylić z ziarnem filmowym). Przypadłości te występują nie zależnie od źródła czy formatu obrazu (HDR, SDR, HD) są nachalne i niestety mocno widoczne (i trudno ich nie zauważyć -  nawet wspomina o nich w swoim teście Vincent!)   również nie ma znaczenia wersja oprogramowania - te efekty towarzyszyć nam będą zawsze!. Ruch - upłynniacz działa dziwnie - na trybie film - mamy charakterystyczne kinowe szarpanie obrazu, po włączeniu nawet na m.in w ustawieniach użytkownika - efekt opery mydlanej. Niestety oprócz teatru telewizji towarzyszyć nam będą liczne artefakty związane z włączeniem upłynniacza, ale z plusów upłynniacza należy dodać że dynamiczne sceny odtwarza bardzo dobrze (może z artefaktami) ale bez rozmycia czy smużenia. System działa  wolno,  można go natomiast trochę przyśpieszyć - grzebiąc w ustawieniach programisty. Ale za to wszystkie aplikacje działają, wybór ich jest praktycznie nie ograniczony - więc to ogromny plus - można nie lubić androida ale gdy platforma sprzętowa jest odpowiednia tak jak np. w AF9 i działa płynnie to pod względem możliwości android przerasta wszystkie inne systemy z TV.  Filmy z KODI czy VLC, MX Player (nawet duże pliki) TV odtwarzał bez problemu.  Matryca w "moim"  65 który miałem była równa bez żadnych przebarwień, paskowania itp...            

  Dodam tylko że jakość wykonania tego TV - przeciętna, soundbar zaś obszyty jakąś szmatą która się mechaci od samego patrzenia na nią. 

REKLAMA: Automatyczne przekierowanie nastąpi za 20 sekund Przejdź do HDTVPolska teraz »