Home Testy Telewizory OLED Philips Philips OLED+ 903 | TEST | Android TV z dźwiękiem Bowers & Wilkins i Ambilight
Philips OLED+ 903 | TEST | Android TV z dźwiękiem Bowers & Wilkins i Ambilight

Philips OLED+ 903 | TEST | Android TV z dźwiękiem Bowers & Wilkins i Ambilight

34.26K
19

Podsumowanie i ocena

Telewizor Philips OLED 903 można by nazwać bratem bliźniakiem modelu OLED 803. Jest to właściwie prawie ten sam produkt, wzbogacony o bardzo wysokiej klasy soundbar Bowers & Wilkins. W kwestii oddania obrazu różnice są marginalne i wynikają najprawdopodobniej z różnic pomiędzy egzemplarzami, choć przyznać trzeba, że są na korzyść modelu najwyższego. Jasność w HDR i w SDR jest chociażby o kilka procent wyższa i co ciekawe plasuje ten telewizor jako lidera spośród wszystkich telewizorów OLED na 2018 rok. Telewizory OLED w tym roku nie są znacząco różne od swoich poprzedników, ponieważ kolejna generacja matryc OLED WRGB nie wprowadza dużych zmian (i tendencję tą widać u wszystkich producentów korzystających z niej). Niemniej drobne zmiany cieszą podobnie jak wiadomość, że producent rozwiązał także część niuansów z poprzedniego modelu, m.in. dodał tryb obrazu “Monitor”, w którym telewizor wreszcie reprodukuje chroma 4:4:4 poprawnie i kolorowe czcionki z PC są wyraźne. Zastosowano także drugą generację procesora P5, która wprowadza przede wszystkim świetny algorytm konwersji SDR do HDR. Efekt działania wygląda zdecydowanie lepiej niż w telewizorach konkurencyjnych. Obraz jest konwertowany zgodnie z definicją treści HDR – ma więcej detali w bielach i czerniach, a efekty jaskrawych świateł są dużo mocniejsze. Pamiętać oczywiście należy, że jest to sztuczny zabieg i podobnie jak konwersja z 2D do 3D nie daje aż tak spektakularnych efektów jak treść natywna jednak kolekcję filmów Blu-ray czy innych materiałów SDR ciekawie ozdobi. Nie powinno się więc przez ten pryzmat oceniać technologi HDR, ale można poczuć jej namiastkę na dowolnym źródle. W kwestii obrazu nie pozostało już za dużo pola do poprawy na obecnej generacji matryc OLED. Oferuje ona idealną czerń, która hipnotyzuje podczas seansów nocnych. Gdy nie wiadomo gdzie jest brzeg telewizora tam zaczyna się magia OLED’a! Do tego bardzo dobre odwzorowanie treści Ultra HD – pokrycie około 100% reżyserskiej palety barw DCI P3, oraz wysokie jasności efektu HDR. Gracze będą także uraczeni wyborem, bo OLED mniej smuży niż telewizory LCD w trybie dedykowanym do gier, posiadającym dość niski input lag. Skoro już o tym mowa, to warto wspomnieć, że lag w prawdzie nie jest tak niski jak u konkurencji, ale nadal na rozsądnym poziomie, którego nie odczuje większość użytkowników. Mimo wszystko szkoda, że nie popracowano nad tym aspektem. Popracowano za to nad dźwiękiem w kolaboracji z firmą Bowers & Wilkins i efekt przerasta najśmielsze oczekiwania! Jest to prawdopodobnie najlepiej brzmiący obecnie telewizor na rynku.

W kwestii obsługi telewizora należy wyszczególnić przede wszystkim asystenta głosowego Google (Google Assistant) oraz Amazon Alexa, które wejdą niebawem do telewizorów Philips wraz z Android O. Niestety nie było ich jeszcze w czasie testów, ale mając na uwadze jak dobrze działały w wersji beta na targach IFA2018, oraz jak dobrze wykonany jest dodatkowy pilot dedykowany do obsługi asystentów sądzę, że będzie to kluczowa zmiana w obsłudze telewizora. Wybierając telewizor Philips możemy także liczyć na unikalne walory tej marki, przede wszystkim 3-stronny Ambilight. Dla fanów nowinek technologicznych to nie lada gratka. To może zaoferować nam jedynie Philips i myślę, że jest to jeden z głównych elementów jakim powinien kierować się nabywca stojący przed dylematem zakupu telewizora w technologii OLED.

Po wielkich redakcyjnych debatach doszliśmy do wniosku, że najwyższy OLED+ Philips 903 zostanie nagrodzony referencją a firma Philips będzie trzecią, która taką nagrodę otrzymała w 2018 roku (pierwszy raz w historii firmy!). Podobnie jak w przypadku Panasonic (Fz800 i FZ950) i LG (C8) będzie ona przyznana z pewnym kredytem zaufania. W tym roku nie pojawił się bowiem telewizor idealny pod każdym badanym względem zatem tym razem podchodzimy do tematu w ten sposób. Firma Philips dokonała ogromnego postępu w ostatnich latach i 903 jest ukoronowaniem tej pracy. Produkt ten posiada kilka wyjątkowo wyróżniających się cech na tle konkurencji jak nowe podejście do dźwięku, system Ambilight dopracowywany latami, procesor obrazu P5 z najlepiej działającą funkcją SDR do HDR czy najwyższy średni poziom HDR i SDR ze wszystkich OLED na rynku nieustępujący wrażeniami topowym LCD. Bacznie będziemy się przyglądać co firma zaprezentuje w 2019 roku!

PLUSY

 • Najlepiej brzmiące głośniki wbudowane na rynku wykonane we współpracy z Bowers & Wilkins
 • Nowoczesny wygląd, wysokiej klasy wykonanie. Podstawa nadająca “lekkości” całemu ekranowi
 • Druga generacja procesora P5 Perfect Picture Processing Engine dająca ciekawe możliwości obróbki obrazu jak np. SDR do HDR (Perfect Natural Reality)
 • Asystent głosowy Google oraz Amazon Alexa – już niebawem (wraz z aktualizacją oprogramowania do Android O)
 • Trójstronny Ambilight – unikalna cecha dla telewizorów marki Philips – unikalne wrażenia w grach czy filmach
 • Współpraca z oświetleniem hue firmy Philips
 • System operacyjny Android dający nieskończone możliwości multimedialne (szczególnie w rękach znawcy tematu)
 • Wysokiej jakości efekty HDR, wyższe niż w poprzedniej generacji
 • Perfekcyjna czerń i kontrast nieosiągalna dla telewizorów LCD oraz Plazm
 • Doskonałe kąty widzenia, nie do porównania z technologią LCD
 • Rewelacyjna żywotność panelu OLED (100 000 godzin)
 • Bogate pokrycie szerokiej palety barw (99% DCI)
 • Dobrej jakości tryby fabryczne obrazu (w SDR) i bogate możliwości kalibracji
 • Matryca 120Hz rewelacyjna do sportu
 • Pełna obsługa HEVC 4K – pliki, telewizja naziemna i satelitarna
 • Wyjątkowo dobra równomierność czerni na ciemnych tłach

MINUSY

 • Wczorajsza platforma sprzętowa powoduje, że system nie działa najpłynniej w każdej sytuacji
 • Nieco wyższy input lag niż u konkurencji
 • Brak więcej niż dwóch konfiguracji upłynniacza ruchu

Cena referencyjna: Philips 55OLED903: 8 999 zł, Philips 65OLED903: 13 999 zł

Sprzęt do testów dostarczyła firma Philips


Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:

Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?


Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj “Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora?” oraz “Test kalibracji”.

(34260)

Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

19
Dodaj komentarz

avatar
0 Tematy w komentarzach
0 Odpowiedzi na temat
0 Obserwujący
 
Najczęściej komentowany komentarz
Najgorętszy wątek komentarza
0 Komentuj autorów
Autorzy ostatnich komentarzy

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o