Home Testy Telewizory OLED Panasonic Panasonic FZ800 czy FZ950? | PORÓWNANIE | Czy to najlepsze telewizory do filmów i seriali w 2018 roku?
Panasonic FZ800 czy FZ950? | PORÓWNANIE | Czy to najlepsze telewizory do filmów i seriali w 2018 roku?

Panasonic FZ800 czy FZ950? | PORÓWNANIE | Czy to najlepsze telewizory do filmów i seriali w 2018 roku?

28.17K
2

Rok 2018 przyniósł nam dwa znakomite telewizory w technologii OLED japońskiej firmy Panasonic. Największą zaletą omawianych FZ800 oraz FZ950 jest ich wysoka skłonność do prezentowania obrazu, którego wizja narodziła się na etapie studia filmowego np. w Hollywood. Co ważne: już po wyjęciu z pudła chociaż skłonność do fachowej kalibracji i wyciśnięcia z tych modeli ostatnich soków jest także na poziomie do którego przyzwyczaili nas już od lat japońscy inżynierowie. Czym zatem różnią się te dwa modele i czy oba dostarczają tak samo wysokiej jakości obrazu?

Technologia OLED TV – duchowy następca plazmy?

Oba telewizory zostały wykonane w technologii OLED. Nie jest to zaskakujące gdyż firma już od kilku lat przeszła na ten typ telewizorów w segmencie premium rezygnując tym samym z drogich rozwiązań w segmencie LCD. Ruch ten wydaje się zrozumiały patrząc na przeszłość japońskiego producenta. Był on od zawsze związany z telewizorami kojarzącymi się z filmami a telewizory w technologii plazmowej do dziś uważane są za najlepszego ekrany do tego typu materiałów. Dlaczego? Wszystko ze względu na doskonałą czerń, która deklasowała ówczesne telewizory LCD. Miała oczywiście swoje wady a największą była duża podatność na wypalenia i powidoki. Jednak maniacy kina domowego byli w stanie zaakceptować ten fakt ponieważ jakość obrazu była nie do przecenienia a odpowiednie traktowanie tego typu telewizorów chroniło przed problemami wspomnianymi wcześniej.

Budowa ekranu OLED vs LCD.

Zalety wyświetlaczy organicznych wynikają przede wszystkim z faktu jak generowany jest obraz. Każdy subpiksel jest niezależnie sterowaną diodą, czyli bezpośrednim źródłem światła. Oznacza to zdolność do uzyskania prawdziwej czerni (zerowej emisji światła), czyli czegoś, co w każdym z widzów budzi podziw. Kontrast jest bowiem najważniejszym kryterium jakości. Gdy czerń jest dobra, to mówimy ogólnie, że obraz jest dobry. I tak właśnie było też za czasów telewizorów plazmowych chociaż tutaj zostaliśmy przeniesieni na inny poziom – idealny pod tym względem. Drugą zaletą są znacznie lepsze kąty widzenia, przy których nie spada nasycenie, ani nie zaburza się tonalność obrazu tak jak w telewizorach LCD. Więcej o zaletach (i wadach) technologii przeczytamy w temacie: Czym jest OLED i dlaczego tak bardzo go lubimy?

(28169)

Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

Comment(2)

  1. Wypalonego pasa TVN24 nie spotkaliśmy jeszcze wcale. Z powidokami trafiały się pojedyncze przypadki, głównie dotyczący osób, które grają codziennie w jeden tytuł przez bardzo długi czas.”
    Źródło: https://hdtvpolska.com/panasonic-fz800-czy-fz950-porownanie-czy-to-najlepsze-telewizory-do-filmow-i-seriali-w-2018-roku/

    Ja z powodu wypalenia właśnie paska z TVN24 a stosowałem kompensację automatyczną i ręczną wymieniłem już dwa oledy LG65G6V to jestem

    chyba wyjątkowym przypadkiem a TVN leciał nie więcej jak 3 godziny dziennie.

  2. Chłopaki kalibrują telewizor kiedy jest za zwyczaj nowy dlatego nie widzą wypaleń (choć nie wierzę że nie znają problemu). Problem z wypalaniem pasków informacyjnych istnieje bez dwóch zdań - ja też z tego powodu miałem wymienianą matrycę i ponowną kalibrację (i też nie oglądałem całymi dniami TVN24).