Home Testy Telewizory OLED Philips Philips OLED 803 | TEST | model 2018 z Ambilight i Android TV
Philips OLED 803 | TEST | model 2018 z Ambilight i Android TV

Philips OLED 803 | TEST | model 2018 z Ambilight i Android TV

105.79K
1

Kalibracja, odwzorowanie barw (SD i Full HD)

Fabrycznie (tryb Kino)

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 1,8 maksymalna 3,1
Średnia deltaE barw ze wzornika 2,3 maksymalna 3,3
Średnia deltaE palety szarości 2,4 maksymalna 3,2

Gdy przejdziemy z trybu “Standardowy” na tryb “Kino”, powita nas dużo bardziej naturalny obraz, któremu do swojego studyjnego pierwowzoru brakuje tylko kilka rzeczy. Żadna z nich nie jest na tyle istota, by istotnie przeszkadzać widzowi, choć zebrane do kupy ujmują trochę naturalności. Należą do nich lekko zazieleniona biel, oraz zbyt niska gamma, która spłyca kontrastowość obrazu przy oglądaniu nocnym. Pomimo idealnej, oledowej czerni, przejścia pomiędzy poszczególnymi odcieniami barw nabierają jasności zbyt szybko.

Profesjonalna kalibracja Philips OLED 803

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 1,2 maksymalna 2,5
Średnia deltaE barw ze wzornika 1,1 maksymalna 1,9
Średnia deltaE palety szarości 0,8 maksymalna 1,5

Philips OLED 803 posiada funkcje kalibracyjne znane ze starszych modeli. Jak widzimy, w tym przypadku pozwoliły one uzyskać bardzo dobry rezultat, choć do książkowego ideału nieco zabrakło. Odcień obrazu wygląda na całkowicie neutralny w całej rozciągłości – od czerni do bieli. Gamma (definiująca właśnie kontrastowość obrazu) pozostała jednak nieznacznie poniżej docelowej linii, co oznacza, że nie udało się jej skorygować z chirurgiczną precyzją (choć został wykonany duży postęp). Wynika to z braku 10/20 punktowego balansu bieli, przed zaimplementowaniem którego Philips broni się już od dłuższego czasu. Dalsza korekcja gammy dostępnymi w TV narzędziami spowodowałaby problem z widocznością detali w czerniach, więc należało ich zaniechać. Jak już jednak napisałem, postęp jest i tak duży, a do wzorca nie brakuje wiele.

Kalibracja telewizorów OLED wymaga użycia 1nm Spektrometru, np. Jeti Specbos 1211. Zwracajmy na to uwagę powierzając komuś nasz TV.

Galeria przekłamań obrazu

Wybierz kadr z filmu:
Wybierz ustawienia obrazu w telewizorze:
  • Tryb Fabryczny
  • Najlepszy tryb fabryczny
  • Profesjonalna kalibracja
  • Referencja (studio)
Pamiętajmy, że opis kalibracji tyczy się egzemplarza, który trafił do naszych testów. Egzemplarze takich samych telewizorów różnią się między sobą, więc te nabyte przez czytelników mogą mieć inne błędy odwzorowania barw (mogą być one większe lub mniejsze – nie ma reguły). Z tego powodu nie publikuję ustawień kalibracyjnych, bowiem są one indywidualne dla każdego telewizora i toru wideo. Zachęcam natomiast do poczytania o profesjonalnej kalibracji.

(105790)

4 9 głosy
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

100
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
jarek
jarek
4 lat temu

Witam. Jestem posiadaczem tego tv w wersji 65 cali i odbieram naziemną tv a ostatnio nadawcy poprzestawiali częstotliwości. W starszych modelach które jeszcze posiadam przestawienie częstotliwości zajęło 5 minut a tu nijak nie można się doszukać ustawień. Nie wiem jak to zrobić i gdzie tego szukać. Z całego testu większość jest dla mnie niezrozumiała, jednak jako użytkownik najbardziej polecam Ambilith. Używanie pilotów to jakaś porażka. Android to kicha. Gdybym. wiedział to bym kupił inną markę tv. Jednak używałem tv tej marki i podobnej wielkości w Norwegii w pracy i byłem zachwycony stąd mój wybór. W Polsce to nie wygląda tak… Czytaj więcej »

1
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x