Home News Panele LCD drożeją przez koronawirusa. Czy będzie podwyżka cen telewizorów?
Panele LCD drożeją przez koronawirusa. Czy będzie podwyżka cen telewizorów?

Panele LCD drożeją przez koronawirusa. Czy będzie podwyżka cen telewizorów?

2.51K
0

Ceny paneli LCD przeznaczonych do stosowania w telewizorach wzrosły w pierwszych dwóch tygodniach lutego o 1% w stosunku do końcówki stycznia. W trakcie pierwszego miesiąca 2020 roku odnotowano pięciokrotny wzrost. To bezpośrednie skutki masowych problemów fabryk zlokalizowanych w Chinach, które z powodu epidemii koronawirusa pozostają w większości tymczasowo zamknięte.

W drugiej połowie 2019 roku zaczęto już zauważać stopniowy spadek cen paneli LCD. Pisaliśmy o tym niedawno w kontekście LG, które nosi się z zamiarem zastąpienia telewizorów LCD średniej klasy modelami OLED. Podobne ruchy zaczął wykonywać Samsung, zamykając lub sprzedając swoje linie produkcyjne odpowiedzialne za te panele.

Panele LCD drożeją przez koronawirusa. Czy będzie podwyżka cen telewizorów?

Tymczasem nieoczekiwany wybuch epidemii koronawirusa i wynikające z tego faktu masowe problemy produkcyjne w Chinach, gdzie swoje fabryki mają dominujący na rynku, rodzimy dostarczyciele paneli LCD, przyczyniły się do drastycznego odwrócenia spadkowego trendu. Źródła cytowane przez koreańskie portale donoszą, że zwyżka cenowa dotknęła wszystkich rozmiarów paneli, od 32-calowych do 75-calowych. To pierwsza taka sytuacja od listopada 2016 roku. Przewiduje się, że ceny najmocniej “podskoczą” w marcu i mogą rosnąć aż do czerwca.

Wiele fabryk na terenie Chin pozostaje zamkniętych, a ponadto okres świętowania tamtejszego Nowego Roku władze przedłużyły z obawy o bezpieczeństwo obywateli do 9 lutego. Wygląda zatem na to, że niedobór produkcyjny będzie więc postępować, czym pewnie najbardziej przejmują się najwięksi gracze, – LG Electronics i Samsung Electronics. Pierwszy z nich stosuje panele LCD w kilku swoich liniach telewizorów 4K UHD, w tym NanoCell, drugi zaś wykorzystuje je w produkcji modeli QLED. Przedłużająca się niepewność na chińskim rynku może w konsekwencji poskutkować wzrostem cen sklepowych popularnych telewizorów. Możliwe też jednak, że producenci zdecydują się na przełknięcie strat, zabezpieczając tym samym swoje plany sprzedażowe.

Źródło: AVForums

Więcej o telewizorach:

(2510)

1
Zobacz więcej komentarzy na forum

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subskrybuj  
Powiadom o