Home News Sony potwierdza: HDMI 2.1 będzie ale w wybranych modelach TV 2020. Oto lista
Sony potwierdza: HDMI 2.1 będzie ale w wybranych modelach TV 2020. Oto lista

Sony potwierdza: HDMI 2.1 będzie ale w wybranych modelach TV 2020. Oto lista

18.13K
2

W tym roku, mieliśmy okazję towarzyszyć firmie Sony w wyprawie na CES 2020 w Las Vegas.Efektem było uczestnictwo z wąskim gronem dziennikarzy w prezentacji telewizorów LCD i OLED, które pojawią się w 2020 roku na rynku.Mogliście o tym przeczytać na portalu jakiś czasu temu.Jednak jedna sprawa była niejasna: co z portem HDMI 2.1 tak ważnym szczególnie dla graczy oraz zainteresowanych zakupem najnowszych konsol, które wejdą w tym roku do sprzedaży czyli PlayStation 5 oraz Xbox Series X?

Więcej na temat prezentacji telewizorów Sony w Vegas:

Dzisiaj, dziennikarze z portalu FlatpanelsHD podzielili się informacją na temat wiedzy, którą podobno posiedli wprost od przedstawicieli Sony.Trudno zweryfikować czy jest to 100% prawda jednak wygląda na to, że temat HDMI 2.1 będzie mocno skomplikowany w tym roku a sam port w pełnej specyfikacji prawie w ogóle ominie telewizory 4K Ultra HD przeznaczone na 2020 rok.Jednak nie wszystko stracone i warto dokładnie wczytać się raz jeszcze w specyfikację HDMI 2.1 oraz 2.0 i zwrócić uwagę (co podkreślamy wielokrotnie w testach), że część funkcji, które oferuje HDMI 2.1 można bez problemu zaimplementować do standardu 2.0. I tak właśnie ma być w telewizorach z tego roku japońskiej marki.

Nowe telewizory Sony OLED i LCD na 2020 rok.Pierwsze testy 2

Jakie nowe funkcje oferuje HDMI 2.1?

Port HDMI 2.1 pozwala spełnić wymogi przepustowości 4K (do 120 FPS) (ma być obsługiwane przez PlayStation 5 oraz Xbox Series X) i 8K (do 60 FPS), jak również obsługuje następujące funkcje:

Variable Refresh Rate:

Mechanizm używany w grach, gdy nie wyciągają pełnego klatkażu (np. 60 FPS), eliminujący rozrywanie się ramek obrazu, minimalizujący opóźnienia i dostosowujący częstotliwość odświeżania, tak, aby zachować płynność.Przykładem VRR jest AMD FreeSync (lub NVIDIA G-Sync).

VRR będzie obsługiwany przez Xbox Series X.Obecnie działa także na Xbox One X.

Quick Media Switching (QMS):

Natychmiastowa zmiana trybu wyświetlania obrazu bez opóźnienia (np. przy włączeniu VRR)

Enhanced Audio Return Channel (eARC):

Usprawniona wersja protokołu ARC, który pozwala na uproszczenie podłączenia urządzeń audio do telewizora.Oprócz tego, że wystarczy nam wyłącznie jeden kabel HDMI pomiędzy amplitunerem a telewizorem.Wraz z CEC, dzięki ARC możemy kontrolować jednym pilotem zarówno telewizor, jak i soundbar / amplituner (a także nawet konsolę). eARC wspiera wyższe przepustowości, a także gwarantuje idealną synchronizację dźwięku i obrazu, jak również nie potrzebuje CEC do parowania się z telewizorem.

Auto Low Latency Mode (ALLM)

Funkcja, która pozwala telewizorowi automatycznie przełączyć się w tryb „Gra”, gdy wykryje włączoną konsolę przez HDMI.Xbox One S oraz One X obsługuję ALLM.PlayStation 4 oraz PlayStation 4 Pro nie.

Test HDMI kabel MagicLink 2.0

Czy potrzebuję nowego kabla?

Generalnie tak ale tylko w przypadku gdy będziemy chcieli włączyć rozdzielczość 4K w 120Hz lub 8K w 60Hz.Wtedy rzeczywiście trzeba zakupić kabel 8K, który jest oznaczony zieloną naklejką certyfikacji “forum HDMI”.Takie kable dopiero pojawią się na rynku a wszystkie, które są obecnie sprzedawane nie mają gwarancji, że w przyszłości taki sygnał zostanie przesłany.Najzwyczajniej w świecie nie ma tego jak obecnie przetestować ani zmierzyć.

certyfikat hdmi 2.1

Wszystkie inne funkcje pochodzące od HDMI 2.1 czyli opisywany VRR, ALLM czy eARC mogą bez problemu działać na kablu HDMI 2.0 z pomarańczowym certyfikatem “forum HDMI”.

Przeczytaj więcej na temat kabla HDMI 2.0 z funkcjami HDMI 2.1:

Kabel HDMI MagicLink 2.0

Gdzie dostaniemy pełne HDMI 2.1 a gdzie część jego funkcji w telewizorach Sony?

W tym roku, nowe modele zyskały oznaczenie z XG (2019) na XH (2020).Dodatkowo, część flagowych serii zaprezentowanych w drugiej części 2019 roku nadal będzie dostępna w sprzedaży.Modele 8K Ultra HD będą oczywiście posiadały pełny port HDMI 2.1: ZH8 oraz ZG9. Jeżeli chodzi o telewizory 4K Ultra HD tylko jedna seria ma posiadać HDMI 2.1. Mowa o linii XH90. Wszystkie inne modele jak: OLED A8, LCD 4K XH95, XG85 mają wykorzystywać tylko eARC z funkcji oferowanych przez standard HDMI 2.1.

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Modele telewizorów Sony 2020 HDMI 2.1 (4K120Hz) VRR ALLM eARC
Sony LCD 8K ZG9 dostępny (+8K60Hz) brak brak dostępny
Sony LCD 8K ZH8 dostępny (+8K60Hz) brak brak dostępny
Sony LCD XH95 brak brak brak dostępny
Sony LCD XH90 dostępny dostępny dostępny dostępny
Sony LCD XH85 brak brak brak dostępny
Sony OLED A8 brak brak brak dostępny

Na początku marca, wybieramy się na oficjalną europejską premierę telewizorów Sony.Dopytam się czy podane wyżej informacje są rzeczywiście prawdziwe i dlaczego tylko seria XH90 ma dostać stosowną aktualizację do portu HDMI 2.1.

65_X90H_XH90_sony-test-lcd
Sony 4K LCD XH90
Źródło: Flatpanels.com

Więcej na temat telewizorów Sony:

(18128)

0 0 głos
Article Rating
tags:

4
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Wojciech
Wojciech
7 miesięcy temu

Tylko Sony potrafimy dać jemu 2.1 w modelu wyższym a nie dać go w topie

Damian
Damian
7 miesięcy temu

Fuck logic xh90 ma wszystko xh95 wybrakowany no i wejś tu człowieku pisz książki

2
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x