Home News Poznaliśmy prawdopodobną cenę PS5? Koszty produkcji są dużym problemem Sony
Poznaliśmy prawdopodobną cenę PS5? Koszty produkcji są dużym problemem Sony

Poznaliśmy prawdopodobną cenę PS5? Koszty produkcji są dużym problemem Sony

12.51K
3

Do premiery PlayStation 5 pozostaje około dziesięć miesięcy, tymczasem wciąż nie znamy odpowiedzi na dwa najważniejsze pytania pojawiające się w jej kontekście: jak ostatecznie będzie wyglądać i ile trzeba będzie za nią zapłacić. Dziennikarze dotarli tymczasem do informacji o kosztach produkcji nadchodzącej konsoli Sony. Wskazują one na walkę Japończyków z wysokimi cenami komponentów urządzenia i nerwowe oczekiwanie na ruch konkurencji.

Ile będzie kosztować konsola PlayStation 5?

Serwis Bloomberg dowiedział się, że koszt produkcji jednej sztuki PS5 może wynieść około 450 dolarów. W takim scenariuszu Sony stanęłoby zatem przed sporym dylematem, bo biorąc pod uwagę różnicę pomiędzy kosztami produkcji a sklepową ceną PS4, które zadebiutowało w 2013 roku, nowa konsola musiałaby kosztować przynajmniej 470 dolarów (ok. 1850 zł). Nie ma co jednak przywiązywać większej wagi do kwoty w złotówkach, ponieważ istnieje wysokie ryzyko, że Sony – podobnie jak w przeszłości – zrówna wartość dolara z euro. Zatem w naszym kraju koszt zakupu PS5 mógłby sięgnąć 2 tysięcy złotych a nawet więcej.

To z kolei tworzy niemały problem, bo przecież najmocniejsze obecnie PS4 Pro sprzedawane jest w znacznie niższej cenie. Tak wysoka wycena przedstawiciela nowej generacji mogłaby okazać się sporym błędem i wyraźnie zahamować jego sprzedaż. Eksperci utrzymują bowiem, że konsumenci oprą swoje oczekiwania na początkowej sytuacji cenowej PS4 i PS4 Pro. Czy to oznacza, że Sony może zdecydować się na rozprowadzanie swojego nowego urządzenia ze stratą? Możliwe, aczkolwiek analitycy utrzymują, że cena konsoli może równie dobrze sięgnąć ostatecznie nawet 500 dolarów (ok. 2130 zł wg. przelicznika 1 dolar = 1 euro).

Poznaliśmy prawdopodobną cenę PS5? Koszty produkcji są dużym problemem Sony

Skąd tak wysoki koszt produkcji PlayStation 5?

Które części windują nakład potrzebny do wyprodukowania jednej sztuki nowej konsoli? Według informacji Bloomberga, chodzi o pamięć DRAM i NAND flash. Te komponenty cieszą się ostatnio ogromnym zainteresowaniem ze strony producentów smartfonów, którzy uzbrajają swoje urządzenia w modemy 5G. To z kolei powoduje, że na rynku tworzy się spory kłopot z ich dostępnością.

Droższe niż zwykle jest do tego chłodzenie, które Sony zastosuje w PS5. Zazwyczaj cena za ten element konstrukcji zamyka się w jednym dolarze, ale Japończykom zależy na zapobieżeniu ewentualnym problemom z przegrzewaniem się konsoli i właśnie z tego powodu są skłonni zapłacić kilka dolarów za sztukę.

playstation 5 zdjęcia

Sony czeka na krok Microsoftu. Kiedy poznamy ostateczną cenę PS5?

Źródła Blommberga donoszą wreszcie, że Sony najprawdopodobniej poczeka z decyzją o cenie PS5 do czasu, aż tę kluczową informację o swojej następnej konsoli ujawni największy rywal, Microsoft. Cenę Xboxa Series X poznamy najpewniej w czerwcu, podczas targów E3 w Los Angeles. To dla Japończyków bardzo późno. Gdyby tego było mało, dyrektor finansowy firmy Hiroki Totoki publicznie naciska na większą kontrolę i przejrzystość w kwestii kosztów stworzenia konsoli, podkreślając, że Sony musi precyzyjnie określić ilość sztuk, które zjadą z taśm produkcyjnych. Totoki oczekuje kompletu informacji, łącznie ze sklepową ceną PS5, w kwietniu. Trwa więc wyścig z czasem, a presja rośnie.

Pojawiła się też informacja o nowej wersji PlayStation VR, która miałaby ukazać się niedługo po sklepowej premierze PS5. Koszty produkcji zarówno tego systemu jak i samej konsoli mogą jednak w ostatecznym rozrachunku okazać się mniejszym kłopotem, niż wielu sądzi. Sony, podobnie z resztą jak Microsoft, czerpie bowiem coraz większe przychody ze swoich usług internetowych i sprzedaży gier drogą cyfrową.

Źródło: Bloomberg

Więcej o konsolach:

(12508)

20
Zobacz więcej komentarzy na forum

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Tematy w komentarzach
1 Odpowiedzi na temat
0 Obserwujący
 
Najczęściej komentowany komentarz
Najgorętszy wątek komentarza
3 Komentuj autorów
Piotr JakubKrystian Autorzy ostatnich komentarzy

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Krystian
Gość
Krystian

Dziwne smartphone Huawei p30 kosztuje 50-100$ nowy w Chinach a jego koszt w polce wynosi około 1800 złotych tyle powinna kosztować konsola.

Jakub
Gość
Jakub

W przedostatnim akapicie jest drobny blad. Chodzi nie o konsole Xbox One X a o Xbox Series X 😉

Piotr
Admin

Dziękuję, poprawione!