Home News Rewolucja w telewizji naziemnej? Kanały z multipleksu MUX-8 mogą zniknąć! Co się z nimi stanie?
Rewolucja w telewizji naziemnej? Kanały z multipleksu MUX-8 mogą zniknąć! Co się z nimi stanie?

Rewolucja w telewizji naziemnej? Kanały z multipleksu MUX-8 mogą zniknąć! Co się z nimi stanie?

29.64K
0

W 2022 roku w naziemnej telewizji cyfrowej może zostać wyłączony ósmy multipleks! Są tam między innymi kanały TVP. Ta przestrzeń ma być po wejściu standardu DVB-T2 zagospodarowana z myślą o radiofonii cyfrowej DAB+. Co stanie się z ulokowanymi na MUX-8 stacjami? Gdzie będzie je można dalej oglądać?

Naziemna telewizja cyfrowa po wejściu DVB-T2 – kanały z MUX-8 znikną? Dwa nowe multipleksy

Ósmy multipleks naziemny jako jedyny nadaje w paśmie VHF, pozostałe zaś – w UHF. Po publikacji niedawnego komunikatu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wiadomo już, że w przypadku tej przestrzeni nie będzie ostatecznie mowy o przejściu na DVB-T2. Po zmianach mających się zakończyć w czerwcu, MUX-8 jako jedyny będzie nadal dystrybuowany w standardzie DVB-T. Oznacza to, że zlokalizowane na nim kanały – poza TVP Kultura HD – nie podniosą rozdzielczości.

W jego obrębie można obecnie oglądać następujące kanały:

  • TVP Kultura HD, TVP Kobieta, Nowa TV, Zoom TV, Metro, Telewizja WP

Są tam także stacje hybrydowej (HbbTV):

  • TVP ABC 2, TVP Kultura 2 i TVP Historia 2

Ważny kanał TVP poszerzy zasięg i będzie nadawał całą dobę! Gdzie oglądać? Jest w HbbTV naziemnej telewizji cyfrowej

Co więcej, przestrzeń, w której nadaje, ma być w zamyśle wykorzystana w pełni na potrzeby radia w standardzie DAB+. To oznaczałoby potrzebę wyłączenia lub przełączenia wszystkich powyższych kanałów telewizji! Jest już na to plan – do dawna mówi się, że po wejściu DVB-T2 w NTC mogą pojawić się dodatkowe multipleksy: MUX-5 i MUX-6. Miałyby one pomieścić dodatkowe kanały w jakości HD, które poszczególni nadawcy mogliby dzięki lepszym warunkom włączyć drogą naziemną. To właśnie w ich obrębie ulokowane mogłyby zostać kanały z MUX-8. Zasięgi nadawania nowych przestrzeni zapewne również byłyby najszersze z możliwych.

W kontekście utworzenia potencjalnych nowych ogólnopolskich multipleksów naziemnych DVB-T2 mowa była jakiś czas temu o zaangażowaniu ze strony Telewizji Polskiej. Publiczny nadawca chciałby ponoć zagospodarować jedną z tych przestrzeni pod kanały ze swojego portfolio.

Kanał ATM Rozrywka, który usunięto z naziemnej telewizji cyfrowej, ma szansę powrócić! Sąd uznał skargę na KRRiT. Co dalej?

magicLinks_2_1

Źródło: https://www.gov.pl/web/krrit/stanowisko-krrit-w-sprawie-zmiany-zagospodarowania-czestotliwosci-w-pasmie-174-230-mhz


Przeczytaj więcej na temat telewizji:

(29639)

3.8 5 głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x