Home Jaki kupić telewizor? Najtańszy OLED TV na rynku | TEST | LG OLED B8 55″ za 4389 zł
Najtańszy OLED TV na rynku | TEST | LG OLED B8 55″ za 4389 zł

Najtańszy OLED TV na rynku | TEST | LG OLED B8 55″ za 4389 zł

54.05K
79

Co z tym wypalaniem?

Jak już wspomniałem w poprzednim rozdziale, na temat OLED i jego stwierdzonych i niestwierdzonych wad można by napisać kilka książek. Jaka jest prawda procentowa, tego pewnie nigdy nikt się nie dowie a legendy będą krążyły po wsze czasy. Ja ze swojej strony, posiadając nieco większą wiedzę w tym temacie od przeciętnego czytelnika mogę napisać kilka punktów, które oparte są na wiedzy, którą posiadam od producentów OLED oraz własnej gdyż prywatnie obcuję z OLED od czasów telewizora za 39 999zł 😉 czyli tego o którym wspomniałem we wstępie. Tak. Mam go nadal. Działa i nie ma śladu zużycia. Dziwne prawda? No właśnie. Ja też się dziwię bo teoretycznie powinien już dawno umrzeć śmiercią naturalną. Może dlatego, że jestem świadomym użytkownikiem a telewizor zakupiłem do kina domowego a nie do oglądania telewizji przez 16 godzin dziennie. Potem posiadałem kilka innych modeli by obecnie zatrzymać się na dwóch aktualnych a moja rodzina posiada dodatkowo trzy inne. Więc pewną skalę obserwacji mam na przełomie wielu lat. Od razu powiem, że u nikogo problemów nie stwierdziłem na ten moment. Mam szczęście? Nie sądzę ;).

1. Żywotność

Osoby, które nadal martwią się o trwałość panelu organicznego powinny zapamiętać następujący komunikat: W sprawie trwałości matryc organicznych, firma LG oświadczyła, że panele po 2016 roku mogą przepracować aż 100 000 godzin. Po tym czasie jasność może spaść o 50%. Myślę, że ta informacja raz na zawsze grzebie mit o problemach z trwałością OLED’ów. Mit, który powtarzany jest jak mantra przez niektóre osoby. Deklarowana trwałość jest w rzeczywistości znacznie dłuższa niż większości paneli LCD. Spróbujmy przeliczyć sobie ten czas na lata pracy. W przeciętnym gospodarstwie domowym telewizor pracuje średnio 5-6 godzin dziennie (wiadomo, w weekendy dłużej, są jednak dni w które nie jest włączany wcale). Przy 6 godzinach dziennie mamy aż 16 500 dni, czyli prawie 45 lat pracy, zanim matryca się zużyje, co też nie znaczy, że umrze… Spadnie jedynie jej jasność o 50%.

2. Powidoki

Należy rozróżnić tutaj element powidoku od wypalenia. Aby wypalić coś na OLED trzeba się cholernie postarać. Jest to praktycznie niemożliwe. Ale o tym w kolejnym punkcie. Jeżeli chodzi o powidok to może się zdarzyć, że na ekranie zostanie ślad jakiegoś stałego elementu obrazu by jednak dość szybko zniknął. Wszystko dzięki systemowi automatycznego czyszczenia się matrycy, który jest zaimplementowany do każdego nowego telewizora OLED. Osobiście nie spotkałem się w swoich telewizorach OLED z powidokiem czy to w trakcie grania czy oglądania telewizji ale wierzę, że można go zobaczyć gdyż w trakcie testów w redakcji byliśmy w stanie takowy wygenerować za pomocą planszy testowej. Na forum także od czasu do czasu pojawią się zdjęcia, które to pokazują. Czy są prawdzie? Nikt z nas tego nie wie. Ale są.

3. Wypalanie

Temat, który praktycznie nie istnieje. Zdarzają się bardzo rzadkie przypadki, które są np. wskazywane na forum w postaci fotografii jednak z mojej wiedzy pochodzącej chociażby z serwisów firm posiadających w ofercie telewizory OLED wynika, że nic tutaj nie wychodzi poza normę pod względem ilości serwisowanych telewizorów. Jeżeli ktoś chciałby wypalić telewizor OLED to może to np. zrobić w sklepie. Telewizory OLED używają systemu czyszczenia matrycy o którym wspomniałem wyżej a uaktywnia się on zazwyczaj w trybie czuwania. W sklepie telewizory są gaszone z prądu na noc więc niestety ale telewizor nie ma szans poprawnie pracować. Stąd czasami można zaobserwować na półkach sklepowych wypalenia na telewizorach OLED. Aby coś takiego wydarzyło się w domu trzeba by specjalnie znęcać się tygodniami nad takim ekranem i doprowadzać do wyświetlania się stałego obrazu przez wiele godzin i nie dopuszczania do czyszczenia się matrycy. Oglądasz TVN24 24h na dobę i chcesz telewizor na lata? Lepiej kup LCD 😉. Nikt więc nie mówi, że problemu nie ma. Tylko problem jest rozdmuchany do skali przesady razy 1000.

(54052)

Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

Comment(79)

 1. 6 minut temu, Nurnik napisał:

  To że język ewoluuje, to jedna sprawa. To że piszesz niechlujnie w swoim ojczystym języku, jest sprawą drugą. Żadne odwoływania się do pseudoencyklopedii tego nie zmienią.

  Wysłane z mojego HTC U11 przy użyciu Tapatalka
   

  Przed "że" stawiamy przecinek. Popełniłeś ten błąd dwa razy lingwisto. Żadne odwołania do "Wielkiego Słownika Ortograficznego" też tego nie zmienią.

 2.  

  Dnia 28.03.2019 o 21:17, Barnaba napisał:

  Gdzie jest ten licznik w 65B7 kolego @Sierek?

  Wybierasz  In-Start na pilocie uniwersalnym, PIN 0413 i pozycja UTT.

 3. Czy telewizor bedzie jeszcze dostepny w takiej cenie?

 4. Pytanie do wróżbitów... Tv mogą być jeszcze w trochę niższych cenach lecz nie zawsze nowe tzn. mogą być że zwrotów lub wystawowe sztuki. Ceny mogą spaść dopiero za jakieś 2-3 tygodnie.

 5. Dnia 1.04.2019 o 19:43, Sierek napisał:

   

  Wybierasz  In-Start na pilocie uniwersalnym, PIN 0413 i pozycja UTT.

  Dzięki. Odkurzyłem starego Harmony One (o dziwo jeszcze zipie) i rzeczywiście działa - pokazuje serwisowe menu.

  Ale tylko na 65B7. Na nowiutkim 55B8 niestety zaprogramowany w ten sposób klawisz nie wywołuje żadnej reakcji.

  Ktoś coś wie?

 6. Witam,

  Panowie możliwe to, by zakupiony w ostatni promocyjny weekend 55B8 w Euro AGD przyjechał z ich magazynu głównego w Komorowie z datą

  produkcji 11.2018? Piszecie, że przyjeżdzają Wam ekrany już z lutego tego roku, a do mnie dotarł taki rodzynek ;) Ja wiem że tv to nie margaryna,

  ale zastanawiam się, czy nie ma jakiegoś ukrytego feleru. Tv wygląda na nowego, wszystkie folie nie tknięte, więc chyba nie ma jakiejś przeszłości.

   

   

 7. 3 godziny temu, izyrider napisał:

  Witam,

  Panowie możliwe to, by zakupiony w ostatni promocyjny weekend 55B8 w Euro AGD przyjechał z ich magazynu głównego w Komorowie z datą 

  produkcji 11.2018? Piszecie, że przyjeżdzają Wam ekrany już z lutego tego roku, a do mnie dotarł taki rodzynek ;) Ja wiem że tv to nie margaryna,

  ale zastanawiam się, czy nie ma jakiegoś ukrytego feleru. Tv wygląda na nowego, wszystkie folie nie tknięte, więc chyba nie ma jakiejś przeszłości. 

   

   

  Poprostu masz bardziej "przesezonową sztuke". RTV Euro sprzedaje dużo a B8 to nie jest model high-endowy więc z listopada egzemplarz jak najbardziej powinien być w porządku. Co innego gdyby ci dostarczyli egzemplarz z kwietnia-września 2018. Wtedy to na 100 % egzemplarz powystawowy.

 8. Mój egzemplarz 55B8 kupiony w MediaMarkt Włocławek jest z marca 2019 (03/2019), czyli trafił się świeżak:)

  Żeby nie było, ze się przechwalam to chciałem zwrócić uwagę na kwestie podświetlenia TV LCD. W moim odczuciu migoczące podświetlenie ledowe ma zły wpływ na nasz wzrok. Ustawiamy sobie jasność na 50 lub nawet mniej żeby nie "dawało po oczach" a tymczasem diody jak dawały tak dają tylko przez krótszy czas (włącz/wyłącz)... Niby telewizor nie bije po oczach, jednak oczka dostają.... Zmieniłem ostatnio monitor do pracy i ma podświetlenie LED (wcześniej tylko świetlówki) i zauważyłem jak pogarsza się wzrok. No i teraz premium TV LCD popisują się niespotykaną jasnością dla potrzeb HDR...., jak to musi dawać po oczach? Jak pisałem wcześniej, nie czujemy tego bo podświetlenie miga z szybkością np: 240 razy na sekundę a my odczuwamy średnią ale takie błyskanie nie jest obojętne dla wzroku. Dlatego też jednym z powodów zakupu OLEDa było podświetlenie - że go nie ma:)

 9. Dnia 1.04.2019 o 19:43, Sierek napisał:

   

  Wybierasz  In-Start na pilocie uniwersalnym, PIN 0413 i pozycja UTT.

  To ty miałeś pilot uniwersalny w swoim B7? Z Magica nie wejdę w tę opcję?

 10. Nie. Mam pilota Logitech Harmony One. Na Elite też działa.