Home Konferencje, szkolenia, seminaria Najlepszy TV 2018 roku w UK – wyniki! | UK TV Shootout 2018 z udziałem HDTVPolska
Najlepszy TV 2018 roku w UK – wyniki! | UK TV Shootout 2018 z udziałem HDTVPolska

Najlepszy TV 2018 roku w UK – wyniki! | UK TV Shootout 2018 z udziałem HDTVPolska

12.34K
43
Telewizory przygotowane na shootout.

Koncepcja TV Shootout

A gdyby tak ustawić najlepsze TV na jednym stole, skalibrować najlepiej jak się da, dodatkowo otoczyć monitorami studyjnymi i poddać ocenie publiki? Właśnie taki plan realizuje rok w rok nasz przyjaciel Vincent Teoh, z portalu HDTVTest. Dosłownie kilka dni temu odbyła się w Londynie kolejna edycja wydarzenia, którą przyszło nam współorganizować! Warto dodać, że jest to najbardziej znane na świecie tego typu porównanie o którym pisze chociażby Forbes.

Na stół trafiły cztery high-endowe wyświetlacze:

oraz dwa monitory studyjne, jako referencja obrazu do porównań. Wybór padł tutaj na ekrany Sony BVM-X300, czyli najlepsze wyświetlacze dostępne na rynku. To właśnie na nich powstaje znaczna większość hollywoodzkich hitów filmowych, które oglądamy na płytach Ulta HD Blu-ray, czy na Netflix. Każdy taki monitor oddaje więc dokładnie to co ogląda reżyser w studio i pozwala najbardziej krytycznie ocenić telewizor stojący obok. Wartość sprzętu to bagatela 180 000 zł za sztukę! Warto dodać, że telewizory pochodziły ze sklepu a nie od producentów.

No i oczywiście klucz programu – czyli nasza czwórka. Odpowiedzialni za przygotowanie wyświetlaczy, a także prowadzenie show. Od lewej Tyler Pruit (Portrait Displays, USA), Maciej Koper (ja 😉 – SkalibrujTV.pl / HDTVPolska.com), Vincent Teoh (HDTVTest, organizator), Marcel Gonska (Portrait Displays, Niemcy). Pierwszym etapem było rozstawienie wyświetlaczy tak, by grupa publiczności mogła oglądać je prostopadle do matrycy. Trochę się nad tym musieliśmy pogłowić.

Następnie przyszedł etap kalibracji wyświetlaczy. Założenie było takie, by wyciągnąć z każdego z nich absolutne maksimum w każdej kategorii (SDR, HDR, tryby do Gier)… Jedynym ograniczeniem był zakaz stosowania zmian w menu deweloperskim wyświetlaczy (jeszcze głębszy dostęp niż do menu serwisowego) ponieważ nie są to procedury stosowane u klientów i nie chcieliśmy sztucznie wpływać na wydajność niektórych ekranów. Ktoś mógłby powiedzieć – “ale przecież kalibrowaliście wyświetlacze, a większość osób ogląda ustawienia standardowe”. Nasz punkt widzenia był taki: użyliśmy najlepszych TV i chcieliśmy wyciągnąć maksimum możliwości, bo nie ma żadnego powodu, by entuzjasta w pogoni za jakością miałby zrezygnować z kalibracji swojego TV.

Po wszystkich zabiegach przyszedł czas na nasze wewnętrzne, skrupulatne oceny i upewnianie się, że wszystko poszło zgodnie ze sztuką i można wyciągać obiektywne wnioski. Innymi słowy, że żadne niepoprawne ustawienia ekranów nie wpłyną na opinię widza, tak jak dzieje się to chociażby w marketach z wyświetlaczami. Ocena tam jest wynikiem wielu losowych zmiennych, które tutaj wykluczyliśmy.

Tak zakończył się dzień pierwszy przygotowań. Kolejnego dnia, czyli w niedzielę 15 lipca przybyło na salę prawie 30 osób. Byli to zwykli użytkownicy z UK, którzy interesują się telewizorami i śledzą poczynania Vincenta w Internecie. Zaproszonych osób było więcej, ale niestety termin splótł się z finałem mistrzostw świata w piłce nożnej. Mimo to ilość osób była pokaźna:

I tak rozpoczęły się niezależne testy! Wystąpienie trwało aż 6 godzin (z jedną przerwą), ponieważ Vincent bardzo dokładnie objaśniał każdą z 8 kategorii testowych, a następnie publika (podzielona na dwie podgrupy) podchodziła do ekranów i oceniała daną cechę obrazu na materiale testowym. Były to zwykłe filmy, oraz nagrania z telewizji. Niektóre nawet w SD. Innymi słowy dokładnie to co oglądamy na co dzień!

(12341)

Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

Comment(43)

 1. 42 minuty temu, Polane napisał:

  No właśnie i to jest pytanie zd9nczy oled c8

  NiZd9 jest uniwersalnym dopracowany  tv super czerń super idę nieosiągalny  dla  oledow  1500 nitów  ale to już stary tv 2017 rok sam Nie wiem oled najlepszy to Panasonic lg jest gorszy dużo od Panasonic 

  ZD9 ma wyższą szczytową jasność i faktycznie będzie to widoczne np. w jasnych, dziennych scenach w HDR, ale wbrew pozorom nie zawsze obraz na ZD9 będzie jaśniejszy niż na OLEDzie. Nocne sceny z gwiazdami na czarnym niebie czy też punktowe oświetlenie nocą będą jaśniejsze i bardziej kontrastowe na OLEDzie, i to wrażenie będzie potęgowane gdy będziesz oglądał obraz nocą dzięki idealnej czerni na OLEDZie. Zresztą w zeszłym roku to właśnie OLED LG B7 pokonał Sony ZD9 w kategorii HDR w shootoutcie, więc jak widać dla publiki nie liczyła się tu wyłacznie maksymalna jasność. Przeczytaj też dokładnie co napisał Maciej o różnicach w obrazie między poszczególnymi OLEDami w artykule w wątku w którym piszesz i sprawdź też sobie artykuł https://hdtvpolska.com/jaki-tv-kupic-przeglad-wyswietlaczy-2017/ . Możesz też wreszcie dokładnie porównać poszczególne parametry Sony ZD9 i LG C8 na rtings: https://www.rtings.com/tv/tools/compare/lg-c8-vs-sony-z9d/600/425#usage*4854!threshold*0.1

 2. Dzięki za info faktycznie porównanie oleda c8 ma 8.8 punktów a zd9 8.3 ale czy w zwykłej tv i graniu na ps4 oled da radę 

  Jest jeszcze nowy qled q9 75 cali czy coś wiesz o nim czy jest lepszy od zd9

 3. Nie, ZD9 jest nadal plasowany wyżej patrząc wybiórczo na jakość obrazu przy seansach Q9FNA wygrywa w kategorii granie i być może system operacyjny.

 4. Masz TUTAJ jeszcze porównanie ZD9 vs Oled. Moim zdaniem ZD9 do uniwersalnych zastosowań sprawdzi się najlepiej. Jeśli kupujesz TV na kilka lat, mniej kłopotliwy powinien okazać się LED.

 5. Witam  W 2018 roku LG wprowadziło do swoich OLEDÓW odrębną funkcję - Dynamic Tone Mapping. Panasonic w FZ800/950 ma również swoje \"dynamiczne mapowanie\". Prośba do Pana Macieja Kopera o odpowiedź (testował Pan OLED B8 i FZ800/950) oraz innych forumowiczów, właścicieli OLEDÓW z 2018 roku (LG/Panasonic).. Czy włączając w/w funkcję w LG / Panasonicu ona \"rozjaśnia obraz HDR\" wyłącznie za dnia czy także podczas oglądania wieczorem/nocy? Czy nie \"podbija średnich tonów, ciemnych scen\" tak że (np. podczas wieczornego oglądania) - na ekranie pojawia się oprócz jaśniejszego obrazu, także artefakty, noise, bledsza czerń....?  Subiektywnie oceniając dynamic tone mapping w LG czy Panasonic który jest lepszy? 
 6. Jeszcze w kwestii TV 75" warto podać dodatkowe informacje (dla Polane):

  - Sony w swoich TV LCD często stosuje lekko satynową powłokę matrycy nawet w najwyższych modelach (ZD9), także w 2018 roku. To błąd z ich strony.

  - Sprawdzanie tych powłok jest przez polskich testerów traktowane po macoszemu (ledwo wspomniane). W moim przypadku ta satynowa powłoka zadecydowała o rezygnacji z zakupu LCD SONY, ponieważ brak szklistej powłoki zmniejsza postrzegany kontrast (na macie lub na satynie światło z otoczenia ulega większemu rozproszeniu na powierzchni ekranu zmniejszając kontrast i naturalność odbioru).

  - W tej dziedzinie mistrzem jest Samsung, który w wyższych modelach LCD od kilku lat stosuje specjalną nanopowłokę "Oko ćmy" (Moth Eye, Ultra Black Elite) - ekran jest szkliście gładki ale ze świetnie wygaszanymi odblaskami. Chyba podobne powłoki stosuje LG, SONY i PANASONIC w swoich oledach, zwracałem na to specjalną uwagę przy oględzinach TV w sklepach.

  - Z tego schematu u Sonego wyłamuje się właśnie wspomniany model 75" z 2017 roku: Sony Bravia KD-75XE9405 (ok. 256 stref wygaszania). Ma szklisty ekran bez satynowej powłoki.

  Ocena i prezentacja z HDTVTest:

   

  Na portalu RTINGS dość dokładnie podają jak zachowuje się powłoka ekranowa (Reflections):

  Dla porównania:

  - Sony ZD9 : https://www.rtings.com/tv/reviews/sony/z9d

  - Sony Bravia KD-75XE9405  (X940E w USA):  https://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x940e

   

  Następcą Sony ZD9 i prawdziwym kilerem w jakości obrazu wśród TV LCD 2018 będzie chyba najnowszy flagowiec SONY:

  Seria SONY MASTER ZF9: telewizory LCD 4K HDR (65″ i 75″), z nowymi matrycami VA z poszerzonymi kątami widzenia (X-Wide Angle)
  https://hdtvpolska.com/sony-wprowadza-pierwsze-telewizory-4k-hdr-z-nowej-serii-master-modele-oled-af9-i-lcd-zf9-zapewniajace-nadzwyczajna-jakosc-obrazu/

  Na razie nie wiadomo jaką będzie miał powłokę ekranu...

   

 7. Jestem po wizycie w sklepie. W jednym proponują Sony, w innym LG :D

  Co ma lepszy obraz na codzień, Netlix, zwykła telewizja, filmy, raz na miesiąc gra

  LG 65C8 czy Sony 65AF8? :D

   

 8. A mnie najbardziej zaciekawiła wzmianka o tzw menu deweloperskim :

  ''Jedynym ograniczeniem był zakaz stosowania zmian w menu deweloperskim wyświetlaczy (jeszcze głębszy dostęp niż do menu serwisowego) ponieważ nie są to procedury stosowane u klientów i nie chcieliśmy sztucznie wpływać na wydajność niektórych ekranów.''

  Dlatego tak sobie pomyślałem że przydałby się wątek o tym całym menu deweloperskim i tym co za jego pomocą można jeszcze podregulować. Wie ktoś może jakie kombinacje z pilota trzeba wpisywać dla różnych marek tv ?