Home News Mamy odpowiedź producentów na temat wadliwych portów HDMI 2.1 w nowych amplitunerach Denon, Marantz i Yamaha!
Mamy odpowiedź producentów na temat wadliwych portów HDMI 2.1 w nowych amplitunerach Denon, Marantz i Yamaha!

Mamy odpowiedź producentów na temat wadliwych portów HDMI 2.1 w nowych amplitunerach Denon, Marantz i Yamaha!

10.68K
7

Przedwczoraj branżowe portale zalały doniesienia o krytycznej wadzie portów HDMI 2.1 zaimplementowanych w nowych, gotowych na 9. generację konsol amplitunerach największych producentów audio. Okazało się, że nie radzą one sobie z sygnałami 4K120Hz. Doczekaliśmy się właśnie oficjalnego stanowiska głównych zainteresowanych.

Sound United: problem z HDMI 2.1 w amplitunerach istnieje, badamy sprawę

O sprawie pisaliśmy szerzej w tekście, do którego link umieszczamy powyżej.

Problem sprowadza się do tego, że nowe amplitunery Denona, Marantza i Yamahy nie przepuszczają sygnałów 4K120Hz i 8K6oHz z konsoli Xbox Series X i najnowszych kart NVIDIA GeForce RTX z serii 30. Po wpięciu do telewizora lub monitora kabla z umieszczonego w urządzeniach portu HDMI 2.1, na ekranie nie pojawia się nic.

O komentarz poproszono już producentów, a w ich imieniu wypowiedzieli się przedstawiciele Sound United, właściciela marek Denon i Marantz. Potwierdzili oni istnienie problemu i zapowiedzieli rychłe rozwiązanie. Jakie? W tym momencie jeszcze nie wiadomo. Pisaliśmy już o tym, że wedle wstępnych ustaleń naprawienie kompatybilności portów HDMI 2.1 w amplitunerach z wyświetlaczami raczej nie będzie możliwe za pomocą zwykłej aktualizacji oprogramowania.

Marantz ogłosił amplitunery z HDMI 2.1. Obsłużą sygnały 4K 120Hz i 8K 60Hz i są gotowe na nową generację konsol
fot. Marantz

Jak zatem w tym momencie producenci moga pomóc użytkownikom nowych amplitunerów? Oto pełna treść oświadczenia:

Niektóre nowe gamingowe urządzenia źródłowe obsługujące wyjście 4K/120 Hz mogą nie współpracować w pełni z amplitunerami 8K firmy Denon (lub Marantz). Poowodem jest niezgodność chipsetu HDMI pomiędzy tymi urządzeniami. Gdy sprzęt, którego dotyczy problem, jest podłączony do odbiornika AVR przez wejście HDMI 8K i ustawiony na wyjście 4K/120Hz, a tryb obsługi sygnału 4K amplitunera jest ustawiony na „8K Enhanced”, na ekranie może nie być widoczne źródło wideo, a także może nie być przepuszczane źródło dźwięku systemu z AVR. Ten problem występuje tylko wtedy, gdy używany jest wyświetlacz obsługujący 4K/120 Hz.

Obecnie dokładnie badamy ten problem. Zaproponujemy trwałe rozwiązanie w późniejszym terminie. W międzyczasie chcielibyśmy przedstawić kilka obejść, aby zapobiec występującemu problemowi:

  • Możesz podłączyć system do wyświetlacza bezpośrednio przez HDMI i użyć funkcji ARC/eARC wyświetlacza, aby przesłać natywny dźwięk z powrotem do odbiornika AVR za pomocą podłączonego kabla HDMI łączącego amplituner z wyświetlaczem. Umożliwi to dekodowanie natywnego formatu audio wysłanego ze źródła. W przypadku tej metody należy włączyć opcję CEC/ARC wyświetlacza, a także opcję HDMI Control odbiornika AVR i/lub opcję ARC odbiornika AVR. W odbiorniku AVR ta opcja znajduje się w interfejsie GUI w sekcji „Video – HDMI Setup”.
  • Innym obejściem jest pozostawienie lub zmiana wyjścia wideo źródła na 4K/60 Hz zamiast 4K/120 Hz do czasu pojawienia się trwałego rozwiązania. Zapewni to niezawodną komunikację między źródłem, odbiornikiem AVR a wyświetlaczem. Domyślnie źródło jest ustawione na wyjście 4K/60 Hz, więc jeśli żadna zmiana nie została zainicjowana po odpakowaniu amplitunera, nic więcej nie trzeba robić.

Przepraszamy za tę niedogodność. Obecnie niestrudzenie pracujemy nad znalezieniem stałego rozwiązania, dzięki któremu będziesz mógł cieszyć się jakością 4K/120 Hz, korzystając z najnowszych źródeł z amplitunerem AV. Wkrótce będziemy mieć informacje dotyczące terminu naprawy usterki. Doceniamy twoją cierpliwość.

Jak się zapatrujecie na tę kłopotliwą sytuację? Planowaliście zakup amplitunera pod komputer albo konsolę Xbox Series X lub PlayStation 5?

Kabel HDMI MagicLink 2.0

Źródło: https://www.thefpsreview.com/2020/10/26/hdmi-2-1-receivers-cant-pass-4k-120-hz-content-from-nvidia-geforce-rtx-30-series-gpus-and-xbox-series-x-due-to-major-chipset-bug/


Przeczytaj więcej na temat audio:

(10675)

0 0 głos
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Kris
Kris
29 dni temu

Korzystam ze starego, dobrego soniacza stereo z końca ubiegłego wieku. Wyjście stereo z telewizora w zupełności mi wystarcza.

Marcin
Marcin
29 dni temu

Zamówiłem nowego marantz 7015,zadatkowany na połowę wartości i teraz nie wiem czy odbierać ze sklepu

Arkadiusz
29 dni temu

Ja poczekam aż to rozwiążą, mój 13 letni Onkyo teraz daje rade to nie będę na siłę zmieniał. Interesował mnie wcześniej nowszy model Onkyo 840 ale nie wiem co się dzieje z Onkyo w Polsce bo ich strona znikła i żadnych nowości u nas nie zapowiadają. Mam na dzieję że Denon szybko się upora żeby mi się Żona nie rozmyśliła i nie wymyśliła nowych argumentów po co mi to przecież ten gra bo będę musiał na Denon złożyć oficjalna skargę. Tylko komu ?

Artur
Artur
29 dni temu

Chciałem wymienić swój 5 letni amplituner yamahy na nowy v6a głównie ze względu na hdmi 2.1 ale wstrzymałem się bo czekam na serie aventage swoją drogą im bliżej preier nowych konsol tym bliżej mi do stwierdzenia że to hdmi 2.1 w praktyce nikomu się nie przyda bo nowe konsole 4k 120hz to wyciągną w menu i w indykach a jak ktoś ma mocnego “pieca” to raczej kupi do niego monitor a nie TV.

Artur
Artur
29 dni temu
Reply to  Artur

wato dodać że 4k 120 fps najprawdopodobniej będzie wymagało wyłączenia śledzenia promieni co de facto odbierze next genowy feeling.

Kura
Kura
28 dni temu

Chcemy kupić ps5 i nowy amplituner do kina domowego ale to nie ma sensu bo nie działa w 4k i 120fps.

robert
robert
22 dni temu
Reply to  Kura

jesteś aż tak naiwny że nadal wierzysz w magiczne 4K120fps na obecnej generacji? popierdółki tak, klasyczne gry… zapomnij

7
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x