Home Testy Kable HDMI Kabel HDMI a jakość obrazu – test przewodu Fiber Pro do Ultra HD 4K!
Kabel HDMI a jakość obrazu – test przewodu Fiber Pro do Ultra HD 4K!

Kabel HDMI a jakość obrazu – test przewodu Fiber Pro do Ultra HD 4K!

17.58K
49

Dobry kabel HDMI jest podstawą, by uzyskać dobrą jakość obrazu, versus, jakość kabla HDMI nie ma żadnego znaczenia. Takie dyskusje toczą się odkąd istnieją przewody HDMI i chyba nigdy się nie skończą. Osoby, podzielone na dwa obozy często godzone są przez miłośników wypośrodkowywania teorii, którzy preferują technologiczny agnostycyzm i mówią “warto kupić dobry przewód, ale też nie ma co przepłacać, na pewno na takim markowym będzie już dobrze”.

Zabawnym w tej całej dyskusji jest to, że dotyczy ona zjawisk podlegających prawom bardzo elementarnej fizyki, elektroniki i informatyki. Są to dziedziny dobrze zgłębione i tak naprawdę odpowiedź powinna być jednoznaczna. Skąd więc to całe zamieszanie? Myślę, że stąd, że człowiekiem bardzo łatwo manipulować, szczególnie gdy nie posiada on żadnej wiedzy w danej dziedzinie, a tym bardziej, gdy dyskusja zaczyna rozbijać się o rzeczy bardzo subiektywne, oceniane ułomnymi narządami wzroku czy słuchu. Bo przecież o to ostatecznie chodzi – o jakość obrazu, a o niej najpiękniej opowiadają sprzedawcy produktów, od których mają prowizje. Inną sprawą jest ogólna miłość do wszelkiej maści “kabelków” wśród osób zainteresowanych technologią audio i wideo (z naciskiem na to pierwsze). Ta prawdę mówiąc nie wiem skąd się wzięła, ale nie chcę w tym tekście wnikać w zjawiska psychologiczne stojące za tym. Chciałbym tutaj dać odpowiedź na pytanie, czy kabel HDMI ma wpływ na cokolwiek, oraz zarekomendować pewien konkretny produkt – światłowodowy przewód HDMI Fiber Pro. Przejdźmy więc do rzeczy.

Kabel HDMI nie ma prawa mieć wpływu na jakość obrazu, jednak może mieć ogromny wpływ na obraz

Rozwinięcie tego nieco prowokacyjnego oznajmienia wymaga z pewnością dalszych tłumaczeń. Zacznijmy od tego dlaczego jakość obrazu pozostaje stała, bez względu na jakość kabla HDMI. Dlaczego zawsze postrzegać będziemy takie same barwy, taką samą ostrość i taki sam kontrast. Wynika to przede wszystkim z tego, że HDMI jest złączem cyfrowym. Złącza cyfrowe mają to do siebie, że charakterystykami prądowymi kodowane są w nich dane binarne – zera i jedynki. Oczywiście natura prądu i przewodu jest już “analogowa”, zatem w każdej chwili może zostać zakłócona i zniekształcić sygnał. Jednak zastanówmy się nad tego następstwami – zmiana zera w jedynkę, lub na odwrót to nie jest zmniejszenie kontrastu, ani rozmycie konturów, ani zmiana nasycenia kolorów po odkodowaniu danych. Takie rzeczy są możliwe przy transmisji analogowego wideo, gdzie poziomy napięć mogą definiować kontrast, a kształty zbocza impulsów mogą definiować ostrość. Przy “cyfrze” zmiana ostrości obrazu wymagałaby bardzo skomplikowanych operacji matematycznych. Po pierwsze odkodowania danych, które w kablu HDMI są bardzo “udziwnione” poprzez protokół TMDS. Po drugie zastosowania jednego z algorytmów rozmycia. Oczywiście finalnie tak wyjdzie, że po prostu zmienią się zera i jedynki względem swojego pierwowzoru, tyle, że ucelować losowo w takie zmiany to jakby wygrać w totolotka… kilkaset tysięcy razy pod rząd co każdą sekundę trwania obrazu! Niemożliwe do wygenerowania poprzez zakłócenia prądowe.

Efekty błędów w transmisji bez HDCP.

Czego więc możemy spodziewać się po zakłóceniu analogowej natury prądu w kiepskiej jakości przewodzie HDMI? Są de facto dwie możliwości.

 1. Przy obrazie, który nie wykorzystuje szyfrowania protokołem HDCP, na przykład z komputera PC, czy konsoli obraz będzie deformowany. Rodzaj tych deformacji zależy od protokołu jakim posługuje się dane złącze. W przypadku przewodu HDMI i protokołu TMDS deformacje wyglądają jak kolorowe kropki lub paski na obrazie. Zjawisko jest zawsze ewidentne i bardzo uciążliwe, więc nie da się go przeoczyć. Jeśli ktoś chce to nazwać gorszą jakością obrazu to droga wolna, w myśl tego faktycznie jakość kabla HDMI ma wpływ na jakość obrazu. Sądzę jednak, że każdy widz stwierdzi po prostu, że urządzenia nie działają i wymagają naprawy. Przykład po prawej stronie.
 2. Przy transmisji wykorzystującej protokół szyfrujący HDCP nie ma prawa zajść żadna zmiana obrazu, ponieważ sygnał nie zostanie odkodowany. W takim przypadku po prostu otrzymamy komunikat o błędzie na naszym ekranie, a obraz zniknie. To kolejny kontrargument dla zwolenników teorii o lepszych barwach/kontraście/ostrość na lepszym kablu HDMI. W jaki sposób mogłoby do tego dojść, skoro dane są zaszyfrowane? Tutaj szansa na faktyczną zmianę przez losowe zakłócenia jest jeszcze o rząd wielkości mniejsza niż w przytoczonym powyżej przykładzie z totolotkiem. Zakłócenia musiałyby najpierw odszyfrować sygnał, a następnie przeprowadzić na nich konkretne algorytmy. No i oczywiście na koniec zaszyfrować ponownie zgodnie ze specyfikacją. Są chętni do dyskutowania z tą teorią? 😉

(17584)

Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

Comment(49)

 1. Pozostane przy swoim zdaniu.

 2. Standard nie dotyczy kabli tylko złącza.

 3. Aha ... czyli jak złącze jest standardu 2.0 to kabel może przepuścić transmisje max. tylko dla standardu HDMI 1.0 ... ZŁĄCZA ??? I taki kabel może sie nazywać 2.0?

  Wy tak na serio ?

 4. Wraz z ewolucją STANDARDU HDMI pojawiały się kolejne SPECYFIKACJE kabli obsługujących coraz większe zapotrzebowanie na przepustowość. Żeby być pewnym, że materiał zgodny ze standardem HDMI 2.0b zostanie bezbłędnie obsłużony, potrzebny jest kabel w specyfikacji co najmniej "Premium High Speed HDMI Cable" lub wyższej. 

 5. 1 godzinę temu, Toma-San napisał:

  Wraz z ewolucją STANDARDU HDMI pojawiały się kolejne SPECYFIKACJE kabli obsługujących coraz większe zapotrzebowanie na przepustowość. Żeby być pewnym, że materiał zgodny ze standardem HDMI 2.0b zostanie bezbłędnie obsłużony, potrzebny jest kabel w specyfikacji co najmniej "Premium High Speed HDMI Cable" lub wyższej

   

  Moim zdaniem są nic nie mówiące klientom i użytkownikom nazwy marketingowe.

  Dla mnie kabel, który spełnia wymagania HDMI 2.0 to taki, który przepuści bez problemu 18 Gbps.

  I to powinno byc wyraźnie napisane na opakowaniu !!!

  I łatwo to sprawdzić testerami dostepnymi na rynku. Tak jak zrobiono to w przypadku tytułowego kabla i jak ja zrobiłem w przypadku próbki zakupionej na targach w Chinach. Oraz w przypadku czterech innych, krótkich, miedzianych kabli. Z tych czterech jeden testu nie zdał.

   

  Wróćmy tu: https://pl.wikipedia.org/wiki/HDMI

  cytuję: Błędnym jest założenie, że wersja standardu HDMI oznacza różnice w przewodzie podłączeniowym. Wersja HDMI odnosi się bowiem do urządzenia, do którego wpinamy przewód, jego transmiterów, nie zaś do samego przewodu.

  Proponuję więc połączyć te dwa urządzenia wyposazone w złącza HDMI 2.0, z których jedno ma wysłać sygnał 4:4:4@60 10 bit, a drugie go przyjąć ... połączone 100 metrowym kabelm o odpowiedniej ilości żył i średnicy 36AWG każdy. I sprawdzić co bedzie.

   

  cytuję: 

  Istnieją wyłącznie poniższe wersje przewodów HDMI:

  • Standard HDMI Cable – możliwości: 720p, 1080i
  • Standard HDMI Cable with Ethernet – możliwości: powyższe oraz Ethernet
  • Premium High Speed HDMI Cable - możliwości: 4K@60Hz, przestrzeń barwna BT.2020, próbkowanie 4:4:4
  • Premium High Speed HDMI Cable with Ethernet - możliwości: powyższe oraz Ethernet

   

  Z powyższego nie wynika wprost jaki przewód nalezy uzyć np. dla sygnału 4:2:2 4K&60Hz 10bit. Potrzebny jest Premium High Speed czy wystarczy High Speed?

  Ponownie zamieszczę sławną tabelkę:

   

  4K_zapotrzebowanie_przepust.jpg

   

  Jak widać kabel o przepływności 8,91 Gbps mozna zaliczyc do obu "marketingowych" kategorii nazw :) .

   

  Piszcie co chcecie, na rynku panuje wolna amerykanka i czesto kable onaczone jako Premium High Speed nadają się do śmieci, a kable oznaczone jako High Speed przenoszą pełne 18 Gbps.

  Najbardziej podoba mi sie ostatnia pozycja: 48G Cable - możliwości: 4K, 5K, 8K, 10K @120Hz, EthernetKtoś ma pomysły jak taki kabel sprawdzić ??? Bo ja na dzisiaj nie mam.

   

  PS. zaznaczam, że to co tutaj piszę to piszę na podstawie własnych doświadczeń z kablami zarówno miedzianymi jak i światłowodowymi oraz np. urządzeniami typu HDBaseT, a nie na podstawie czytania i cytowania internetu.

   

  Pozdro

 6. No i teraz pełna zgoda:) Dość okrężną drogą potwierdziłeś to, o czym (nieco krócej) pisałem;)

 7. @pmcomp - oczywiście masz rację - kabel HDMI oznaczony przez producentów, jako "hdmi 2.0" powinien być w specyfikacji co najmniej "Premium High Speed HDMI Cable". Niestety nie zawsze zależność taka jest spełniona i stąd kłopoty z uzyskaniem obrazu. A to, że niektóre kable nie spełniają lub przekraczają swoje specyfikacje, to już zupełnie inna historia...

 8. Przepraszam ... co potwierdziłem.

   

  A z produkcją kabli HDMI jest identycznie jak z produkcją wszystkiego. Jak się goni za niską ceną to się gdzieś jakość zapodziewa.