Home Testy Projektory JVC JVC DLA-RS400 TEST Projektor 3D Full HD / 4K e-shift4
JVC DLA-RS400 TEST Projektor 3D Full HD / 4K e-shift4

JVC DLA-RS400 TEST Projektor 3D Full HD / 4K e-shift4

3.42K
0

Złoty pierścień wokół obiektywu? Złote napisy na obudowie? To znak, że wracamy do testów kolejnych projektorów z referencyjnej serii RS firmy JVC. Testy rozpoczęliśmy od modelu DLA-RS500 – drugim w kolejności pod względem hierarchii produktowej. Wypadł on doskonale a przed nami stoi właśnie podstawowy model JVC DLA-RS400, który będzie bohaterem dzisiejszego testu. Wszystkie modele JVC Reference Series są urządzeniami klasy High End, które wymagają wysokiej jakości obsługi zarówno przed jak i posprzedażnej. Z tego też względu producent powierza autoryzację profesjonalnym salonom specjalizującym się w sprzedaży i instalacji projektorów do kina domowego. Dzięki temu klient minimalizuje ryzyko nieodpowiedniego doboru sprzętu do warunków pomieszczenia oraz może liczyć na profesjonalne wsparcie przy instalacji. Jakie są na pierwszy rzut oka główne zalety serii RS400 i dlaczego to właśnie ją warto wybrać?

  • Najtańszy na rynku projektor z technologią 4K e-shift4 wyposażony w wejścia HDMI 2.0a HDCP 2.2 z pełną obsługą UltraHD 4K60P 4:4:4 oraz HDR
  • Technologia D-ILA
  • Ręcznie selekcjonowane komponenty (tylko seria RS) – wysokiej jakości optyka
  • Wysoki kontrast naturalny, dodatkowo dynamiczna przysłona działająca na „samych krańcach”
  • Pamięć obiektywu umożliwiająca zastosowanie ekranu w formacie kinowych 2,35:1
  • E-shift4 umożliwiająca wyświetlanie pełnego UltraHD 4K60P 4:4:4
  • HDCP 2.2a na obu wejściach HDMI oraz obsługa transmisji 18 Gbps
  • Upłynniacz ruchu działający również w 4K
  • Kompatybilność z technologią HDR

Jak więc widać już tylko z tych powodów warto szerzej zainteresować się modelami RS. Najwyższy model RS600 zostawiamy na deser w naszych redakcyjnych testach.

Projektory JVC wykorzystują przetworniki obrazu wykonane w autorskiej technologii D-ILA. Technologia ta bazuje na znanym dobrze systemie LCoS (Liquid Crystal on Silicon), który przez wiele osób (włącznie ze mną) uważany jest za najlepszą obecnie metodę obrazowania stosowaną w projektorach. Oferuje ona bowiem niezrównany kontrast, który jest daleko poza zasięgiem alternatywnych technologii (jak na przykład DLP, czy 3LCD), dostarczając przy tym świetną ostrość obrazu (wysoki współczynnik wypełnienia piksela – podobnie jak w DLP) i szybki czas reakcji (3 do 8 razy krótszy niż w technologii LCD). Daje to projektorom JVC ogromny potencjał, a zagrozić im mogą chyba jedynie produkty marki Sony, wykorzystujące także chipy LCoS (w katalogu tegoż producenta nazywają się one SXRD), oraz najwyższy model Epsona wykorzystujący bliźniaczą technologię – LCoQ.

Wygląd

Projektor na pierwszy rzut oka wygląda tak samo jak modele RS500 oraz RS600. Pierwsza różnica to wykończenie kolorystyczne. Testowany model jest pokryty czarnym matem. Dodatkowo nie posiada automatycznie zamykanego obiektywu. Reszta tak naprawdę jest bliźniacza do wyższych braci. Firma od lat trzyma bardzo wysoki poziom wykonania swoich produktów. Nie eksperymentuje także z wyglądem. Mamy tutaj klasyczną bryłę, która będzie prezentować się elegancko zarówno w dedykowanej sali kinowej jak również w salonie. Waga projektora to około 16kg.  Po obu bokach umieszczono kanały wentylacyjne służące do chłodzenia całego systemu. Z przodu widzimy obiektyw otoczony złotym pierścieniem – wizytówka serii RS. Podobnie zresztą jak wspomniane już złote napisy na czarnej obudowie, nadające klasy i podkreślające high-endowy charakter urządzenia.

 

Cały panel sterowania oraz dostęp do złącz został umieszczony na tylnej ścianie projektora. Jest to idealne miejsce zarówno aby obsłużyć projektor ręcznie jak również do schowania wszelkich kabli przy montażu sufitowym.

20.JPG

29.JPG

 

28.jpg

 

Projektor jest oczywiście doskonale przystosowany do podwieszania pod sufitem. Polecamy wieszak sufitowy Peerless-AV PRG-UNV ze względu na mikrometryczną regulację.



Wyposażenie i Złącza

Wszystkie złącza oraz panel sterowania umieszczono na tylnej ścianie projektora. Ich umieszczenie jest bardzo dobre i pomaga uporządkować kable gdy projektor podwieszony jest do sufitu.. Mamy tu zatem: dwa wejścia HDMI 2.0a (HDCP2.2 4K60P 4:4:4), gniazdo sieciowe RJ-45, RS-232-C (zdalne sterowanie), złącze pod Trigger oraz złącze do podłączenia emitera synchronizacji 3D (3D Synchro).

Zarówno emiter 3D JVC PK-EM2 jak i okulary RF 3D PK-AG3 są dostępne jako opcja.

18.JPG 19.JPG

27.jpg

Przykładowe aktywne okulary 3D PK-AG3 typu RF (opcja) oraz emiter 3D (opcja). Do projektora dokupić można jednak wiele innych okularów. W dalszej części testu zostały opisane.

26.JPG 27.JPG

Pilot jest bardzo dobrze wykonany i co ważne w całości podświetlany pomarańczową barwą

 



JVC RS400



Testy syntetyczne

 

Przetwornik obrazuJVC D-ILA (pochodna LCoS)

Odświeżanie obrazu120Hz

Jasność po kalibracji

zoom 1.0x:  680 Lumenów (ECO) / 940 Lumenów (Normalna)

zoom 2.0x: 1060 Lumenów (ECO) / 1470 Lumenów (Normalna)

Kontrast On/Off17 000:1

Kontrast ANSI180:1

Błędy barw po kalibracjiśrednia dE: 1,1 maks. dE: 2,0

Input Lag122ms

Pełna rozdzielczość koloru (PC – 4:4:4)Tak – w trybie CinemaPoprawna obsługa klatkaży24Hz TAK, 50Hz TAK, 60Hz TAKObsługa 10 bitowego koloruTak

 



Instalacja projektora

JVC RS400 wyposażono we w pełni zmotoryzowany zespół optyczny. Oznacza to, że wszelkich regulacji położenia, wielkości i ostrości obrazu dokonujemy z pilota. Możemy więc stać blisko ekranu i oglądać zmiany w małej skali, co da nam możliwość dokonania ich z wysoką precyzją. Dodatkową zaletą projektora jest bardzo szeroki zakres możliwych regulacji. Lens shift działa w przedziale od +/ -80% w osi pionowej i +/- 34% w poziomej. To bardzo duży zakres, a jego identyczna wartość przesunięcia soczewki w górę i w dół oznacza, że w obranym przez nas miejscu montażu, projektor będzie mógł pracować zarówno w pozycji podwieszonej (do góry nogami) jak i stojąc na półeczce. Przypominam jedynie, że zakres regulacji w jednej z osi zmniejsza się, gdy regulujemy go jednocześnie w drugiej. To chyba najczęściej zapominana, kluczowa w pewnych sytuacjach, informacja  ;)

vls.jpg hls.jpg

Zespół optyczny pozwala na rzut w zakresie 1,4 – 2,8 (stosunek odległości projektora od ekranu do szerokości obrazu). Oznacza to, że aby wypełnić nasz redakcyjny, 99″ ekran, możemy umieścić projektor w odległości od 3,1 do 6,1 metra. Jak widzimy, wygoda instalacji jest wręcz fenomenalna, a duża odległość maksymalna sugeruje, że projektor jest produktem przeznaczonym do “rasowych” sal kinowych! Pamiętajmy jednak, że im bliżej umieścimy projektor tym większą jasność będziemy w stanie uzyskać. W przypadku JVC RS400 różnica ta wynosi około 36% jasności (tyle stracimy montując projektor w maksymalnej odległości).

Zmotoryzowany zespół optyczny posiada oczywiście możliwość zapamiętania do 5 ustawień położenia soczewki, a to pozwala na użycie ekranu o proporcjach filmowych 2,39:1 (CiH) i/lub 2,06:1 (CiA). Można także zamontować dwa ekrany w jednej kasecie (istnieją takie rozwiązania na rynku) i wygodnie przełączać się między nimi. Na pilocie są dedykowane przyciski Memory1 oraz Memory2 do wygodnego przełączania się między formatami obrazu oraz 3 przycisk Memory Menu do szybkiego dostępu do pozostałych zapisanych pamięci, edycji itp. Warto podkreślić, że funkcjonalność taką uzyskujemy bez żadnych dodatkowych soczewek anamorficznych dzięki czemu nie jesteśmy narażeni na degradację obrazu, która jest nieodłączna skalowaniu (przy zastosowaniu dodatkowych soczewek).

menu6.jpg
menu7.jpg
Tzw. funkcja pamięci soczewki pozwala zapisać różne ustawienia obiektywu i dzięki temu zmieniać np. formaty obrazu, gdy posiadamy ekran CiH (2.39:1) lub CiA (2:1). W modelu RS400 mamy 5 wolnych banków pamięci.

 



Jasność i głośność

Przy maksymalnym przybliżeniu obrazu, jasność lampy (po kalibracji) wyniosła dokładnie 1060 lumenów w trybie ECO i 1470 lumenów w trybie normalnym. Wyniki równie doskonałe jak w niedawno testowanym wyższym modelu RS500. Jeszcze niedawno mówiło się, że wadą projektorów JVC jest niska jasność, która ogranicza ich zastosowanie tylko do kinowych jaskiń, a także sprawia, że 3D jest ciemne po założeniu okularów. Nie jest to już prawdą! Uwzględniając te dane sugeruję następujące przekątne ekranu, przy użyciu tkaniny białej (gain 1.0) i chęci uzyskania wzorcowej jasności, wynoszącej 48cd/m2:

Tryb ECO, zoom 2,00x (rzut z ok. 4,9m)ekran 16:9: 160″, 3,5m x 2,00m

Tryb Normal, zoom 2,00x (rzut z ok. 5,8m)ekran 16:9: 189″, 4,1m x 2,3m

Tryb ECO, zoom 1,00x (rzut z ok. 7,8m)ekran 16:9: 128″, 2,8m x 1,6m

Tryb normal, zoom 1,00x (rzut z ok. 9,3m)ekran 16:9: 151″, 3,3m x 1,9m

Jak zatem widzimy, RS400 umożliwia zasilenie bardzo dużych przekątnych ekranu, dochodzących do 190″! W praktyce mało kto decyduje się na tak duże rozmiary ekranu w domu, co jest błędem. W erze 4K powinniśmy zapewnić sobie naprawdę duży obraz. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że egzemplarz, który miałem w testach miał praktycznie zerowy przebieg, a więc i lampa była praktycznie nowa. Jeśli mowa o głośności to praca projektora jest bliska standardowi przyjętemu w tego typu konstrukcjach do kina domowego. Szczególnie w trybie ECO. Nie jest to element, który będzie wpływał na dyskomfort podczas wieczornych seansów.



Jakość optyki

O ile umieścimy projektor prostopadle do ekranu, to jego dalsza instalacja będzie czystą przyjemnością. Bez problemu wycelujemy obrazem w ekran przy użyciu funkcji lens shift i pilota. Po ustawieniu obrazu w naszej redakcji projektor pochwalić się mógł dobrą geometrią obrazu. Górny prawy róg jedynie “uciekał” o około 2cm, czyli niecały 1% szerokości ekranu. Nie jest to zatem istotnym problemem, bo zniekształcenie śmiało zamaskujemy na borderach ekranu. Poza tą drobnostką nie dało się wyszukać innych niedoskonałości w optyce. Zarówno ostrość (na brzegach, a także w centrum ekranu) była na wysokim poziomie, jak i konwergencja (zbieżność barw RGB) już po regulacji podstawowej, polegającej na przesuwaniu składowych góra-dół/lewo-prawo z wysoką precyzją 1/16 piksela. Mam wrażenie, że RS400 ustępuje nieznacznie starszemu bratu (RS500) pod tym względem, jednak nie są to duże różnice i wciąż wygląda to na wyższy poziom niż na przykład w projektorach Sony z tej same półki (gdzie bywają problemy z ostrością na brzegach). Poniższe zdjęcie jak zwykle po takiej, podstawowej, regulacji, bez podziału na strefy (co też projektor oczywiście oferuje):

 

konwergencja.jpg

Konwergencja, po podstawowej regulacji (bez podziału na obszary) jest dobra.

Ostrość obrazu jest, w ogólnym ujęciu, bardzo dobra. Głównie za sprawą przetwornika LCoS, w którym odległości między pikselami są bardzo niewielkie. To zapewnia gładki obraz bez widocznej struktury. Do rozmowy o tym wrócimy jednak podczas omawiania funkcji e-shift.



Ustawienia obrazu

W menu obrazu znajdziemy kilka predefiniowanych trybów, możemy także edytować nazwy niektórych z nich.
menu18.jpg

Dodatkowo w każdym trybie, można osobno wybrać profil kolorów, co najciekawsze, w niektórych trybach część wyborów jest niedostępna, a w innych dostępne są pewne pozycje na wyłączność. Cała lista, czasami, ledwo mieści się w kadrze  :)

menu14.jpg

W przypadku RS400 brakuje trybu THX, który mocno zachwalałem w wyższym modelu RS500. Tam był bardzo dopracowany i oferował już dużo tego co można było uzyskać po profesjonalnej kalibracji. W przypadku RS400 najlepszym fabrycznie wyborem jest tryb “Cinema“. W nim warto dokonać kilku zmian:

Picture Adjust -> Color Profile -> Clear Black -> Off
Wyłączy to system sztucznego podbijania kontrastu, oraz:
Picture Adjust -> MPC Level -> Dynamic Contrast -> 0
Picture Adjust -> MPC Level -> Smoothing -> 0
Picture Adjust -> MPC Level -> NR -> 0
Wyłączenie tych trzech “poprawiaczy” zapewni lepszą ostrość obrazu, ponieważ nie będzie on przetwarzany przez system usuwania szumów, który “odgaduje” (zazwyczaj nietrafnie) co jest szumem i co rozmazać, a co zostawić w spokoju.


Reprodukcja Obrazu

Fabrycznie

wb_f.png gamut_f.jpg
Średnia deltaE barw standardowych 4,8 maksymalna 12,0
Średnia deltaE barw ze wzornika 4,6 maksymalna 7,3
Średnia deltaE palety szarości 5,3 maksymalna 8,4

Poddany testom, fabryczny tryb Cinema, ma pewne uchybienia jeśli chodzi o reprodukcję barw, jednak nie są one na tyle też duże, by odbierały przyjemność z oglądania. Widać jednak wzmocnienie niektórych barw, szczególnie tych o wysokich nasyceniach – są bardziej poprzesycane niż być powinny. Z kolei środek i pastele (kolory o niższych nasyceniach) są nieco osłabione i trochę wyprane. To za sprawą gammy, która jest znacząco za niska w ustawieniu fabrycznym. Średnia wartość oscyluje w granicach 2.0, a w warunkach kinowych, postrzegany subiektywnie kontrast jest niższy, dlatego tym bardziej istotna jest odpowiednio wysoka gamma, o wartości przynajmniej 2.35.Przy fabrycznym ustawieniu obraz zbyt szybko wychodzi z cieni i ciemne detale obrazu zbyt mocno odcinają się od (fenomenalnej, tak na marginesie) czerni projektora. Odcień koloru białego też ma lekki mankament, bowiem ucieka nieznacznie w rejon barw morskich. Podsumowując, da się wyczuć pewnie niedoskonałości, jeśli wiemy jak powinien film wyglądać. Kalibracja powinna jednak przynieść uniwersalne udoskonalenia, które są istotne dla każdego widza, takie jak kontrastowość, nasycenie i tym podobne.

Zanim jednak do niej przeszedłem, postanowiłem sprawdzić jeszcze, czy jest jakaś prostsza recepta na poprawę gammy. W zakładce Picture Adjust -> Gamma -> Gamma znajduje się kilka fabrycznie zdefiniowanych presetów:

menu12.jpg

Do wyboru mamy kilka, fabrycznie zdefiniowanych, ustawień gammy.

A tak wygląda właściwy pomiar gammy na każdym z nich:

 

gammy.png

A tak wyglądają pomiary na każdym z fabrycznych ustawień.

 

Jak widzimy, żaden z presetów nie chce się dobrze pokryć z referencyjną, płaską, wartością 2.35. Najbliżej celu jest gamma “Normal”, czyli fabryczny wybór. Nie ma zatem prostej recepty na uzyskanie bardziej kontrastowego i nasyconego obrazu. Ewentualnie można poeksperymentować z suwakiem “Picture Tone”, jednak z pewnością bez sprzętu nie ustawimy go idealnie…

Po kalibracji

wb_c.png gamut_c.jpg
Średnia deltaE barw standardowych 0,9 maksymalna 1,5
Średnia deltaE barw ze wzornika 1,1 maksymalna 2,0
Średnia deltaE palety szarości 1,1 maksymalna 2,0

Po dłuższej sesji kalibracyjnej da się jednak sprowadzić charakterystykę projektora w pobliże referencji i w zasadzie rezultaty są prawie tak dobre jak na znacznie droższym RS500, który jest certyfikowany przez THX. Producent jednak zrobił bardzo dobrą robotę implementując odpowiednie funkcje kalibracyjne, pozwalające na takie dopracowanie obrazu. Jak widzicie na powyższych diagramach, wszystkie zmierzone próbki trafiają niemal dokładnie w swoje miejsce, co oznacza, że projektor oddaje kolory idealnie tak jak powinien. Innymi słowy świeci jak projektor studyjny, na którym filmy są tworzone.

To oznacza, że bogactw i naturalność barw jest fenomenalna. Dla potwierdzenia syntetycznych testów prześledziłem kilka scen dobrze znanych mi filmów i oczywiście nie rozczarowałem się. Odcień skóry był jak żywy, a barwy natury jak za oknem!

movie4.jpg

Odwzorowanie barw śmiało można ocenić na szkolne pięć plus. Dalsza poprawa w tej materii byłaby generalnie sztuką dla sztuki.

Pamiętajmy, że opis kalibracji tyczy się egzemplarza, który trafił do naszych testów. Egzemplarze takich samych projektorów różnią się między sobą, więc te nabyte przez czytelników mogą mieć inne błędy odwzorowania barw (mogą być one większe lub mniejsze – nie ma reguły). Nie ma zatem sensu publikacja ustawień kalibracyjnych, bowiem są one indywidualne dla każdego projektora i pomieszczenia. Zachęcam natomiast do poczytania o profesjonalnej kalibracji.

Więcej informacji zaczerpnąć można w: http://hdtvpolska.com/topic/26929-wielki-test-kalibracji-tv-czy-to-jest-rzeczywiscie-potrzebne/

Oraz w temacie: http://hdtvpolska.com/topic/35061-czym-jest-profesjonalna-kalibracja-telewizoraprojektora/

Pobierz pełny raport z kalibracji projektora download-icon.png

 



Skalowanie SD, obróbka cyfrowa

Uważniejsi czytelnicy zauważyli już pewnie, że w menu JVC nie ma suwaka “Sharpness” (“Ostrość”). Choć fakt ten może dziwić to jednak ma głęboki sens. W cyfrowych projektorach, czy płaskich wyświetlaczach nie można w rzeczywistości dodać ostrości, bo ta jest na stałym poziomie warunkowanym rodzajem przetwornika (wcześniej wspominałem, że LCoS cechuje się niskimi odstępami między pikselami, a co za tym idzie wysoką ostrością). Wszystkie te suwaki nie robią więc nic innego jak sztuczne obrysowywanie krawędzi dodatkowym konturem, co jedynie daje złudzenie, że obraz jest ostrzejszy. W JVC RS400 tego typu funkcję zamknięto w menu “MPC Level” i nazwano “Enhance” i bardzo dobrze.

Choć suwak “Enhance” powinien być ustawiony na 0 by zapewnić jak największą neutralność obrazu (całkowity brak syntetycznego wyostrzania), to niewielkie jego podbicie będzie na pewno pożądane przez większość użytkowników (preferujących wyostrzony obraz). Ja osobiście oglądałbym przy ustawieniu “1”, czyli:

menu16.jpg

Sprawdźmy więc jak działa system przy wyższych wartościach ustawień:

enhance.gif

 

Przyznać muszę szczerze, że wyostrzanie nie działa jakoś świetnie w projektorze JVC RS400. Jak widzicie na powyższym obrazku, bardzo silnie wpływa ono na uwypuklanie ziarna filmowego, co nie jest zbyt dobrą cechą. Algorytm jest najwidoczniej stosunkowo prosty, w przeciwieństwie do tego co można spotykałem w innych produktach (np. Sony VW520). Cały czas rozmawiamy jednak o dodatkach, które nie są szczególnie użyteczne, zwłaszcza dla tych, którzy chcą oglądać film bez dodatkowej ingerencji. Mi więc całkowicie nie przeszkadza, że JVC nie skupiło się na tego typu rozwiązaniach, jednak opisuję je dla wszechstronności testu.

W kwestii obróbki cyfrowej nie natknąłem się na jakiekolwiek mankamenty, które negatywnie wpływałyby na obraz. Jeżeli chodzi o skalowanie, to tradycyjnie przywołam twierdzenie:

W tym miejscu będę do znudzenia powtarzał, że w dzisiejszych czasach rezultaty skalowania wyglądają niemal identycznie na wszystkich telewizorach i projektorach. Twierdzenie to znalazło potwierdzenie w moim eksperymencie, którego wyniki znajdują się pod tym adresem.
Zwracam też uwagę, że skalowanie nie jest procesem podnoszącym jakość obrazu i materiał HD czy nawet SD generalnie wygląda bardzo podobnie czy to na wyświetlaczu Ultra HD, czy na Full HD. Dopiero treść natywna o wysokiej rozdzielczości pozwala odczuć wyraźną różnicę, jednak pod warunkiem, że widz znajduje się w odpowiedniej odległości od ekranu. Można ją wyliczyć z kalkulatora odległości.


Kontrast i Czerń

Ocena kontrastu projektora jest znacznie cięższym zadaniem aniżeli w przypadku wyświetlacza. W tym przypadku dużą rolę odgrywają warunki otoczenia (to ile światła odbija się od ścian i rozświetla czerń na ekranie). Na szczęście w naszej Sali redakcyjnej 95% przedmiotów ma kolor czarny i odbicia są zminimalizowane. To pozwala wydać nam rzetelny werdykt.

Projektory JVC od zarania dziejów owiane były legendą najlepszej czerni. Japoński producent był bowiem jednym z pierwszych, który zaimplementował, najlepsze pod tym względem, przetworniki obrazu w technologii LCoS i rozwija je pod swoim szyldem – D-ILA. Projektory te mają dużo większy potencjał niż modele wykorzystujące technologię 3LCD lub DLP. Technologia LCoS zapewniają obecnie najlepszą czerń, nie ważne, czy porównujemy do DLP z projektora Sim2 wartego 20 razy więcej niż testowany dziś projektor, czy do czegokolwiek innego. W RS400 mamy więc najlepszą z technologii dostępnych na rynku! Przejdźmy zatem od razu do procedury testowej i sprawdźmy, czy legenda JVC jest prawdziwa:

Scena

(kontrast między białym kołem, a środkiem białego okręgu)Opis scenyWynik pomiaru

pj_contrast1.jpgOn/off zdolność projektora do wyświetlania naprzemiennie czerni i bieli17 000:1

pj_contrast1.jpgOn/off + dynamiczna przysłona zdolność projektora do wyświetlania naprzemiennie czerni i bieli wraz ze wspomaganiem dynamicznej przysłony, która przyciemna czarny obraz200 000:1

pj_contrast2.jpgKontrast ANSI obrazujący zdolność do wyświetlania czerni w bezpośrednim sąsiedztwie jasnych elementów180:1

pj_contrast3.jpgKontrast APL 50% Czerń w po środku ekranu przy otoczeniu bielą o powierzchni 50% ekranu185:1

pj_contrast4.jpgKontrast APL 65% Czerń w po środku ekranu przy otoczeniu bielą o powierzchni 35% ekranu290:1

pj_contrast5.jpgKontrast APL 80% Czerń w po środku ekranu przy otoczeniu bielą o powierzchni 20% ekranu520:1

pj_contrast6.jpgKontrast APL 90% Czerń w po środku ekranu przy otoczeniu bielą o powierzchni 10% ekranu920:1

Jak widzimy RS400 jest projektorem dostarczającym fenomenalną czerń i to za pomocą samych możliwości przetwornika obrazu. Po włączeniu dynamicznej przysłony, obraz przypomina wręcz wielki telewizor plazmowy, albo nawet lepiej! To chyba najlepsza pochwała jaką można przyznać projektorowi. Wyniki są jednak mierzalnie (i widzialnie) niższe, niż w przypadku starszego brata – RS500. Pomimo tego, projektor króluje nad produktami konkurencji z tej półki cenowej.

Zwróćcie uwagę sami, jak na poniższym zdjęciu musiałem wydłużyć czas naświetlania (aż światło zlało się w pojedynczą plamę), by uchwycić chociaż minimalne świecenie czerni. Naprawdę jest czarno!

Wydawać by się mogło, że przy tak dużym kontraście jakiekolwiek systemy poprawiające dalej czerń będą zbędne. To jednak mylne przekonanie. W całkowitej ciemności, która panuje w pomieszczeniu kinowym, nasze źrenice rozszerzają się i są w stanie wyłapać nawet najmniejsze ilości światła. Oznacza to, że nawet przy wysokim kontraście JVC RS400 będziemy w stanie zobaczyć, że czerń wciąż jest trochę jaśniejsza od ramy ekranu.

Z tego też względu JVC zaimplementował dodatkowo system dynamicznej przysłony w swoich produktach. Znajduje się on w rozwinięciu menu “Picture Mode” (należy podświetlić “Picture Mode” i wcisnąć na pilocie OK). Właściwie są tam również dodatkowe ustawienia:

20.jpg

Tak jak na powyższym obrazku, sugeruję, aby wyłączyć funkcję “Clear Black”, gdyż ta jest formą dynamicznego kontrastu (wpływającego negatywnie na odwzorowanie obrazu). Dynamiczna przysłona – “Lens Aperture” – ma zaś trzy tryby działania – Auto 1, Auto 2, oraz Manual. Tutaj szacunek dla producenta, który w bardzo przemyślany sposób połączył działanie manualne z automatycznym – możemy najpierw ustawić wartość ręcznie tak, by biel była odpowiednio jasna (przy pełnym otwarciu przysłony może być zbyt jaskrawa gdy nasz ekran jest nieduży), a następnie wybrać tryb automatyczny (1 lub 2) i przysłona będzie regulowała się jedynie w dół (bez przekraczania maksymalnego otwarcia określonego ręcznie). Sugerowanym przeze mnie trybem automatycznego działania jest Auto 2, aczkolwiek w RS400 nie zauważyłem specjalnej różnicy przy Auto 1. Powyższa rada opiera się na doświadczeniach z poprzednimi modelami JVC. Jak bardzo może polepszyć czerń omawiany system? Aż dwunastokrotnie! 200 000:1 aż tyle wyniósł kontrast on/off po uruchomieniu systemu. To oznacza, że czerń, w niektórych momentach w filmie miała skrajnie niską wartość 0,00025 cd/m2! Wam pewnie te pomiary nie mówią tak dużo jak mi, więc zaufajcie mojej opinii: w pewnych chwilach projekcja była lepsza niż niemal taka jak na plazmie! Wyższe modele z serii RS są jeszcze lepsze ale… to są wyniki dla większości oczu wręcz referencyjne.

 movie2.jpg

Dopiero przy mocnym wydłużeniu ekspozycji udaje się uchwycić jakiekolwiek świecenie czerni.

Legenda najlepszej czerni JVC nie wzięła się znikąd i dotyczy również najniższego modelu serii Reference. RS400 to projektor, który ustępuje jedynie swojemu starszemu bratu – RS500 i zapewne RS600 (będziemy testować). Należy zwrócić uwagę, że aby w pełni wykorzystać potencjał projektora w zakresie poziomu czerni i  kontrastu  należy dobrze zaadaptować pomieszczenie. Innymi słowy im lepiej przygotowane pomieszczenie tym wyższy model JVC Reference Series należy brać pod uwagę.



Jednolitość obrazu

Nasza odległość od ekranu, wynosząca 3,8m plasuje się gdzieś w połowie możliwości optyki projektora. To zapewnia równowagę między jasnością, a negatywnymi zjawiskami, takimi jak dysproporcje jasności, czy barwy.

uniformity.png

Błędy deltaE (liczbowe) wynikają praktycznie tylko z różnic w jasności. Zafarby są niewielkie.

Jak widzimy przebarwienia są minimalne. Bardziej mierzalne, aniżeli możliwe do zobaczenia. Spadki jasności na brzegach soczewki występują, co jest normalne i oczywiście są na tyle małe, że nie da się ich dostrzec nawet na jednolitych planszach. Spójrzcie sami:

 

Zgodnie z nową tradycją pomiary jasności na powierzchni ekranu:

luminanceUniformity.pngluminanceUniformity2.png

Spadki jasności podaję bardziej w ramach ciekawostki, bowiem są naturalną cechą optyki i zależą głównie od ustawienia zoom-u. Płynny spadek luminancji od środka do brzegu jest przeważnie niezauważalny nawet gdy dochodzi do 40%. Wygląda to inaczej w telewizorach, gdzie spadek może być gwałtowny.



UltraHD / 4K

Koniecznie kliknij i przeczytaj też artykuł o Ultra HD:

“UHD? 4K? Czym jest technologia, która podbija rynek”uhd4k.png

 

Temat Ultra HD jest dosyć mocno zamydlony w przypadku JVC o czym pisaliśmy już przy okazji testu modelu RS500. Z jednej strony mamy na pudełku logo 4K, mamy informację, że jest kompatybilność z UHD. W rzeczywistości natomiast panele LCoS w JVC RS400 mają rozdzielczość 1920×1080 pikseli. Wykorzystują jednak technologię e-shift 4 generacji, by uzyskać większą rozdzielczość na ekranie. Tu rodzi się więc bardzo filozoficzne pytanie: czy projektor musi mieć natywną rozdzielczość 4K, by nazwać go projektorem Ultra HD…?
Osobiście nie lubię zagłębiać się w filozofię. Jestem inżynierem obrazu, więc interesują mnie przede wszystkim rezultaty i fakty. Przejdźmy zatem do sprawdzenia jak projektor radzi sobie z sygnałem Ultra HD.
Obsługa rozdzielczości 3840×2160@60Hz 4:2:0 TAK
Obsługa rozdzielczości 3840×2160@24Hz 4:4:4 TAK
Obsługa rozdzielczości 3840×2160@60Hz 4:4:4 TAK
Kompatybilność z HDCP 2.2TAKObsługa szerokiej palety barw – Rec2020TAK
Obsługa HDR (zwykły / dolby vision)TAK / B.D.

Pierwsze co rzuca się w oczy, to pełne wsparcie dla szerokiej palety barw oraz efektu HDR. JVC RS400 wyposażono bowiem w porty HDMI zaktualizowane do najnowszego standardu – 2.0a. Jesteśmy więc w stanie wykorzystać dwa niezwykle ważne walory specyfikacji Ultra HD! RS400 jest zatem kolejnym testowanym projektorem (po JVC RS500 oraz Sony VW520), który jest pod tym względem kompatybilny z nadchodzącą technologią.

Na czas testu byłem już w posiadaniu odtwarzacza Ultra HD Blu-ray (Samsung BDP-K8500), oraz kilku filmów Ultra HD, wykorzystujących szeroką paletę barw – rec2020, oraz HDR   :)

9.jpg

To pozwoliło sprawdzić kompatybilność JVC RS400 z tymi, niezwykle istotnymi elementami specyfikacji Ultra HD. Po pierwszym połączeniu urządzeń i odtworzeniu filmu (na pierwszy ogień poszły “Smerfy 2″, czyli film w natywnym 4K) oczom ukazał się niezwykle rozdzielczy obraz i aż chciało się przysunąć jeszcze bliżej, do 100” ekranu. Szybko jednak zmieniłem na “Exodus: Bogowie i królowie”, mając w pamięci wybrane sceny, odtwarzane wcześniej na Samsungu JS9500 i KS9000. W pierwszej chwili się jednak rozczarowałem, ponieważ obraz był nadmiernie kontrastowy i ginęły detale w czerniach…

hdrmovie1.jpg

Okazało się jednak, że wina tkwi w ustawieniach. JVC RS400 należy na chwilę obecną dostosować do poprawnej reprodukcji treści Rec2020/HDR. W tej kwestii, producent służy oficjalnymi rekomendacjami. Najprawdopodobniej z biegiem czasu pojawi się stosowna aktualizacja firmware, która zrobi to za nas, póki co służę zgromadzoną wiedzą (co nie było wcale takie łatwe), w jednym miejscu. Zgodnie z instrukcją na stronie (http://www3.jvckenwood.com/english/download/dla-x950r_x750r_x550r_x9000_x7000_x5000_xc7890r_xc6890r_xc5890r_rs600_rs500_rs400_uhd.html), do oglądania treści HDR należy użyć następujących ustawień w sekcji gamma:

Gamma setting : D
Picture Tone : +12
Dark Level : +5
Bright Level : +4
Lamp Power : High
6.jpg
Musimy także wgrać stosowny profil barw Rec2020, by uzyskać poprawną (na tą chwilę nie mam jeszcze możliwości zbadać na ile) reprodukcję kolorów. Do tego celu musimy się już odnieść do instrukcji i pobrać odpowiednie oprogramowanie. Znajduje się ona tutaj: http://www3.jvckenwood.com/english/download/file/JVC_CP_import_procedure_en_v1_00.pdf
wgrywanie.png
A tak powinno wyglądać menu projektora po wgraniu odpowiedniego profilu barw:
4.jpg 5.jpg
Po tym przysposobieniu urządzenia, do odtwarzania treści z szeroką paletą barw i HDR, oczom ukazał się całkowicie inny obraz. Z cieni wyszło dużo detali i zniknęła swoista, nadmierna kontrastowość. Kolory natomiast nabrały nasycenia, którego brakowało im, gdy nie był dostępny profil barw Rec 2020.
hdrmovie2.jpg

Oczywiście to zdjęcie nie odda Wam nawet ułamka efektu, który obserwowałem w naszym pomieszczeniu redakcyjnym. Powyżej widzicie po prostu “ładny obraz”, w naturze widać ponadto niezwykłą realistykę odtwarzanych scen – słońce, jego blask na zbrojach, czy płomienie w nocy, mają bardzo wysoką jasność i przez to sprawia wrażenia jakbyśmy patrzyli na naturalne zjawisko, a nie na film. Do tego właśnie służy HDR – do przelewania na ekran znacznie wyższych poziomów jasności. W naturze blask słońca może mieć jasność nawet 10 000, czy 100 000cd/m2. W jaki sposób może być on odtworzony na projektorze, który bez HDR’a ma normatywną jasność 48cd/m2? Krótko mówiąc nie może. To na co patrzyliśmy przez tyle lat wyglądało dobrze, momentami nawet wydawało się bardzo dobre, jednak perspektywa zmienia się po możliwości obejrzenia czegoś znacznie lepiej naśladującego naturę. O ile lepiej? Generalnie JVC RS400 jest w stanie dostarczyć około 150cd/m2 na 100″ ekranie i to mniej więcej tyle ile wynoszą obecne zalecenia dla projektorów. Jest to trzykrotnie więcej niż w standardowym trybie (SDR), jednak dużo mniej niż oferują telewizory. Te drugie zapewniają w chwili obecnej około 1000cd/m2, a docelową wartością, którą uda się osiągnąć w najbliższych latach, będzie 10 000cd/m2. Wzbudzało to we mnie pewne wątpliwości, czy przy jedynie 150cd/m2 efekt HDR będzie wyraźny, jednak szybko przekonałem się, że tak! Projekcja przebiega przecież zawsze w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu, w którym nasze oczy są bardzo wrażliwe na światło, zatem ta wartość jasności jest wystarczająca by zapewnić efekt wow. Niemniej ciekaw jestem jak wyglądać mogłoby to przy jeszcze wyższym natężeniu światła, co będzie na pewno dane nam zobaczyć w przyszłości – w chwili obecnej nie ma projektorów oferujących znacznie wyższej jasności, a także pierwsze wydania filmów skupiają się raczej na efektach w zakresie 0 – 1000cd/m2, czyli tyle ile mogą najlepsze obecnie komponenty.

Skłamałbym jednak, gdybym opisał doświadczenia z Ultra HD na JVC RS400 w samych superlatywach. Jak wspomniałem na początku, nie mam obecnie możliwości sprawdzić obiektywnie (zmierzyć) na ile poprawnie wyświetlane są barwy. Oddanie obrazu nie sprawiało jednak wrażenia całkowicie poprawnego. Mogę to stwierdzić po uprzednich doświadczeniach z Samsungiem JS9500/KS9000, w którym kalibracja trybu HDR bazuje na standardowej kalibracji (oczywiście przeprowadzonej przeze mnie). Na telewizorze obraz był momentami bardziej naturalny. Na RS400 wydawał się nadal nazbyt kontrastowy i detale w cieniach były wciąż mniej widoczne. Trzeba mieć jednak na uwadze, że kwestia wsparcia dla technologii Ultra HD jest obecnie w powijakach i sugerowane ustawienia, podawane przez producenta, wyglądają na tymczasowe rozwiązanie. Zapewne zostanie to bardziej dopracowane w kolejnych aktualizacjach firmware. Tak przypuszczam, tym bardziej, że na dzień dzisiejszy projektor nawet nie przełącza się automatycznie w odpowiedni tryb dla filmów Ultra HD, ściślej mówiąc przełącza gammę na “D”, ale nie przełącza przestrzeni barw na Rec 2020..

Jeśli jednak chodzi o samo pokrycie szerokiej palety barw to jest ono bardzo dobre.

DCI P3 Rec 2020
dci.jpg rec2020.jpg
Pokrycie palety: 97% Pokrycie palety: 77%

Gdyby wziąć pod uwagę samą kompatybilność z szerokim gamutem, oraz HDR, to RS400 zdecydowanie zasłużyłby na miano projektora Ultra HD, a być może nawet Ultra HD Premium (nawiązując do standardów UHD Alliance). Co jednak z tą rozdzielczością? No dobrze, wróćmy do tego trudnego tematu.

Aby kontynuować czytanie tejże sekcji dobrze by było zapoznać się wpierw ze sposobem działania systemu e-shift. Odsyłam zatem do testu Epsona LS10000, gdzie bardzo dokładnie opisałem jak działa ów system w konkurencyjnym projektorze. Fundament działania nie różni się w przypadku JVC. Natomiast polecam dokonać własnych porównań dotyczących finalnego efektu między Epsonem a JVC – zdjęcia wszystko zdradzają

Po podaniu sygnału 3840×2160, część ustawień związana z systemem e-shift staje się niedostępna. Konkretnie nie da się systemu wyłączyć, gdyż jest on na stałe zaprzęgnięty do generowania podwyższonej rozdzielczości. Można przestawić drugi suwak “Original Resolution” w trzech pozycjach: Auto/1080p/4K jednak nie zaobserwowałem jakiejkolwiek zmiany pomiędzy ustawieniami. Ostatecznie został na auto.

menu16.jpg

Do oceny rezultatów użyję takiej samej procedury jak przy Epsonie LS10000. Na projektor podamy najpierw zdjęcie w rozdzielczości 1080p, następnie przeskalujemy je do 4K za pomocą funkcji e-shift4, a na koniec podamy je w oryginalnej rozdzielczości 4K i znów damy e-shiftowi robić swoje. W ocenie sprawności systemu interesuje nas głównie różnica pomiędzy przeskalowanym 1080p, a natywnie podanym 4K. Przy tym teście umożliwię także porównanie do natywnego projektora Ultra HD. Nie jest to oczywiście ta sama półka cenowa ale chodzi mi wyłącznie o to by pokazać jak działa system e-shift4 przygotowany przez JVC.

Tryb e-shift, typ sygnału Obraz wynikowy
Wyłączony, sygnał 1080p fullhd2.jpg
Włączony, sygnał 1080p eshift2.jpg
Włączony, natywne Ultra HD uhd2.jpg
Projektor z natywną rozdzielczością 4K Ultra HD eshiftSony1.jpg

Na powyższym obrazku widzimy wyraźnie, że ilość detali w przypadku wyłączonego systemu e-shift4, jak i włączonego (nadal przy sygnale 1080p), jest podobna. Oczywiście w drugim przypadku obraz jest znacznie gładszy i wydaje się wręcz trochę rozmyty, co jest normalne, bo skalowanie zmiękcza obraz. W dalszym ciągu jednak widać, że rozdzielczość niespecjalnie wzrasta. Z zupełnie inną sytuacją stykamy się po podaniu natywnego sygnału 4K. Tutaj różnica robi się w moim uznaniu bardzo duża! Kontury obiektów są wyraźniejsze, a tekstury zyskują znacznie więcej detali. Co jednak najciekawsze, zrzut z RS400 zdaje się prawie wcale nie tracić w stosunku do projektora z natywnym przetwornikiem Ultra HD! Tak, na projektorze natywnym 4K detale są trochę lepiej zdefiniowane, a kontury nieco ostrzejsze, jednak są to nie tak duże różnice, a RS400 ma też jedną przewagę nad swoim rywalem – lepszą konwergencję, dzięki czemu kontury nie mają sztucznego odcieniaSystem e-shift4 w przypadku JVC działa w tym przypadku z diabelską skutecznością, wyświetlając obraz znacznie wykraczający poza rozdzielczość Full HD z ilością detali bliską Ultra HD.

Przejdźmy do drugiej sekwencji testowej:
Tryb 4K Enhancement, typ sygnału Obraz wynikowy
Wyłączony, sygnał 1080p fullhd1.jpg
Włączony, sygnał 1080p eshift1.jpg
Włączony, natywne Ultra HD uhd1.jpg
Projektor z natywną rozdzielczością 4K Ultra HD eshiftSony2.jpg

Nawet z tej (trudniejszej) sekwencji testowej, RS400 wychodzi obronną ręką rysując znacznie więcej szczegółów na fasadach budynków, ostrzejsze krawędzie i przejścia tonalne przy sygnale Ultra HD. Pewien substytut tego można by osiągnąć sztucznym wyostrzaniem obrazu, ale to nie ten przypadek. Zwróćmy uwagę, że np. ornamenty na murach mają strukturę mniejszą od rozmiaru pojedynczego piksela na zdjęciu pierwszym. To świadczy o naprawdę dużej sprawności systemu! Tu wręcz jest wrażenie, że RS400 wyświetla więcej detali niż projektor z natywną rozdzielczością 4K. Czy to możliwe? Tak, bowiem ostrość i rozdzielczość obrazu nie zależy wyłącznie od możliwości przetwornika, ale także jakości optyki. Te wszystkie elementy mają wpływ na to co finalnie widzimy i rezultat jest tu dosyć szokujący….

Jak zatem zakwalifikować testowany projektor? Czy można powiedzieć, że jest to urządzeni Ultra HD, choć nie ma przetwornika działającego natywnie w takiej rozdzielczości? Pozostawiam ten dylemat Wam. Jak dla mnie może on spokojnie stawać w szranki z urządzeniami ze zdecydowanie wyższej półki z natywną rozdzielczością 4K i obsługą technologii Ultra HD. Także na ilość wyświetlanych detali   :)

Jak widzicie sprawność RS400 w kontekście Ultra HD jest w zasadzie taka sama jak wyższego modelu RS500. Na czas tego testu sprawdziłem także jak spisuje się projektor przy sygnale 2160p60 w RGB, czyli z komputera, wymagający 600MHz toru transmisyjnego, z czym często urządzenia mają problemy. Testowany dziś projektor radzi sobie doskonale. W menu dostępne są wszystkie opcje kalibracyjne, oraz te związane z obróbką obrazu. Działają równie skutecznie co przy mniej wymagających formatach.

uhdpc.jpg

Sygnał 2160p60 w RGB – rozpoznany bez problemu



Odwzorowanie ruchu

Koniecznie kliknij i przeczytaj artykuł o fotografiach ruchu:
“Śledząca Kamera – najlepsze kryterium odwzorowania ruchu”
trackingcamera.png

Zacznijmy tradycyjnie od podstaw związanych z odwzorowaniem ruchu w projektorach. Technologia LCoS na której bazują przetworniki JVC D-ILA ma bardzo krótki czas reakcji, który de facto nie powoduje smużenia sam w sobie. Podobnie jednak jak projektory, czy telewizory LCD lub OLED bazuje on na zasadzie działania sample-and-hold, która sama z siebie wywołuje smużenie ruchomego obrazu. Genezę problemu S&H opisałem szczegółowo przy teście telewizora OLED, więc odsyłam do niego osoby, które jeszcze nie wiedzą o czym mowa Zapraszam do sekcji “Odwzorowanie Ruchu”.

JVC RS400 poprawnie przyjmuje i wyświetla trzy główne klatkaże (24p, 50p i 60p), w których rejestrowany jest obraz. Oznacza to, że klatki obrazu są wyświetlane z równymi odstępami czasu, a więc nie są wprowadzane jakiekolwiek zaburzenia płynności w postaci mikroprzycięć. Sposobem na poprawę ostrości ruchu (np. przy transmisjach sportowych), oraz płynności (w filmach) jest system nazwany tu po imieniu – Blur Reduction. W zakładce tej znajdziemy dwie funkcje: Clear Motion Drive, oraz Motion Enhance. Omówię je, ale najpierw przyjrzymy się na zdjęciach jak wpływają na obraz w ruchu. Przejdźmy zatem do sekwencji testowej.
Nazwa trybu Informacje Obraz postrzegany w ruchu
Clear Motion Drive: Off / Inverse Telecine

Motion Enhance: OffSmużenie:

duże

 

 

Maksymalna jasność:

110cd/m2Powielenie krawędzi:

umiarkowane

 

 

Poprawa płynności filmów (24p):

brakm_3.jpgClear Motion Drive: Off / Inverse Telecine

Motion Enhance: LowSmużenie:

umiarkowane

 

 

Maksymalna jasność:

110cd/m2Powielenie krawędzi:

umiarkowane

 

Poprawa płynności filmów (24p):

brakm_2.jpgClear Motion Drive: Off / Inverse Telecine

Motion Enhance: HighSmużenie:

umiarkowane

 

 

Maksymalna jasność:

110cd/m2Powielenie krawędzi:

umiarkowane

 

Poprawa płynności filmów (24p):

bardzo mocna poprawa (tzw. efekt teatru)m_2.jpgClear Motion Drive: Low / High

Motion Enhance: OffSmużenie:

umiarkowane

 

 

Maksymalna jasność:

110cd/m2Powielenie krawędzi:

brak

 

Poprawa płynności filmów (24p):

Low: Umiarkowana poprawa płynności

High: Duża poprawa płynności (efekt teatru)m_6.jpgClear Motion Drive: Low / High

Motion Enhance: LowSmużenie:

duże

 

 

Maksymalna jasność:

110cd/m2Powielenie krawędzi:

brak

 

Poprawa płynności filmów (24p):

Low: Umiarkowana poprawa płynności

High: Duża poprawa płynności (efekt teatru)m_5.jpgClear Motion Drive: Low / High

Motion Enhance: HighSmużenie:

duże

 

 

Maksymalna jasność:

110cd/m2Powielenie krawędzi:

brak

 

Poprawa płynności filmów (24p):

Low: Umiarkowana poprawa płynności

High: Duża poprawa płynności (efekt teatru)m_4.jpg

Jak widzimy, JVC RS400 wraz ze swoim 120Hz przetwornikiem i systemem “upłynniacza” jest w stanie zapewnić niezłą ostrość w ruchu. Jest ona równie dobra przy ustawieniu Clear Motion Drive Low, co High. Nie napiszę tu jednak więcej słów zachwytu, ponieważ sprawność jest taka sama jak w innych 120Hz projektorach i generalnie trochę w tej materii brakuje do np. telewizorów. Żadna marka czy model nie oferuje jednak niczego więcej.

Ustawienie Low od High różni się jednak zasadniczo w przypadku materiału filmowego. Przy Low płynność jest poprawiona, ale nie na tyle by obraz był teatralny. Śmiało powiem, że jest to ustawienie idealne na mój gust. High powoduje już dużą nadpłynność obrazu (ruch jest idealnie gładki), co niektórym przypadnie do gustu, a niektórym wcale.

Funkcja Motion Enhance powoduje, że obiekty zostawiają za sobą ślad. Dzieje się tak najprawdopodobniej dlatego, że przesterowuje ona przetwornik obrazu (tzw. overdrive) by skrócić czas reakcji. Nie ma to jednak sensu, ponieważ smużenie jest powodowane efektem S&H (opisanym we wstępie), a nie czasem reakcji. Sugeruję zatem nie korzystać z tej funkcji. Moją propozycją jest ustawienie Clear Motion Drive na Low, a Motion Enhance na Off. Bardzo dobrą informacją jest też to, że upłynniacz działa równie dobrze przy każdym rodzaju sygnału, także 2160p60!



Technologia 3D

Do projektora możemy dokupić wygodne i lekkie okulary 3D. Mogą to być dedykowane PK-AG3 jak również bliźniaczo wyglądające XPAND Lite RF lub Xpand Youniversal 3D (występują w różnych kolorach oraz rozmiarach (duże, średnie i  małe). Przetestowałem każdy typ i najbardziej przypadły mi do gustu JVC PK-AG3 lub XPAND Lite RF  ze względu na bardzo lekką konstrukcję. Warto dodać, że okulary JVC są również produkowane przez firmę Xpand, jednakże mają trochę inną polaryzację dedykowaną do projektorów JVC. Z drugiej strony uniwersalne okulary Xpand Lite są sporo tańsze. Niezależnie od modelu okulary działają w technologii aktywnej i są ładowane na USB. Transmiter radiowy należy dokupić i podłączyć do projektora (model PK-EM2).

30.jpg 31.jpg

Od lewej: Youniversal LX1 oraz XPAND Lite. W porównaniu do pierwszej generacji okularów 3D od JVC to istna przepaść pod względem komfortu oglądania.

Jeżeli chodzi o jakość obrazu to jest naprawdę nieźle. Efekt jest właściwie taki jak na RS500. Obraz jest dość jasny jak na projektor a przy dobrych filmach z ciekawymi efektami 3D może się podobać. Szczególnie, że crosstalk nie należy do uciążliwych i praktycznie go nie widać. Na pewno warto projektor skalibrować jeżeli chcemy często oglądać filmy w 3D. Kolory fabryczne w 3D dość znacznie odbiegają od tego co możemy zobaczyć w 2D. To standard w przypadku tej technologii.

 

27.jpg

Oficjalne ktywne okulary 3D PK-AG3 typu RF (opcja) oraz emiter 3D (opcja).



Granie na konsoli i PC

Koniecznie kliknij i przeczytaj artykuł o dwóch sprawach:

“Input Lag, chroma 4:4:4 – czy są istotne?”lag.png

Kwestia związana z graniem na projektorze jest niestety piętą achillesową JVC RS400. Jest to jedyne kryterium w którym sprzęt po prostu nie daje rady. Lag jest bardzo wysoki. Będzie on zatem dobry do grania tzw. niedzielnego w gry nie wymagające szybkiej reakcji. Gracze online muszą sobie raczej odpuścić. Jednak warto podpiąć chociażby PC i zobaczyć jak wyglądają dane pozycje w rozdzielczości 4K.

f_lag.jpg

Tak wysoki input lag sprawia, że granie na projektorze jest mało komfortowe.

W RS400 nie ma dedykowanego trybu “gra”, czy “komputer”, który mógłby wpłynąć pozytywnie na wartość opóźnienia. Na powyższym zdjęciu celowo uchwyciłem zdjęcie zakładki upłynniacza, bowiem jego włączenie powoduje jeszcze większy wzrost opóźnienia – do 130ms. Urządzenie jest także w stanie reprodukować chromę w pełnej rozdzielczości (4:4:4/RGB), ale jak udało mi się odkryć, wyłącznie w trybie “Cinema”. Dziwne, ale tak jest  ;)

f_chroma.jpg

Chroma 4:4:4 dostępna jest w trybie Cinema.

Postanowiłem także sprawdzić jak wygląda całkowite opóźnienie sygnału przy rozdzielczości UHD podanej z komputera PC. Test wykonałem metodą wykorzystującą oprogramowanie FCAT, przerobioną myszkę komputerową, oraz szybko-rejestrującą kamerę. Dokładny opis metody znajduje się w teście monitora dla graczy BenQ XL2730Z.

Klatka nr. N

0000.jpgKlatka nr. N+102[msec]

0102.jpg

 

Jak widzimy całkowite opóźnienie sygnału wyniosło 102[msec]. To niższa wartość niż ta zmierzona miernikiem Leo Bodnar (w rozdzielczości 1080p60), jednak wciąż na tyle wysoka, że będzie miała wpływ na rozgrywkę.

Pozwoliliśmy sobie razem z Gmerem (zapalony gracz a raczej maniak grafiki w najwyższych detalach) przetestować moc tego projektora na naszych redakcyjnych zabawkach i dodać trochę subiektywnych odczuć.

 

 

44.jpg

Nasz redakcyjny sprzęt wyposażony jest w dwie karty GeForce GTX 980 Ti SLI powered by NVIDIA. Drugi komputer to ASUS GeForce GTX 980 przygotowany we współpracy z firmą HyperCube Stacje Graficzne. Komponenty od firm Nvidia, ASUS, Intel, HyperX. Gry dostarcza nam m.in Eletronics Arts Polska oraz PlayStation Polska

 

Po podłączeniu JVC RS400 do PC od razu dostaliśmy możliwość wybrania rozdzielczości 4K. W tym przypadku ponownie zadziałał e-shift4 i zrobił to całkiem nieźle. To tylko dowodzi, że odczucia z oglądania filmów się zgadzały. Patrząc na pulpit da się zauważyć braki linii w czcionkach jednak generalnie z większej odległości można normalnie działać. A na ekranie 4K mieści się przecież 4 razy więcej niż w przypadku Full HD.

10.jpg

Obraz z naszego PC NVIDIA w rozdzielczości 4K prezentuje się po prostu powalająco. Ustępuje co prawda temu z natywnego projektora Sony VW520 ale na 120″ z odległości 2-3m jest dużo bardziej wyraźny od Full HD. Oczywiście jak podejdziemy bardzo blisko to widać, że brakuje linii (głównie przy czcionkach w napisach). Jednak ogólnie efekt jest naprawdę dobry i wart wypróbowania.

 



Podsumowanie i ocena

JVC RS400 czyli młodszy brat testowanego niedawno na portalu RS500, może pochwalić się większością jego zalet, przy wyraźnie niższej cenie. Jeśli chodzi o walory obrazowe to różni się przede wszystkim kontrastem, który jest nieco gorszy, jednak wciąż wyprzedza konkurencję. Okrojenie projektora z trybu THX  (RS500, RS600) odbiło się na reprodukcji barw, jednak jak się okazuje, po kalibracji oba modele plasują się na podobnym poziomie (RS500 jest tylko trochę lepszy). Można więc śmiało powtórzyć słowa, że dla osób posiadających zaadaptowane pomieszczenia, które cenią sobie wysoki kontrast, jest to najlepsza propozycja na dzień dzisiejszy, w momencie, gdy brakuje budżetu na wyższy model. Sam projektor, choć nie posiada natywnego przetwornika Ultra HD, to jest w stanie generować ilość detali bliską tej rozdzielczości oraz obsługuje szeroką paletę barw i HDR. Bardzo dobre wsparcie dla płynności ruchu jest kolejnym atutem. Na minus można jedynie zaliczyć wysoki input lag. JVC RS400 jest świetnym wyborem dla kinomaniaków oczekujących najwyższej jakości obrazu w swoim prywatnym salonie kinowym. Szczególnie w tej cenie.
(testował Gmeru Maciej Koper)

bardzopolecamy.png

PLUSY

  • Efekt rozdzielczości bliski natywnemu 4K – doskonała funkcja 4K e-shift4 (4 generacja)
  • Bardzo wysoka jasność projektora zarówno przed jak i po kalibracji
  • Głęboka czerń i kontrast (pomimo, że niemal 2 razy niższy niż w modelu RS500 i tak niedościgniony dla konkurencji)
  • Wzorcowe oddanie kolorów po kalibracji
  • Obsługa szerokiej palety barw
  • Obsługa HDR
  • Spora elastyczność w instalacji projektora – w pełni zmotoryzowany zespół optyczny (zoom, lens shift, focus)
  • Pamięć obiektywu umożliwiająca zastosowanie ekranu w formacie kinowym (2,39:1)
  • Rozbudowane możliwości kalibracji
  • Jednorodność obrazu
  • Satysfakcjonująca ostrość ruchomego obrazu (upłynniacz działa także w trybie 4K!)
  • Bardzo dobra jakość obrazu w 3D
  • Ręcznie selekcjonowane komponenty
  • Złote wykończenie podkreślające high-endowy charakter

MINUSY

  • Wysoki Input Lag
  • Brak okularów 3D w zestawie
  • Brak automatycznej przysłony obiektywu oraz certyfikatów ISF i THX (cechy modelu RS500)
  • Mimo wszystko w tej cenie oczekiwalibyśmy natywnej rozdzielczości 4K mimo bardzo sprawnie działającej funkcji 4K e-shift4
  • Na ten moment dość skomplikowana procedura poprawnego uruchomienia materiałów z Ultra HD Blu-ray

Cena: JVC DLA-RS400 19 999zł

Z okazji testu projektora JVC RS400 mamy dla naszych czytelników nie lada gratkę. Wyłączny dystrybutor  projektorów JVC Professional w Polsce – firma AV.Net, przygotowała specjalny rabat dla czytelników HDTVPolska na testowany powyżej egzemplarz projektora (tylko jedna sztuka!) oraz na wybrany przez przyszłego właściciela ekran, okulary, emiter, uchwyt itp. Dodatkowo, projektor zostanie profesjonalnie skalibrowany przez SkalibrujTV.pl w dowolnym miejscu na terenie Polski. Zainteresowanych prosimy o kontakt na adres mailowy  jvc-rs400-hdtvpolska@av.net.pl z tytułem: zapytanie o cenę specjalną z okazji testu projektora JVC DLA-RS400 na portalu HDTVPolska

Sprzęt do testów dostarczyła firma JVCKENWOOD (www.jvc-pro.pl)

Dystrybutor w Polsce: AV.Net Sieci Audiowizualne Sp. z o.o.

Pełen cennik KLIKNIJ
 
Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com: 

Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?

logo600skalibruj.png
Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj test kalibracji.

(3420)

0 0 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

35
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x