Skocz do zawartości
Maciej Koper

TEST: JVC DLA-RS500 Projektor 3D Full HD / 4K e-shift4

Rekomendowane odpowiedzi

TEST: JVC DLA-RS500 Projektor 3D Full HD / 4K e-shift4

Projektory JVC wykorzystują przetworniki obrazu wykonane w autorskiej technologii D-ILA. Technologia ta bazuje na znanym dobrze systemie LCoS (Liquid Crystal on Silicon), który przez wiele osób (włącznie ze mną) uważany jest za najlepszą obecnie metodę obrazowania stosowaną w projektorach. Oferuje ona bowiem niezrównany kontrast, który jest daleko poza zasięgiem alternatywnych technologii (jak na przykład DLP, czy 3LCD), dostarczając przy tym świetną ostrość obrazu (wysoki współczynnik wypełnienia piksela - podobnie jak w DLP) i szybki czas reakcji (3 do 8 razy krótszy niż w technologii LCD). Daje to projektorom JVC ogromny potencjał, a zagrozić im mogą chyba jedynie produkty marki Sony, wykorzystujące także chipy LCoS (w katalogu tegoż producenta nazywają się one SXRD), oraz najwyższy model Epsona wykorzystujący bliźniaczą technologię - LCoQ.

 

Przeczytaj całość

Edytowane przez Gmeru

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grubo wyszło ; )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Błędy deltaE (liczbowe) wynikają praktycznie tylko z różnic w jasności. Zafarby są niewielkie" a można napisać precyzyjniej ? Delta = która ?, Ile było cd/m2 na środku ina całym ekranie , jak Kelviny wyglądają na tym ekranie ?A Delta 4,8 to jest dla was mało ? Biały to 235 ,20% szary kolor w układzie RGB to który to jest ? W tym artykule nigdzie nie powinno pojawić się słowo 4K -oj JVC za 30 dychy ... !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobra prezentacja modelu!

Sam jestem użytkownikiem (od kilku dni) projektora JVC RS57 i byłem ciekawy jak wypadnie jego młodszy brat :-)

Do autorów testu ma pytanie odnośnie ustawienia czerni, tj. jak dokładnie (kolejność) został ustawiony parametr Lens Aperture (przysłona)?

Mój projektor znajduje się ok 320 cm od ekranu (max zoom 2.0). Ekran ma wymiary 230x130 (przekątna 104 cale), gain 0,8 (reference gray).

Jak na te kilka dni testowania to jestem pod wrażeniem możliwości projektora. Jest jedno małe ale, jeśli chodzi o poziom głośności w trybie lampy High, gdyż dość wyraźnie słychać prace wentylatora (projektor wisi dokładnie na głową).

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super jak zwykle od JVC ale ... moim zdaniem nie za tą kasę. Sorry Gregory :).

Za tą kasę powinien byc natywny 4K.

Spadek cen telewizorów 4K wymusi spadek cen nowych projektorów. A klienci przestaną wkrótce interesować się projektorami innymi niż 4K. Jeszcze rok, dwa.

Pozdro

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cena spora, ale natywny kontrast 5x wyższy niż w HW55. Mój kolejny (lub jako drugi, jak dobrze pójdzie) projektor będzie od JVC, ale to tylko w przystosowanym pomieszczeniu, żeby wycisnąć maks z niego. Chociaż to dopiero za jakies 2 - 3 lata, a do tego czasu może jakieś laserowe potwory wyjdą o lepszych parametrach ;D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy takiej cenie chyba jednak lepiej wybrać OLEDa i usiąść bliżej, chyba że ktoś ma bardzo dużo znajomych albo dziesięcioro dzieci.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Planujecie test modelu niższego ?

Interesujący byłby tym bardziej biorąc pod uwagę deklaracje JVC o 50% niższym kontraście wobec starszego X500 ... Nie wiem, czy różnice te wynikają ze zwiększonej jasności, (choć w wyższych modelach nie powoduje to pogorszenia kontrastu-przynajmniej katalogowego :), czy tylko z powodów marketingowych (żeby zwiększyć dystans do modelu wyższego)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy takiej cenie chyba jednak lepiej wybrać OLEDa i usiąść bliżej, chyba że ktoś ma bardzo dużo znajomych albo dziesięcioro dzieci.

Jakiego Oleda kupisz za 30 tyś ? 60-65 cali z tych nowych tu masz 100, 120, 130 ile chcesz :)

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Planujecie test modelu niższego ?

Interesujący byłby tym bardziej biorąc pod uwagę deklaracje JVC o 50% niższym kontraście wobec starszego X500 ... Nie wiem, czy różnice te wynikają ze zwiększonej jasności, (choć w wyższych modelach nie powoduje to pogorszenia kontrastu-przynajmniej katalogowego :), czy tylko z powodów marketingowych (żeby zwiększyć dystans do modelu wyższego)

Tak. Zabieramy się za RS400 a potem RS600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiego Oleda kupisz za 30 tyś ? 60-65 cali z tych nowych tu masz 100, 120, 130 ile chcesz :)

Liczy się nie ilość, a jakość. Przy UHD spokojnie można usiąść dwa, nawet trzy razy bliżej do ekranu. Ponad półtora metra przekątnej to aż nadto. Poza tym, telewizor jest do pewnego stopnia samowystarczalny, a 30 tys. to cena samego projektora. Na ogół kto ma projektor, posiada oprócz tego jakiś, lepszy lub gorszy TV. Dodaj do tego koszta przystosowania wnętrza, ekranu, nagłośnienia, odtwarzacza, ew. 3D i masz już cenę topowego OLEDa Panasonica, a niedługo pewnie w porównywalnej cenie będzie można kupić OLEDy o 2-metrowej przekątnej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Liczy się nie ilość, a jakość. Przy UHD spokojnie można usiąść dwa, nawet trzy razy bliżej do ekranu. Ponad półtora metra przekątnej to aż nadto. Poza tym, telewizor jest do pewnego stopnia samowystarczalny, a 30 tys. to cena samego projektora. Na ogół kto ma projektor, posiada oprócz tego jakiś, lepszy lub gorszy TV. Dodaj do tego koszta przystosowania wnętrza, ekranu, nagłośnienia, odtwarzacza, ew. 3D i masz już cenę topowego OLEDa Panasonica, a niedługo pewnie w porównywalnej cenie będzie można kupić OLEDy o 2-metrowej przekątnej.

To jednak zupełnie co innego ... chcąc mieć "kino w domu" przesuwanie sie do ekranu nie rozwiąże wszystkiego ... co z dźwiękiem ? Wyobrażasz sobie prawidłowe rozmieszczenie kolumn w 7.1 albo korzystając z dolby atmos siedząc w odleglosci 1,5 - 2m od obrazu ? W jakim pomieszczeniu ?

Do tv ok, ale do "kina" nie bardzo ;) ale co o kto lubi ...

At.: "Gmeru" dziękuję, czekam z niecierpliwością, podnieście się proszę też do kwestii pogorszonego (?) kontrastu w stosunku do starszego modelu ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Liczy się nie ilość, a jakość. Przy UHD spokojnie można usiąść dwa, nawet trzy razy bliżej do ekranu. Ponad półtora metra przekątnej to aż nadto. Poza tym, telewizor jest do pewnego stopnia samowystarczalny, a 30 tys. to cena samego projektora. Na ogół kto ma projektor, posiada oprócz tego jakiś, lepszy lub gorszy TV. Dodaj do tego koszta przystosowania wnętrza, ekranu, nagłośnienia, odtwarzacza, ew. 3D i masz już cenę topowego OLEDa Panasonica, a niedługo pewnie w porównywalnej cenie będzie można kupić OLEDy o 2-metrowej przekątnej.

Z tym adoptowaniem pomieszczeń to nie ma co przesadzać w normalnym gościnnym też da się to zrobić poza tym nie piszo cenie audio bo jak kupiśz Oleda topowego to też audio musisz dokupić. Oczywiście że nie liczy się tylko ilość ale ilość też jest ważna bo wolę 102" z porja takiej jakości niż 65 cali z oleda który ma wyższy kontrast i lepsze odwzorowanie kolorów ale 65 a 120 w filmach to spora różnica. Odtwarzacz do Oleda też musisz kupować więc poza ekranem i adaptacją pomieszczenia nie ma różnicy w kosztach. Co do Oleda o 2 metrowej przekątnej w cenie podobnej do 30 tyś to możesz pomarzyć. LG przedstawiło cenę za 77" oleda na poziomie 50 tyś euro tak więc zanim taki Oled spadnie do 30 tyś to w projektorach takie firmy jak Benq,Oproma,Epson będą pewnie już miały w ofercie proje 4k za 5 tyś . Kto co jak lubi ja bym wolał miec lcd za 3-4 tyś i proja za 30 tyś z taką jakością niż tv 65 topa za 30 tyś który i tak efektu nie da jak 120"

Edytowane przez lipa_ml

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy kto miał styczność z bardzo dużymi przekątnymi wie, że w przypadku małych, przybliżenie się nie daje takiego samego efektu. Niby teoretycznie wsio powinno zagrać, ale jednak to nie to samo.

Ciekawe jak wypada kontrast 65ES w porównaniu z JVC w scenach gdzie jest dużo jasnych i ciemnych elementów. Kontrast na szachownicy wyszedł zbliżony.

Edytowane przez Rudeford

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poruszono tu bardzo ważny aspekt, o którym 'wszyscy" zdają się zapominać ... AUDIO.

Nie mozna bezkarnie przesuwać się do ekranu nap na 1.5 metra ponieważ gwałtownemu zaburzeniu ulega scena dźwiękowa zarówno na ścieżkach 7.1 jak i Dolby Atmos. Zmiane miejsca odsłuchu mozna oczywiście wyrównac poziomami dźwięku i opóźnieniami każdego głośnika ale ... tak bliskie umiescowienie ekranu może stwarzać problemy np. z basem. Regulacja fazy subwoofera nie musi rozwiązać problemu.

Poza tym np. dipolowe głosniki surroundowe powinny znajdować się w osi uszu słuchacza tak aby eliminować dźwięki bezpośrednie i zapewniac jedynie odbite. Tak jest u mnie. Przesunięcie do przodu powoduje złamanie tej zasady i ... "inny dźwięk" z surroundów.

Tu jest to w miarę nieźle pokazane:

Yamahaspk.jpg

Wyobraźcie sobie teraz przesunięcie fotela do przodu. Cały tył "zostaje" z za bardzo z tyłu.

Nie mówię juz o problemach ustawienia miejsca odsłuchowego np. jak tu:

dolby-atmos-3dsound-512.jpg

Jak wyobrażacie sobie przesunięcie kanapy do przodu? A może telewizor bardziej w stronę widza?

Już widze jak nasze żony i inne panie pieją z zachwytu :).

Napisze ponownie: dla mnie w moim pomieszczeniu jedynym rozsądnym sposobem na treści 4K jest ... projektor dający odpowiednio duzy obraz aby dostrzec szczegóły i inne zalety UHD oraz aby pozostawić miejsce odsłuchu w tym meijscy co jest.

pozdro

Edytowane przez pmcomp
  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na jednej z francuskojęzycznych (bądź niemieckich) stron było porównanie m.in. jasności i kontrastu nowych modeli JVC (X9000, X7000, X5000) z poprzednią generacją.

Konkluzja była taka, że przy większych ustawieniach jasności lampy kontrast był niższy, niż w starszych modelach. Należy jednak pamiętać, że przy tych samych wartościach lumenów kontrast jest porównywalny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kto co jak lubi ja bym wolał miec lcd za 3-4 tyś i proja za 30 tyś z taką jakością niż tv 65 topa za 30 tyś który i tak efektu nie da jak 120"

nigdy chyba nie zrozumiem tego jarania się projektorem.

kupa problemów z oglądaniem/pomieszczeniem, jakość nieporównywalna nawet z 5 letnią plazmą (oczywiście na minus) a jedyna korzyść to jak ktoś ma fioła na punkcie dzwięku to że będzie on poprawniejszy. no ale są jeszcze słuchawki.

ja tam wyleczyłęm się z proja - kontrast ansi 200:1 przy czarnych ścianach i ekranie za kilka tysięcy.

naprawdę trzeba mieć zacięcie by uwierzyć że taki obraz jest lepszy niż na oledzie.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Klaus: z ciekawości, wiesz może jaki jest kontrast ANSI w przeciętnym kinie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nigdy chyba nie zrozumiem tego jarania się projektorem.

kupa problemów z oglądaniem/pomieszczeniem, jakość nieporównywalna nawet z 5 letnią plazmą (oczywiście na minus) a jedyna korzyść to jak ktoś ma fioła na punkcie dzwięku to że będzie on poprawniejszy. no ale są jeszcze słuchawki.

ja tam wyleczyłęm się z proja - kontrast ansi 200:1 przy czarnych ścianach i ekranie za kilka tysięcy.

naprawdę trzeba mieć zacięcie by uwierzyć że taki obraz jest lepszy niż na oledzie.

Obraz nie jest lepszy niż na Oled, ale dla mnie cała aura oglądania 100" z odległości 3m-3,5m daje dużo lepsze wrażenia niż na 55"-65" TV z najlepszym obrazem na rynku. Co kto lubi ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nigdy chyba nie zrozumiem tego jarania się projektorem.

kupa problemów z oglądaniem/pomieszczeniem, jakość nieporównywalna nawet z 5 letnią plazmą (oczywiście na minus) a jedyna korzyść to jak ktoś ma fioła na punkcie dzwięku to że będzie on poprawniejszy. no ale są jeszcze słuchawki.

ja tam wyleczyłęm się z proja - kontrast ansi 200:1 przy czarnych ścianach i ekranie za kilka tysięcy.

naprawdę trzeba mieć zacięcie by uwierzyć że taki obraz jest lepszy niż na oledzie.

Hm powiem szczerze że czytam twój post kilka razy i nie rozumiem co piszesz ! "Jedyne dźwięk będzie poprawniejszy ? A co ma dźwięk do tv czy projektora ? To po pierwsze po drugie jaka kupa problemów przy oglądaniu? Nie kumam w czym mają się objawiać problemy przy oglądaniu z proja ? Po drugie jeśli dźwięk z słuchawek Tobie wystarczy przy filmach bluray to nie mam pytań. Cała idea dźwięku przestrzennego na słuchawkach idzie do kosza. Mam wrażenie że nie miałeś do czynienia nigdy z projektorem nawet podstawowym do kina domowego za powiedzmy 3 tyś. Gdzie napisałem że proj ma lepszą jakość obrazu niż oled ? Napisałem że wolał bym mieć 120" z proja klasy JVC + zwykły tv 55" niż podniecać się oledem 60" który kosztuje tyle co JVC. Nie widziałeś dobrej jakości obrazu z proja i dlatego masz taką opinię.

Edytowane przez lipa_ml

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nigdy chyba nie zrozumiem tego jarania się projektorem.

kupa problemów z oglądaniem/pomieszczeniem, jakość nieporównywalna nawet z 5 letnią plazmą (oczywiście na minus) a jedyna korzyść to jak ktoś ma fioła na punkcie dzwięku to że będzie on poprawniejszy. no ale są jeszcze słuchawki.

ja tam wyleczyłęm się z proja - kontrast ansi 200:1 przy czarnych ścianach i ekranie za kilka tysięcy.

naprawdę trzeba mieć zacięcie by uwierzyć że taki obraz jest lepszy niż na oledzie.

Mój pierwszy telewizor do kina domowego w 2000 roku miał ... 55". Potem był kolejny 50", potem 70", a teraz 65".

I ...?

Nie ma żadnego porównania do projektora z ekranem 117". Małe jest słabe.

BTW wpadłem na ciekawe zestawienie najlepszych TV w 2015 roku: http://www.rtings.com/tv/reviews/by-size/55-inch/best

Pozdro

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Błędy deltaE (liczbowe) wynikają praktycznie tylko z różnic w jasności. Zafarby są niewielkie" a można napisać precyzyjniej ? Delta = która ?, Ile było cd/m2 na środku ina całym ekranie , jak Kelviny wyglądają na tym ekranie ?A Delta 4,8 to jest dla was mało ? Biały to 235 ,20% szary kolor w układzie RGB to który to jest ? W tym artykule nigdzie nie powinno pojawić się słowo 4K -oj JVC za 30 dychy ... !

Wszystkie dE raportowane w testach są obliczane wg. wzoru CIEDE2000. dE 4,8 to może być dużo, a może być mało. W przypadku równomierności, gdzie jasność spada linowo od środka do brzegu nie powoduje to kłopotów wizualnych. Spadki jasności poniżej, na Twoją prośbę ;) 20% poziom sygnału to 60,60,60 w zapisie RGB. Możesz to sobie wyprowadzić ze wzoru 219*poziom_sygnału+16.

luminance.PNG

Do autorów testu ma pytanie odnośnie ustawienia czerni, tj. jak dokładnie (kolejność) został ustawiony parametr Lens Aperture (przysłona)?

Mój projektor znajduje się ok 320 cm od ekranu (max zoom 2.0). Ekran ma wymiary 230x130 (przekątna 104 cale), gain 0,8 (reference gray).

Jak na te kilka dni testowania to jestem pod wrażeniem możliwości projektora. Jest jedno małe ale, jeśli chodzi o poziom głośności w trybie lampy High, gdyż dość wyraźnie słychać prace wentylatora (projektor wisi dokładnie na głową).

pozdrawiam

Lens aperture najpierw ustawia się na manual i ręcznie dobiera się przysłonę, a następnie włącza się tryb Auto 2. Nie powiem Ci jednak na ile ustawić ją manualnie. Wymaga to pomiaru i określenia przy którym ustawieniu jest około 48cd/m2 jasności bieli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juz doszedłem do tego sam. Niestety nie moge zrobic pomiarów, ale (tymczasowo) mam wrażenie, że u mnie przyslony nie nalezy zmniejszac. Jasnosc projektora nie jest tak duza jak w nowszym modelu. Zalaczylem na tryb Auto2 bez zmian. Po ilu godzinach pracy lampy mozna dokonac kalibracji?

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Klaus: z ciekawości, wiesz może jaki jest kontrast ANSI w przeciętnym kinie ?

myślę że tyle samo - ogólnie nie pamiętam kina w którym obraz by mi się podobał.

najlepiej było chyba w IMAX ale jakość i tak nieporównywalna z tym co jest w warunkach domowych.

Mój pierwszy telewizor do kina domowego w 2000 roku miał ... 55". Potem był kolejny 50", potem 70", a teraz 65".

I ...?

Nie ma żadnego porównania do projektora z ekranem 117". Małe jest słabe.

BTW wpadłem na ciekawe zestawienie najlepszych TV w 2015 roku: http://www.rtings.com/tv/reviews/by-size/55-inch/best

Pozdro

i z jakiej odległosci oglądasz te 117 cali ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i z jakiej odległosci oglądasz te 117 cali ?

z jakiś 4,5 metra. Tak mi wypada kanapa.

Pozdro

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...