Home Strefa filmu Recenzje filmów i seriali SVoD Recenzja “MH370: Samolot, który zniknął”, czyli szokująca historia lotu-widmo. Co się stało z pasażerami?
Recenzja “MH370: Samolot, który zniknął”, czyli szokująca historia lotu-widmo. Co się stało z pasażerami?

Recenzja “MH370: Samolot, który zniknął”, czyli szokująca historia lotu-widmo. Co się stało z pasażerami?

418
0

Zagadka lotu MH370 pozostaje nierozwiązana do dziś. Wiele poszlak, teorii i pomysłów na to, co wydarzyło się wtedy z Boeingiem 777 próbuje tłumaczyć największą tajemnicę współczesnego lotnictwa, dlatego kompleksowy dokument zbierający te informacje w jednym miejscu mógł być na wagę złota. “MH370: Samolot, który zniknął” to trzy odcinki, które mogą Was jeszcze bardziej zaciekawić i doinformować, ale produkcja nie jest idealna.

“MH370: Samolot, który zniknął” – recenzja miniserialu na Netflix. Więcej pytań niż odpowiedzi

Pierwsze dni po zaginięciu samolotu były istnym chaosem. Służby starały się opanować sytuację, ale media i rodziny wciąż dopytywały o szczegóły, których linia lotnicza i rząd nie były w stanie udzielić. To coś nieprawdopodobnego, że w XXI wieku, przy tak zaawansowanej technologii, jesteśmy w stanie zgubić samolot i dopiero po kilku godzinach zorientować się, że coś jest nie tak. Możliwe, że MH370 przeleciał przez nawet przestrzeń powietrzną pięciu różnych krajów, a żaden z radarów nie zauważyło go i nie zgłosił nieprawidłowości? Nie próbował się z nim kontaktować? A może służbom z różnych krajów wcale nie zależy na tym, by opinia publiczna poznała prawdziwy powód, dla którego ponad 200 osób zniknęło bez śladu razem z ogromną maszyną?

jaki film obejrzeć na netflix mh370 recenzja

Do udziału przy powstawaniu dokumentu zaproszono kilku kluczowych dziennikarzy, którzy przez długi czas śledzili tę sprawę i na bieżąco donosili o niej w różnych mediach. Niektórzy dołączyli później i rozpoczęli własne śledztwa, by zbadać możliwe scenariusze, a ze względu na ograniczony dostęp do części danych w dużej mierze musieli spekulować. I spekulują do dziś, ponieważ każda teoria i niemal każde oficjalne stanowisko podane opinii publicznej można szybko zakwestionować. Wątpliwości narastają, choć niektórzy obstają przy swojej opinii bardzo twardo.

Podzielony na trzy odcinki dokument mógłby zdecydowanie potrwać znacznie krócej, ponieważ wielokrotnie przyglądamy się bardzo podobnym lub tym samym ujęciom czy zaaranżowanym scenom. Powtarzane są niektóre wypowiedzi, jakby twórcy pragnęli podkreślić niektóre informacje, ale czujny widz nie potrzebuje tego rodzaju wtłaczania czegokolwiek do głowy. Montaż ujawnia też, że kolejność wypowiedzi ekspertów i dziennikarzy były znacznie obszerniejsze, ale część z nich nie znalazła się w materiale.

jaki film obejrzeć na netflix mh370 recenzja

Pod względem wizualnym produkcja stoi na całkiem wysokim poziomie. Dysponujemy licznymi materiałami sprzed kilku lat, które uwzględniono w całym dokumencie, ale przygotowano też specjalnie nakręcone sceny imitujące wydarzenia, do których mogło dojść na pokładzie samolotu i poza nim. Są też mapy, grafiki, animacje, które umożliwiają zwizualizować sobie większość opisywanych sytuacji. Muzyka i dźwięk wypadają świetnie w dokumencie Netfliksa: Dolby Atmos znajduje zastosowanie przy niektórych scenach, gdy słyszymy ryk silników i przelatujące samoloty, a wypowiedzi do kamery pozostają wyraźne i dobrze słyszalne. Realizacyjnie “MH370: Samolot, który zniknął” to dobrze przygotowana produkcja, ale niestety zawodzi trochę zawartość. Wykorzystanie Dolby Vision jest znikome, ale jego obecność podkreślana jest w kilku sekwencjach nocnych.

Brak narracji powoduje, że wszystkie informacje docierają do widza filtrowane tylko na poziomie montażu. W ten sposób twórcy pozostawiają sobie furtkę, dzięki której dostarczają nam różnych teorii, ale nie weryfikują ich i nie oceniają. To z jednej strony umożliwia nam indywidualnie podchodzić do każdego z pomysłów na to, co wydarzyło się 8 marca 2014 roku, ale momentami trudno nie odnieść wrażenia, że na wagę złota byłaby obecność kogoś, kto obiektywnie podszedłby do każdej z tych rewelacji. Najczęściej rozmówcy twórców zgadzają się ze sobą lub nie, ale nie dostarczają konkretów, które mogłyby potwierdzić lub obalić teorię.

jaki film obejrzeć na netflix mh370 recenzja

Na całe szczęście tempo dokumentu nie pozwala się nudzić. Wydarzenia są ogólnie rzecz biorąc poukładane chronologicznie, ale czasami wędrujemy w tył lub w przód w czasie, by odnieść się do niektórych zagadnień z lepszym kontekstem. Wątpliwości nie budzi też ochota twórców zaprezentowania jak największej liczby materiałów archiwalnych z mediów, co z jednej strony wprowadza odpowiedni klimat, ale z drugiej powoduje, że sporo czasu tracimy na powtarzanie tego samego. Wolelibyśmy posłuchać więcej wypowiedzi ekspertów i świadków tamtych wydarzeń, aniżeli kolejnej relacji zagranicznej telewizji, która niewiele wnosi do całego przekazu.

Czy “MH370: Samolot, który zniknął” to dokument, który trzeba zobaczyć? Raczej nie, jeśli śledziliście tę sprawę na bieżąco – zakres podawanych informacji jest wtedy nawet dość okrojony. Dla pozostałych widzów, czyli zdecydowanej większości będzie to dobre podsumowanie dotychczasowych działań, prób, tłumaczeń od w wykonaniu służb i dziennikarzy. Poznacie też intrygujące teorie, które czasem brzmią irracjonalnie, ale gdy weźmiemy pod uwagę realia towarzyszące całemu zdarzeniu, to może wcale nie są one takie szalone?


Filmy, seriale, VoD i serwisy streamingowe – przeczytaj więcej:

(418)

0 0 głos
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x